ადამიანის უფლებათა ცენტრი 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს აკვირდება
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს საქართველოს ორ რეგიონში აკვირდება: კახეთში - საგარეჯოს, თელავისა და ახმეტის მუნიციპალიტეტების ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში; შიდა ქართლში - გორის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში.
საარჩევნო უბნებზე არჩევნებს ასევე აკვირდებიან და აშუქებენ ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინტერნეტგამოცემის - humanrights.ge-სა და ვიდეოპორტალის - hridc.tv-ს ჟურნალისტები. დამკვირვებელთა და ჟურნალისტთა მიერ მოწოდებული ინფორმაცია არჩევნების მიმდინარეობისა და აღმოჩენილი დარღვევების შესახებ ოპერატიულად ქვეყნდება ორგანიზაციის ფეისბუკ-გვერდსა და ინტერნეტ-გაზეთში - www.humanrights.ge, ქართულ და ინგლისურ ენებზე, ასევე - მიეწოდება სხვადასხვა მედიასაშუალებებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს 25 დამკვირვებლით აკვირდება. კახეთში ორგანიზაციის მობილური ჯგუფებისა და სტაციონარული მონიტორების დაკვირვების არეალშია საგარეჯოსა და თელავის ეთნიკურად აზერბაიჯანელებით დასახლებული სოფლები, ასევე - პანკისის ხეობა, სადაც ქისტები და ჩეჩნები ცხოვრობენ. შიდა ქართლის საარჩევნო უბნებს ცენტრის მობილური ჯგუფის წევრები და სტაციონარული მონიტორები აკვირდებიან გორის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებიში, როგორიცაა: ტყვიავი, ტირძნისი, ნიქოზი და ა.შ.
მონიტორები საარჩევნო პროცესს უბნის გახსნიდან ხმების დათვლის პროცედურების დასრულებამდე და საბოლოო ოქმის შევსებამდე დააკვირდებიან. დარღვევების თაობაზე საჩივრები მომზადდება, როგორც საუბნო, ისე საოლქო და ცენტრალური საარჩევნო კომისიებისთვის, საჭიროების შემთხვევაში - სასამართლოსთვის. დამკვირვებლები ბოლომდე მიჰყვებიან ყველა პროცესს საბოლოო შედეგის მიღებამდე.
არჩევნების შემდეგ, დაკვირვებისას აღმოჩენილ დარღვევებზე და სხვა მიგნებებზე ადამიანის უფლებათა ცენტრი გამოაქვეყნებს ორენოვან ანგარიშს. მასში დასკვნის სახით შევა რეკომენდაციები როგორც ცენტრალური საარჩევნო კომისიის, ასევე საქართველოს პარლამენტისა და შესაბამის უწყებების მიმართ. გარდა ამისა, ვიდეოპორტალი hridc.tv მოამზადებს ფილმს 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების თაობაზე.
2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მონიტორინგს ადამიანის უფლებათა ცენტრი ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ მხარდაჭერით ახორციელებს.
მონიტორინგის გზით, ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეაფასებს საარჩევნო პროცესის შესაბამისობას საერთაშორისო და ადგილობრივ სტანდარტებთან, ხელს შეუწყობს საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლებას რეგიონებში პოლიტიკურ პროცესებზე და შერჩეულ საარჩევნო უბნებში უზრუნველყოფს საარჩევნო პროცესის გამჭვირვალობას.

Observers of Human Rights Center monitor the ongoing local self-government elections in two regions of Georgia: Kakheti region - in the villages compactly inhabited with ethnic minorities in Sagarejo, Telavi and Akhmeta municipalities; and in Shida Kartli region – conflict-affected villages in Gori municipality.
Journalists of the online newspaper humanrights.ge and video-portal Hridc.TV also observe and cover the ongoing local elections. The information about the election process and observed violations provided by the observers and journalists is operatively published on the facebook page of the organization and on the online newspaper www.humanrights.ge in Georgian and English languages; the information will also be sent out to different media organizations.
Human Rights Center observes the local elections with 25 monitors. In Kakheti the mobile groups and stationed monitors observe the election process in the villages compactly settled with Azerbaijani population in Sagarejo and Telavi municipalities and in the villages of Pankisi Gorge, which are mostly inhabited with ethnic Kists and Chechens. In Shida Kartli region, the mobile groups and stationed monitors observe the villages close to the ABL in Gori municipality: Tkviavi, Tirdznisi, Nikozi and others.
The monitors will observe the election process from the moment the polling stations were opened till the final protocols are filled out and signed in the respective precincts. The observers will lodge complaints about observed violations to precinct election commission, district elections commission and the Central Election Commission and will appeal the court in case of necessity.
After the elections, Human Rights Center will produce a report on the violations observed during the Election Day in Georgian and English languages. The report will propose recommendations to the CEC, Parliament of Georgia and respective state institutions.  Video-studio of Human Rights Center HRIDC.TV will produce a documentary film about the 2017 Local Self-Government Elections.
Human Rights Center is monitoring the 2017 Local Elections with financial support of the Open Society Georgia Foundation.
Through monitoring, the Center will evaluate the compliance of the election process with international and national standards, will raise public awareness about political process in the regions and will promote transparency of the election process in the selected polling stations.