სასჯელაღსრულების სამინისტრო წამების მსხვერპლს კომპენსაციის სახით 20 000 ლარს გადაუხდის
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა სასჯელაღსრულების დაწესებულების თანამშრომელთა მხრიდან ცემა-წამებაში დაზარალებულად ცნობილ მსჯავრდებულის, თამაზ რ.-ის  საქმეზე სასამართლოს სარჩელით მიმართა და დანაშაულის შედეგად მიყენებული ზიანის ანაზღაურება მოითხოვა.
7 ოქტომბერს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრომ აიღო ვალდებულება, კანონიერ ძალაში შესული განჩინების/გადაწყვეტილების ჩაბარებიდან არაუგვიანეს 15 სამუშაო დღის ვადაში გადაუხადოს მოსარჩელე თამაზ რ.-ს 20 000 ლარი მის მიმართ სასჯელაღსრულების სისტემაში განცდილი მატერიალური და მორალური ზიანის საკომპენსაციოდ.
მსჯავრდებული თამაზ რ. სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში ყოფნის პერიოდში, წლების განმავლობაში, არაადამიანური მოპყრობისა და წამების მსხვერპლი იყო, რამაც მის ჯანმრთელობაზე მძიმე კვალი დატოვა. მან 12 წელი გაატარა სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში.
5 მაისს თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის მოსამართლე ბესიკ ბუგიანიშვილის მიერ დაკმაყოფილდა ადამიანის უფლებათა ცენტრის შუამდგომლობა თამაზ რ.-ს საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 283 მუხლის საფუძველზე ჯანმრთელობის მძიმე მდგომარეობის გამო სასჯელის აღსრულების გადავადების თაობაზე. თამაზ რ. სასამართლო სხდომის დარბაზიდან განთავისუფლდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიესალმება სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს გადაწყვეტილებას, რომლის თანახმად სახელმწიფომ შეასრულა თავისი პოზიტიური ვალდებულება და გადადგა მნიშვნელოვანი ნაბიჯი წამების მსხვერპლის რეაბილიტაციისკენ.
ამავე დროს, ადამიანის უფლებათა ცენტრი სამინისტროს მოუწოდებს, კონკრეტული მიდგომა განაზოგადოს წამების სხვა მსხვერპლებზე, რომლებიც წლებია, სახელმწიფოსგან ელიან კომპენსაციას და რეაბილიტაციას და ეს საკითხი არის სწორედ სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს პასუხისმგებლობა, მიუხედავად იმისა, თუ რა პერიოდშია ჩადენილი ესა თუ ის დანაშაული.

The Ministry of Corrections to pay 20 000 GEL as compensation to the torture victim
Human Rights Center appealed the Court and requested financial compensation for the former convict Tamaz R, who was granted status of torture victim by prison personnel.
On October 7, the Ministry of Corrections took obligation to pay 20 000 GEL as compensation for moral and material damage to Tamaz R no later than 15 working days after the enforced court judgment is accepted for moral and material damage in the penitentiary establishment.
The convicted Tamaz R was victim of inhuman treatment and torture in the penitentiary establishment for years that significantly damaged his health conditions. He spent 12 years in prison.
On May 5, Besik Bugianishvili, the judge at the Criminal Law Collegium of the Tbilisi City Court, satisfied the appeal of Human Rights Center to postpone imprisonment term of Tamaz R. based on the article 283 of the Criminal Code of Georgia, which implies postpone of the prison term due to grave health condition of the convicted. Tamaz R. was released from the courtroom.
Human Rights Center welcomes the decision of the Ministry of Corrections. The state fulfilled its positive obligation and took important steps towards rehabilitation of the torture victim.
At the same time, Human Rights Center calls on the Ministry, to generalize this approach towards other victims too, who are waiting for the compensation and rehabilitation from the government for years, which falls under the responsibilities of the Ministry of Corrections, regardless the period when the crime was committed.