„ჩვენი მრავალფეროვნება ჩვენი სიმდიდრეა“ - ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე აღინიშნა
16 ნოემბერს, ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა ოფიციალური მიღება გამართა. მიღებას საქართველოს საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების, დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
„ჩვენ ყველანი განსხვავებულები ვართ. განსხვავებულია ჩვენი ეროვნება, კულტურა, ტრადიცია, მწრამსი, რაც, დიდწილად, ჩვენს იდენტობას განსაზღვრავს, ამიტომ ტოლერანტობა, შესაბამისად, ერთმანეთის პატივისცემას გულისხმობს. ჩემთვის ტოლერანტობის, შემწყნარებლობის საუკეთესო ცოცხალი მაგალითი - უნიკალური ძეგლი ჩვენი დედაქალაქის შაგულში, ძველი თბილისია. აქ ყველაზე თვალსაჩინოა, რომ ჩვენი მრავალფეროვნება მართლაც ჩვენი სიმდიდრეა. მე, როგორც ამ ქვეყნის მოქალაქეს, მეამაყება ძველი თბილისი, მეამაყება, როგორც ჩვენი ისტორიის დღევანდელობისა და მომავლის სახე. იგი იმ საქართველოს სიმბოლოა, რომელიც მრავალფეროვნებისა და შემწყნარებლობის მძლავრ ტრადიციებზე დგას და მიისწრაფვის, ამ საძირკველზე დააშენოს საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკა“, - აღნიშნა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა მიღების გახსნისას და შეკრებილ საზოგადოებას ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე მიულოცა.
ტოლერანტობის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით ღონისძიებაზე გამოიფინა ფოტოკონკურსის „ჩვენი მრავალფეროვანი სამშობლოს“ გამარჯვებული ფოტოები. ფოტოების ავტორებს სახელმწიფო მინისტრმა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის პროგრამის“ ხელმძღვანელმა რამაზ აფციაურმა სიგელები და USAID-ისა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის პროგრამის“ ფინანსური მხარდაჭერით 500 ლარიანი სასაჩუქრე ვაუჩერები გადასცეს. ამავე ფოტოების გამოყენებით დაგეგმილია 2017 წლის სამაგიდო კალენდრების გამოცემაც.
„ჩვენი ერთ-ერთი პრიორიტეტია ეთნიკურ უმცირესობათა თვითმყოფადობის მხარდაჭერა. ფოტოკონკურსში, ერთი მხრივ საინტერესო იყო ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელთა საზოგადოებაში ინტეგრაციის, მეორე მხრივ, მათი კულტურის, რეგიონებისა და რეგიონების მთავარი მახასიათებლების ასახვა“, - განაცხადა ფოტოკონკურსის ჟიურის წევრმა, კულტურის სამინისტროს ხელოვნებისა და განათლების დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ,  ირინე საგანელიძემ.
ფოტოკონკურსის ერთ-ერთი გამარჯვებული არასამთავრობო ორგანიზაცია ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტია.
„ფოტოკონკურსის შესახებ ინტერნეტით გავიგე და გავაგზავნე ჩემ მიერ გადაღებული ფოტო. ფოტოზე ასახულია პატარა გოგონა, რომლის თვალებში კარგად ჩანს საქართველოში მცხოვრები ბოშების მძიმე სოციალური მდგომარეობა“, - აღნიშნა ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა, თამარ ლუკავამ.
მიღებაზე ასევე, გაიმართა ვიდეორგოლების ჩვენება ასოცირების ხელშეკრულებისა და განათლების საერთაშორისო პროგრამების შესახებ.
„სიმბოლური და მნიშვნელოვანი დღეა ჩვენთვის, რადგან ეს დღე საფუძვლად უდევს ჩვენს პოლიტიკას. ჩვენ, მიმდინარე წელს, მნიშვნელოვანი ნაბიჯები უკვე გადავდგით. ეს არის პირველი წელი, როდესაც მოქმედებს ახალი სტრატეგია, რომელიც 2015 წლის ზაფხულში მივიღეთ და მომდევნო 5 წლის განმავლობაში განსაზღვრავს ჩვენს პოლიტიკასა და მის პრიორიტეტებს. ძალიან დიდი აქცენტები კეთდება ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელთათვის ხარისხიანი განათლების ხელმისაწვდომობაზე, სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის გაუმჯობესებაზე, რაც წინაპირობაა სხვადასხვა სფეროში სრულფასოვანი ჩართულობის. ასევე, დიდი ყურადღება ეთმობა მედიაზე ხელმისაწვდომობას. სტრატეგიის განსაკუთრებულ ფოკუსს წარმოადგენს მცირე ეთნიკური ჯგუფები და გენდერული მეინსტრიმინგი, რაც მანამდე არ იყო სტრატეგიის შემადგენელი ნაწილი“, - განაცხადა humanrights.ge-სთან საუბრისას შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ კვირეულს 20 ნოემბერს დახურავს მულტიეთნიკური ფესტივალი „ერთი ცის ქვეშ“, რომელიც ბათუმში გაიმართება. ფესტივალში მონაწილეობას მიიღებენ დასავლეთ საქართველოს სამუსიკო სკოლების (ქუთაისი, სამტრედია, ოზურგეთი, ზუგდიდი, ბათუმი) და ოზურგეთის სოციალურად დაუცველ ბავშვთა სახლის აღსაზრდელები.

“Our Diversity Is Our Wealth” – International Day of Tolerance
On November 16, the administration of the State Ministry for Reconciliation and Civic Equality of Georgia organized an official reception to mark the International Day of Tolerance. Representatives of the legislative and executive branches of the Government of Georgia, diplomatic corps, international and non-governmental organizations attended the reception.
“We are all different. Our ethnicities, culture, traditions, beliefs, which mostly estimate our identity, are different; for that reason tolerance means mutual respect. For me, unique cultural heritage in the middle of our capital – the Old Tbilisi – is the best example of tolerance. There you can clearly see the diversity that is our wealth. I, as a citizen of this country, am proud with the Old Tbilisi, which is a face of our history, present and future. It is the symbol of Georgia, which stands on strong traditions of diversity and tolerance and strives to build the best international practice on that basement,” the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili congratulated the International Day of Tolerance to the guests.
The winning photos of the photo-competition “Our Diverse Homeland” were exhibited on the International Day of Tolerance. The State Minister and the head of the Tolerance, Public Awareness and Integration Program of the UN Association of Georgia (UNAG) Ramaz Aptsiauri awarded the authors of the winning photos with the 500 GEL gift vouchers with the financial support of the USAID and UNAG Program. The administration of the State Ministry plans to publish the 2017 calendars with the photos.
“One of our priorities was to promote originality of ethnic minorities. In the photo-competition, we were interested to reflect the integration of ethnic minority groups into the general society and peculiarities of their culture, regions and traditions in the photos,” jury member and the deputy director of the department for the art and education at the Ministry of Culture Irine Saganelidze said.
Lawyer of Human Rights Center was among the winners of the photo-competition.
“I learned about the competition from internet and sent the photo taken by me to the jury. A little Roma girl is on my photo, whose eyes clearly show hard social life of the Roma people living in Georgia,” the HRC lawyer Tamar Lukava said.
At the reception ceremony, video-rolls about the Association Agreement and international education programs were screened.
“This day is very symbolic and important for us because it is milestone of our policy. This year, we took several significant steps. It is the first year, when the new strategy went in force. The strategy was adopted in the summer of 2015 and it determines the human rights policy and the priorities of the state for the next 5 years. Huge attention is paid to the promotion high-quality education of ethnic minorities, improved knowledge of the state language that is pre-condition for their full integration in different fields. Also, huge attention is paid to the access to media. The strategy is focused on ethnic groups and gender mainstreaming that was not part of the strategy before,” the State Minister Ketevan Tsikhelashvili told humanrights.ge.
Multiethnic festival “Under One Sky” will close the Tolerance Week on November 20, which will take place in Batumi. Pupils of the musical schools from the Western Georgia (Kutaisi, Samtredia, Ozurgeti, Zugdidi and Batumi) and beneficiaries of the Ozurgeti house for socially indigent children will take part in the festival.