აგვისტოს ომის შედეგები
25 აპრილს ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლები გორის რაიონის სოფლებში (ვეძისსა და ტყვიავში) 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგად დაზარალებულებს შეხვდნენ. ადამიანის უფლებათა ცენტრი მუშაობს აგვისტოს ომის შედეგად დაზარალებული პირების უფლებების დაცვის მიმართულებით.  ორგანიზაცია საქმეს აწარმოებს სტრასბურგსა და ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოში. ამასთან, ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს საქართველოს პროკურატურას იმ პირებისათვის დაზარალებულის სტატუსის მინიჭების თაობაზე, რომელთაც აღნიშნული სტატუსი დღემდე არ გააჩნიათ.
აღსანიშნავია, რომ იკვეთება მრავალგვარი დანაშაული, რომელიც 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს იქნა ჩადენილი, ესენია: მკვლელობა, მკვლელობა განსაკუთრებული სისასტიკით, ქონების განადგურება, ჯანმრთელობის ზიანი და სხვა.
ტყვიავის რწმუნებულის, გიორგი პავლიაშვილის ინფორმაციით, სოფელში აგვისტოს მოვლენების დროს 9 ადამიანი გარდაიცვალა. ერთი ადამიანი კი, ამ დრომდე უგზო-უკვლოდ არის დაკარგული.
ტყვიავის მკვიდრი ე.ჩ. ომმა ძალიან დააზარალა. მას მოუკლეს მეუღლე, დაუწვეს სახლი. თუმცა, ოჯახმა, კომპენსაციის სახით, მხოლოდ 10 000 ლარი აიღო, სახლის აღსადგენად კი სახელმწიფოსგან დახმარება არ მიუღიათ:„არავითარი დახმარება არ მიმიღია იმის გამო, რომ სახლს სახურავი ჰქონდა გადარჩენილი. მარტო სახურავი ხომ არ იყო?! აბსოლუტურად არ იცხოვრებოდა ჩემს სახლში“, - აღნიშნავს დაზარალებული ე.ჩ : „ინფორმირებული არ ვიყავით, რომ ჩვენ ტერიტორია უნდა დაგვეტოვებინა. დავით ბაქრაძე გამოდიოდა და გვეუბნებოდა, რომ ჩანგლებითა და დანებით დაიცავით სოფელი და არ დატოვოთო. მართლაც, არ ვტოვებდით სოფელს. მხოლოდ 9 აგვისტოს, ტანკები რომ უკან ბრუნდებოდნენ, მაშინ დავტოვეთ სოფელი. ჩემი მეუღლე არაფრით არ წამომყვა. ტყვიავი 11 აგვისტოს დაიბომბა. 10 აგვისტოს ჩემი ქმარიც წამოვიდა სოფლიდან, თუმცა მალევე უკან დაბრუნდა, რათა ტერიტორია დაეცვა. 12 აგვისტოს მომიკლეს ქმარი. ჯერ ტრაქტორი წაუღიათ, ჩემი ქმარი ამ დროს ბაღში იმალებოდა და იქიდან უყურებდა. შუადღის ოთხის ნახევარზე შემატყობინა, რომ ჩვენი ჯიპის წასაღებადაც იყვნენ მოსულები, თუმცა მანქანით ჩვენ ვიყავით წასულები და, შესაბამისად, ადგილზე არ დახვდათ. ისინი ფლობდნენ ინფორმაციას, რა სახის ქონება გვქონდა, ჩემს მეუღლესაც სახელით მიმართავდნენ. ამ ინცინდენტიდან სამი წუთის შემდეგ კიდევ დამირეკა, ძალიან შეშფოთებული და შეშინებული იყო. მალე წამოვალო, დამპირდა და უცბად გამითიშა. ამის შემდეგ დიდხანს ვრეკე მის ნომერზე, მაგრამ აღარ უპასუხია. ორი კვირის განმავლობაში, არაფერი ვიცოდი. ბოლოს მითხრეს, რომ ტყვეობაში ჰყავთ წაყვანილი და ფულს თხოულობენო. შემდეგ ჩემს შვილს უთხრეს, რომ არავის მოეტყუებინდა და ფულიც არ გამოეძალათ, რადგან მამამისი უკვე მკვდარი და დაკრძალული იყო. 12 აგვისტოს გარდაიცვალა. 17 აგვისტოს რუსებს დაუკრძალავთ ჩვენს ბაღში“, - იხსენებს დაზარალებული ე.ჩ.
გარდაცვლილის ძმა გ. კ. მომხდარს უფრო დეტალურად იხსენებს, რადგან აგვისტოს დღეებში იგი ძმასთან ერთად სოფელ ტყვიავში იმყოფებოდა: „სოფელში შემოვიდა რუსების სამხედრო მანქანები, უკან ოსები მოსდევდნენ. სოფელში რამდენიმე სახლს ცეცხლი წაუკიდეს, ამას ვუყურებდი. შემდეგ ჩემს სახლში შემოცვივდნენ, ტრაქტორი წაიღეს, თან მცემეს, ჩემმა ძმამ გააგდებინა ჩემი თავი, თორემ ახლა მკვდარი ვიქნებოდი. ახალგაზრდა ბიჭები იყვნენ. შემდეგ სხვები მოვიდნენ და მანქანა მოიკითხეს. მე და ჩემი ძმა მეზობლის ბაღში ვიმალებოდით. ჩემი ძმა დარდობდა, სახლს დამიწვავენო და სახლში დაბრუნება გადაწყვიტა. ჩემი ძმა როგორც კი წამოვიდა, ჩემთან ორი შეიარაღებული ადამიანი მოვიდა და ცემით საღორეში შემაგდეს. წიხლებით მცემეს, ავტომატით მემუქრებოდნენ. ამ ამბის შემდეგ მე და ჩემი მეზობელი ჩემი ძმის სახლში შევედით, ვეძებდით მას. სახლს ცეცხლი ეკიდა, ყველაფერი კვამლში იყო გახვეული, ვეძებდით ცხედარს, მაგრამ ვერ ვიპოვეთ. თუმცა, ცხედარი იქვე ფანჯარასთან ყოფილა, წამებით მოუკლავთ, სისხლის გუბეები იდგა და სახლში ყველაფერი დამტვრეული იყო“, - გვითხრა გ. კ.-მ.
ტყვიავის კიდევ ერთ მკვიდრს ბ.მ.-ს, აგვისტოს ომის დროს, მამა და ბიძა მოუკლეს. 12 აგვიტოს ძმებს საკუთარი სახლის აივანზე ესროლეს. იმ დროისთვის სახლში ბ. მ.-ს დედაც იმყოფებოდა. „ხუთი დღის განმავლობაში დედაჩემი ორი მიცვალებულის ერთი ჭირისუფალი იყო. სარდაფიდან ამოჰქონდა ვაშლის ძმარი, არაყი და ცხედრებს უვლიდა, ბუზი რომ არ დახვეოდა. ასევე, ყურადღებას აქცევდა, ცხოველს არ შეეჭამა მიცვალებულები. 17 აგვიტოს შემოვედი სოფელში. დედაჩემს ხუთი რუსი ჯარისკაცი ჰყავდა მოყვანილი და საფლავებს ათხრევინებდა. დედაჩემი ორი წელია, რაც გარდაიცვალა. ამ 7 წლის განმავლობაში იგი ძალიან დაიტანჯა, აგვისტოს მოვლენებმა მის ჯანრთელობაზე ძალიან იმოქმედა. ყველაფერთან ერთად, დიდი ფსიქოლოგიური ტრავმაც მიიღო“, - გვიამბობს დაზარალებული ბ.მ.
ტირძნისის მკვიდრი ნ.ტ. აგვისტოს მოვლენების დროს ცხინვალის იზოლატორში ტყვედ იმყოფებოდა: „აგვისტოს მოვლენების დროს სოფელში მე, ჩემი ძმა და დედა ვიყავით დარჩენილები. ოჯახის დანარჩენი წევრები თბილისისკენ 7 აგვისტოს წამოვიდნენ. აგვისტოს მოვლენებამდე სოფელში ცხოვრება ჩვეულებრივი რიტმით მიმდინარეობდა. წასვლას არ ვაპირებდით, ვფიქრობდით, რომ ყველაფერი მალე დასრულდებოდა. 12 აგვისტოს სოფელში შეიარაღებული დაჯგუფებები შემოვიდნენ. ისინი ხალხს აშინებდნენ და ძარცვავდნენ. რუსებმაც ჩამოიარეს სოფელში. სოფელი სულ სავსე იყო რუსებით და მათ უკან მარადიორები მოსდევდნენ. თონე მქონდა, პურის საცხობი სულ გაძარცვეს და გამინადგურეს ყველაფერი. 12 აგვისტოს, როცა მარადიორობა დაიწყო, ჩემი ძმა და მეზობელი შეიარაღებულმა ადამიანებმა სცემეს, მერე ჩაგვსხეს მანქანაში და წაგვიყვანეს. დაახლოებით, 500 მეტრი გვექნებოდა გავლილი, მანქანიდან გადმოგვყარეს. ჩემი ძმა და მეზობელი ბიჭი გაიქცნენ, მე კი ისევ დამიჭირეს და ცხინვალში წამიყვანეს. ჩემი ძმა ძალიან იყო ნაცემი, ნეკნები ჰქონდა ჩამტვრეული და მკლავი მოტეხილი“, - გვიყვება ნ.ტ.
ნ.ტ.-ს თქმით, იგი და მისი ხუთი მეზობელი ცხინვალის წინასწარი დაკავების იზოლატორში მოათავსეს.  მისი ინფორმაციით, თითო იზოლატორში, დაახლოებით, 185 ადამიანი იყო მოთავსებული. 3-4 დღის განმავლობაში, სანამ კამერა ხალხით გადაივსებოდა, სცემდნენ.
„როცა ბევრი ხალხი შემოიყვანეს, აღარ ვუცემივართ. სამუშაოდ გავყავდით ხოლმე, ჯგუფებად. დამწვარ სახლებს გვასუფთავებინებდნენ. მე არ მომიწია, მაგრამ ზოგიერთ ჯგუფს ცხედრებს ამარხვინებდნენ“, - იხსენებს ნ.ტ. მან ტყვედ 16 დღე გაატარა ცხინვალის იზოლატორში. ცხინვალიდან იგი და სხვა ტყვეები „წითელმა ჯვარმა“ გამოიყვანა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის, ანა გურიელის თქმით, საქართველოს მთავრობა დაზარალებულებთან, ფაქტობრივად, კომუნიკაციაში არ იმყოფება, რაც მთელ რიგ პრობლემებს წარმოშობს.
„გორის სოფლებში ვიზიტმა ნათლად წარმოაჩინა დევნილი პირების უაღრესად მძიმე ეკონომიკური თუ სოციალური მდგომარეობა.  დაზარალებულებთან გასაუბრების შედეგად, გამოიკვეთა, რომ საქართველოს ხელისუფლების აღმასრულებელი თუ ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები მათთან ამ დროისათვის არასაკმარის კომუნიკაციას ახდენენ. მოქალაქეებს, აგრეთვე, მწირი ინფორმაცია აქვთ იმის თაობაზე, თუ რა სტადიაზეა გამოძიება, რა მოქმედებები მიმდინარეობს გამოძიების წარმოების თვალსაზრისით  და  ფლობენ თუ არა ისინი დაზარალებულის სტატუსს. მათ კი, ვინც იცის, რომ აღნიშნული სტატუსი გააჩნიათ, არ აქვთ ინფორმაცია, თუ რა გზით მიენიჭათ მითითებული სტატუსი. დაზარალებულთა განწყობაც სოციალური და ეკონომიკური მდგომარეობის ადეკვატურია: არსებულ რეალობასთან დაკავშირებით, დაზარალებულებს აქვთ, ცალსახად, უიმედო დამოკიდებულება;   განვლილი წლების უშედეგო პროცესმა მათ მომავალი მოქმედებების  ეფექტიანობის იმედი დაუკარგა. აღსანიშნავია ისიც, რომ თითოეული დაზარალებულისათვის პრიორიტეტია კომპენსაციების მიღება, რაც, გარემო სოციალური ფაქტორების გათვალისწინებით, სრულიად ლოგიკურია. აქტუალურია უმუშავრობისა და სოციალური დახმარების საჭიროების საკითხებიც“, - განაცხადა ანა გურიელმა.
იურისტის თქმით, დაზარალებულებს მცირე ინფორმაცია აქვთ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსა და აგვისტოს ომის გამოძიების შესახებ. შესაბამისად, მოლოდინები ამ მიმართულებითაც დაბალია.

On April 25, representatives of Human Rights Center met victims of the 2008 August War in the villages of Vedzisi and Tkviavi in Gori municipality. Human Rights Center defends rights of the war victims in front of the Strasbourg Court and The Hague International Criminal Court. At the same time, Human Rights Center advocates the victim status for those victimized during the war, who have not yet received the status, with the Prosecutor’s Office of Georgia.
It is noteworthy that various crimes were committed during the 2008 August war: murder, killing with particular cruelty, devastation of the property, health damage, and more.
Tkviavi village attorney Giorgi Pavliashvili said 9 persons were killed in the village during the August war. One person is still missing.
The war significantly affected the Tkviavi village resident E.Ch. Her husband was killed during the war and their house was burnt. However, the family received only compensation in the amount of 10 000 GEL [estimated for the families whose family members were killed] and the state did not assist the family to restore the burnt house. “They did not assist me with the house because they said it had a roof. But did my house was only a roof?! It was absolutely impossible to live in my house,” the victim E.Ch said.
“We were not warned to leave the territory. Davit Bakradze [that time speaker of the Parliament of Georgia] addressed us on TV and suggested to defend the villages with forks and knives and not to leave the territory. Indeed, we did not leave our village. But, on August 9, when our tanks were retreating, we also left the village. My husband did not go with me. Tkviavi was bombed on August 11. On August 10, my husband left the village but returned back soon to guard the house. On August 12 he was killed. Initially they took the tractor, and my husband was watching it hidden in the garden. He called me at 3:30 pm and said that robbers had come to take our Jeep but we had left the village by that car and they could not find it. They had full information about our property and knew the name of my husband. Three minutes after the incident he called me and sounded very alarmed. He promised to leave the village and suddenly cut the line. I kept on calling him but he never replied. We could not get news about him for two weeks. Finally I was told that he was taken hostage and they were demanding money. Then my son was warned not to pay anything to anybody because his father was already killed and buried. He was killed on August 12 and on August 17 the Russian soldiers buried him in our garden,” E.Ch recalled.
The brother of the killed person told more details about the murder of G.K. because he was in Tkviavi village together with him. “Russian military vehicles entered the village, Ossetians were following them. They burnt several houses in the village and I witnessed everything. Then they broke into my house, took the tractor, started beating me but my brother rescued me or they would have killed me too. They were young boys. Later different people came and asked about the car. My brother and I were hiding in the neighbor’s garden. My brother was worried about the house and decided to go home. As soon as he went, two armed people approached me and pushed me into pig’s house kicking; they threatened with automatic gun. After that, my neighbor and I went to my brother’s house to look for him. The house was on fire, everything was in smoke. We were looking for his body but could not find the corpse. Finally we discovered him at the window; he was tortured before being killed; everything was smashed in the house,” G.K said.
Another resident of Tkviavi village B.M said his father and uncle were killed during the August war. On August 12 the brothers were shot on the balcony of their house. In that moment, B.M’s mother was also at home. “My mother was looking after two dead persons during 5 days. She tried to protect the corpses of the dead father and uncle from being spoilt and eaten by animals. I arrived in the village on August 17. My mother had asked five Russian soldiers to dig the graves. She died 2 years ago. She lived horrible 7 years since the war; the August war significantly affected her health. She received huge psychological trauma,” the victim B.M.
Resident of Tirdznisi village N.T was hostage in the Tskhinvali detention setting during the August war. “My brother, mother and I stayed in the village during the war. The rest of our family members had gone to Tbilisi on August 7. Before the war, we lived ordinary life in the village. We were not going to leave the village at all. We hoped the tension will finish soon. On August 12, armed military formations entered the village, started intimidation and robbing of the village. Russians also arrived in the village. Our village got crowded with Russian people and looters were following them. I had a bakery and they robbed and destroyed everything. On August 12, when large-scaled looting started, the armed people beat my brother and the neighbor. Then they put us in the car and drove away. Having driven 500 meters, they pushed us out of the car. My brother and neighbor ran away but I was caught again and they took me to Tskhinvali. My brother was brutally beaten; his limbs and arm were broken,” N.T said.
According to N.T he and five more neighbors were in the Tskhinvali pre-trial detention setting. As he said, about 185 people were placed in each setting. Until the cell got overcrowded, they were beating the people during 3-4 days. “When a lot of people were brought to the setting, they stopped beating us. They used to take us to work – we had to clean the burnt houses. I did not but some of hostages hadd to bury dead people,” N.T recalled. He spent 16 days in the Tskhinvali detention setting until the Red Cross took him together with other hostages from Tskhinvali.
Lawyer of Human Rights Center Ana Gurieli said that in fact, the Government of Georgia does not have communication with the victims that results in series of problems.
“Our visit in the Gori municipality villages revealed extremely grave economic and social problems of the internally displaced persons. Conversation with the victims showed that bodies of both central and local governments carry out insufficient communication with the victims.
The citizens have meager information about the investigation, about concrete measures taken by the investigative bodies and they do not know whether they have victim status or not. Those, who know that they have the status, they do not know how they received the status. The feelings of the people are adequate to their economic and social conditions; useless process of the past years affected their attitude towards positive expectations. It is noteworthy that the main priority of the victims is to get the compensation that is absolutely logic considering their social state. The need of employment and social allowances are also very urgent issues,” Ana Gurieli said.
The lawyer added that the victims have very little information about the ICC and investigation into the August war. Consequently, they have very low expectations from the investigation.