საქართველოში პატიმართა დიდი რაოდენობა პრობლემად რჩება
15 მარტს ევროპის საბჭომ სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში განთავსებულ ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა შესახებ ყოველწლიური ანგარიში გამოაქვეყნა. ევროსაბჭოს მიერ ჩატარებულ გამოკითხვაში 52 წევრი ქვეყნიდან 47 -მა მიიღო მონაწილეობა.
ევროსაბჭოს მიერ ჩატარებული კვლევა ორი ნაწილისაგან შედგება. კვლევის პირველ ნაწილში საუბარია პატიმრობაში მყოფ პირებზე. ანგარიში ასევე მოიცავს ინფორმაციას მსჯავრდებულთა მდგომარეობისა და სასაკნე პირობების შესახებ. ანგარიშის მეორე ნაწილი ფოკუსირებულია პირებზე, რომელებსაც სასჯელის ზომად პატიმრობა არ აქვთ შეფარდებული.
ანგარიშის ორივე ნაწილის მიზანს წარმოადგენს სანდო და თანამედროვე მეთოდოლოგიით მოპოვებული ინფორმაციის ანალიზი და შემდგომი ინტერპრეტაცია. კვლევაში შედარებულია ევროპის საბჭოს წევრი ქვეყნების ციხის ადმინისტრაციები და სასჯელაღსრულების დაწესებულებები, რომელთა უმეტესობა - 80 %, გამოკითხული ქვეყნების მიხედვით, ექვემდებარება იუსტიციის სამინისტროს.
კვლევის მიხედვით, 2014-დან 2015 წლამდე პერიოდში პატიმრების რაოდენობა ევროპულ ციხეებში 6.8%-ით შემცირდა, თუმცა ციხეებში პატიმართა დიდი რაოდენობა ევროპის 15 ქვეყანაში პრობლემად რჩება. ანგარიშის თანახმად, პენიტენციურ დაწესებულებათა 33,3 % გადატვირთულია.
ანგარიშის თანახმად, 2015 წელს ევროპის მასშტაბით პენიტენციურ დაწესებულებებში 1 404 398 ადამიანი იყო განთავსებული, რა მაჩვენებელიც, წინა ანგარიშში მოცემულ ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით, 7%-ითაა შემცირებული. ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში განთავსებულთა საშუალო ასაკი 2015 წელს 35 წელია, რაც 2012 წელთან შედარებით გაზრდილია, რადგან ეს მაჩვენებელი 34-ს შეადგენდა.
ევროსაბჭოს ანგარიშის მიხედვით, ევროპის 47 ქვეყნის პენიტენციურ დაწესებულებებში მყოფ ბრალდებულ/მსჯავრდებულთა 5,2 %-ს ქალი პატიმრები შეადგენს, ეს მაჩვენებელი 2014 წელთან შედარებით 0,2 %-ით არის გაზრდილი.
ანგარიშის თანახმად, 2015 წელს საქართველოში 10 242 მსჯავრდებული იყო, მათ შორის 320 ქალი მსჯავრდებული. კვლევის მიხედვით, 2015 წელს არასრულწლოვანი ქალი პატიმრები არ ფიქსირდებოდა, ხოლო 18 წლამდე მიუღწეველი მამაკაცების რაოდენობა 52 -ს შეადგენდა. ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი სრულწლოვანი ქალი პატიმრების, ანგარიშის თანახმად, რუსეთის ფედერაციაში ფიქსირდება - 52 142. სან-მარინოში ეს მაჩვენებელი ნულს უტოლდება, ხოლო ლიხტენშეიტინის პენიტენციურ დაწესებულებაში მხოლოდ ერთი ქალი მსჯავრდებულია. არასრულწლოვანი ქალი პატიმრების რაოდენობის მიხედვით კი, ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი თურქეთსა( 76) და რუსეთის ფედერაციაში (49) ფიქსირდება.
2015 წლის მონაცემებით, მსჯავრდებულთა 10,8 % უცხოელი პატიმრებზე მოდის, ეს მონაცემი შემცირებულია 2014 წელთან შედარებით, როდესაც  უცხოელ პატიმართა ხვედრითი წილი 13, 3 %-ს შეადგენდა. ევროსაბჭოს მიერ გამოკითხულ ქვეყნებში დიდი განსხვავება სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში განთავსებულ უცხოელ პატიმართა რაოდენობის მიხედვით, მონაცემები მერყეობს 0,9%-დან (რუმინეთი) – 100 %-მდე (სან-მარინო).
ევროსაბჭო სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში განთავსებულ ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა შესახებ ყოველწლიური ანგარიშში ყურადღებას ამახვილებს პატიმრობის ვადებზეც. როგორც ანგარიშიდან ირკვევა, ყველაზე მოკლვადიანი სასჯელი 1 წელზე ნაკლები 2015 წელს შეეფარდა მსჯავრდებულთა 13, 5 %-ს, რაც 2014 წელთან შედარებით  შემცირებულია (15,2%). ყველაზე გავრცელებულ სასჯელის ვადად, კვლევის შედეგად, იკვეთება 1-დან 3 წლამდე ვადა, რაც მსჯავრდებულთა 24,2 %-ს აქვს მისჯილი. რაც შეეხება ყველაზე ხანგრძლივ სასჯელს, ანგარიშის მიხედვით, განისაზღვრა 10 წელი და მეტი, რაც მსჯავრდებულთა 11%-ს შეეფარდა, ეს მონაცემი კი 2014 (12%) და 2013 (11 %) წლების მონაცემებს უტოლდება.
საქართველოში, ევროსაბჭოს მიერ ჩატარებული კვლევის მიხედვით, 2015 წელს პენიტენციურ დაწესებულებაში განთავსებულ მსჯავრდებულთაგან 92 მსჯავრდებულს შეფარდებული აქვს 20 წელი და მეტი, ხოლო 77 მსჯავრდებულს კი სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში სიცოცხლის ბოლომდე მოუწევს ყოფნა.
კვლევის მიხედვით, დანაშაულის სახეებს შორის ყველაზე გავრცელებულია: ნარკოტიკული დანაშაული (18,7 %), ქურდობა (16,2%), მკვლელობა (13,2%) და ძარცვა (12,6%).
კვლევის საანგარიშო პერიოდში ციხის საკანში მოთავსების ინდექსი მნიშვნელოვნად შემცირდა საბერძნეთში (-18,8%), ხორვატიაში (-10,2%), დანიაში (-11,9%), ჩრდილოეთ ირლანდიაში (-9,7%), ჰოლანდიაში (-9,5%), ლიტვაში (-8,8%), რუმინეთსა (-8,6%) და სლოვენიაში (-8.2%). აღნიშნული ინდექსი ყველაზე მეტად გაიზარდა საქართველოში (+20.5%), მაკედონიაში (+12%), თურქეთში (+11.6%), ჩეხეთსა (+11.4%) და ალბანეთში (+10.3%).
ევროსაბჭოს კვლევის თანახმად, საქართველოში, 2015 წლის მონაცემების მიხედვით, სისხლის სამართალში ცვლილებები არ განხორციელებულა. ამნისტია შეეხო 7 მსჯავრდებულს, ხოლო 613 მსჯავრდებული შეიწყალეს. რაც შეეხება კოლექტიურ შეწყალებას, მსგავსი ფაქტი არ დაფიქსირებულა.
საქართველოში პენიტენციურ დაწესებულებებში არსებულ მდგომარეობას აღწერს საქართველოს სახალხო დამცველიც ყოველწლიურ ანგარიშში - პრევენციის ეროვნული მექანიზმის 2015 წლის ანგარიში, სადაც ასევე საუბარია მსჯავრდებულთათვის შექმნილ პირობებზე. ანგარიშის მიხედვით, სასჯელაღსრულების დაწესებულებათა უმრავლესობაში ყველა მსჯავრდებული არ არის უზრუნველყოფილი საქართველოს პატიმრობის კოდექსით განსაზღვრული 4 კვადრატული მეტრის ფართით.
„პენიტენციურ დაწესებულებებში არსებულ პრობლემებს შორის ფიქსირდება სათანადო ბუნებრივი და ხელოვნური ვენტილაციის, სანიტარულ-ჰიგიენური პირობებისა და სანიტარულ კვანძებში პრივატულობის უზრუნველყოფის კუთხით არსებული მდგომარეობა. დახურული ტიპის დაწესებულებების სასეირნო ეზოებში პატიმრებს არ აქვთ სათანადო ფიზიკური დატვირთვისთვის აუცილებელი ინფრასტრუქტურა“, - ნათქვამია სახალხო დამცველის ანგარიშში.
ევროსაბჭოს მიერ მომზადებულ ანგარიშში აღნიშნულია, რომ საშუალოდ, მსჯავრდებულთა 10, 8 %-ს უცხოეული პატიმრები შეადგენენ. სწორედ უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისა და ეთნიკური თუ რელიგიური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის შექმნილ პრობლემებზე საუბრობს სახალხო დამცველი, რომელიც აღნიშნავს, რომ ქართულ პენიტენციურ დაწესებულებებში პრობლემას წარმოადგენს ენის ბარიერი. უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს, ძირითადად, არ აქვთ ინფორმაცია კანონით მინიჭებული უფლებების შესახებ. მათ პენიტენციურ დაწესებულებაში, გარდა კომუნიკაციისა, პრობლემა ექმნებათ სამედიცინო მომსახურების ხელმისაწვდომობის კუთხითაც, რისი მიზეზიც ასევე ენის ბარიერია.
2015 წლისთვის საქართველოს პენიტენციურ დაწესებულებაში განთავსებულ 10 242 მსჯავრდებულიდან, სახალხო დამცველის მიერ მოძიებული სტატისტიკის თანახმად, 2015 წელს 3 892 მსჯავრდებულმა სხეულის დაზიანება მიიღო.
პენიტენციურ დაწესებულებებში არსებულ პრობლემებზე საქართველოში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციებიც მიუთითებენ. მათი ინფორმაციით, დღემდე პრობლემად რჩება: პატიმრებისთვის ჯანდაცვაზე ხელმისაწვდომობა, კომუნიკაცია ოჯახის წევრებთან და უფლებადამცველებთან, შშმ მსჯავრდებულთათვის სათანადო გარემო პირობების შექმნა და სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმების დაცვა.

High Number Prisoners Is Still a Problem in Georgia
On March 15, the Council of Europe published its Annual Penal Statistics about convicts/persons serving non-custodial sanctions. 47 out of 52 member states participated in the survey of the Council of Europe.
The survey consists of two spaces. The first space is about prison population and reviews the state of convicts and conditions in custodies. The second space is focused on the persons serving non-custodial sanctions and measures.
Both reports have the common goal of ensuring as much as possible the collection, analyses and interpretation of reliable data through a common methodology. About 80% of the probation services of the responding countries are placed under the authority of the national Ministry of Justice.
According to the survey, in the period between 2014 and 2015, number of the prison population in Europe received at 6.8%, however, high number of the prison population is still a challenge in 15 CoE member states. According to the survey, 33, 3% of penitentiary establishments are overcrowded.
According to the report, in 2015, there were 1 404 398 persons in the custody throughout Europe that is 7% less than previous report period. The report states that average age of prison inmates was 35 in 2015 that is higher in comparison to 2012, when the average age was 34.
According to the CoE report, women made 5.2% of the prison population in 47 CoE member states that is 0.2% higher than in 2014.
According to the report, in 2015, there were 10 242 convicts in Georgia; 320 of them were women. The survey reads that in 2015 there were no female underage convicts in Georgia; as for the male convicts under 18, their number was 52. The highest number of women prisoners – 52 142 was recorded in the Russian Federation. There were no women prisoners in San Marino; as for Lichtenstein, there was only one woman prisoner in their custody. Turkey and Russia had the highest number of underage female convicts (76 and 49 respectively).
According to 2015 data, 10, 8% of convicts were aliens – it is fewer than in 2014, when their number was 13, 3%. The number of alien prisoners in the countries surveyed by the CoE differed from 0.9% (Romania) to 100% (San-Marino).
In its annual report on the persons serving non-custodial sanctions the Council of Europe draws particular attention to the sanction terms. The report reads that the shortest prison term – less than one year, was used in case of 13,5% of convicts in 2015 that is lower than in 2014 (15,2%). The most frequently imposed term varied between 1 and 3 years that was imposed on 24, 2% of convicts. As for the longest terms, according to the report, it was 10 and more years that was imposed on 11% of convicts and is almost equal to the data from 2014 (12%) and 2013 (11%).
In Georgia, according to the CoE survey report, in 2015, 92 convicts were sentenced to 20-years imprisonment terms. 77 convicts were sentenced to life-term imprisonment. According to the survey report, the most often committed crimes are: drug-offence (18,7%), thievery (16,2%), murder (13,2) and robbery (12,6%).
In the report period, the index of prison population was significantly reduced in Greece (-18,8%), in Croatia (-10,2%), in Denmark (-11,9%), in Northern Ireland (-9,7%), in the Netherlands (-9,5%), in Lithuania (-8,8%), in Romania (-8,6%) and in Slovenia (-8,2%). The index was significantly increased in Georgia (+20,5%), in Macedonia (+12%), in Turkey (+11,6%), in Czech republic (+11,4%) and in Albania (+10,3%).
According to the CoE’s survey, there were no amendments done in the criminal law in Georgia in 2015. 7 convicts were amnestied, 613 convicts were pardoned in Georgia. As for collective pardoning, similar fact was not observed.
Public Defender of Georgia describes the situation in the Georgian penitentiary establishments in his annual report – National Preventive Mechanism 2015, where the conditions of the convicts were analyzed. According to the report, in most establishments, prisoners are not allocated standard living space of 4 square meters, as required by the Imprisonment Code of Georgia.
“There are problems with securing natural and artificial ventilation, sanitary-hygienic conditions and privacy in sanitary facilities. Prisoners do not have the infrastructure necessary for physical exercise in the yards in closed establishments,” the report of the Public Defender’s Office reads.
The report of the CoE states that alien convicts make up 10,8% of prison population in Georgia. The Georgian Ombudsman also speaks about the problems of alien convicts and representatives of ethnic or religious minority communities. He states that those prisoners have problem of language barrier. Alien prisoners mostly do not have information about their rights. In penitentiary establishments, besides communication, they have problem to get medical services that is mostly caused by language barrier. In 2015, according to the statistics provided by the Public Defender’s Office of Georgia, 3 892 out of total 10 242 convicts received physical injuries in penitentiary establishments.
Georgian nongovernmental organizations also report about the problems in penitentiary establishments. According to the NGOs, prisoners still have problems to have access to healthcare, to have communication with family members and human rights defenders; adequate living and sanitary conditions are not provided for the inmates with disabilities.