ადამიანის უფლებათა ცენტრი მინისტრის და რექტორის დაჯარიმებას მოითხოვს
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მოამზადა ადმინისტრაციული სარჩელი, რითაც ორგანიზაცია მოითხოვს, დაჯარიმდეს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრო (წარმომადგენელი - მინისტრი, სოზარ სუბარი) და შსს პოლიციის აკადემია (წარმომადგენელი - რექტორი, ნუკრი გელაშვილი).
ადამიანის უფლებათა ცენტრი სარჩელში მიუთითებს, რომ შსს-ს აკადემიაში კომპანია „ბრითიშ-ამერიკან თობაქოსთან“ ერთად ქველმოქმედების საფარქვეშ გაიმართა სოციალურად დაუცველი და დევნილი სტუდენტების სწავლის საფასურის დაფინანსების დამადასტურებელი სერთიფიკატების გადაცემის ღონისძიება. თამბაქოს მწარმოებელმა კომპანიამ განახორციელა კანონით აკრძალული სარეკლამო საქმიანობა სპონსორობა, რაშიც მას ხელი შეუწყო შსს აკადემიის რექტორმა და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრმა, რომლებიც „ბრითიშ-ამერიკან თობაქოს“ დირექტორთან ერთად დაესწრნენ სერთიფიკატების გადაცემის ღონისძიებას.
ამის შესახებ ინფორმაცია დღესაც ხელმისაწვდომია შსს-ს პოლიციის აკადემიის ფეისბუქ გვერდზე, რაც ასევე კანონდარღვევაა, რადგან ამ გზით ხდება თამბაქოს მწარმოებელი კომპანიის მიერ განხორციელებული სპონსორობის დამატებით რეკლამირება.
საქართველოს კანონმდებლობით აკრძალულია თამბაქოს მწარმოებლების, იმპორტიორებისა და რეალიზატორების მიერ პირდაპირი ან/და არაპირდაპირი, ანუ სხვა იურიდიული თუ ფიზიკური პირის საშუალებით, სპონსორობა.
ადმინისტრაციულ სამართალდარღვვათა კოდექსის 1712  მუხლის შესაბამისად, თამბაქოს ინდუსტრიის განმახორციელებელი პირის მიერ თამბაქოს პროდუქციის მწარმოებელი ფირმის სასაქონლო ნიშნის ან ლოგოტიპის დემონსტრირება სამედიცინო ან/და სასწავლო ღონისძიებების ორგანიზებისას და ჩატარებისას დასჯადია.
კანონის მიხედავად, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო კომპანია „ბრითიშ ამერიკან თობაქოს“  მიერ  განხორციელებულ ქმედებას - შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის  ბიბლიოთეკისათვის გადაცემულ ტექნიკას და   სტუდენტთათვის სწავლის გარკვეული საფასურის დაფარვას, შესაბამისად  საქველმოქმედო  საქმიანობად მიიჩნევს და არა სპონსორობად. არადა, საქართველოს კანონმდებლობით ქველმოქმედებად არ მიიჩნევა აღნიშნული საქმიანობა, თუკი ის „რეკლამის შესახებ“ საქართველოს კანონით სპონსორობად ითვლება.
რეკლამის შესახებ საქართველოს  კანონის მიხედვით, სპონსორობა არის ფიზიკური და იურიდიული პირების მიერ სხვა ფიზიკური და იურიდიული პირების საქმიანობაში წვლილის შეტანა (ფულადი სახსრების, ქონების, ინტელექტუალური მოღვაწეობის შედეგების, მომსახურების გაწევისა და გაწეული მომსახურების, სამუშაოს შესრულების სახით), სპონსორის მიერ წარმოებული საქონლის რეკლამის გავრცელების პირობით. ამავე კანონის მე-3 მუხლის მე-12 ნაწილით, თამბაქოს ნაწარმის რეკლამად ითვლება რეკლამა, რომელიც შეიცავს თამბაქოს ნაწარმის ან თამბაქოს ნაწარმის მწარმოებელი ფირმის სასაქონლო ნიშანს, ლოგოტიპს, თამბაქოს ნაწარმის, მისი კოლოფის, ყუთის, მოხმარების პროცესის ან მასთან დაკავშირებული ქმედების დემონსტრირებას. აღნიშნულ ღონისძიებაზე, სადაც გადაიცა სტუდენტებისათვის შესაბამისი სერთიფიკატები დემონსტრირებული იყო კომპანია „ბრითიშ ამერიკან თობაქოს“ ბანერი, რომლის ფონზეც ხდებოდა სტუდენტების დაჯილდოება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს სასამართლოს და მოითხოვს სამართალდამცავ ორგანოებს დაევალოთ კანონით გათვალისწინებული ქმედების განხორციელება - სამართალდამრღვევთა დასჯა.

Human Rights Center Requests to Impose Fines on the Minister and Academy Rector
Human Rights Center has drafted an administrative lawsuit where the organization requests to fine the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees (representative – Minister Sozar Subari) and the Police Academy of the Ministry of Internal Affairs (representative – rector Nukri Gelashvili).
Human Rights Center states in its lawsuit that the Police Academy of the MIA organized certificate- giving ceremony to the IDP and socially indigent students, who graduated the Academy, under charity of the Company British-American Tobacco. The tobacco producing company carried out illegal advertising sponsorship and the rector of the Police Academy and the Minister of IDPs supported them in it. The rector and the minister attended the ceremony together with the director of the British-American Tobacco Company.
Information about the event is available on the facebook page of the Police Academy of the MIA that is also violation because making the information public the Academy additionally advertises the sponsorship of the tobacco producing company.
The Georgian legislation prohibits any kind direct or/and indirect sponsorship, that is via legal or physical person, by the tobacco producing, importer and sale companies.
Demonstration of trade mark or logotype during medical or/and educational events by the tobacco producing company is punishable in accordance to the Article 1712 of the Administrative Code of Georgia.
Despite the law provision, the MIA believes that it was charity act and not sponsorship when the company British-American Tobacco assigned equipment to the library of the Police Academy and funded education fees of some students. However, the Georgian legislation does not recognize this action as charity if it is evaluated as sponsorship based on the Law of Georgia on Advertising.
In accordance to the Law of Georgia on Advertising, the sponsorship is a contribution of a natural or legal person to the activity of another natural or legal person (in the form of money, assets, outcome of intellectual activity, rendering service or rendered service, performing the work) on conditions that the product manufactured by the sponsor will be promoted. In accordance to the Article 3 Part 12 of the same law, tobacco product advertising – advertisement that bears a trade mark, logotype of tobacco product or tobacco manufacturer, shows tobacco product, its carton or box, the process of smoking or any other related activity. Banner of the company British-American Tobacco was demonstrated during the abovementioned students-awarding ceremony.
Human Rights Center addresses the Court to order law enforcement bodies to act in accordance to the law and fine the violators.