მიანიჭებენ თუ არა კნოლევს მაღალმთიანი ზონის სტატუსს
ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ კნოლევში 2008 წლის ომის შემდეგ მოსახლეობის თქმით, 180 კომლიანი სოფელი, თითქმის, განახევრდა. მიგრაციის მიზეზად ადგილობრივები ომის შემდეგ სოფელში შექმნილ მძიმე სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობას ასახელებენ. ოკუპირებულ ტერიტორიაზე  დარჩა სოფლის სახნავ-სათესი ნაკვეთების და საძოვრების დიდი ნაწილი.
„ამ სოფელს პატრონი არა ჰყავს. ერთი მინდორი გვაქვს, მეტი - არაფერი. წინა დღეს ჩემი მეგობარი წაიყვანეს რუსებმა, მე გამოვიქეცი და გამოვასწარი“,- ამბობს კნოლევში მცხოვრები გიორგი ციქუბაძე.
სოფლის მოსახლეობის თქმით, მათ უმეტესობას სოციალური დახმარება მოუხსნეს, რის გამოც მათი მდგომარეობა კიდევ უფრო გაუარესდა. საოკუპაციო ხაზთან მაცხოვრებლები ერთადერთ გამოსავალს სოფლისთვის მაღალმთიანი რეგიონის სტატუსის მინიჭებაში ხედავენ, რომელიც თავის მხრივ სოციალურ შეღავათებს ითვალისწინებს. (სოფელი კნოლევი ზღვის დონიდან 832 მეტრზე მდებარეობს.)
„სოფლიდან ნახევარზე მეტი ხალხი გასულია, ქალაქებში წავიდნენ. შობადობა არაა, ბოლოს ქორწილი როდის იყო, აღარც მახსოვს. ჩვენი მდგომარეობის შესახებ დავწერეთ და გავგზავნეთ რეგიონული განვითარების სამინისტროში და სოფლისთვის მთის სტატუსის მინიჭება მოვითხოვეთ. დღემდე ველოდებით პასუხს. ხალხი მოლოდინში ვართ, გვაძლევენ თუ არ მთის სტატუსს ვერ გავარკვიეთ”,- განაცხადა სოფელ კნოლევის მკვიდრმა, რომან თოთლაძემ.
კნოლევის მკვიდრის, გონერი გობერნიძის თქმით, ნაკვეთების ნაწილი ვერ დაამუშავა და ყამირად აქცია, ამჟამად, ნაკვეთებს პირუტყვის გამოსაკვებად იყენებს. მისივე თქმით, მთის სტატუსის მინიჭება მათ ეკონომიკურ მდგომარეობას შეამსუბუქებს.
„ეს სტატუსი გვეკუთვნის და უნდა მოგვცენ. ცხელ წერტილში ვართ, გარშემო სულ მავთულხლართებით ვართ შემოსაზღვრული, გასაქანი არსად არ გვაქვს. ოკუპაციის შემდეგ აღარ დაგვრჩა საძოვრები. ეს ყველაფერი მთავრობამ ხომ უნდა გაითვალისწინოს“,- აღნიშნა გონერ გობერნიძემ.
შიდა ქართლის გუბერნატორის მოვალეობის შემსრულებლის, იოსებ ოქრომელიძის  განცხადებით, სოფელი კნოლევი ერთ-ერთია, რომლის შესახებაც უკვე იმსჯელეს საკონსულტაციო საბჭოს ფორმატში. მის თქმით, გარკვეული საკითხების გადამოწმება მიმდინარეობს და საბოლოო დადასტურების შემდეგ მთავრობას გადაუგზავნიან რეკომენდაციის სახით.
„ჩვენ წინა საკონსულტაციო საბჭოზე განვიხილეთ აღნიშნული საკითხი. მიეცათ დავალებები მუნიციპალიტეტების გამგებლებს, რათა აღნიშნულ საკითხებზე იმუშაონ, მოიძიონ  ინფორმაცია”, - აღნიშნა ოქრომელიძემ.
გუბერნატორის აპარატთან არსებულმა საკონსულტაციო საბჭომ უკვე იმსჯელა იმ სოფლებზე, რომლებიც ,,მაღალმთიანი რეგიონის" პირველად ჩამონათვალში ვერ მოხვდნენ. ერთ-ერთი მათგანი გორის მუნიციპალიტეტის სოფელი ზემო ნიქოზია. სამი  თვის წინ, როდესაც ადგილობრივებმა მაღალმთაინი ზონის სტატუსის მინიჭების შესახებ ხელმოწერების შეგროვება დაიწყეს. ადამიანის უფლებათა ცენტრის რეგიონული ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა ნიქოზში საინფორმაციო შეხვედრა გამართეს, შეხვედრის შემდეგ ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა სამთავრობო უწყებებს მოუწოდეს, რომ ზემო ნიქოზის საკითხზე ემსჯელათ. ზემო ნიქოზი მაღალმთიანი ზონის ჩამონათვალში უკვე მოხვდა.

After the armed conflict in August 2008 the population of Knolevi village in Kareli municipality, with 180 families, was almost half-reduced. The locals say people migrate from the village because of hard social-economic conditions. Big part of their agricultural plots and pastures are now in the occupied territory.
“Nobody cares about this village. We have only one field and that is all. A day ago Russians arrested my friend and I managed to escape,” local Giorgi Tsikubadze said.
According to the village population, most of them lost social allowances that farther complicated their situation. They hope the status of the mountainous zone will somehow relieve their hard life; with the status they will get some social allowances. (Knolevi village is located at 832 meters above the sea-level).
“More than half of the village population has migrated to the towns. Children are not born; I do not remember when last wedding was held in the village. We wrote letter about the situation in our village and sent it to the Ministry for Regional Development; we asked them to grant status of mountainous zone and still wait their answer. We cannot find out whether they give us the status or not,” local Roman Totladze said.
Another Knolevi resident Goneri Gobernidze said he could not cultivate the plots and uses them now as pasture. He said if the village gets the status, it will resolve part of his social problems.
“We deserve the status and they should give. We are in a conflict affected zone and surrounded by wire-fences. We have nowhere to go. Our pastures were occupied by Russia. The government shall take these circumstances into consideration,” Gobernidze said.
Shida Kartli region interim governor Ioseb Okromelidze said they had discussed issued of Knolevi. He said they are checking some additional information and after final confirmation comes, the recommendations will be sent to the central government.
“We discussed the issue of Knolevi at the previous consultation council. The municipality governors received instructions to work on the relevant issues and collect information,” Okromelidze said.
The consultation council of the regional governor’s administration has already discussed status of those villages, who were not on the first list of the mountainous zone. Upper Nikozi in Gori municipality was among them. Three months ago, when locals started collecting signatures to claim the status, representatives of Human Rights Center’s Shida Kartli office held information meeting in Nikozi village. After the meeting, the organization called on the government to consider the status of Upper Nikozi again; as a result the village is now already on the list.