სახალხო დამცველი აფეთქების ფაქტის დაუყოვნებლივ გამოძიებას ითხოვს
2016 წლის 4 ოქტომბერს გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, თბილისში, კოლმეურნეობის მოედანზე, ოპოზიციური პარტიის „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ოფისის წინ, ამავე პარტიის წევრისა და მოქმედი პარლამენტარის, გიორგი (გივი) თარგამაძის მანქანა აფეთქდა. გავრცელებული ინფორმაციით, დაშავებულია რამდენიმე ადამიანი. გივი თარგამაძის მიერ მედიაში გაკეთებული კომენტარის მიხედვით, მის წინააღმდეგ აღნიშნული აფეთქება დისტანციური მართვის პულტის გამოყენებით განხორციელდა. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის მე–19 (დანაშაულის მცდელობა) და 109-ე (განზრახ მკვლელობა დამამძიმებელ გარემოებებში) მუხლებით დაიწყო.
საგანგაშოა, რომ ასეთ ფაქტს ადგილი აქვს არჩევნებამდე 3 დღით ადრე. გამოძიების მხოლოდ დაწყება, რასაკვირველია, არ არის საკმარისი. სამართალდამცავმა ორგანოებმა დაწყებული პროცესი დაუყოვნებლივ უნდა მიიყვანონ ბოლომდე, ხოლო დამნაშავე პირების მიმართ დროულად უნდა იქნეს მიღებული კანონშესაბამისი ზომები.

Public Defender Demands Immediate Investigation of the Case of Explosion
According to the reports spread on October 4, 2016, a vehicle of MP Giorgi (Givi) Targamadze, member of the opposition party United National Movement, was exploded in front of the party office. Reportedly several people were injured. As Givi Targamadze told reporters, the explosion against him was carried out through a remote control mechanism. The Ministry of Internal Affairs launched an investigation under article 19 (attempted crime) and article 109 of the Criminal Code of Georgia (premeditated murder under aggravating circumstances).
It is alarming that such a fact comes just 3 days before the elections. Only the launch of the investigation, of course, is not enough. The law enforcement agencies must bring the process to an end and appropriate legal measures must be timely taken against offenders.