აღარ აირჩიოთ - საპროტესტო პლაკატები გორში
ქალაქ გორის საკრებულოს ცხრა წევრის პლაკატები გორში საზოგადოების თავშეყრის ადგილებსა და მიწისქვეშა გადასასვლელში გამოაკრეს. საზოგადოების ნაწილის პროტესტი 19 მაისს საკრებულოს სხდომაზე მათი მხრიდან მუნიციპალიტეტების გაერთიანების საკითხის მოწონებამ გამოიწვია. სხდომას 15 დეპუტატიდან 13 ესწრებოდა, საკითხს მხარი საკრებულოს ცხრა წევრმა დაუჭირა, მათ შორის იყვნენ ,,ქართული ოცნებისა” და  ,,ქართული პარტიის" და დამოუკიდებელი წევრები.
რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო ამზადებს კანონპროექტს, რომლის მიხედვით ის მუნიციპალიტეტები ერთიანდებიან, რომლებიც 2014 წელს გაიყვნენ.
„გორის საკრებულომ მიიღო ნაჩქარევი და მოღალატეობრივი გადაწყვეტილება“, - აღნიშნული განცხადება სოციალურ ქსელში  გორის მერის მრჩეველმა, შალვა ტლაშაძემ გააკეთა, იგი ერთ-ერთი იყო, რომელმაც 2013 წელს გორის თვითმმართველი ქალაქის სტატუსის მინიჭების შესახებ პეტიციას მოაწერა ხელი.
იმ დროისთვის პეტიციას ხელი მოაწერა საკრებულოს წევრმა დავით რაზმაძემაც, თუმცა მან  ოთხი  წლის შემდეგ ის პროექტი მოიწონა, რომელიც თვითმმართველი ქალაქის სტატუსის დაკარგვას ითვალისწინებს.
,,იმ დროისთვის ,,რესპუბლიკურ პარტიაში" ვიყავი და ეს იყო კოალიციური გადაწყვეტილება. ამ სამმა წელმა მაჩვენა, რომ ვერ გაამართლა ამ მოდელმა და ამის გათვალისწინებით მოვიწონე ის კანონპროექტი, რომელიც გაყოფილი მუნიციპალიტეტების გაერთიანებას ითვალისწინებს", - განაცხადა ქ. გორის საკრებულოს  დამოუკიდებელმა წევრმა დავით რაზმაძემ.
გორში თვითმმართველობის საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციის ,,გორის საინფორმაციო ცენტრის“ თავმჯდომარე მიხეილ ჩიტაძე მიიჩნევს, რომ მუნიციპალიტეტების გაერთიანება პოლიტიკური გადწყვეტილებაა, რომელიც არა თვითმმართველობის გაძლიერებას, არამედ დასუსტებას ითვალისწინებს.
გორში ხელმოწერების შეგროვებას იწყებენ, რომლითაც პარლამენტს მიმართავენ, რათა მხარი არ დაუჭირონ თვითმმართველობის იმ კანონპროექტს, რომელიც მუნიციპალიტეტების გამსხვილებას და შვიდი ქალაქის შემთხვევაში, თვითმმართველი ქალაქის სტატუსის დაკარგვას ეხება.

Posters with the photos of the nine deputies of the Gori city council were put up in the public places and underground passages in Gori. Part of the society protests the May 19 decision of the city council to vote for the unification of the municipalities. 13 out of 15 deputies attended the session; nine of them voted for the decision. Among the supporters were the members of the Georgian Dream and Georgian Party, as well as independent members.
The Ministry of Regional Development and Infrastructure is drafting the bill, in accordance to which the municipalities, which were separated in 2014, will be unified.
“Gori city council passed hasty and treachery decision,” advisor to the Gori City Mayor Shalva Tlashadze wrote on his page in the social network. He was one of those, who in 2013 signed the petition to grant the status of self-governing city to Gori.
At that time, the city council member Davit Razmadze also signed the petition but now, four years later, he liked the bill, which aims to remove the status of self-governing city from Gori.
“At that time I was member of the Republic Party and it was coalition decision. The past three years showed me that the model did not succeed and now I liked the bill, which aims to unify the separated municipalities,” the independent member of the city council Davit Razmadze said.
Chairman of the nongovernmental organization Gori Information Center Mikheil Chitadze, who works on the issues of self-governance in Gori, said the unification of the municipalities is political decision, which aims to weaken the self-governments instead strengthening them.
The local activists started collection of signatures in Gori, and then they will petition to the Parliament not to support the bill, which aims to unify the municipalities and to remove the self-governing city status from seven big cities in the country.