სასამართლო დავა საფეხბურთო სტადიონისთვის
ქ. გორში თენგიზ ბურჯანაძის სახელობის ფეხბურთის სტადიონის დაბრუნების მოთხოვნით მიხეილ ლურსმანაშვილმა მთავარ პროკურატურას და სასამართლოს მიმართა. ლურსმანაშვილის განცხადებით, ნაციონალური მოძრაობის ხელისუფლებაში ყოფნის დროს მას სტადიონი იძულებით დაათმობინეს და სახელმწიფოზე გადააფორმებინეს. მიხეილ ლურსმანაშვილის ინტერესებს ადვოკატი ამირან გიგუაშვილი იცავს, მოპასუხე მხარეს გორის მერია წარმოადგენს.
,,მიხეილ ლურსმანაშვილი არის წინა ხელისუფლების მავნე პოლიტიკის ერთ-ერთი მსხვერპლი, ის ცდილობს, დაიბრუნოს ის ქონება, რომელიც უსამართლოდ და უკანონოდ ჩამოართვეს ნაციონალური მოძრაობის ხელისუფლებაში ყოფნის დროს. საქმე აღძრულია მთავარ პროკურატურაში, მიმდინარეობს გამოძიება და იმედი გვაქვს, რომ  მალე დაიდება შედეგი. ამის პარალელურად, სასამართლოში დავა მიმდინარეობს ქონების დაბრუნებაზე", - აცხადებს მიხეილ ლურსმანაშვილის ადვოკატი ამირან გიგუაშვილი.
მიმდინარე წლის ზაფხულში  ქ. გორი ფეხბურთის 19 წლამდე ევროპის ჩემპიონატს უმასპინძლებს. ჩემპიონატის საფეხბურთო მატჩი გორის, თენგიზ ბურჯანაძის სახელობის სტადიონზე გაიმართება. ევროპის ჩემპიონატისთვის სტადიონის მოსამზადებელი სამუშოები დაწყებულია, რომლის რეაბილიტაციისთვის საერთო ჯამში მილიონ 350 ათასი ლარი გამოიყო, ქ. გორის ბიუჯეტიდან კი  560 ათასი ლარი.
იმ ფონზე, როდესაც სასამართლო დავა არ დამთავრებულა, სტადიონის რეაბილიტაციისთვის ბიუჯეტიდან თანხის გამოყოფას  არამიზნობრივ ხარჯს უწოდებს ქ. გორის საკრებულოს დამოუკიდებელი წევრი თამარ თედლიაშვილი.
,,არ არის გამორიცხული, რომ სასამართლომ დაუკმაყოფილოს სარჩელი და დაუბრუნოს სტადიონი ლურსმანაშვილს. ამის გათვალისწინებით, თანხების გამოყოფა სადავო ქონებაზე არის საფრთხილო და არამიზნობრივ ხარჯს წარმოადგენს. ანალოგიური მოხდა გორის საცურაო აუზის შემთხვევაში, როდესაც მისი რეაბილიტაციის პროექტისთვის გამოვყავით თანხები, აუზი კი პროკურატურამ ყოფილ მფლობელებს დაუბრუნა, რომლებიც ამბობდნენ რომ ,,ნაციონალური მოძრაობის" წარმომადგენლებმა ქონება იძულებით გადააფორმებინეს სახელმწიფოზე", -აცხადებს ქ. გორის საკრებულოს დამოუკიდებელი წევრი თამარ თედლიაშვილი.
ქ. გორის მერი ზურაბ ჯირკველიშვილი აღნიშნავს, რომ ევროპის ჩემპიონატის გორში ჩატარება მნიშვნელოვანია და ამის გათვალისწინებით, სასამართლოს დასრულებამდე სადავო სტადიონის რეაბილიტაციისთვის თანხის გამოყოფას არამიზნობრივად არ მიიჩნევს.  ზურაბ ჯირკველიშვილის განცხადებით, დაბრუნების ნაცლად შესაძლოა, სასამართლომ წინა ხელისუფლების დროს წართმეული ქონების კომპენსაცია დააკისროს გორის მერიას, რადგან მას შემდეგ, რაც სტადიონი მუნიციპალიტეტის ბალანსზეა, რამდენიმე მილიონი ლარია დახარჯული მისი რეაბილიტაციისთვის.
,,წინა ხელისუფლებას ბევრი უკანონობა აქვს ჩადენილი და ერთ-ერთი მათგანია ქონების წართმევის ფაქტები, რომელიც არაერთია. იმ ადამიანებს. ვისაც სასამართლო და პროკურატურა დაზარალებულად  ცნობს და დაადგენს ზარალის მოცულობას, დღევანდელ ხელისუფლების პოლიტიკაა, რომ აუნაზღაუროს ზარალი. რაც შეეხება გორის საფეხბურთო სტადიონს, ამ შემთხვევაში ერთ-ერთი ფორმა შეიძლება იყოს დაბრუნება და არა ერთადერთი. იმ შემთხვევაში, თუ გორის მერია წააგებს სასამართლო პროცესს, გამოვნახავთ ფორმას, რათა  ზარალი ავუნაზღაუროთ“, - აღნიშნა ზურაბ ჯირკველიშვილმა.

Court dispute over football stadium
Mikheil Lursmanashvili applied to the chief prosecutor’s office and the court with the claim to get the Gori based Tengiz Burjanadze Football Stadium back. Lursmanashvili said, during the governance of the United National Movement, he was forced to give up the property and assign it to the state. Lawyer Amiran Giguashvili defends interests of Mikheil Lursmanashvili at the court; the Gori City Hall is defendant in the court dispute.
“Mikheil Lursmanashvili is one of the victims of the cruel politics of the previous government and tries to get his property back, which was illegally and unfairly seized from him during the UNM government. The criminal case was launched at the Chief Prosecutor’s Office; investigation is ongoing and we hope to get positive result soon. In parallel to that, we have appealed the court to claim the property back,” the lawyer Amiran Giguashvili said.
In summer of 2017 Gori will host the Europe Youth Football Championship, whose selection matches were held in the Tengiz Burjanadze Stadium. The repair works have already started in the stadium, which will cost 1 350 000 GEL in total including the 560 000 GEL from the Gori district budget.
Considering the ongoing court hearings into the case, independent member of the Gori city council Tamar Tedliashvili thinks the allocation of the funds from the local budget on the reconstruction of the disputed stadium is unreasonable expenditure.
“It is not excluded that the court will satisfy the claim of the applicant and returns the stadium to Lursmanashvili. Considering that, it is cautious to allocate the funds for the repair of the disputed property and is unreasonable expenditure of state funds. The similar fact was observed in the case of Gori swimming pool, when the city council allocated funds for its rehabilitation but the prosecutor’s office returned it to the old owners, which also claimed that the UNM had forcibly seized property from them,” Tamar Tedliashvili said.
Gori City Mayor Zurab Jirkvelishvili said it is very important to organize the European Championship in Gori and considering that he does not think it is unreasonable to allocate state funds for the rehabilitation of the disputed stadium. Zurab Jirkvelishvili said instead returning the property to the owner, the court may order the Gori City Hall to compensate the former owner the loss of the property as several million GEL was already spent on the rehabilitation of the stadium since it was registered as a state property.
“The previous government committed many crimes and seizure of properties was one of them. The people, whom the court and prosecutor’s office recognizes to be victims and estimates the amount of their damage, the current government is ready to reimburse their damages. As for the Gori football stadium, in this particular case we may consider the compensation of the damage instead returning the property to its old owner,” Zurab Jirkvelishvili said.