დეკანოზ გიორგი მამალაძეს პენიტენციური დაწესებულებიდან ომბუდსმენის ცხელ ხაზზე დარეკვის უფლება არაკანონიერად ეზღუდება
29 ნოემბერი, 2017
ე. წ. ციანიდის საქმეზე მსჯავრდებულ დეკანოზს, გიორგი მამალაძეს #9 პენიტენციური დაწესებულების დირექტორმა სახალხო დამცველის ცხელ ხაზზე დარეკვის უფლება არ მისცა.
როგორც გიორგი მამალაძემ ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტთან შეხვედრისას განაცხადა, 13 ნოემბერს მან სახალხო დამცველის აპარატის ცხელ ხაზზე (1481) დარეკვა მოითხოვა, რაზეც #9 პენიტენციური დაწესებულების დირექტორის მოადგილემ და თანამშრომელმა უარი უთხრეს იმ მოტივით, რომ მას ამოწურული ჰქონდა სამი ზარის განხორციელების ლიმიტი. იმავე დღეს მსჯავრდებულმა წერილობით მიმართა დაწესებულების დირექტორს და მოითხოვა წერილობითი განმარტება.
13 ნოემბრით დათარიღებული საპასუხო წერილით (#61700894211), #9 პენიტენციური დაწესებულების დირექტორმა, ზაზა ჯამატაშვილმა მსჯავრდებულს სატელეფონო ზარის განხორციელებაზე უარის საფუძვლად მიუთითა, რომ მას ამოწურული ჰქონდა საკუთარი ხაჯრით ტელეფონით სარგებლობის თვიური ლიმიტი, კერძოდ - განხორციელებული ჰქონდა სამი ზარი, თითოეული არაუმეტეს 15 წუთისა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი დაუშვებლად მიიჩნევს პენიტენციური დაწესებულების მხრიდან მსჯავრდებულისთვის სახალხო დამცველის ცხელი ხაზის ნომერზე დარეკვის შეზღუდვას ლიმიტის ამოწურვის მიზეზით. ზოგიერთ პენიტენციურ დაწესებულებაში გამოკრულია კიდეც ინფორმაცია, რომ თვეში სამი ზარის ლიმიტი არ ეხება სახალხო დამცველის ოფისის ტელეფონის ნომრებზე, მათ შორის - ცხელ ხაზზე  დაკავშირებას.
პატიმრობის კოდექსის 65-ე მუხლის თანახმად, დახურული ტიპის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში, მსჯავრდებულს უფლება აქვს: გ) ერთი თვის განმავლობაში საკუთარი ხარჯით ჰქონდეს 3 სატელეფონო საუბარი, თითოეული არა უმეტეს 15 წუთისა, ხოლო წახალისების ფორმით, საკუთარი ხარჯით - ულიმიტო სატელეფონო საუბარი, თითოეული - არა უმეტეს 15 წუთისა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ თვეში სამი ზარის ლიმიტში არ შეიძლება შედიოდეს სახალხო დამცველის ცხელი ხაზის ნომერი, რომელზე დარეკვაც პატიმრისთვის შესაძლოა, საჭირო გახდეს გადაუდებელი აუცილებლობისას, მაგალითად - თუკი მსჯავრდებული ჩივის პენიტენციურ დაწესებულებაში არასათანადო მოპყრობის შესახებ ან სხვა კანონიერი საჭიროებიდან გამომდინარე და სურს სახალხო დამცველის ცხელ ხაზზე დაკავშირება. ასეთ შემთხვევაში, გამოდის, რომ თუკი თვეში სამი სატელეფონო ზარი განხორციელებული აქვს, მსჯავრდებულს ერთმევა შესაძლებლობა, დაუკავშირდეს სახალხო დამცველს გადაუდებელი წესით.
როგორც #9 პენიტენციური დაწესებულების პრაქტიკიდან ირკვევა, დაწესებულების დირექცია არასწორად განმარტავს რეგულაციას, რომელიც თვეში სამი ზარის განხორციელების ლიმიტს ეხება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ ეს რეგულაცია არ უნდა განიმარტოს იმგვარად, რომ დაირღვეს პატიმრის ფუნდამენტური უფლებები. თვეში სამი ზარის ლიმიტი უნდა ეხებოდეს მხოლოდ გეგმიურ ზარებს და არა სახალხო დამცველის ცხელ ხაზზე გადაუდებელი წესით დარეკვას.
#9 პენიტენციურ დაწესებულებას, მიეცეს მსჯავრდებულ გიორგი მამალაძეს სახალხო დამცველის ცხელ ხაზზე შეუზღუდავად და დაუბრკოლებლად დაკავშირების უფლება;
საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს, რეაგირება მოახდინოს მსჯავრდებულ გიორგი მამალაძის უფლების დარღვევის ფაქტზე;

Deacon Giorgi Mamaladze is unlawfully restricted to call the hotline of the ombudsman’s office
Director of the Prison # 8 did not allow the deacon Giorgi Mamaladze convicted into the so-called cyanide case to call the hotline of the Public Defender’s Office.
As Giorgi Mamaladze told the HRC lawyer during the meeting, on November 13, he asked permission to call the hotline of the PDO (1481) but the deputy director and staff member of the prison facility # 9 refused him to call claiming that he had already exhausted his limit of three phone calls per month. On the same day, convicted Mamaladze sent a letter to the prison director and requested clarification about the issue.
In his response letter (#61700894211) on November 13, the director of the prison # 9 Zaza Jamatashvili clarified to Mamaladze that he had already exhausted his monthly limit of three phone calls, namely he had already made three phone calls for not longer than 15 minutes each.
Human Rights Center believes it is inadmissible to restrict convicted people to call the hotline of the PDO on the ground of exhausted monthly limit. In some facilities, there is a notice on the wall, which informs the inmates that the three phone-call limit does not include the phone numbers and the hotline of the Public Defender’s Office.
In accordance to the Article 65 of the Imprisonment Code, a convicted person serving a sentence in a closed type prison facility may: c) enjoy 3 telephone conversations a month at his/her own expense, each lasting for not longer than 15 minutes, and as an incentive, an unlimited number of telephone conversations, each lasting for not longer than 15 minutes.
HRC believes the 3 phone call limit cannot include the hotline of the PDO, where prisoner may need to call in emergency situation, for example if he/she complains about ill-treatment in the facility or has some other lawful requirements and needs to call the hotline of the PDO. In similar situation, if the prisoner may enjoy only three phone conversations per month, he/she is deprived of the possibility to contact the PDO in emergency situation.
As the practice of the prison facility # 9 shows, the prison administration incorrectly interprets the regulation about the three phone call limit per month.
HRC believes this regulation shall not be interpreted into the violation of fundamental rights of the prisoner. The three phone call limit shall include only scheduled phone calls and not the hotline of the PDO.
the prison facility # 9 to allow the convicted Giorgi Mamaladze to make calls to the hotline of the PDO without restriction and obstacles;