მე-9 მოწვევის პარლამენტში თანამდებობები გადანაწილებულია
„მე ვისურვებდი 4 წლის თავზე ნაკლებ რადიკალიზმს და მეტ სიმართლეს საქართველოს პარლამენტში. არ დავიშურებ ძალას იმისთვის, რათა ხელი შევუწყო საქართველოში პარლამენტარიზმის შემდგომ განვითარებას და უზრუნველვყო ის, რომ პარლამენტის თითოეულ წევრს ჰქონდეს საპარლამენტო მუშაობაში საკუთარი თავის სათანადო გამოვლენის შესაძლებლობა”, - განაცხადა პარლამენტის ახლადარჩეულმა თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ.
18 ნოემბერს ირაკლი კობახიძე პარლამენტის თავმჯდომარე 118 დეპუტატის მხარდაჭერით გახდა. კენჭისყრის პროცედურის დაწყებამდე რეგისტრაცია 138-მა დეპუტატმა გაიარა. პარლამენტის თავმჯდომარის არჩევა ფარული კენჭისყრით მოხდა. მის წინააღმდეგ ხმა მხოლოდ სამმა დეპუტატმა მისცა, შესაბამისად, ოპოზიციის დანარჩენმა წარმომადგენელმა მის წინააღმდეგ ხმის მიცემისგან თავი შეიკავეს ან კენჭისყრაში მონაწილეობა არ მიიღეს.
პარლამენტის თავმჯდომარის პირველი ვიცე-სპიკერი „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს" წევრი თამარ ჩუგოშვილი გახდა (120 ხმით ორის წინააღმდგ). ფარული კენჭისყრით აირჩა ასევე შემდეგი ვიცე სპიკერები: გიორგი ვოლსკი - „ქართული ოცნება დემოკრატიული საქართველო (129 - მომხრე, 3 - წინააღმდეგი); ზვიად ძიძიგური - „კონსერვატიული პარტია (129 - მომხრე, 2 - წინააღმდეგი); ილია ნაკაშიძე - აჭარის კვოტით (131 ხმით, 0 -წინააღმდეგი); ირმა ინაშვილი - „საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი“ (106 - მომხრე, 24 - წინააღმდეგი); სერგი კაპანაძე - „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა (94 - მომხრე, 15 - წინააღმდეგი).
18 ნოემბერს მეცხრე მოწვევის პარლამენტის პირველ სხდომაზე კანონმდებლებმა სხვადასხვა კომიტეტის თავმჯდომარეებიც დაამტკიცეს:
აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე - ოთარ დანელია;
განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე - მარიამ ჯაში;
გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე - კახა კუჭავა;
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე - რომან კაკულია;
დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე - ზვიად კვაჭანტირაძე;
ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე - თამარ ხულორდავა;
თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე - ირაკლი სესიაშვილი;
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე - ეკა ბესელია;
რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარე - გიორგი ლილუაშვილი;
საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე - სოფო ქაცარავა;
საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის თავმჯდომარე - გიორგი კახიანი;
საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე - ირაკლი კოვზანაძე;
ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე - აკაკი ზოიძე;
ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე - სოფო კილაძე;
სპორტისა და ახალგაზადულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე - მიხეილ ყაველაშვილი.
საქართველოს მეცხრე მოწვევის პარლამენტში, ოქტომბერში ჩატარებული პარლამენტის არჩევნების შედეგად, „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ 115 დეპუტატი შევიდა, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობამ“ 27 მანდატი მოიპოვა, „საქართველოს პატრიოტთა ალიანსმა“ - 6, პარტია „მრეწველები“ ერთი მანდატით არიან წარმოდგენილები (ხაშურის მაჟორიტარობის კანდიდატი), საკანონმდებლო ორგანოში, ასევე, შევიდა მაჟორიტარობის მხოლოდ ერთი დამოუკიდებელი კანდიდატი, ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი, სალომე ზურაბიშვილი.

Vice-speakers and chairs of the committees in the 9th convocation of the Parliament are already appointed
21.11.2016
“I wish to have less radicalism and more truth in the Parliament of Georgia. I will do my best to promote further development of the parlamentarism in Georgia and to guarantee the right of each MP to have chance to demonstrate himself/herself in the work of the Parliament,” the new speaker of the Parliament of Georgia Irakli Kobakhidze stated.
On November 18, 118 MPs elected Irakli Kobakhdize to the position of the Speaker of the Parliament. Before the ballot, 138 MPs took registration. The parliament speaker was elected with secret ballot. Only three MPs voted against him; consequently the rest of the opposition MPs did not participate in the ballot at all.
MP Tamar Chugoshvili from the Georgian Dream was elected to the position of the first vice-speaker of the parliament (120 vs 2 votes). The following vice-speakers were elected through secret ballot: Giorgi Volski – Georgian Dream Democratic Georgia (129 vs 3); Zviad Dzidziguri – Conservative Party (129 vs 2), Ilia Nakashidze – from Adjara quota (131 vs o); Irma Inashvili – Alliance of Georgian Patriots (106 vs 24); Sergi Kapanadze – United National Movement (94 vs 15). On November 18, the chairpersons of the different committees were also elected:
Otar Danelia – chairman of the Committee for Agricultural Issues;
Mariam Jashi – chairwoman of the Education, Science and Culture Committee;
Kakha Kuchava – chairman of the Environmental and Natural Resources Protection Committee;
Roman Kakulia – chairman of the Committee for Economics and Economic Policy;
Zviad Kvatchantiradze – chairman of the Committee on Diaspora and Caucasian Issues;
Tamar Khulordava – chairwoman of the Committee for the Integration with Europe;
Irakli Sesiashvili – chairman of the Defense and Security Committee;
Eka Beselia – chairwoman of the Committee for Legal Issues
Giorgi Liluashvili – chairman of the Committee for Regional Police and Self-Governance;
Sofo Katsarava – chairwoman of the Committee for Foreign Relations;
Giorgi Kakhiani – chairman of the Committee for Procedural Issues and Regulations;
Irakli Kovzanadze - chairman of the Financial-Budget Committee;
Akaki Zoidze – chairman of the Committee for Healthcare and Social Issues;
Sofo Kiladze – chairwoman of the Human Rights and Civic Integration Committee;
Mikheil Kavelashvili – chairman of the Sport and Youth Affairs Committee.
As a result of the October Parliamentary Elections, Georgian Dream Democratic Georgia has 115 MPs, United National Movement has 27 MPs, Alliance of Georgian Patriots – 6, Industrials – 1 (single mandate candidate from Khashuri municipality); former minister of foreign affairs Salome Zurabishvili became MP as an independent candidate.