საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება „რუსთავი 2–ის საქმესთან დაკავშირებით
2017 წლის 2 მარტს საქართველოს უზენაესი სასამართლოს დიდმა პალატამ, ზეპირი მოსმენის გარეშე განიხილა და ერთხმად მიიღო საბოლოო გადაწყვეტილება ტელეკომპანია „რუსთავი 2–ის" გარშემო მიმდინარე დავასთან დაკავშირებით. შედეგად, ტელეკომპანიის 60%–იანი წილი მიეკუთვნა ქიბარ ხალვაშს, ხოლო 40% – მისსავე მფლობელობაში არსებულ შპს „პანორამას“. დასაბუთებული გადაწყვეტილება ჯერ არ არსებობს და მის მოსამზადებლად სასამართლოს ერთთვიანი ვადა აქვს.[1] მისი სამართლებრივი შეფასება გადაწყვეტილების გაცნობის შემდეგ იქნება შესაძლებელი. ამ დროისათვის კი შეიძლება ითქვას, რომ საკასაციო სასამართლოში საქმის ზეპირი მოსმენის გარეშე განხილვამ უარყოფითი გავლენა იქონია საზოგადოების ნდობაზე სასამართლოში მიმდინარე პროცესის მიმართ.
სახალხო დამცველი აქტიურად ეხმაურებოდა პირველი და სააპელაციო ინსტანციის სასამართლოების მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებებს „რუსთავი 2–ის" ქონების დაყადაღებასთან, ტელეკომპანიაში დროებითი მმართველების დანიშვნასა თუ სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილების ჩაბარებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე, რომლებშიც კანონმდებლობის მნიშვნელოვანი დარღვევები გამოიკვეთა.
ამ ფონზე, იქმნება განცდა, რომ სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების აღსრულებით, შეიძლება საფრთხე დაემუქროს ქვეყანაში მრავალფეროვანი მედია გარემოს შენარჩუნებას, განსაკუთრებით კი კრიტიკული მედია საშუალების ფუნქციონირებას. ბოლო წლებში, ქართული საზოგადოების მონაპოვარი სწორედ მედია თავისუფლება და მრავალფეროვანი მედია გარემოს არსებობა იყო; სწორედ ესაა დემოკრატიული სახელმწიფოს ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საფუძველი. თუმცა, უკანასკნელ თვეში განვითარებულმა მოვლენებმა, მათ შორის საზოგადოებრივ მაუწყებელში, შეიძლება ეჭვქვეშ დააყენოს ის რაც ბევრი სირთულის გადალახვით შეიქმნა.
საზოგადოებისთვის კარგადაა ცნობილი, რომ „რუსთავი 2-ის“ მფლობელობასთან დაკავშირებული განხილვები არაა ახალი. საქართველოს სახალხო დამცველის 2008 წლის პირველი ნახევრის წლიურ ანგარიშში (გვ.85–86) მოყვანილია ქიბარ ხალვაშის განმარტება, რომლის მიხედვითაც „პრეზიდენტის თხოვნითვე შეიძინა მან აღნიშნული ტელეკომპანია [იგულისხმება ტელეკომპანია „რუსთავი 2“], ისევე როგორც ტელეკომპანია „მზისა“ და „პირველი სტერეოს“ საწესდებო კაპიტალის წილები...“ ამავე ანგარიშის მიხედვით: „საინტერესოა ასევე ის სქემა, რითაც ქიბარ ხალვაში გახდა „რუსთავი–2–ის“ მესაკუთრე. [...] ძველი მფლობელების განცხადებებიდან ისეთი სურათი იქმნება, რომ ტელეკომპანიების წილებთან დაკავშირებით მუშაობდა სახელმწიფო რეკეტის ისეთივე სქემა, რაც საკუთრების უფლების ხელყოფის სხვა შემთხვევებში, როდესაც ქონებას სახელმწიფოს ჩუქნიდნენ. ამ შემთხვევებისგან განსხვავება მხოლოდ იმაში მდგომარეობდა, რომ საწარმოს ან მისი წილების გაჩუქება ხდებოდა არა სახელმწიფოზე (ეს ვერც მოხდებოდა, ვინაიდან „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონი უკრძალავს ადმინისტრაციულ ორგანოსა და თანამდებობის პირს სამაუწყებლო ლიცენზიის ფლობას), არამედ კერძო პირებზე. აღნიშნული პირების მეშვეობით ხელისუფლების წარმომადგენლები აკონტროლებდნენ იმ სიხშირეებს, რაც მაუწყებლებზე გაცემული იყო 2004 წლამდე.“
თუმცა, როგორც გახდა ქიბარ ხალვაში „რუსთავი 2-ის“ მესაკუთრე 2004 წელს, სასამართლოში მიმდინარე დავაში განხილული არ ყოფილა. ამ საკითხს არ მისცემია სამართლებრივი შეფასება, არც სისხლის სამართლის გზით, მიუხედავად იმისა, რომ „რუსთავი 2–ის“ დამფუძნებლების, დავით დვალისა და ჯარჯი აქიმიძის განცხადებით, მათ 2012 წელსვე მიმართეს პროკურატურას, თუმცა გამოძიება რაიმე შედეგებამდე არ მისულა.
ამ ყველაფრის ფონზე და იმის გათვალისწინებით, რომ „რუსთავი 2-ის“ კუთვნილებასთან დაკავშირებული მთელი პროცესი სამართლებრივი გზით სრულყოფილად არ შეფასებულა, ხოლო, მეორე მხრივ, არსებობს კითხვის ნიშნები, შესაძლებელი იქნება თუ არა ხელისუფლებისადმი კრიტიკულად განწყობილი ტელეარხის შენარჩუნება, სამართლიანობის სრულყოფილად აღდგენის განცდის არარსებობასთან ერთად, შესაძლოა მივიღოთ მედია მრავალფეროვნების დაკარგვა, რაც უდავოდ უკანგადადგმული ნაბიჯი იქნება ქვეყანაში გამოხატვისა და სიტყვის თავისუფლების მაღალი სტანდარტის შენარჩუნებისთვის.

Public Defender’s Statement on Rustavi 2 case
On March 2, 2017, the Grand Chamber of the Supreme Court of Georgia reviewed the Rustavi 2 case without oral hearing and unanimously adopted a final decision. As a result, Kibar Khalvashi was declared the owner of 60% of the shares of the TV company, while Ltd Panorama, owned by him, got 40% of shares. No reasoned decision exists so far. The court has a one-month term to prepare it.[1] It will be possible to make legal evaluation only after the decision is available. In the meantime, it can be said that the review of the case without oral hearing in the court of cassation had negative impact on the public confidence in the judicial process.
The Public Defender had been actively echoing the decisions made by the court of first instance and the court of appeal concerning the seizure of Rustavi 2 property, appointment of temporary management in the company and the delivery of the decision of the court of appeal, during which significant violations of the law were revealed.
All this creates a feeling that the enforcement of the court's decision may endanger the diverse media environment in the country, especially the operation of the critical media. Media freedom and diverse media environment, important basis of a democratic state, have been the main achievements of Georgia in recent years. However, the events developed in recent months, including at the Public Broadcaster, can put in danger the attainments that had been achieved through overcoming a lot of difficulties.
Discussions about the ownership of Rustavi 2 are not new. The Public Defender's annual report of the first half of 2008 (pages 85-86) provides Kibar Khalvashi's explanation, according to which, "he purchased the TV company [Rustavi 2] at the request of the President, like the capital shares of the Mze and Pirveli Stereo TV channels”. According to the same report, the scheme, through which Kibar Khalvashi became the owner of Rustavi 2 is also interesting. [...] Based on the statements of old owners, it can be concluded that the same racketeering scheme was used with regard to the TV company shares as in other cases where property rights were violated, in particular, when property was gifted to the state. The only difference between the cases was that in this case the company or its shares were gifted not to the state (this could not happen, since the Law on Broadcasting prohibit administrative agencies or officials from owning broadcasting license), but to private individuals, through which representatives of the Government controlled the frequencies granted to the broadcaster before 2004.”
However, the court has not discussed how Kibar Khalvashi became the owner of Rustavi 2 in 2004. This issue has not been legally assessed despite the fact that according to founders of Rustavi 2, Davit Dvali and Jarji Akimidze, they appealed to the
Prosecutor’s Office as early as in 2012, though the investigation has not yielded any results.
Given all this and the fact that the entire process relating to the ownership of Rustavi 2 has not been given due legal evaluation, and on the other hand, given that there is no sense of full restoration of justice and questions exist concerning the possibility of maintenance of the TV channel having critical approach towards the authorities, we might lose the diversity of the media, which would undoubtedly be a significant step backwards in terms of maintenance of high standards of freedom of expression and speech.