საქართველოს სახალხო დამცველი ფარულ საგამოძიებო მოქმედებებთან დაკავშირებით ინიცირებულ კანონპროექტს ეხმაურება
13 თებერვალი, 2017
საქართველოს სახალხო დამცველი უარყოფითად აფასებს ფარულ საგამოძიებო მოქმედებებთან დაკავშირებით პარლამენტში ინიცირებულ  კანონპროექტს და მიიჩნევს, რომ ე.წ „გასაღების“ კვლავ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტროლ ქვეშ დატოვება ვერ უზრუნველყოფს ერთის მხრივ, საკონსტიტუციო სასამართლოს 2016 წლის 14 აპრილის გადაწყვეტილების აღსრულებას და მეორეს მხრივ, უკანონო ფარულ მოსმენებთან დაკავშირებით საზოგადოებაში არსებული უნდობლობის გაქარწყლებას.
კანონპროექტი, ფარული საგამოძიებო მოქმედებების განხორციელების მიზნით,  გვთავაზობს საჯარო სამართლის იურიდიული პირის საქართველოს ოპერატიულ–ტექნიკური სააგენტოს შექმნას, რომელიც სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მმართველობის სფეროში, შესაბამისად, ამ სამსახურის კონტროლის ქვეშ იქმნება. მართალია, სააგენტოს თავისი ორგანიზაციულ–სამართლებრივი ფორმიდან გამომდინარე, დამოუკიდებლობის გარკვეული ელემენტები ექნება, თუმცა ძლიერი სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტროლქვეშ, დამოუკიდებლობის ეს მწირი ელემენტები, შესაძლოა ფორმალობად იქცეს და ფაქტობრივად არაფერი შეიცვალოს ფარული საგამოძიებო მოქმედებების განხორციელების ინსტიტუციურ მოდელში.
კითხვის ნიშნებს ბადებს სააგენტოს უფროსის არჩევის წესი, რომელიც არ იძლევა სააგენტოს რეალური დამოუკიდებლობის გარანტიებს. კერძოდ, შემოთავაზებული კანონპროექტის მიხედვით, სააგენტოს უფროსის კანდიდატურა შეირჩევა სპეციალური კომისიის მიერ, თუმცა ამ კომისიის მანდატი თავიდანვე შეზღუდულია. საგულისხმოა, რომ სააგენტოს უფროსის ვაკანტური თანამდებობის დასაკავებლად სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი კომისიას წინასწარ უკვე შერჩეულ სამ კანდიდატს წარუდგენს, რომელთა შერჩევის პროცესი და კრიტერიუმები კანონპროექტით განსაზღვრული არ არის. შესაბამისად, წარმოდგენილი მოდელის მიხედვით, სპეციალურად შექმნილი კომისია თავიდანვე შეზღუდული იქნება არჩევანის გაკეთების პროცესში, რაც კომისიის შემადგენლობის მნიშვნელობასაც აზრს უკარგავს.
სახალხო დამცველის აზრით, ე.წ. „ფარულ მოსმენებთან“ დაკავშირებული წარსული მძიმე მემკვიდრეობის გათვალისწინებით, საქართველოს პარლამენტს აკისრია  უმნიშვნელოვანესი როლი და პასუხისმგებლობა, შეიმუშავოს ისეთი მოდელი, რომელიც უზრუნველყოფს პირად ცხოვრებაში დაუსაბუთებელი ჩარევისგან დაცვას და ხელს შეუწყობს ამ პროცესის მიმართ საზოგადოების ნდობის აღდგენას.

Public Defender’s Statement on Bill on Covert Investigative Actions
The Public Defender of Georgia is negatively assessing the bill on covert investigative actions initiated in the Parliament of Georgia and believes that the fact that the so-called "key" will still belong to the State Security Service, on the one hand, will not ensure execution of the Constitutional Court’s decision of April 14, 2016, and on the other hand, will not eliminate public district with regard to the illegal wiretapping.
The bill offers creation of an operative-technical agency (LEPL) for carrying out investigative actions, which will be under the control the State Security Service. Although the agency will have some elements of independence due to its organizational-legal form, these scarce elements may turn into a formality under the strong control of the State Security Service and almost nothing might be changed in the institutional model of implementation of covert investigative actions.
The rule of election of the agency chief raises suspicions, as it does not provide the real independence of the agency. In particular, according to the proposed bill, the candidate for the agency chief is selected by a special commission, but the commission's mandate is limited. It should be noted that the Head of the State Security Service submits three pre-selected candidates to the commission, though the selection process or criteria are not defined by the bill. Accordingly, according to the offered model, the special commission’s power in the selection process will be limited, which makes the importance of the composition of the commission senseless.
By the Public Defender's opinion, taking into view the difficult experience of the so-called secret wiretapping in the past, the Parliament of Georgia has an important role and responsibility to develop a model that would provide protection from unjustified interference with private life and help restoration of public confidence in the process.