ლტოლვილთა და განსახლების სამინიტროს რეგიონული სამმართველო გაუქმდა
2017 წლის პირველ იანვარს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის სოზარ სუბარის გამოცემული ბრძანებით, სამინისტროს შიდა ქართლისა და სამცხე–ჯავახეთის სამმართველოს ლიკვიდაცია მოხდა. სამმართველოს შვიდი თანამშრომლიდან სამი შემცირებაში მოჰყვა, ხოლო ოთხ მათგანს ორთვიანი ხელშეკრულება გაუფორმეს. ოთხი თანამშრომლიდან ერთ-ერთი ცარო ყაზახაშვილია, რომელსაც სამმართველოს გაუქმებამდე ხელმძღვანელის მოადგილის თანამდებობა ეკავა, ახალა კი სპეციალისტია, რომელიც სამ თანამშრომელთან ერთად გორში იძულებით გადაადგილებულ პირებისთვის აშენებული ბინების  გადანაწილების პროცესს კურირებს.
„რეგიონული სამმართველოს ლიკვიდაცია მოხდა, თუმცა  სამინისტროს ექნება წარმომადგენლობა, რადგან რეგიონში დევნილთა რაოდენობა არის საკმაოდ დიდი  და თავისთავად ცხადია, ყველა წვრილმანზე დევნილებს არ შეიძლება, ჰქონდეთ საქმე  სამინისტროსთან. ვფიქრობ,  სამსახური, წარმომადგენლობის სახით, რეგიონში განაგრძობს მუშაობას. ინფორმირებულები ვართ, რომ 2017 წლის მარტიდან სამსახურს დაერქმევა დევნილთა სამინისტროს შიდა ქართლის წარმომადგენლობა. თუ ვინ დავსაქმდებით, სრული ინფორმაცია ამაზე  არ გვაქვს. ამ ეტაპზე ორთვიანი ხელშეკრულების საფუძველზე ვმუშაობთ ოთხი თანამშრომელი და ბინების გადაცემის საკითხზე იძულებით გადაადგილებული პირების განცხადებებს  ვიღებთ“, - აცხადებს ცარო ყაზახაშვილი გათავისუფლებულ სამ თანამშრომელს შორის არის დევნილთა სამინისტროს რეგიონული სამმართველოს ხელმძღვანელი თამაზ გვიმრაძე, მას სამინისტროში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით ინფორმაცია არ აქვს. სამმართველოს ის თანამშრომლები, რომლებსაც ორთვიანი ხელშეკრულებები გაუგრძელეს, რეგიონული სამმართველოს ლიკვიდაციასა და კადრების შემცირებას სახელმწიფო უწყებებში ადმინისტრაციული თანხების 10%-ით შემცირებას უკავშირებენ.

Regional Department of the Ministry of IDPs and Accommodation Was Abolished
On January 1, 2017, based on the resolution of the Minister of IDPs from the Occupied Territories, Refugees and Accommodation Sozar Subari, the departments of the Ministry were abolished in Shida Kartli and Samtskhe-Javakheti regions. Three out of seven employees in Shida Kartli regional department were dismissed; two-month contracts were signed with the rest four. One of the four employees is Tsaro Jazakhashvili, who was deputy head of the department and now is specialist, who supervises the flat-distribution process to IDPs in Gori.
“The regional department was abolished but the Ministry will have representation in the region because there are many IDPs here and people cannot travel to Tbilisi to find out all details. I think, the field office will continue working in the region. We are aware that from March 2017 the office will be called Shida Kartli field office of the Ministry of IDPs. I do not know who will work there. Currently, we, the four persons, are working based on the two-month contract and get applications for flats from the internally displaced persons,” Tsaro Kazakhashvili said.
Among the three dismissed employees is the head of the regional department Tamaz Gvimradze. He is not informed about the ongoing processes in the Ministry. The employees of the department, who continue working based on two-month contracts, connect the liquidation of the regional department and personnel reduction with the 10% reduction of the administrative funds in the state institutions.