დაჯარიმდებიან თუ არა პოლიტიკური პარტიები
ერთ თვეზე მეტია, რაც საქართველოს პარლამენტის არჩევნების პირველი და მეორე ტური დასრულდა. თუმცა, დედაქალაქის ქუჩებში და არამარტო, კვლავ შეხვდებით პოლიტიკური პარტიების სააგიტაციო მასალებს. საქართველოს საარჩევნო კოდექსის თანახმად კი, შესაბამისი საარჩევნო სუბიექტი ვალდებულია, არჩევნების საბოლოო შედეგების ოფიციალურად გამოქვეყნებიდან 15 დღის ვადაში ჩამოხსნას სააგიტაციო მასალა.
„საარჩევნო კოდექსის 46-ე მუხლი განსაზღვრავს სააგიტაციო მასალებთან დაკავშირებულ საკითხებს. მე-8 პუნქტის თანახმად, შესაბამის საარჩევნო სუბიექტი ვალდებულია, არჩევნების საბოლოო შედეგების ოფიციალური გამოქვეყნებიდან 15 დღის ვადაში უზრუნველყოს სააგიტაციო მასალის ჩამოხსნა. წინააღმდეგ შემთხვევაში მას დაეკისრება საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული პასუხისმგებლობა. სანქციების დაწესების უფლებამოსილება, კანონმდებლობის თანახმად, არ აქვს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას. ამ საკითხზე პასუხისმგებელია ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები, იმის გათვალისწინებით, რომ სწორედ ისინი განსაზღვრავენ იმ შენობა-ნაგებობებს, სადაც შესაძლებელია, განთავსდეს სააგიტაციო მასალა“, - აღნიშნა საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის სპიკერმა ანა მიქელაძემ humanrights.ge-სთან საუბრისას.
თბილისის მერმა, დავით ნარმანიამ მედიასთან საუბრისას განაცხადა, რომ თბილისის მერიამ ცენტრალურ უბნებში უკვე დაიწყო პლაკატების ჩამოხსნა.
„პოლიტიკური პარტიები ვალდებულნი არიან, საარჩევნო კანონმდებლობის შესაბამისად, არჩევნების დასრულების შემდეგ სააგიტაციო მასალა ჩამოხსნან, მათ შორის პლაკატები. თუმცა, ამ თვალსაზრისით ჯერჯერობით მაღალი აქტივობა არ შეინიშნება. ჩვენ ცენტრალურ უბნებში უკვე დავიწყეთ ”თბილსერვისის” შესაბამისი ჯგუფების მობილიზება და პლაკატების ჩამოხსნა”, - განაცხადა დავით ნარმანიამ.
ქალაქ თბილისის მერიის ზედამხედველობის სამსახურის მიერ humanrights.ge-სთვის მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, 1 დეკემბრიდან ზედამხედველობის სამსახური ყოველდღიურად ახორციელებს მონიტროინგს ქალაქის მასშტაბით და ყველა გამოვლენილ დარღვევაზე კანონით გათვალისწინებულ ზომებს ატარებს.
„2016 წლის 16 ნოემბერს საპარლამენტო არჩევნების ოფიციალურად დასრულების დღეს თბილისის მერიის ზედამხედველობის სამსახურის მიერ წერილობით გაფრთხილებულ იქნა ყველა საარჩევნო სუბიექტი (პოლიტიკური პარტიები) და მიეცა საარჩევნო კოდექსით გათვალისწინებული 15 დღიანი ვადა საარჩევნო-სააგიტაციო მასალის ე.წ. „პლაკატების“ ჩამოსახსნელად. აღნიშნული 15 დღიანი ვადა 2016 წლის 1 დეკემბერს გავიდა. შესაბამისად, მიმდინარე წლის 1 დეკემბრიდან ზედამხედველობის სამსახური ყოველდღიურად ახორციელებს მონიტორინგს ქალაქის მასშტაბით და ყველა გამოვლენილ დარღვევაზე ატარებს კანონით გათვალისწინებულ ზომებს (ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსის 150-ე მუხლი)“, - აღნიშნულია ქ. თბილისის მერიის ზედამხედველობის სამსახურის მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაში.
პარტია „ქართულ ოცნებაში“ დაადასტურეს ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ მერიის ზედამხედველობის სამსახურმა მათ წერილობითი გაფრთხილება მისცა.
„მერიის ზედამხედველობის სამსახურიდან ადმინისტრაციული სამართალწარმოების ოქმი სააგიტაციო მასალის შესახებ 2 დღის წინ მივიღეთ. ოქმი დათარიღებულია 2 დეკემბრის რიცხვით. ოქმში მითითებული იყო კონკრეტული ინფორმაცია, თუ სად უნდა ჩამოგვეხსნა ე.წ. „პლაკატები“. ქალაქის მასშტაბით უამრავი პლაკატი იყო გამოკრული, მიუხედავად იმისა, რომ ბევრი მათგანი ჩამოვხსენით, ზოგ ადგილზე, ალბათ, გამოგვრჩა“, - განაცხადა პარტია  „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელმა, მანანა მურღულაიამ humanrights.ge-სთან საუბრისას.
იმის მიუხედავად, რომ საარჩევნო სუბიექტებისთვის პლაკატების ჩამოხსნის ბოლო ვადად 1 დეკემბერი განისაზღვრა, ქუჩებში ჯერ კიდევ შეხვდებით სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიის სააგიტაციო მასალებს. მსგავსი პრობლემა 2013 წლის საპარლამენტო არჩევნების დროსაც დაფიქსირდა. ამის გათვალისწინებით,  დაუსჯელობისა და საარჩევნო კოდექსის დარღვევის ფაქტები კვლავ გრძელდება.

Will political parties be fined or not?
More than one month has passed since the first and second rounds of the Parliamentary Elections in Georgia. However, in the streets of the capital and not only, the agitation posters of political parties are still hanging. In accordance to the Election Code of Georgia, election subjects are obliged to remove agitation materials within 15 days timeframe after final results of the elections are officially published.
“Article 46 of the Election Code of Georgia regulates the procedures related with the agitation materials. In accordance to the Paragraph 8, any election subject is obliged to remove the agitation materials within 15 days after the final election results are officially published. Otherwise, the election subject will be sanctioned in accordance to the national law. According to the law, the Central Election Code is not authoritative to impose sanctions on the political parties. The local self-governmental bodies are responsible for that considering the fact that they identify the buildings where election materials can be placed,” spokesperson of the CEC Ana Mikeladze told humanrights.ge.
Tbilisi City Mayor Davit Narmania told media that their employees already started removal of election posters of political parties in the central districts of the capital.
“The political parties are obliged to remove their agitation materials, including posters, after the election is over. However, we cannot see any activity in this direction in the capital. We already started mobilization of working groups of the TbilService in the central districts of Tbilisi to remove election posters,” Davit Narmania said.
As the Supervision Service of the Tbilisi City Hall reported humanrights.ge, their office has been monitoring the situation about election banners in the city since December 1 and will take all necessary measures to eradicate the problem in accordance to the law.
“On November 16, 2016, when the parliamentary elections were officially over, the Tbilisi City Hall supervision service sent letters to all election subjects to remind their obligation to remove their agitation materials from the buildings and walls within 15 days as it is required under the election code. The 15-day term expired on December 1, 2016. Consequently, the supervision service monitors the situation about banners and agitation materials in the city since December 1 and will apply relevant legal measures if the violation is observed (Article 150 of the Administrative Code of Georgia),” the supervision service of the Tbilisi City Hall reported.
Representatives of the Georgian Dream notified that the City Hall supervision service had sent letter to them.
“We received the administrative proceeding protocol about agitation materials from the supervision service of the Tbilisi City Hall two days ago. The protocol is dated by December 2 and mentions concrete places where our posters need to be removed. We had a lot of posters in the city; although we removed many of them, still are remaining,” representative of the Georgian Dream Manana Murgulia told humanrights.ge
Although the deadline for the political parties to remove their election agitation materials was December 1, we still see posters in the streets. The same problem was observed during the 2013 presidential elections. Consequently, facts of impunity and violation of the election code still continues.