ლამბალოში 15 სექტემბერს სწავლა ისევ ბოსელსა და სარდაფებში განახლდება
საგარეჯოს რაიონის სოფელ ლამბალოში, 15 სექტემბერს სასწავლო პროცესი ისევ ბოსელსა და სარდაფებში განახლდება. სკოლის ახალი შენობის მშენებლობა, რომელიც ორწელიწადნახევრის წინ დაიწყო, ამ დრომდე ვერ დასრულდა.
განათლების სამინისტროში აცხადებენ, რომ ახალ სკოლაში სასწავლო პროცესი საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, 10 ოქტომბრიდან დაიწყება.
ლამბალოს სკოლის მშენებლობა რამდენჯერმე შეჩერდა, მათ შორის მიმდინარე წლის ზაფხულშიც. სამინისტრომ თურქულ სამშენებლო კომპანიასთან ხელშეკრულება იმ მიზეზით შეწყვიტა, რომ დამქირავებელი მშენებლობაზე დასაქმებულებს ხელფასს არ უხდიდა. განათლების სამინისტროს ინფორმაციით, სამუშაოებს ამჟამად კომპანია „ტრანს მშენი“ აწარმოებს.
უკვე რვა წელია ლამბალოში ბავშვები კერძო პირებისგან ნაქირავებ სათავსოებში სწავლობენ, სადაც განათლების მისაღებად არანაირი პირობა არ არის. მოსწავლეებს გაკვეთილები იმ ოთახებში უტარდებათ, სადაც ადრე ბოსელი იყო.
2013 წლის 30 აპრილს, სახალხო დამცველმა უჩა ნანუშვილმა რეკომენდაციით მიმართა განათლებისა და მეცნიერების ყოფილ მინისტრს და ახლანდელ პრეზიდენტს, გიორგი მარგველაშვილს, დაუყოვნებლივ მიეღო ზომები, რათა ლამბალოს საჯარო სკოლის ეთნიკურად აზერბაიჯანელ მოსწავლეებს განათლების მიღება ღირსეულ გარემოში შეძლებოდათ.
2014 წლის 4 თებერვალს, ლამბალოში საჯარო სკოლის მშენებლობა დაიწყო. განათლების მაშინდელი მინისტრი თამარ სანიკიძე აცხადებდა, რომ სკოლის მშენებლობა 2015 წლის ივნისში დასრულდებოდა.

On September 15, classes will resume again in stables and cellars in Lambalo Villag
On September 15, pupils will resume studies again in the stables and cellars in the village Lambalo of Sagarejo region. The construction of a new school started two years ago, though, is not finished yet.
The Ministry of Education declared that classes will be held in the new school from 10th of October.
The construction of the Lambalo public school was interrupted several times, once in the summer of 2016. The Ministry terminated the contract with the Turkish Construction Company, because it did not pay salaries to the employees. The Ministry of Education reported that the company “Trans Msheni” is working on the construction now.
For 8 years already, the children study in the rooms which were rented from private people, where they do not have any conditions to receive the education. The lessons are conducted in the rooms, which were stables before.
On April 30, 2013, the Ombudsman Ucha Nanuashvili  recommended  the former Minister of Science and Education and President Giorgi Margvelashvili to take immediate measures to create decent environment for ethnic Azerbaijani pupils in the Lambalo Public School.
The construction of the Lambalo Public School started on February 4, 2014. Former minister Tamar Sanikidze claimed the construction will finish by June 2015.