მთავრობა ბრაკონიერობაზე სანქციებს ამკაცრებს
რეინჯერების, ტყის მცველებისა და გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის თანამშრომლების დაცვის მიზნით, მთავრობა ბრაკონიერობასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო რეგულაციების გამკაცრებაზე მუშაობს. ამის შესახებ გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრმა გიგლა აგულაშვილმა განაცხადა. მისივე თქმით, სამართალდამრღვევების მიმართ სასამართლო ხშირ შემთხვევებში ძალიან ლმობიერია და მათ დანაშაულის ჩადენის იარაღსაც კი უბრუნებენ.
„ჩვენ დავკრძალეთ მეტყევე, რომელიც ბრაკონიერმა მოკლა. ლაგოდეხში გვქონდა ჩვენ შემთხვევა, როდესაც უკანონო ნადირობის აღკვეთის დროს სხეულის დაზიანება მიიღო ჩვენმა თანამშრომელმა, მაშინაც სიცოცლის რისკის და საფრთხის წინაშე იყო. ბორჯომ-ხარაგაულის დაცულ ტერიტორიებზე, ბორჯომის სატყეო უბანზე გვქონდა ასეთი შემთხვევები. მთავრობის ბოლო სხდომაზე მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ ამ თვალსაზრისით, ჩვენი რეინჯერების, ტყის მცველების, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის თანამშრომლების მეტი დაცულობის უზრუნველსაყოფად, მოვამზადებთ საკანონმდებლო ინიციატივებს, როგორც კანონის გამკაცრების, ასევე ამ თანამშრომლების მეტი მხარდაჭერისთვის. ჩვენ აქ დაგვჭირდება ყველას თანადგომა, როგორც საკანონმდებლო, ისე აღმასრულებელი ხელისუფლების.
ჩვენ ასევე გვჭირდება სასამართლოს მხარდაჭერა, რომელიც ძალიან ლმობიერია ხოლმე სამართალდამრღვევების მიმართ. სისხლის სამართლის საქმეებში დამნაშავედ ცნობილი პირები ახერხებენ სიტყვიერი შენიშვნით, ან 2 ათას ლარიანი გირაოს მერე ჯარიმის საფუძველზე თავი დააღწიონ პასუხისმგებლობას და ამავე დროს არის შემთხვევები, როდესაც სასამართლოები უბრუნებენ, როგორც უკანონოდ მოპოვებულ ნანადირევს თუ ხე- ტყეს. საოცარია, მაგრამ ცალკეულ შემთხვევებში უბრუნებენ დანაშაულის იარაღსაც კი“, –აღნიშნა გიგლა აგულაშვილმა.
მინისტრის განცხადებით, სამინისტრო ყველა შემთხვევაში გამოაქვეყნებს ბრაკონიერობაში მხილებული პირების ვინაობას, თუნდაც ისინი თანამდებობის პირები იყვნენ.
„ჩვენ ამ გადაწყვეტილებას აღვასრულებთ, რომ ვიყოთ პირუთვნელები, კრიტიკულები და ვთქვათ ყველაზე ყველაფერი.
ვინც არ უნდა იყოს, ეს იქნება მუნიციპალიტეტი, გუბერნია, ჩემი მეგობრები, აღმასრულებელ ხელისუფლებაში თუ ვინმე ნადირობს სადმე უკანონოდ, გადავწყვიტეთ, რომ გვარის, სახელის და თანამდებობის მითითებით გამოვაქვეყნოთ ინფორმაცია ამ ადამიანებზე“, – განაცხადა მინისტრმა.
მისივე ინფორმაციით, 2016 წელს, სამართალდამრღვევებზე დაკისრებული ჯარიმების საერთო ოდენობამ 4 500 000 ლარი, ხოლო გარემოსთვის მიყენებულმა ზიანმა 8 მილიონი ლარი შეადგინა.
გარემოსდაცვით საკითხებზე თელავში იმსჯელეს. მინისტრთან შეხვედრას კახეთში არსებული სამონადირეო მეურნეობების ხელმძღვანელები და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ასოციაცია „მწვანე ალტერნატივას“ ინფორმაციით, ბოლო 10 წლის განმავლობაში საქართველოში ბრაკონიერებმა სამი რეინჯერი მოკლეს, 6 გარემოსდამცველი კი პროფესიული მოვალეობის შესრულებისას გარდაიცვალა. „მწვანე ალტერნატივა“ სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს დაღუპული გარემოს დაცვის სფეროს თანამშრომელთა ოჯახებისთვის სოციალური შეღავათების დაწესებას ითხოვს.
ბოლო პერიოდში ბრაკონიერობის არაერთი ფაქტის შესახებ გავრცელდა ინფორმაცია.
ამბროლაურის რაიონის სოფელ ლიხეთში ბუხუტი მეტრეველმა შველი დაურეგისტრირებელი სანადირო თოფით მოკლა.
თებერვალში დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჩარგალთან გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა მონადირეთა 6 კაციანი ჯგუფი დააკავეს, რომლებსაც უკვე მოპოვებული და დანაწევრებული შველი აღმოაჩნდათ.
შვლის მოკვლაში მხილებულმა ბრაკონიერმა, 32 წლის ალექსანდრე ოგანოვმა თქვა, რომ ტყეში ყოფნისას ხმა გაიგო, მგელი ეგონა, ესროლა და შველი აღმოჩნდა.
მანამდე, რამდენიმე დღით ადრე, ბრაკონიერობის კიდევ ერთი შემთხვევა გამოვლინდა ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნულ პარკში. დაჭრილი შვლის გადარჩენა ვერ მოხერხდა.
2016 წლის აგვისტოში, კარაბინებით შეიარაღებული ნიღბიანი ბრაკონიერები ლაგოდეხის ნაკრძალში თავს დაესხნენ რეინჯერებს, რომლებიც მათ დაკავებას ცდილობდნენ. ერთ–ერთ რეინჯერს გიორგი გელაშვილს თავის არეში ჭრილობა მიაყენეს. დაზარალებულ რეინჯერს საავადმყოფოში თავზე რამდენიმე ნაკერის დადება დასჭირდა. პოლიციას თავდამსხმელი ბრაკონიერები ამ დრომდე არ დაუკავებია. უფრო მეტიც, გამოძიებას დღემდე არ დაუკითხავს რეინჯერები, რომლებიც ანტიბრაკონიერულ ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ.
ამ დრომდე ლაგოდეხის პოლიციაში მუშაობს გამომძიებლად 29 წლის ბაკურ ბაკაშვილი, რომელიც ლაგოდეხის ნაკრძალში შემჩნეულია ბრაკონიერობაში და რეინჯერების მიმართ მუქარებსაც არ იშურებს.
„უახლოეს ხანში, ჩემი შვილი (7 წლის გოგონა) მიმყავს ღორზე სანადიროდ და საქართველოში ყველა სამსახურს ვურჩევ წინ არ გადამეღობონ, იქ ჩემი შვილი იქნება... ვაი რომ ცხელ ტყვიას გავუტარებ შუბლში და მერე იკითხონ, ვის რამხელა პატრონი ჰყავს. გამზრდელს ავუფეთქებ ყველას, მაგ დროს არ მომინდომონ სამსახურეობრივი ჩათვლები, პლიუსები და პრემიები, კუბოში ჩავაწვენ ყველას“.
დეტექტივ გამომძიებელმა ბაკაშვილმა „ფეისბუქში“ ეს სტატუსი 2016 წლის 8 იანვარს გამოაქვეყნა და მალევე, მას შემდეგ წაშალა, რაც მუქარის შემცველი განცხადებით კახეთის საინფორმაციო ცენტრი დაინტერესდა. სტატიის გამოქვეყნების შემდეგ, შინაგან საქმეთა მინისტრმა გიორგი მღებრიშვილმა ბაკურ ბაკაშვილს მხოლოდ საყვედური გამოუცხადა. ის სამსახურიდანაც კი არ გაათავისუფლეს.
დაცულ ტერიტორიებზე ბრაკონიერობაში მხოლოდ გამომძიებლები არ არიან შემჩნეული. 2015 წლის 30 ნოემბერს, კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა გაავრცელა ფოტოები, საიდანაც ჩანს, რომ ლაგოდეხის, ყვარლის და გურჯაანის რაიონულმა პროკურორმა ლევან ღვედაშვილმა „წითელ ნუსხაში“ შეტანილ დათვზე ინადირა. მასალის გამოქვეყნებიდან ორი თვის შემდეგ პროკურორს სამსახურიდან წასვლის შესახებ განცხადება დააწერინეს. მის მიმართ გამოძიება არ დაწყებულა. გარკვეული ხნის შემდეგ, ყოფილი პროკურორი ლევან ღვედაშვილი ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურში დაასაქმეს.

Government exacerbates the sanctions on poaching
The government is working on exacerbation of the legislative regulations about poaching to ensure safety of rangers, forest guards and environment monitoring department officers. The Minister of the Environment and Natural Resources Gigla Agulashvili made a statement about it. He said the court is sometimes very loyal towards the violators and even returns the crime weapon to them.
“Recently, we buried a forest guard, who was killed by a poacher. During an accident in Lagodekhi, our employee was injured when he tried to combat illegal hunting; his life and health was under risk. We had similar incidents in the protected territories of Borjom-Kharagauli national park, Borjomi municipality forest. At the last government session we decided to draft legislative initiatives to ensure more safety of our rangers, forest guards, environment monitoring department officers and make the law more sever for better support of our employees. Here we will need everybody’s support on the levels of both legislative and executive governments.
We will also need support from the judiciary authority, which is very loyal towards violators. The convicted persons manage to escape punishment through verbal rebuke, or 2 000 GEL fine and moreover, there are cases when the courts return the illegally hunted animals or wood. It is astonishing that sometimes they even return the guns to the violators,” Gigla Agulashvili said.
The Minister said their office will publish the names of the poachers even if they are government officials.
“We will keep that promise; we will be impartial, critical and will say everything honestly.
Whoever the poacher is – an official from municipal administration, regional administration, executive government or my friends, if somebody hunts illegally, their names will be published,” the Minister said.
He said in 2016, total amount of sanctions imposed on the law violators amounted to 4 500 000 GEL though the damage to the environment cost 8 000 000 GEL.
The environmental issues were discussed in Telavi. Senior officials of hunting farms from Kakheti region and representatives of local governments participated in the discussion.
According to the Association Green Alternative, for the past 10 years the poachers killed 3 rangers in Georgia; 6 environment monitoring officers died during implementing their professional duties. The Green Alternative requests to fix social benefits for the families of the late environment monitoring officers, who died during their professional activities.
Recently, several facts of poaching became public.
Bukhuti Metreveli killed a calf with unregistered hunting gun in Likheti village, Ambrolauri municipality.
In February, 2017 environment monitoring department officers arrested 6-member group of hunters near Chargali village, Dusheti municipality, who had already cut the killed calf.
Poacher Aleksandre Oganov, 32, who was convicted for the killing of a calf, said he heard an animal voice in the forest, thought it was a wolf and shot; finally, it turned up a calf.
Several days before, one more poaching fact was observed in Borjom-Kharagauli National Park, where doctors could not save the wounded calf.
In August, 2016, masked poachers, armed with Karabins, attacked rangers, who tried to arrest them. One of the rangers, Giorgi Gelashvili was wounded in the head. He needed operation in hospital. Police has not yet arrested the harassers. Moreover, the investigation has not yet questioned the rangers, who participated in the anti-poaching operation.
Until now, Bakur Bakashvili, 29, is working as an investigator in the Lagodekhi municipal police department, who was identified when poaching in the Lagodekhi reserved territory and even intimidated the rangers.
“In near future, I am going hunting a pig together with my 7-years-old daughter. I warn all respective services in Georgia do not try to stop me. My daughter will be there … I will shoot anybody immediately and then let them investigate who protects me. I will finish everybody; let them forget their professional ambitions, bonuses and awards. I will send anybody to a coffin.”
The detective-investigator Bakashvili posted the above-written message on his facebook page on January 8, 2016 and soon deleted it after the ICK reported about it. After the publication, Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili just rebuked Bakur Bakashvili; he was not even fired.
Not only investigators are poaching in the protected territories. On November 30, 2015, ICK published photos which show that Lagodekhi, Kvareli and Gurjaani district prosecutor Levan Gvedashvili hunted a bear, which is on the red list of endangered animals. Two months later, the prosecutor was ordered to write a resignation application. Investigation did not start against him. After a while, Gvedashvili got a job in the investigative service of the Ministry of Finances.