თალასემია - ახლონათესაური ქორწინების შედეგი
საქართველოს მოსახლეობის 3,5% თალასემიითაა დავადებული. მედიკოსების განმარტებით, დაავადება, რომელიც მემკვიდრეობით გადადის, ყველაზე ხშირად ეთნიკურ აზერბაიჯანელებში ფიქსირდება. მიზეზი ახლონათესაური ქორწინებაა.
„17 წლის ასაკში ნათესავზე დამაქორწინეს. ჩვენი ბედი ოჯახებმა ჩვენს უკითხავად გადაწყვიტეს. ჩვენს შეცდომაზე პასუხს ახლა  ჩვენი შვილი აგებს. ის თალასემიითაა დაავადებული. ახლა მის გადასარჩენად ვიბრძვით“, -  ამბობს თბილისში მცხოვრები ეთნიკური აზერბაიჯანელი, სევინჯ მუსაევა (სახელი პირობითია).
თანამედროვე მედიცინაში თალასემიის რამდენიმე ფორმაა ცნობილი. ამ დაავადების დროს ორგანიზმში სისხლის წითელი უჯრედების ცვლისა და განახლების პროცესი ირღვევა. შესაბამისად, თალასემია ხშირად ვლინდება ანემიის სახით ან მისი საპირისპირო მდგომარეობით – ჰიპერჰემოგლობინემიით.
„აქამდე ამ დაავადების შესახებ არაფერი ვიცოდით. თალასემია მემკვიდრეობით გადადის. როგორც გაირკვა, მეც და ჩემი მეუღლეც თალესემიის  გენის მატარებლები ვართ. ქორწინებამდე სამედიცინო შემოწმება არ გაგვივლია. რომც გაგვევლო, ალბათ, მაინც ვერაფერს მივხვდებოდით, რადგან სათანადო ცოდნაც არ გვქონდა. ახლა ჩემი გოგონა იტანჯება ამ დაავადებით. დაავადებამ ბავშვობაში იჩინა თავი: ფერი დაკარგა, ღამე ვეღარ იძინებდა, მუცელი გაუდიდდა და განვითარებაც შეუფერხდა. როცა ექიმთან მივიყვანეთ, სისხლში ჰემოგლობინის დაქვეითება აღმოაჩნდა. სამკურნალოდ ბავშვი მოსკოვში წავიყვანეთ“.
სევინჯის შვილს  თალასემიის დიაგნოზი სწორედ  მოსკოვში დაუსვეს. გოგონას, რომელიც ახლა 16 წლისაა, ყოველ ორ თვეში ერითროციტების გადასხმის პროცედურა უტარდება. მკურნალობა საკმაოდ ძვირია. ოჯახს ფინანსური რესურსი ეწურება, ერითროციტების გადასხმის პროცედურები კი მთელი სიცოცხლის განმავლობაშია საჭირო. „ფული აღარ გვაქვს. არ ვიცი, ჩემს შვილს რა ბედი ეწევა,“ -ამბობს სევანჯი.
თალასემიითაა დაავადებული კიდევ ერთი ეთნიკური აზერბაიჯანელის, არზუ ვალიევას (მისი სახელი შეცვლილია) შვილიც: „ჩემი მეუღლე ჩემი ბიძაშვილია. ჩვენ ასეთი გენეტიკური დაავადების არსებობის შესახებ არც კი ვიცოდით. უფროსი გოგონა, რომელიც თალასემიითაა დაავადებული, 17 წლისაა. ამ დაავადებასთან ბრძოლა საშინელებაა. ექიმმა გვითხრა, რომ ძვლის ტვინის ტრანსპლანტაციით განკურნების შანსი არსებობს. დონორი მეორე შვილი უნდა ყოფილიყო. შემოწმების შემდეგ გაირკვა, რომ ის დონორად ვერ გამოდგებოდა. იმედი გადაგვეწურა... თალასემიით დაავადებული მუდამ მეთვალყურეობის ქვეშ უნდა იყოს და ერითროციტების გადასხმაც რეგულარულად, მთელი სიცოცხლის განმავლობაში უნდა უტარდებოდეს. რაც შეგვიძლია, ყველაფერს ვაკეთებთ, მაგრამ თანხა აღარ გვაქვს. აღარ დარჩა ადამიანი, ვისგანაც ვალი არ ავიღეთ...“
ლემან ვაჰაბოვა (სახელი პირობითია) 17 წლისაა. ის თალესემიითა დაავადებული. ამბობს, რომ ავადმყოფობა სულაც არ უშლის ხელს, რომ ნორმალური ცხოვრება გააგრძელოს. „ერთი ოცნება მაქვს: მინდა ექიმი გამოვიდე და თალასემიით დაავადებულებს დავეხმარო“, - ამბობს ლემანი.
„თალასემია გენეტიკური დაავადებაა. ის თავს 6 თვის ასაკში იჩენს. არსებობს დიდი და პატარა თალასემია. თუ ორივე მშობელი თალასემიის გენის მატარებელია, ძალიან დიდია რისკი, რომ მათ შვილს დიდი თალესემია ჰქონდეს. როცა მხოლოდ ერთ-ერთი მშობელია თალასემიის მატარებელი, ბავშვებში პატარა თალასემია გვხვდება. პატარა თალესემიას დიდი თალასემიისგან განსხვავებით დიდი მკურნალობა არ სჭირდება. საჭიროა მოსახლეობის ინფორმირება, რომ თალასემიის მატარებელი გენის მქონე ადამიანები ერთმანეთზე არ დაქორწინდნენ: ასეთ შემთხვევაში ძალიან მაღალია რისკი, რომ მათი შვილი დიდი თალასემიით  დაავადებული დაიბადოს,“ - ამბობს პედიატრ-ჰემატოლოგი ზაზა მთვარელიძე.
მისივე თქმით, თალასემიის დაავადება ყველაზე ხშირად ეთნიკურ აზერბაიჯანელებში ვლინდება: „დიდი თალასემია ეთნიკურ აზერბაიჯანელებს შორის ხშირად გვხვდება. მიზეზი ახლონათესაური ქორწინებაა. თალასემიით საქართველოს მოსახლეობის 3,5 პროცენტია დაავადებული. ჩემთან მოსული, თალასემიით დაავადებული  პაციენტების 80 პროცენტი ეთნიკური აზერბაიჯანელია“.
„ახლონათესაური ქორწინებებისგან თავის არიდებით შესაძლებელია, რომ თალასემიის გავრცელებას ხელი შევუშალოთ. თალასემიით დაავადებულს ხშირად  ანემიით დაავადებულად თვლიან. დაავადებულმა არც კი იცის, რომ ის თალასემიის მატარებელია. თალასემიის ეს ფორმა განსაკუთრებულ მკურნალობას არ მოითხოვს, მაგრამ დაავადებულმა უნდა იცოდეს, რომ თალასემიის მატარებელია და თავის მსგავსად თალასემიის მატარებელთან არ იქორწინოს. როგორც ექიმები, ასევე პაციენტებიც ყურადღებით უნდა იყვნენ. კარგი იქნება, რომ წყვილმა დაქორწინებამდე სამედიცინო გამოკვლევა ჩაიტაროს“, - აცხადებს საქართველოს ჰემატოლოგიისა და ტრანსფუზიოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი, პროფესორი მარინა აბაშიძე.
თალასემიით დაავადებულთათავის სიცოცხლის შენარჩუნების ერთადაერთი საშუალება ერითროციტების რეგულარული გადასხმაა. დაავადებულის მდგომარეობის გათვალისწინებით, ამ პროცედურის ჩატარება თვეში ერთხელ ან ორჯერ არის საჭირო. გადასხმისთანავე სისხლში რკინის დონე მატულობს, რაც ღვიძლს და ელენთას აზიანებს. სისხლში არსებული ზედმეტი რკინის დონის დასაწევად დამატებითი მკურნალობაა საჭირო. თალასემიის სრულად განკურნება მხოლოდ ძვლის ტვინის გადანერგვითაა შესაძლებელი. ასეთი ოპერაციები კი საქართველოში არ ტარდება.
სტატია მომზადებულია თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის პროექტისფარგლებში, რომელიც საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოსფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება. სტატიის შინაარსზე პასუხისმგებელიათბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი. ავტორის/ავტორების მიერ სტატიაში გამოთქმული მოსაზრება შესაძლოა, არ გამოხატავდეს ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს პოზიციას.

Thalassaemia – Result of Cousin Marriages
3, 5% of the Georgian population is sick with thalassaemia. Medicians clarify that the disease is inherited and is mostly common among ethnic Azerbaijani population. The reason is so-called cousin marriages.
“I was 17 when I was compelled to marry my relative. Our families made decision without asking our opinions. Now, our daughter pays for our mistakes. She is sick with thalassaemia and we struggle to help her,” ethnic Azerbaijani resident of Tbilisi Sevange Musaeva (name is changed).
Modern medicine recognizes several forms of thalassaemia. When a person is sick with thalassaemia, the process of red blood cell circulation and renovation is disordered. Consequently, thalassaemia often is expressed in the form of anemia or hyper-hemoglobinemia.
“We did not know anything about this disease. The thalassaemia is inherited. As we have found out both my husband and I have gens of thalassaemia. We did not take medical tests before marriage but even if we had done that, we would not have understood anything because we did not have relevant information. Now my daughter is tortured with this disease. First symptoms were detected when she was a baby: she was pale, could not sleep at night, her belly swallowed and dwarfed. When we took her to a doctor, analysis showed low hemoglobin level in the blood. We went to Moscow for medical treatment.”
Doctors in Moscow diagnosed that Sevange’s daughter had thalassaemia. She is now 16 and needs transfusion of erythrocytes every second month. The medical treatment is very expensive and the family no longer can afford it; the patient needs transfusion of erythrocytes whole life. “We no longer can afford her medical treatment. I do not know what will happen with my daughter,” Sevange said.
Child of another ethnic Azerbaijani woman Arzu Valiyeva (name is changed) also has thalassaemia: “My husband is my cousin. We did not know anything about this genetic disease. My elder daughter, who has thalassaemia, is already 17. It is horrible to fight with this disease. The doctor told us she had chance of recovery only in case of marrow transplantation. Our second child could be a donor. After medical analysis we found out that he could not become a donor and we finally lost hope… person with thalassaemia needs permanent treatment and regular transfusion of erythrocytes. We do all our best to help her but now we also have financial problems. We have taken debts from all possible persons…”
Leman Vahabova (name is changed) is 17. She has thalassaemia and says that the disease does not hinder her to have normal life. “I hope to become a doctor to assist people with thalassaemia,” Leman said.
“Thalassaemia is a genetic disease and can be detected at the age of 6 months. There is big and minor thalassaemia. If both parents have this gen, there is big risk that their child will have big thalassaemia; however if only one parent has it, then a child may have a minor thalassaemia. Unlike the big one, the minor thalassaemia does not need much treatment. Population shall be aware of this problem to prevent so-called cousin marriages. If relatives get married, there is high risk that their child will be sick with thalassaemia,” pediatrician-hematologist Zaza Mtvarelidze said.
He said the thalassaemia is spread mostly among ethnic Azerbaijani people. “”Big thalassaemia is mostly detected among ethnic Azerbaijani people that is caused by close-relative marriages. 3, 5% of the Georgian population is sick with this disease. 80% of my patients are ethnic Azerbaijani people.”
“If we combat cousin marriages, we can avoid spread of the thalassaemia. Very often they confuse thalassaemia with anemia. Sometimes the sick person does not know that he/she has thalassaemia. Minor form of the disease does not require particular medical treatment but the patient should know that he has thalassaemia to avoid marriage with the person who also has thalassaemia. Both doctors and patients must be careful about it. It will be good if couples take analysis before getting married,” said Professor Marina Abashidze, director of the Georgian Institute of Hematology and Transfusiology.
People with thalassaemia can survive if they permanently transfuse erythrocytes. Considering the conditions of the patients, the transfusion may happen every month or every second month. After transfusion the level of iron rises in the blood that damages liver and spleen. To lower the level of iron patient needs additional treatment. A person can be completely cured from thalassaemia only with the marrow transplantation. Unfortunately, similar operations are not done in Georgia.