საარჩევნო პლაკატების ომი
საარჩევნო ექსპერტები, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე დადებითად აფასებენ წინასაარჩევნო კამპანიას. ცესკო თავმჯდომარე გვპირდება, რომ 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნები უფრო მეტად ორგანიზებული იქნება, ვიდრე ეს ოდესმე ყოფილა. თამარ ჟვანიას განცხადებით, ის ხარვეზები, რასაც წინა არჩევნებზე ჰქონია ადგილი, გამოსწორებადია.
ექსცესები წლევანდელ წინასაარჩევნო კამპანიასაც ახლდა. მათ შორის, კვლავ ვიხილეთ საარჩევნო პლაკატების ომი, რაც ყველა წინა არჩევნებს თან სდევდა. ხშირად შეგვხვედრია გარე განათების ბოძებზე გაკრული მაჟორიტარი კანდიდატების პლაკატები, რომელთაგან ზოგს ულვაში აქვს მიხატული, ზოგს ყურები და ზოგიც მთლიანად თუ არა, სანახევროდ მაინც ჩამოხეულია ან კიდევ ზედ სხვა პარტიის პლაკატი აქვს გადაკრული.
როგორც წესი, დედაქალაქსა და რეგიონებში, პლაკატების მასობრივად გაკვრა ღამის საათებში იწყება. ექსცესებიც, სავარაუდოდ, სწორედ ღამის საათებში ხდება. 25 სექტემბერს, პოლიტიკურ ბლოკ „პაატა ბურჭულაძე - სახელმწიფო ხალხისთვის“ ავლაბრის ოფისის ხელმძღვანელმა, ნენე დალაქიშვილმა, ბლოკის დაზიანებული პოსტერები სოციალურ ქსელში შემდეგი სტატუსით გამოაქვეყნა: „დღეს იმ ადგილებში გავიარეთ, სადაც წუხელ პლაკატები გავაკარით. გულზე ხელის დადებით შემიძლია დავიფიცო, რომ სადაც სხვა პარტიების პლაკატები დაგვხვდა, წებო არ დავინანეთ და ჩვენებს თუ ვაკრავდით, მათსას ვასწორებდით. სამაგიეროდ, ჩვენი პლაკატები ჩამოუხევიათ კოხტად და მშვენივრად“.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი, ირმა პავლიაშვილი საარჩევნო გარემოს 8 ივნისიდან აკვირდება. „ამ დროითვის, სხვა დარღვევებთან ერთად, არაერთი ფაქტი დაფიქსირდა მასალების გავრცელების ხელშეშლისა და ჩამოხევა/დაზიანებისა. ამ ფაქტებთან დაკავშირებით საიას განცხადება/საჩივრები წარდგენილი აქვს შესაბამის ადმინისტრაციულ უწყებებში. კენჭისყრის მოახლოებასთან ერთად მასალების დაზიანების ფაქტები კიდევ უფრო გახშირდა, რაზეც უწყებათშორისმა კომისიამ არაერთი რეკომენდაცია გამოსცა და მოუწოდა საარჩევნო სუბიექტების წარმომადგენლებს, თავი შეიკავონ მსგავსი ფაქტებისაგან. საარჩევნო კოდექსით დაცულია სუბიექტების უფლებები, რომ უკანონოდ არავინ  დააზიანოს მათი  სააგიტაციო მასალები და განსაზღვრულია პასუხისმგებლობა“, - ამბობს humanrights.ge-თან საუბრისას საიას იურისტი.
საარჩევნო კოდექსის თანახმად,  სააგიტაციო მასალა შეიძლება გამოიფინოს შენობა-ნაგებობებსა და სხვა ობიექტებზე მათი მესაკუთრეების ან მფლობელების თანხმობის შემთხვევაში. ამასთან, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები ვალდებული არიან, განსაზღვრონ იმ შენობა-ნაგებობების ჩამონათვალი, რომლებზედაც სააგიტაციო მასალის განთავსება აკრძალულია, და განსაზღვრონ ადგილები ან/და დადგან სტენდები სააგიტაციო მასალის გასაკრავად და გამოსაფენად. სტენდი იმ ზომის უნდა იყოს, რომ სააგიტაციო მასალის გამოფენისას ყველა საარჩევნო სუბიექტი თანაბარი პირობებით იქნეს უზრუნველყოფილი. დაუშვებელია და კანონით დადგენილი წესით ისჯება სააგიტაციო მასალის ჩამოხსნა, ჩამოხევა, დაფარვა ან დაზიანება, თუ ის აკრძალულ ადგილას არ არის განთავსებული.
„თავის მხრივ, საარჩევნო სუბიექტი ვალდებულია არჩევნების საბოლოო შედეგების ოფიციალურად გამოქვეყნებიდან 15 დღის ვადაში უზრუნველყოს სააგიტაციო მასალის ჩამოხსნა; წინააღმდეგ შემთხვევაში, მას დაეკისრება საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული პასუხისმგებლობა. ამასთან, როგორც ამას საარჩევნო კანონმდებლობა განსაზღრავს, დადგენილი წესით წინასაარჩევნო მოწოდებების, განცხადებების, წარწერების, ფურცლების, ფოტო და სხვა მასალების გავრცელებისათვის ხელის შეშლა და ჩამორთმევა, გამოიწვევს დაჯარიმებას 1 000 ლარის ოდენობით.  აღნიშნული ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ნაწილში ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმებს ადგენენ შესაბამისი ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები“, - ამბობს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, ანა გურიელი.
საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 46-ე მუხლით განსაზღვრულია სააგიტაციო მასალის დამზადების, რეგისტრაციისა და განთავსების წესები. ასევე, განსაზღვრულია პრევენციის მექანიზმები მასალების განთავსების წესების დარღვევისა თუ მათი დაზიანების შემთხვევაში.
ცესკოს სპიკერი, ანა მიქელაძე: „ცესკოს სწავლების ცენტრის დახმარებით გაიცა გრანტი, რომლის საშუალებითაც, არასამთავრობო ორგანიზაციების მეშვეობით პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებს ჩაუტარდათ არაერთი ტრენინგი არჩევნების დღესთან და წინასაარჩევნო კამპანიასთან დაკავშრებით. ასევე, მნიშვნელოვანია, რომ საარჩევნო ადმინისტრაციას, თავის მხრივ, ცესკომ ჩაუტარა ტრენინგები და მათ დეტალურად მიეწოდათ სამართლებრივი ნორმების შესახებ ინფორმაცია. იმ შემთხვევაში, თუკი მოხდებოდა სააგიტაციო მასალის დაზიანება ან მათი გამოკვრის წესების დარღვევა, ამას ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლების მხრიდან მოყვებოდა შესაბამისი რეაგირება“.
თბილისის მერიის პრეს-სამსახურმა მიმდინარე წლის 26 სექტემბრისთვის ზედამხედველობის საქალაქო სამსახურის მიერ შედგენილი ოქმების სია მოგვაწოდა, რითაც ირკვევა, რომ არჩევნებში მონაწილე 10 პარტიაზე საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 150-ე მუხლის I ნაწილით გათვალისწინებული (ჯარიმა- 50 ლარი) 131 ოქმია შედგენილი, ხოლო სამის ქმედება დამატებით, საქართველოს საარჩევნო კოდექსის მე-80 მუხლის I ნაწილს დაექვემდებარა (ჯარიმა - 1000 ლარი).
სტატია მომზადებულია თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის პროექტის ფარგლებში, რომელიც საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება. სტატიის შინაარსზე პასუხისმგებელია თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი. ავტორის/ავტორების მიერ სტატიაში გამოთქმული მოსაზრება შესაძლოა, არ გამოხატავდეს ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს  პოზიციას.

The war of election banners
The election experts, representatives of NGOs and the chairwoman of the Central Election Commission positively evaluate the pre-election campaign. The CEC chairwoman promised the 2016 Parliamentary Elections will be more organized than ever. Tamar Zhvania said the miscarriages from the previous elections were easily tackled.
The incidents took place during the 2016 pre-election campaign. We observed war of the election banners again, which was common during previous elections too. We often encounter the posters of the single mandate candidates on the pillars in the streets, who have either moustaches or ears painted over; sometimes the posters are torn down or overpasted by other political party’s poster.
As a rule, the posters are massively pasted during night hours both in the capital and in the regions. Incidents too most probably happen during night time. On September 25, Nene Dalakishvili, the head of the Avlabari Office of the political party Paata Burtchuladze – State for People, published the damaged posters of the block in social network and posted the status: “Today we went through the places, where we placed the posters yesterday. I can swear that we did not spare the glue and fixed posters of other political parties, which were half-fallen, but now saw our posters are torn down”.
GYLA’s lawyer, Irma Pavliashvili, has been monitoring the election environment since June 8, 2016. “Till now, alongside with other violations there were a lot of facts of prevention of dissemination and tear/damage of election materials. GYLA appealed the relevant administrative bodies about those violations. With the approaching Election Day, similar facts happen more and more frequently. The interagency commission several times issued recommendations and called on the political parties, to avoid such kind of behavior. The Election Code protects the rights of the political parties to ensure safety of their election materials and the harasser shall be punished under the law”, - the GYLA’s lawyer told humanrights.ge.
According to the Election Code, the propaganda material can be placed on the buildings and other constructions if there is the consent from the owners or holders. Besides that, the self-governmental bodies are obliged to define the list of the buildings, on which it is forbidden to place the posters and they have to put stands for placing the election material. The stand shall be big enough so that all political parties had enough space. It is forbidden and punishable by the law to tear, overpaste or damage the election material if it is not placed on forbidden sites.
“The political parties are obliged to remove the election material within 15 days after the officially published results; the violators will be punished according to the Georgian law. Besides, creating obstacles in the dissemination of the pre-election statements, symbols, papers, photos and other materials will be fined with 1000 GEL. The relevant self-governmental bodies form protocols in case of violation of the administrative law”, - Ana Gurieli, the lawyer of Human Rights Center, explained.
The article 46 of the Election Code of Georgia regulates production, registration and placement of the election materials. There are preventive mechanisms if the placement of the materials is violated or posters are damaged.
Ana Mikeladze, the speaker of the CEC: “With the support of the CEC Education Centre the grant was issued and several trainings were conducted by NGOs for the representatives of the political parties about the pre-election campaign and about the Election Day. It is also important that the CEC conducted trainings for the election administration members and delivered detailed information about the election legislation. If the election materials were damaged or the rules of placement are violated, the representatives of the local self-governments would respond accordingly”.
By September 26, 2016 the Tbilisi City Hall Press-Agency provided us with the list of protocols elaborated by the City Monitoring Service. The document shows that based on the article 150, part I of the Administrative Misdemeanor Code (fine- 50 GEL) 131 protocols were issued, plus 3 cases were also punishable under the article 80, part I (fine – 1000 GEL).