ორპალატიანი პარლამენტის იდეას კონსტიტუცია ეწინააღმდეგება
„შეასრულეთ წინასაარჩევნო დაპირება, ნუ განიხილავთ პარლამენტის ადგილმდებარეობის შეცვლის საკითხს. დატოვეთ ქვეყნის საკანონმდებლო ორგანო საპარლამეტო ქალაქში, რომელმაც რამდენიმე წლის წინ, პარლამენტის გადმოტანით  სასიცოცხლო მნიშვნელობა დაიბრუნა და მარტივად რომ ვთქვათ, გაცოცხლდა. ნუ მოკლავთ ქუთაისს, რომელიც თავისი მნიშვნელობით თბილისზე ნაკლები ქალაქი არაა“, - ასე ეხმიანება სამოქალაქო სექტორის ადგილობრივი წარმომადგენლობა, ისევე როგორც საზოგადოების მნიშვნელოვანი უმრავლესობა, პარლამენტის ქუთაისიდან დედაქალაქში გადატანის მცდელობას.
ქუთაისში, რომელიც საპარლამენტი ქალაქის სტატუსს ჯერჯერობით ინარჩუნებს, არ წყდება საპროტესტო აქციები, დებატები თუ სხვა სახის აქტივობები ამ მიმართულებით. სოციალურ ქსელში  შექმნილია სპეციალური ჯგუფი „პარლამენტი ქუთაისში უნდა დარჩეს“, სადაც წევრთა სტატუსები მიუთითებს, რომ აქტივობა ამ მიმართულებით არ წყდება.
„ჯერ ალბათ ქუთაისიდან პარლამენტის გადატანაზე იზრუნებენ, მერე სავარაუდოდ, ბათუმიდან საკონსტიტუციო სასამართლოს გაუყენებენ დედაქალაქის გზას. მოგვიანებით კიდევ მოიფიქრებენ რამეს და ვატყობ, ცოტა ხანში მთელი საქართველო თბილისში აღმოჩნდება. დედაქალაქიც იქ იქნება და მთლიანად სახელმწიფოც. როცა ჩვენი „რჩეულები“ გვარწმუნებენ პარლამენტის ქუთაისში არსებობა ძვირი ჯდებაო, ნეტა თუ ხვდებიან, რა დაუჯდება ქვეყანას დაცარიელებული ქალაქები?“ - ასე ეხმიანება ქუთაისის საინფორმაციო ცენტრის წარმომადგენელი ხვიჩა ვაშაყმაძე აღნიშნულ საკითხს.
პარლამენტის ადგილსამყოფელის საკითხს სხვა მნიშვნელოვან საკითხებთან ერთად, საკონსტიტუციო კომისია აქტიურად განიხილავს. ითქვა ორპალატიანი პარლამენტის მოდელზეც, იმაზე, რომ ერთი პალატა დარჩეს ქუთაისში, მეორემ იმუშაოს თბილისში.  იდეას როგორც მომხრეები, ასევე მოწინააღმდეგეები ჰყავს უმრავლესობაშიც და ოპოზიციაშიც.
„ასე ხელაღებით, ყოველგვარი არგუმენტებისა და საფუძვლის გარეშე, ორპალატიან პარლამენტზე საუბარი, სხვა არაფერია, თუ არა უპასუხისმგებლობა. ამისთვის ბევრი პირობაა დასაკმაყოფილებელი“, - აცხადებს ქუთაისის ერთერთი მაჟორიტარი დეპუტატი კობა ნარჩემაშვილი.
ორპალატიანი პარლამენტის იდეას გაუმართლებლად მიიჩნევს საპარლამენტო პრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე მამუკა ნადირაძე. მისი განმარტებით: „ის, რომ ქუთაისმა საპარლამენტო ქალაქის სტატუსი შეიძინა და მოირგო, არგუმენტია, თუმცა, მიმაჩნია, რომ, საბოლოო ჯამში, მაინც ისეთი გადაწყვეტილება უნდა იქნეს მიღებული, რომელიც გაცილებით მყარ არგუმენტს დაეფუძნება.“
იდეასთან დაკავშირებული მოსაზრებების სხვადასხვაობის გარდა, არის სხვა, მთავარი ხელისშემშლელი მომენტი - ქვეყნის დარღვეული ტერიტორიული მთლიანობა. საქართველოს კონსტიტუციის მიხედვით, ამ წინააღმდეგობას ზოგადი დებულების მე-4 პუნქტი ქმნის. აქედან გამომდინარე, იმ შემთხვევაში თუ ავტორებმა ორპალატიანი პარლამენტის მოდელის იდეა გაიტანეს, საკონსტიტუციო კომისიას ქვეყნის მთავარ კანონში მნიშვნელოვანი ცვლილებების შეტანაზე მოუწევს მუშაობა.

Idea about the Two-Chamber Parliament Contradicts the Constitution of Georgia
“Fulfill your pre-election promise and do not consider removal of the parliament from Kutaisi to Tbilisi. Leave the legislative body in the parliamentary city, which restored its essential function after the parliament was moved there several years ago; in fact, it was revitalized. Do not kill Kutaisi, which is as important city as Tbilisi,” local representatives of the civil society organizations, as well as big part of the city population, reacted to the intention to move the parliament from Kutaisi back to the capital.
The protest demonstrations, debates and various activities against the removal of the parliament continue in Kutaisi, which still have status of the parliamentary city. A special group “Parliament Must Remain in Kutaisi” was created in the social network, where the users write that their activities in this direction will continue.
“Probably, they will move the parliament from Kutaisi to the capital and then they will move the Constitutional Court from Batumi to Tbilisi. Later on, they will have new ideas too. I assume soon the entire Georgia will be in Tbilisi – the capital and the entire country too. When our “elected MPs” claim that keeping the parliament in Kutaisi is very expensive, can they imagine how expensive keeping the empty cities will be for the country?” representative of the Information Center of Kutaisi Khvicha Vashakmadze responded to the issue.
The Constitutional Commission is actively discussing the issue about the parliament’s venue together with other significant issues. They voiced the idea of two chamber parliament too – saying that one chamber will operate in Kutaisi and the second in Tbilisi. The idea has supporters and opponents in both majority and minority.
“It is irresponsible to speak about two-chamber parliament without any arguments and basis. We should have many pre-conditions to make similar decision,” majoritarian MP from Kutaisi Koba Narchemashvili said.
The chairman of the fraction Georgian Dream Mamuka Nadiradze also disagrees with the idea about two-chamber parliament. He said, “Allegation that the Kutaisi has obtained a status of the parliamentary city, is just an argument and I think finally we should make the decision which will rely on more well-grounded argument.”
There is another obstacle too – integrity of the state territory. According to the Constitution of Georgia, the obstacle is originated from the Paragraph 4 of the General Provision. Consequently, if the authors of the initiative succeed in the parliament, the Constitutional Commission will have to significantly amend the main law of the country.