პროკურატურამ ჟურნალისტის ცემისა და მუქარის გამო სამი პირი დააკავა
საქართველოს პროკურატურამ ტელეკომპანია „იბერიას“ ჟურნალისტის და თოქ-შოუს წამყვანის გიორგი გასვიანის ცემისა და მის წინააღმდეგ განხორციელებული მუქარის გამო სამი პირი დააკავა, რომელთაც გასვიანს ფიზიკური შეურაცხყოფა 19 დეკემბერს მიაყენეს.
პროკურატურამ აღნიშნა 27 იანვარს გავრცელებულ განცხადებაში, რომ სასამართლოს განჩინების საფუძველზე, გასვიანის მიმართ განხორციელებული ცემისა და მუქარის ფაქტზე,  ბრალდებულის სახით დაკავებული იქნა ერთი მოქმედი პოლიციელი და მისი ორი მეგობარი, რომელთაგან ერთი ასევე ყოფილი პოლიციელია.
ჟურნალისტმა განაცხადა 19 დეკემბერს, რომ შემთხვევა ბორჯომში მოხდა, როცა მას გზაზე მანქანა მოუსრიალდა და შემხვედრი მანქანიდან გადმოსული სამი პირი, მათ შორის ნასვამ მდგომარეობაში მყოფი ერთი პოლიციელი, როგორც თავად ყვება, თავს დაესხა, იარაღი მიაბჯინა და როცა გაიგო, რომ მისი თავდასხმის ობიექტი ჟურნალისტი იყო, ცემა განაგრძო და დაემუქრა, რომ ფაქტი არ გაემჟღავნებინა.
საქართველოს პროკურატურამ განაცხადა 19 დეკემბერს, რომ თავდაპირველად გამოძიება პოლიციამ დაიწყო ძალადობის მუხლით (რაც ორ წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ან ერთიდან სამ წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს), თუმცა ჟურნალისტის ჩვენების საფუძველზე საქმე შემდგომი გამოძიების მიზნით სამცხე-ჯავახეთის საოლქო პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილს გადაეცა და საქმის კვალიფიკაციას დაემატა სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტება ძალადობით ან იარაღის გამოყენებით (რაც ისჯება ხუთიდან რვა წლამდე პატიმრობით, თანამდებობის დაკავების ან საქმიანობის უფლების ჩამორთმევით ვადით სამ წლამდე).
თუმცა, მოგვიანებით ეს ბოლო ბრალდება მოიხსნა და სამ პირს ორი ბრალდება შეეფარდა – ძალადობა და მუქარა (ისჯება ჯარიმით ან საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომით ვადით ასოციდან ას ოთხმოც საათამდე ან გამასწორებელი სამუშაოთი ვადით ერთ წლამდე ანდა თავისუფლების აღკვეთით ვადით ერთ წლამდე).

Police Arrests Three for Beating and Threatening Journalist
The Georgian chief prosecutor’s office arrested three persons for beating and threatening Giorgi Gasviani, a journalist and a talk show host at Tbilisi-based Iberia TV, who accused the men of physical assault on December 19.
The prosecutor’s office said in its January 27 statement that, based on the court ruling, one acting policeman and two of his friends, of whom one was a former policeman as well, were arrested on charges of violence and threatening.
Gasviani said on December 19 that the incident took place in Borjomi, after his car slid on an icy road and three persons from the car coming from the opposite direction, including one drunken police officer, attacked him, beat him and threatened him at gunpoint not to disclose the fact.
The prosecutor’s office said on December 19 that initially, it was the police, which launched the investigation under the clause of the criminal code dealing with violence (punishable by restriction of liberty for up to two years or with imprisonment for a term of one to three years), but based on the journalist’s testimony, the case was transferred to the Samtskhe-Javakheti prosecutor’s office and an article dealing with exceeding official powers, committed with violence or use of firearms, was added to the case (punishable by imprisonment for a term of five to eight years, with deprivation of the right to hold an official position or to carry out a particular activity for up to three years).
The last charge was, however, dropped later and the three were indicted with two charges - of violence and of threatening (punishable by a fine or community service from 120 to 180 hours or collective labor for up to a year or with imprisonment for up to a year).