ისკო დასენი – „ქართული ოცნების“ გამსვლელ სიაში 167 000 ლარის სანაცვლოდ
2016 წლის 12 აგვისტოს შპს „მისო ლიდერკრედიტმა“ პარტია „ქართულ ოცნებას“ 120 000 ლარის ოდენობის შეწირულება ჩაურიცხა. იმავე დღეს პარტიის ანგარიშზე საერთო ჯამში 47 000 ლარი გადარიცხა შპს-ს სამეთვალყურეო საბჭოს სამმა წევრმა და ასევე მათმა ახლო ნათესავებმაც. დაახლოებით ერთი თვის შემდეგ კი ამ საწარმოს ხელმძღვანელი ისკო დასენი მმართველმა პარტიამ საპარლამენტო არჩევნებისთვის წარდგენილ პროპორციულ სიაში ე.წ. „გამსვლელ ნომრად“ ჩასვა. ისკო დასენი ალექსანდრე ჭიკაიძის ბიზნესპარტნიორია.
„ქართული ოცნების“ პროპორციული საარჩევნო სია, რომელიც 155 კანდიდატისგან შედგება, საზოგადოებისთვის 9 სექტემბერს გახდა ცნობილი. პარტიული სიის 26-ე ნომრად, ანუ ე.წ. „გამსვლელ სიაში“, ყველასთვის მოულოდნელად აღმოჩნდა მოლდოვას საპატიო კონსული საქართველოში ისკო დასენი.
საკონსულოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ ოფიციალურ ინფორმაციაში აღნიშნულია, რომ ისკო დასენი 1958 წლის 30 მარტს ქ. თბილისში დაიბადა. 1985 წელს დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტი. 2012 წლამდე იგი მუშაობდა საქართველოს გენერალურ პროკურატურაში სხვადასხვა თანამდებობებზე: 1986 წლის იანვარში დაინიშნა ქ.თბილისის კიროვის რაიონის პროკურატურის გამომძიებლად, შემდეგ მუშაობდა ამავე რაიონის პროკურატურის პროკურორის თანაშემწედ. 1993 წლის 11 ივნისს სამუშაოდ გადაიყვანეს საქართველოს გენერალურ პროკურატურაში, სადაც მუშაობდა საგამოძიებო ნაწილის განსაკუთრებით მნიშვნელოვან საქმეთა უფროს გამომძიებლად, შემდეგ კი ამავე საგამოძიებო ნაწილის პროკურორად. 2013 წლის 12 დეკემბერს, როგორც დამფუძნებელი,  არჩეულ იქნა მიკრო-საფინანსო ორგანიზაცია „ლიდერკრედიტი “-ის სამეთვალყურეო საბჭოს წევრად, ხოლო 2013 წლის 21 დეკემბერს, სამეთვალყურეო საბჭოს თავჯდომარედ. 2014 წლის 6 ოქტომბერს, იგი დაინიშნა საქართველოში მოლდოვას რესპუბლიკის საპატიო კონსულად.
„ქართული ოცნების“ გენერალურმა მდივანმა და საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელმა კახა კალაძემ ტელეკომპანია „იმედთან“ ინტერვიუში განაცხადა: „ეს ადამიანი გახლავთ ეროვნული უმცირესობის წარმომადგენელი, იეზიდი მოქალაქე, ჩვენი თანამემამულე. ის დასაქმებულია ბიზნესსექტორში, არის წარმატებული ბიზნესმენი და ბევრი ადამიანი ჰყავს დასაქმებული“.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა გამოარკვია, რომ ისკო დასენი არის შპს „მისო ლიდერკრედიტის“ (ს/კ - 406045649) სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე და კაპიტალის 40 % წილის მესაკუთრე. საწარმოს სხვა მესაკუთრეები არიან რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეები - ტიტალ დასენი (35 %) და ადელინა სადოიანი (25 %).
უნდა აღინიშნოს, რომ საწარმოს ქონების ნაწილი - თბილისში მდებარე 2 უძრავი ნივთი, - დავალიანების გამო დაყადაღებულია თბილისის საქალაქო სასამართლოს განჩინებებით. მიუხედავად ამისა, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ გამოქვეყნებულ პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების შესახებ ანგარიშის თანახმად, მიმდინარე წლის 12 აგვისტოს შპს „მისო ლიდერკრედიტმა“ მმართველი პარტიის ანგარიშზე განახორციელა ყველაზე მსხვილი შემოწირულება - 120 000 ლარი, რაც კანონით იურიდიული პირებისთვის დასაშვები მაქსიმალური ოდენობაა.
იმავე დღეს, „ქართულ ოცნებას“ 22 000 ლარი ჩაურიცხეს იმავე საწარმოს სამეთვალყურეო საბჭოს წევრებმა - ზაზა ნარაკიძემ (12 000 ლარი), დავით წითურმა და ნიკოლოზ ჯაჯანიძემ (5000 – 5000 ლარი). გარდა ამისა, „ქართულ ოცნების“ სასარგებლოდ ფინანსური შეწირულება განახორციელეს მათმა ახლო ნათესავებმაც: ლიკა ჯაჯანიძემ - 15 000 ლარი და ნათია ნარაკიძემ - 10 000 ლარი. ამრიგად, ისკო დასენთან დაკავშირებულ იურიდიული და ფიზიკური პირების მიერ სახელისუფლებო პარტიისთვის განხორციელებული შეწირულობების ოდენობამ საერთო ჯამში 167 000 ლარი შეადგინა.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა ასევე დაადგინა, რომ ისკო დასენი სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭოს მდივნის მოადგილესთან, ყოფილ შინაგან საქმეთა მინისტრთან ალექსანდრე ჭიკაიძესთან დაახლოებული პირია. 2016 წლის 12 ივლისს მათ ერთობლივად დააფუძნეს ახალი საწარმო - შპს „ლეგიონი 2016“ (ს/კ - 402032741), რომლის დირექტორი და კაპიტალის 51 %-ის მესაკუთრეა ისკო დასენი, ხოლო დანარჩენი 49 % ალექსანდრე ჭიკაიძის საკუთრებაშია.
გარდა ამისა, ისკო დასენი კიდევ რამდენიმე საწარმოს პარტნიორია: იგი არის შპს „MmG“-ს 100 % წილის მესაკუთრე, წილის 70 %-ს ფლობს შპს „მასტერ ოქეი“-ში, ხოლო 20 %-ს - შპს „კიტ“-ში.

Isko Daseni inserted on the election list of the Georgian Dream in exchange of 167 000 GEL
On August 12, 2016 Ltd MFO Leader Credit donated 120 000 GEL to the political party Georgian Dream. On the same day, 3 members of Ltd’s supervisory board and their relatives transferred total 47 000 GEL to the same political party. Approximately one month later, the ruling party inserted Isko Daseni, the head of the enterprise, in the top thirty of the proportional list. Isko Daseni is Aleksandre Tchikaidze’s [former Minister of Interior] partner.
On September 9, the Georgian Dream published proportional election list of 155 candidates. Surprisingly, Isko Daseni, Honorary Consul of the Republic of Moldova to Georgia, is 26th on the list ,.
According to the information published on the official web page of the consulate, Isko Daseni was born on March 30, 1958 in Tbilisi. In 1985 he graduated from the Tbilisi State University, Faculty of Law. After graduation until 2012 he worked on different positions in the General Prosecutor's Office of Georgia: in January 1986 he was appointed as investigator of the Kirov district in Tbilisi, after that he worked as a Deputy Prosecutor in the same district. In 1993 on March 11 he moved to the General Prosecutor's office of Georgia, where he worked as a senior investigator for particularly important cases, later he worked in the same investigative department as a Prosecutor.
On December 12, 2013 he was elected in the supervisory board of the MFO  Leader Credit, on December 21, 2013 he became the Chairman of the Supervisory Board. On October 6, 2014, he was appointed as Honorary Consul of the Republic of Moldova to Georgia.
The general secretary of the Georgian Dream and head of the election headquarters, Kakha Kaladze, told TV Company Imedi: “This person represents ethnic minority, Yezid and isour compatriot. He works in business sector, he is successful businessman and employs a lot of people”.
Information Center of Kakheti found out that Isko Daseni  is chairman of the supervisory board and 40% share holder of the Ltd MFO Leader Credit (r/n 406045649). The other owners of the enterprise are citizens of Russian Federation: Tital Daseni (35%) and Adelina Sadoyan (25%).
It is noteworthy that based on the Tbilisi District Court’s decision two real properties located in Tbilisi and owned by the enterprise are distained because of the debts. Despite that, on August 12, 2016 Ltd MFO Leader Credit transferred 120 000 GEL that is maximum allowed money for the legal entities to the account of ruling party according to the State Audit Service’s report.
The same day, the members of supervisory board of the same enterprise donated 22 000 GEL to the Georgian Dream: Zaza Narakidze (12 000), Davit Tsituri and Nikoloz Jajanidze (5000-5000 GEL each). Besides, their close relatives also donated to the Georgian Dream Lika Jajanidze – 15 000 GEL and Natia Narakidze – 10 000 GEL. Therefore, the donations to the ruling party related to Isko Daseni’s legal entities and natural persons, make up total 167 000 GEL.
Information Center of Kakheti also found out that Isko Daseni is in close relationship to Aleksandre Tchikaidze, former minister of Internal Affairs and current deputy of the secretary of the State Security and Crisis Management Council. On July 12, 2016 they established new enterprise Ltd Legioni 2016 (r/n 402032741). Isko Daseni holds 51% and Aleksandre Tchikaidze owns the rest 49% in the Ltd.
Besides, Isko Daseni is partner in several other enterprises: he holds 100% of the LTD MmG, 70% of the Ltd Master OK and 20% of the Ltd Kit.