ქართული არჩევნები უცხოეთში
8 ოქტომბერს საპარლამენტო არჩევნები  საქართველოს ფარგლებს გარეთ, 55 საარჩევნო უბანში ჩატარდა. როგორც ცენტრლური სარჩევნო კომისიიდან humanrights.ge-ს აცნობეს, კომისიის მონაცემებით, საზღვარგარეთ ამომრჩეველთა რაოდენობა არის 49 694. მსოფლიოს 40 ქვეყანაში გახსნილი იყო 55 საარჩევნო უბანი. ამ მხრივ გამონაკლისი რუსეთის ფედერაცია და მის ტერიტორიაზე მცხოვრები ქართველები არიან, რომლებიც, 2008 წლის ომის გამო ორ ქვეყანას შორის გაწყვეტილი დიპლომატიური ურთიერთობის შედეგად, ხმის მიცემის უფლების გარეშე დარჩნენ.
humanrights.ge-ს საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესისა და ინფორმაციის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ, ლაშა ჭიღლაძემ უპასუხა: „რუსეთის ფედერაციაში მცხოვრები საქართველოს მოქალაქეების შესახებ საგარეო საქმეთა სამინისტროს აქვს მხოლოდ ის მონაცემები, თუ რამდენი მოქალაქეა დარეგისტრირებული საკონსულო აღრიცხვაზე. 2016 წლის 30 სექტემბრის მდგომარეობით, საკონსულო აღრიცხვაზე იმყოფება 3 233 მოქალაქე. ზოგადად, წლების განმავლობაში რუსეთის ფედერაციაში საკონსულო აღრიცხვაზე მყოფი საქართველოს მოქალაქეების რაოდენობა მერყეობდა 3 000-ის ფარგლებში“.
40 ქვეყნიდან, ყველა სხვა დანარჩენში არჩევნებმა წარმატებით ჩაიარა. მიმდინარე წლის 20 ოქტომბრის მონაცემებით, 8 ოქტომბრის არჩევნებზე, საზღვარგარეთ განთავსებულ საარჩევნო უბნებზე, ცესკოს წარმომადგენელთა მიერ შედგენილ ოქმებში ყველაზე მეტი ამომრჩეველი ავღანეთში განთავსებულ ქართულ სამშვიდობო კონტინგენტში დაფიქსირდა. უნდა აღინიშნოს, ავღანეთში მდებარე უბნებიდან, მეორეზე ნაციონალურმა მოძრაობამ გაიმარჯვა, რაც კიდევ ერთხელ მეტყველებს როგორც საარჩევნო სისტემის, ასევე, მთლიანი საარჩევნო პროცესის არჩევნებიდან არჩევნებამდე დახვეწასა და საზოგადოების ზრდაზე. ამ საკითხთან დაკავშირებით, humanrights.ge-მ ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ყოფილ თავმჯდომარეს, გიორგი ზესაშვილს კომენტარი სთხოვა: „როგორც კანონმდებლობითაა გათვალისწინებული, არჩევნებზე ყოველთვის ხდებოდა ამომრჩევლის თავისუფალი ნების გამოვლენა. საჯარისო ნაწილები, ისევე როგორც საზღვრისპირა ნაწილები, ძირითადად, ყოველთვის მაინც მოქმედ ხელისუფლებას უჭერდნენ მხარს. ხოლო რაც შეეხება წინა ხელისუფლების დროს ჩატარებულ არჩევნებს, ოქმები მოსაძებელია და შესაძლებელია ანალიზის გაკეთება, თუ რატომ აძლევდნენ სამხედრო მოსამსახურეები მხოლოდ ერთ მხარეს ხმას. მხოლოდ მისასალმებელია, რომ ამ არჩევნებზე ადამიანს ჰქონდა თავისუფალი არჩევნის გაკეთების საშუალება. ეს ის საკითხია, რომელიც მხოლოდ ადასტურებს, რომ ეს ხელისუფლება წინასთან შედარებით, უფრო პროგრესულია“, - განაცხადა გიორგი ზესაშვილმა და დასძინა, რომ ზოგადად, საქართველოს ფარგლებს გარეთ ჩატარებული არჩევნების ხარისხით კმაყოფილია და რაიმე სერიოზული დარღვევის შემთხვევაში, რომელიმე საუბნო კომისიის თუნდაც ერთი წევრი მაინც, გააგზავნიდა ცესკოში ინფორმაციას ამა თუ იმ დარღვევის შესახებ.

Georgian elections abroad
On October 8, the Parliamentary Election of Georgia was conducted in 55 polling stations outside Georgia. As Central Election Commission reported to humanrights.ge, there are 49 694 registered Georgian voters living abroad. 55 polling stations were opened in 40 foreign countries. The Russian Federation was exception and Georgian citizens living could not enjoy their right to vote as a result of ceased diplomatic relations between the two countries after 2008 armed conflict.
Deputy Director of the Press and Information Department at the Foreign Ministry of Georgia Lasha Tchigladze answered questions of humanrights.ge. “The Ministry of Foreign Affairs has information only about those Georgian citizens who are registered in the data-base of the consulate. By September 30, 2016 their number was 3 233 citizens. Generally, the number of Georgian citizens registered in the consulate in the Russian Federation varied around 3000”.
The ballot process was successfully conducted in all 40 countries. By October 20 data, the most abroad registered Georgian citizens participated in the ballots in the polling stations located in the military base of Afghanistan. It should be noted that the United National Movement won the ballot in one of the precincts in Afghanistan that demonstrates improved election process and developed Georgian society.
Humanrights.ge interviewed the former chairman of the CEC Giorgi Zesashvili about the issue. “In accordance to the law, voters shall have freedom of choice. Military units, like border guards, mostly supported the ruling party. As for the elections conducted during the previous government, we can make analysis, why soldiers voted only for the authority, only based on the review of the old protocols. We can only welcome that people had freedom of choice on the Election Day. This fact proves that current authority is better and more progressive than previous one,” Giorgi Zesashvili said and added that he is content with the quality of the elections held abroad and if there was any significant violation, at least one commission member abroad could report the CEC about it.