თუშეთის სოფლებში ნარჩენების შეგროვება და გატანა მოხდება
2017 წლის ივლისიდან თუშეთს თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად აღჭურვილი „მიცუბიშის“ მარკის 2 ახალი ნაგავმზიდი მანქანა მოემსახურება. როგორც „რეგინფოს“ ახმეტის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა ბექა ბაიდაურმა განუცხადა, ნარჩენებს თუშეთის სოფლებიდან კვირაში ერთხელ გაიტანენ.
ამასთან, ტურისტებით დატვირთულ სოფლებში - ომალოში, შენაქოში, დართლოსა და დიკლოში 100 ახალი საყოფაცხოვრებო ნარჩენების კონტეინერი განთავსდება.
ბექა ბაიდაურის ინფორმაციით, გზის გახსნის შემდეგ თუშეთში მყარი ნარჩენების დროებითი ტერმინალი მოეწყობა, საიდანაც ნარჩენები თელავის რაიონის სოფელ გულგულაში მდებარე ნაგავსაყრელზე გადმოიტვირთება.
საყოფაცხოვრებო ნარჩენების მართვისთვის აუცილებელი ინფრასტრუქტურა ახმეტის მუნიციპალიტეტს მყარი ნარჩენების კომპანიამ გადასცა. 2 ნაგავმზიდი მანქანისა (5მ3 - დან 7მ3 -მდე მოცულობის) და 100 ერთეული (120 ლიტრი მოცულობის - 50 ც და 240 ლიტრი მოცულობის- 50ც) მყარი ნარჩენების კონტეინერის შესაძენად ბიუჯეტიდან 446 ათასი ლარი გამოიყო.
თუშეთში საყოფაცხოვრებო ნარჩენების შეგროვებისა და გატანის სერვისის დანერგვის მოთხოვნით, ახალგაზრდებმა ახმეტის მუნიციპალიტეტების საკრებულოს პეტიციით 2016 წლის ივლისში მიმართეს. პეტიცია არასამთავრობო ორგანიზაცია „სამოქალაქო აქტივობების ცენტრის“ მხარდაჭერით მომზადდა და ხელმოწერილი იყო 314 მოქალაქის მიერ.
თუშეთის მცხოვრებლები და პეტიციაზე ხელმომწერი პირები ადგილობრივი ხელისუფლებისგან ნარჩენების შეგროვებისა და გატანის საკითხის მოწესრიგების გარდა, თუშეთის გზის პირას, 4 სხვადასხვა ადგილზე საზოგადოებრივი სარგებლობის საპირფარეშოების მოწყობასაც ითხოვდნენ. ეს მოთხოვნა ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ, ბიუჯეტში საკმარისი თანხების არქონის მიზეზით არ დაკმაყოფილდა.

Waste will be collected and transported from Tusheti region villages
From July 2017, modern two garbage trucks will serve the villages in Tusheti region. As the Akhmeta municipality governor Beka Baidauri reported to Reginfo, the garbage will be collected and transported from the Tusheti region villages once a week.
At the same time, 100 rubbish containers will be placed in the tourist-destination villages – Omalo, Shenako, Dartlo and Diklo.
Beka Baidauri said after the road is open to Tusheti, temporary terminal will be arranged for the solid waste, from where the waste will be reloaded in the rubbish damp of Gulgula village in Telavi municipality.
The Solid Waste Management Company assigned the necessary infrastructure for the management of the household waste to the Akhmeta municipality. 446 thousand GEL was allocated for the purchase of two garbage trucks and 100 garbage containers.
In July, 2016, the local youth petitioned to the Akhmeta municipality board with the request to create solid waste collection and transportation service in Tusheti region. The petition was prepared with the support of the nongovernmental organization Civil Activities Center and was signed by 314 citizens.
Tusheti region population and the signatories of the petition requested arrangements of public toilets in four different spots alongside the Tusheti road. The local authority could not satisfy this request due to limited financial resources in the local budget.