ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტისა (NHC) და საერთაშორისო პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისათვის (IPHR) სადამკვირვებლო მისიის წევრებს თავს დაესხნენ
9 ოქტომბერი, 2016
ბრიუსელი, ოსლო და თბილისი.
9 ოქტომბერი, 2016 წ.
საქართველოს 2016 წლის 8 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების დროს ძალადობის ფაქტი მოხდა დასავლეთ საქართველოში. დაუდგენელი პირების ჯგუფი შეიჭრა ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჯიხაშკარის # 79 საარჩევნო უბანში, ჩაშალა ბიულეტენების დათვლის პროცესი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა საერთაშორისო დამკვირვებლებს, რომლებიც წარმოადგენდნენ ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის (NHC), საერთაშორისო პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისათვის (IPHR) და დემოკრატიული არჩევნების ევროპული პლატფორმის (EPDE) ერთობლივ მისიას.
NHC, IPHR და EPDE ერთობლივი საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისია ჩამოყალიბდა საქართველოში მიმდინარე წლის 12 სექტემბერს. არჩევნების დღეს, 36 აკრედიტებული საერთაშორისო დამკვირვებელი მივლენილი იყო ქვეყნის სხვადასხვა რეგიონში. მისიის მიერ საპარლამენტო არჩევნების წინასწარი შეფასება გამოქვეყნდება დღესვე მოგვიანებით. საბოლოო ანგარიში კი გამოქვეყნდება არჩევნების მეორე ტურის დასრულების შემდეგ, რომელიც საქართველოში გაიმართება არა უგვიანეს 2 ნოემბრისა.
ზემოთ აღნიშნული ინციდენტი მოხდა საარჩევნო დღეს გვიან ღამით, დაახლოებით უბნის დახურვიდან 4 საათში. ჩვენი დამკვირვებლები იმყოფებოდნენ შენობაში საღამოს 19:45 საათიდან და შენიშნეს, რომ საარჩევნო უბნის კარი დაკეტილი არ იყო. 6-10 ადამიანი ძალის გამოყენებით შეიჭრა შენობაში და დაიწყეს თვლის პროცესის ჩაშლა ძალადობრივად. ჩვენი დამკვირვებლები იღებდნენ ამ ინციდენტს, რა დროსაც მათ თავს დაესხნენ. ორ დამკვირვებელს წაართვეს ტელეფონები. ისინი სერიოზულად არ დაშავებულან, მაგრამ ერთ-ერთ ქალ დამკვირვებელს აქვს დალურჯებები თავზე და იდაყვზე. ადგილზე იმყოფებოდა პოლიცია, მაგრამ ისინი არ ჩაერივნენ ინციდენტში და არ დაიცვეს დამკვირვებლები და მათი პირადი საკუთრება.
დამკვირვებლებმა მთელი ღამე გაატარეს ზუგდიდის ცენტრალური პოლიციის განყოფილებაში და დაწერეს საჩივარი. მათ გაეწიათ სამედიცინო დახმარებაც. სადამკვირვებლო მისია შეახსენებს საქართველოს ხელისუფლებას, რომ საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიების საარჩევნო პროცესში მონაწილეობა უზრუნველყოფილია როგორც ადგილობრივი საარჩევნო კანონმდებლობით, ასევე საერთაშორისო დოკუმენტებით, როგორიცაა ეუთოს კოპენჰაგენის დოკუმენტი. შესაბამისად, საქართველოს ხელისუფლებას აქვს ვალდებუბლება, დაიცვას უცხოელი დამკვირვებლების უსაფრთხოება. აქედან გამომდინარე, მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, სწრაფად და ეფექტურად გამოიძიოს აღნიშნული ინციდენტი, დაადგინოს და დასაჯოს სავარაუდო დამნაშავეები და დამკვირვებლებს დაუბრუნოს დაკარგული პირადი ნივთები (ინციდენტების ამსახველი ვიდეოჩანაწერები და სხვა საარჩევნო მასალები).
დამატებითი ინფორმაციისთვის დაუკავშირდით:
ოგე ბორჩგრევინკს, ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის უფროსი მრჩეველი, ოსლო (მობილური ტელეფონი: 47 90751150)
სიმონ პაპუაშვილი, საერთაშორისო პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისათვის, ბრიუსელი (მობილური ტელეფონი:+32 494 753942 )

NHC and IPHR election observers attacked in Georgia
(Brussels, Oslo and Tbilisi, 9 October 2016) During the Georgian Parliamentary Elections on 8 October 2016 a violent incident occurred in Western Georgia. A group of unidentified men broke into polling station 79 in the village of Jikhashkari in the Zugdidi district, disrupted the counting procedure and physically attacked international election observers, who represented the joint mission of the Norwegian Helsinki Committee (NHC), International Partnership for Human Rights (IPHR) and European Platform for Democratic Elections (EPDE).
The NHC, IPHR and EPDE joint international election observation mission was established in Georgia on 12 September. On Election Day, 36 accredited international observers were deployed around the country. A preliminary statement summarizing our findings will be released later this afternoon. The Mission’s final report will be published after the run-off election which will take place no later than 2 November.
The incident in question took place around midnight on Election Day, approximately four hours after the polling station had been closed for the count. Our observers had been on the premises since 19:45, and noticed that the door to the polling station had no lock. Just before midnight between six and ten men forcibly entered the premises and started to disrupt the counting procedures in a violent manner. Our observers filmed the incident and were attacked. Two of our observers had their phones taken from them by force. Our observers were not seriously hurt, but one female observer had bruises on the head after being tripped and hit with an elbow. Police were present in and around the polling station, but did not intervene in order to protect our observers and their property.
The observers stayed overnight in a Zugdidi Central Police Station filing a complaint and having medical examinations. The observation mission would like to remind Georgian authorities that the participation in the electoral process of international election observers is enshrined both in Georgia’s election code and in politically binding international documents such as the OSCE Copenhagen Document. The Georgian government consequently has an obligation to protect international observers. We therefore request that Georgian authorities investigate the incident swiftly and effectively, in order to identify and punish the perpetrators and restore the stolen property (which included footage of the incidents and other materials related to the election observation) to our observers.