„რამდენიმე თვის წინ სახლიდან სამსახურში ტაქსით მივდიოდი, ტაქსის მძღოლი მასტურბირებდა...ვერც ვიყვირე, ვერც გაჩერება მოვითხოვე. ვისაც ეს არ შემთხვევია ვერ მიხვდება, როგორი დამაბნეველი და გულისამრევია ეს ამბავი. მისამართზე როგორც კი მივედი, ფული დავუგდე უკან და მანქანიდან რაც შეიძლება სწრაფად გადმოვედი”.
„საღამო იყო, დაახლოებით, 10 საათი. მეტროს ველოდებოდი. მოვიდა ჩემზე ბევრად უფროსი კაცი და კითხვები დამაყარა: ქმარი გყავს?, რატომ გიშვებს შენი ქმარი ასე გვიან ქუჩაში? თავი უხერხულად ვიგრძენი და ვუპასუხე, რომ ქმარი მყავს და დანარჩენი მისი საქმე არაა. ზოგადად, ოქროს წესია, ადევნებულ ადამიანს არ დაელაპარაკო, მაგრამ რატომღაც მეგონა, ასე უფრო ადვილად დამეხსნებოდა. თუმცა, პირიქით მოხდა - ჩემმა პასუხმა კიდევ უფრო გაათამამა, ვაგონშიც შემომყვა. ალბათ, სახლშიც სიამოვნებით მიმაცილებდა, მეტრო სადგურში მყოფი პოლიციელისთვის რომ არ მიმემართა. პოლიციელის დანახვაზე ისე გაიძურწა, თვალიც ვერ მოვკარი. ყველას ვურჩევ, ასეთი შემთხვევები რეაგირების გარეშე არ დატოვონ. მოძალადეები და შემავიწროვებლები ჩვენი სისუსტით სარგებლობენ. ამიტომ სისუსტე არასოდეს უნდა გამოვიჩინოთ!“
„ხალხმრავალ ადგილებში პლაჟზე გასვლა არ მიყვარს.  მე და ჩემი მეგობარი ხშირად დავდივართ იქ, სადაც ნაკლები ხალხია. რამდენჯერმე შევესწარი ზღვის სანაპიროზე, ხალხის თვალწინ, (ბუნებრივია - მხოლოდ ქალების) მასტურბაციის ფაქტებს. ახლა ძალიან ვნანობ, რომ მაშინ რაღაც-რაღაც მიზეზების გამო მეც არაფერი ვთქვი და  იმ ადგილს უბრალოდ გავეცალე”.
ეს სამი ისტორია მართლაც ზღვაში წვეთია იმ ისტორიებისაგან, რასაც სოციალურ ქსელ ფეისბუკის გვერდზე - რა მოხდა ქუჩაში ნახავთ. მიუხედავად იმისა, რომ ისტორიებს ზოგჯერ პირველადი წყაროსაგან იგებენ ადამიანები, მაინც არარეალურად მიიჩნევეს მას ზოგი მკითხველი. ისტორიებს კი, ძირითადად, ანონიმური ავტორები წერენ, რადგან სექსუალური შევიწროების ფაქტებზე ღიად მოყოლა ხშირად შიშს, სირცხვილსა და საზოგადოების სხვადასხვაგვარ რეაქციას იწვევს.
„სექსუალური შევიწროება საჯარო სივრცეში  სქესის ნიშნით დისკრიმინაციის ერთ-ერთი ფორმაა, რომელიც გენდერული უთანასწორობის პირდაპირი პროდუქტია. ყოველდღიურად, თითქმის ყველა ქალი ხდება რაიმე ფორმით სექსუალური შევიწროების მსხვერპლი. ყველაზე დიდი პრობლემა ამ ქმედებაში არის ის, რომ მისი პოლიტიკური მნიშვნელობა ჰეტერონორმატიულ კულტურაში გაუბრალოებული და ნორმალიზებულია“, - ნათქვამია კავშირ „საფარის“ მიერ მომზადებულ პუბლიკაციაში - სექსუალური შევიწროება საჯარო სივრცეში: საკანონმდებლო პრაქტიკის ანალიზი.
სწორედ კავშირი „საფარი“ არის აღნიშნული კამპანიის - „ნუ მოითმენ, მომიყევი, სექსუალური შევიწროება აკრძალულია“ - იდეის ავტორი და ორგანიზატორი. აღნიშნული კამპანიის ფარგლებში მათ მოამზადეს საინფორმაციო ბუკლეტები, რათა არა მხოლოდ ფეისბუკის, არამედ სხვადასხვა მედიასაშუალებით მიაწოდონ ადამიანებს ინფორმაცია სექსუალური შევიწროების ფაქტებისა თუ მისგან თავის დასაცავი მექანიზმების შესახებ.
იმის გამო, რომ საქართველოში სექსუალური შევიწროება რეგულირების მიღმაა დარჩენილი როგორც საჯარო სივრცეში, ასევე სამუშაო ადგილას, სექსუალური შევიწროების მსხვერპლები ვერ ახერხებენ თავის დაცვას მოძალადეებისაგან. მანამ, სანამ კანონმდებლობა დაარეგულირებს მსგავს შემთხვევებს, კავშირი საფარის ორგანიზებით ე.წ. „ყვითელი ფურცლები“ გავრცელდა. სექსუალური შევიწროების მსხვერპლებს შეუძლიათ, მოძალადეებს მსგავსი შინაარსის ბარათი გადასცენ: „თუ ეს ბარათი მოგაწოდეს, ესე იგი, ძალიან ცუდად მოიქეცი, შეურაცხყოფა მიაყენე იმ ადამიანს, ვინც ბარათი გადმოგცა, დაამცირე და უხერხულ მდგომარეობაში ჩააყენე ის. შენ საქციელს სექსუალური შევიწროება ჰქვია. სექსუალური შევიწროება კი ადამიანზე ძალადობაა. მომავალში მეტი კეთილგონიერება გამოიჩინე და პატივი ეცი სხვა ადამიანების პირად სივრცეს“.
საკითხი რომ აქტუალურია ამას საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ ჩატარებული ღონისძიებაც მოწმობს. ომბუდსმენის ორგანიზებით 31 მარტს, სასტუმრო „ქორთიარდ მარიოტში“, საჯარო დებატები სექსუალური შევიწროება - რა გამოწვევების წინაშე ვდგავართ“ გაიმართა.
„მიუხედავად იმისა, რომ სექსუალური შევიწროება ხდება, როგორც საჯარო სივრცეში, ასევე დასაქმების ადგილებში, ამ თემაზე ღიად არ საუბრობენ. არ საუბრობენ არსებული სტერეოტიპების, მსხვერპლის დადანაშაულების გავრცელებული პრაქტიკისა და შემთხვევებზე რეაგირების არქონის გამო. ფაქტია ისიც, რომ მსგავსი შემთხვევების გამოვლენის მაჩვენებელიც, საკმაოდ, დაბალია.  სახალხო დამცველის აპარატშიც კი, მსგავსი საქმეები თითზე ჩამოსათვლელია. სახალხო დამცველი  მოითხოვს, საკანონმდებლო ინიციატივების მომზადებასა და კანონმდებლობის მოწესრიგებას ამ მიმართულებით“, - განაცხადა სახალხო დამცველმა, უჩა ნანუაშვილმა საჯარო დებატების გახსნისას.
საჯარო დებატების მონაწილეებს სექსუალური შევიწროების შესახებ საკანონმდებლო ორგანოს წარმომადგენლების ხედვა საქართველოს პარლამენტის გენდერული თანასწორობის საბჭოს თავმჯდომარემ, დიმიტრი ცქიტიშვილმა გააცნო, რომელმაც აღნიშნა, რომ გენდერული თანასწორობის საბჭო მიზანმიმართულად მოქმედებს და მას უკვე შემუშავებული აქვს ერთწლიანი სამოქმედო გეგმა.
„ჩვენ მზად ვართ, რათა საკითხი გავააქტიუროთ და აღნიშნული თემის შესახებ  ანტიდისკრიმინაციულ კანონ-პროექტში ცვლილებები შევიტანოთ. სამართლებრივი ნორმები გვჭირდება იმისთვის, რომ საკითხის იდენტიფიცირება მოხდეს. თუმცა, არა მარტო დეფინიცია უნდა განისაზღვროს, არამედ პრევენციული ღონისძიებების შესახებ უნდა იყოს საუბარი. უნდა დაწესდეს სანქციები, რათა შესაბამის ორგანოებს ჰქონდეთ იმის საშუალება, გამოავლინონ ფაქტები და გაატარონ პრევენციული ღონისძიებები. თუმცა, ძირითად გამოწვევად მიმაჩნია, საზოგადოებრივი კულტურა, რადგან  დღემდე საზოგადოებაში „მექალთანეობა“ კარგ ტონად მიიჩნევა. მსგავს დისკუსიებში აუცილებლად უნდა ჩაერთოს მამაკაცები, რადგან მათ მივაწოდოთ ინფორმაცია, რომ სექსუალური შევიწროების მსხვერპლი შესაძლოა გახდეს, მათი მეუღლე, დედა და შვილი. ამ საკითხზე უნდა მოვისმინოთ მათი მოსაზრებები და უნდა შეიცვალოს საზოგადოების დამოკიდებულება“, - განაცხადა პარლამენტის  გენდერული თანასწორობის საბჭოს თავმდჯომარემ, დიმიტრი ცქიტიშვილმა.
საჯარო სივრცეებსა და სამუშაო ადგილზე სექსუალური შევიწროების შესახებ ისაუბრა კავშირ „საფარის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა, ბაია პატარაიამ.
„სექსუალური შევიწროების ყველა ფორმას ქალები სექსუალურ შევიწროებად ვერ აღიქვამენ. ისინი ხვდებიან, რომ ეს მათთვის არასასურველი მდგომარეობაა, მაგრამ ფაქტს სახელს ვერ არქმევენ, რადგან ამის შესახებ ცოდნა არ არსებობს. მიუხედავად იმისა, რომ არსებობს ცნობიერების პრობლემა, ასევე მნიშვნელოვანია, რომ აღინიშნოს საკანონმდებლო ხარვეზის არსებობის შესახებ. ის, რომ სექსუალური შევიწროება არსად არ არის განმარტებული, ეს უკვე არის პრობლემა. მიმაჩნია, რომ სამი ცვლილება არის განსახორციელებელი: შრომის კოდექსში სექსუალური შევიწროების განმარტება, ამასთან დაკავშირებით პარლამენტში უკვე არის ორგანიზაცია „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ მიერ  წარდგენილი კანონ-პროექტი, რომელმაც საკომიტეტო მოსმენები გაიარა; საჯარო სივრცეში სექსუალური შევიწროება ასევე უნდა იყოს დარეგულირებული, თუმცა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით, მსხვერპლს უნდა შეეძლოს პატრულის გამოძახება. თუმცა, არსებობს სამხილების არარსებობის საკითხი, რაც არ არის გადაუწყვეტელი პრობლემა; შევიწროება აუცილებლად უნდა დაემატოს ანტიდისკრიმინაციულ კანონმდებლობას“, - აღნიშნა ბაია პატარაიამ.
შეხვედრაზე ბაია პატარაიამ განმარტა, თუ რას გულისხმობს ტერმინი - სექსუალური შევიწროება. მისი თქმით, ადამიანთან ნებისმიერი სახის ინტერაქცია, რომელიც გამოწვეულია მისი გენდერული იდენტობით (ან ნაგულისხმევი გენდერული იდენტობით), სექსუალური ორიენტაციით ან გენდერული თვითგამოხატვით და მიზნად ისახავს ან იწვევს მსხვერპლის გაბრაზებას, შეწუხებას, შეშინებას, დამცირებას ან/და მტრული გარემოს შექმნას არის სექსუალური შევიწროება.
სექსუალური შევიწროება საჯარო სივრცეში შეიძლება იყოს: დასტვენა/დასიგნალება, სექსუალური ხასიათის ფრაზების მიძახება, სახელის ან საკონტაქტო ინფორმაციის დაჟინებით მოთხოვნა, სექსისტური კომენტარები, შემფასებლური კომენტარები, ვულგარული ჟესტები, გენიტალიების ჩვენება ან მასტურბაცია საჯარო სივრცეში, არასასურველი შეხება ან ხახუნი, სექსუალური ძალადობა და ნებისმიერი ქმედება, რომელიც მიზნას ისახავს მსხვერპლის გაბრაზებას, შეწუხებას, შეშინებას და დამცირებას.

“What happened in the street?”
“Several months ago, I was going to work by taxi; the driver was masturbating in the car… I could neither cry nor ask him to stop the car. Who has never gone through that, would never realize how confusing and queasily this situation is. As soon as we reached the place, I dropped the money and rushed out of the car.”
“It was evening, about 10 pm. I was waiting for the train in the metro station. An old man approached me and started asking questions: are you married? Why does your husband allow you to go out in the street so late? I felt awkward and answered I was married but the rest was not his business. Generally, it is golden rule that you must not answer the questions of the intrusive person but I thought he would leave me alone if I answered his question. However, I was wrong – my answer encouraged him and followed me into the train. He would have been happy to accompany me even till the home unless I had called the police officer for help. Having seen the police officer, he disappeared. I suggest everybody to react to all similar facts. The harassers and abusers take advantage of our weakness so we must not show them that we are weak!”
“I do not like to get sun tan on the overcrowded beaches. My friend and I often go to the places with fewer people. Several times I noticed men masturbating in front of the people (of course they all were women). Now I regret that I did not react to those facts and left the territory.”
These three stories are very few among those posted in the Facebook page – what happened in the street. Although real victims tell the stories, people do not believe they are true. The stories are mostly written by anonymous authors because speaking about sexual harassment facts in public is often associated with fear, shame and different reactions from the society.
“Sexual harassment in public space is one of the forms of gender-based discrimination, which is direct product of gender inequality. Daily, almost every woman becomes victim of any form of sexual harassment. The biggest problem is that its political significance is neglected and normalized in heteronormative culture,” the publication of the Union Sapari – Sexual Harassment in Public Space: Analysis of the Legislative Practice reads.
Union Sapari is the initiator and organizer of the campaign – “Do not stand it, tell the story, sexual harassment is prohibited.” Within framework of the campaign, information booklets were prepared so that people received information about the facts of sexual harassment and ways to be protected from it not only via facebook page but from different media sources too.
As the sexual harassment is beyond legislative regulations both in public space and in working places in Georgia, the victims cannot protect themselves from harassers. Until the legislation regulates similar facts, the Union Sapari disseminated so-called “yellow papers.” The victims of sexual harassment can hand the following letters to the harassers: “If you receive this letter, it means you acted very nastily; you have insulted the person, who handed you the letter; you degraded her and placed her in an awkward situation. The action you did is sexual harassment. It is violence against a person. In future behave with more prudence and respect private space of other people.”
The event recently organized by the Public Defender of Georgia also proved how urgent the problem is. The public debates “Sexual Harassment – What Challenges We Face” was organized by the PDO in the hotel Courtyard Marriot on March 31.
“Although sexual harassment facts happen both in public space and in working places, nobody speaks about it loudly. People do not speak because of stereotypes, spread practice of blaming the victim in the incidents and lack of response mechanisms on similar facts. It is evident that even statistics of similar incidents is very poor. Even PDO receives very few notifications about sexual harassment facts. The Public Defender recommends the respective institutions to elaborate legislative initiatives to improve the national legislation in this direction,” Public Defender Ucha Nanuashvili stated in his welcoming speech during the public debates.
Chairman of the Gender Equality Council at the Parliament of Georgia Dimitry Tskitishvili informed the participants of the public debates about the vision of the MPs about the issue of sexual harassment. He said, the Council works in this direction and has already elaborated one-year action plan.
“We are ready to activate working on this issue and introduce relevant amendments to the anti-discrimination law. We need legislative norms to identify the problem. However, not only definition shall be determined but also the preventive measures shall be worked out. Sanctions shall be fixed so that respective bodies could identify the facts and take preventive measures. However, we think the general culture in the society, which accepts “philanderers” as positive is the main obstacle. The men shall take part in similar discussions so that they acknowledged that their wives, mothers and daughters may also become victims of sexual harassment. We should hear their opinions and change public attitudes,” Dimitry Tskitishvili said.
Executive director of the Union Sapari Baya Pataraya spoke about sexual harassment in public space and working places.
“The women do not perceive all forms of sexual harassment as sexual harassment. They understand it is not pleasant situation but cannot give the appropriate name to the incident because they have low awareness about it. Although there is a problem of awareness, it is important to underline the legislative miscarriages.  It is already a problem that there is no definition of the sexual harassment in any legal document. I believe three changes must be done: definition of the sexual harassment shall be added in the labor code – the NGO Article 42 of the Constitution has already submitted the draft-law to the Parliament about it and the committees had hearings; sexual harassment shall be regulated in public space, though the victims shall be able to call patrol police in accordance to the administrative code. There is an issue of evidence that can be resolved: the harassment shall be added to the anti-discrimination law,” Baya Pataraya said.
During the meeting Baya Pataraya clarified the meaning of sexual harassment. She said any form of interaction with the person, which is caused by his/her gender identity (or meant by gender identity), by sexual orientation or gender self-demonstration and aims to irritate, bother, scare, degrade or/and create scary situation for the victim is sexual harassment.
Street harassment may be: whistling/signaling; calling sexually degrading phrases, demanding the name or contact information, sexist comments, evaluating comments, vulgar gesticulation, showing genitals or masturbation in public space, unpleasant touching or friction, sexual violence and any action, which aims at irritating, bothering, scaring and degrading of the victim.