დევნილების პროტესტი გორში
დევნილთა გარკვეული ნაწილის უკმაყოფილება, გორში, 8-10-სართულიან კორპუსებში, იძულებით გადაადგილებული პირებისთვის ბინების გადაცემამ გამოიწვია. დევნილების ის კატეგორია, რომლებსაც ბინები არ შეხვდათ,  22 დეკემბერს გორის ადმინისტრაციულ შენობაში, პროტესტის ნიშნად, შეიკრიბნენ და ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროში შექმნილი კომისიის მუშაობა  შეაფასეს და მას უსამართლო უწოდეს.
დევნილთა სამინისტრომ 21 დეკემბერს გამოაქვეყნა იმ დევნილების სია, რომლებიც გორში აშენებული მრავალსართულიან კორპუსებში ერთ, ორ და სამ ოთახიან ბინებს მიიღებენ. დევნილების აღნიშნულ კატეგორიას საკუთარი სახლების დატოვება აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში 90-იან წლებში მომხდარი საომარი მოქმედებების შედეგად მოუხდათ. ამ წლების განმავლობაში მათ ცხოვრება ქალაქ გორსა და გორის მუნიციპალიტეტის სოფლებში ყოფილი სასტუმროების და  სახელწიფო ბალანსზე მყოფ სხვადასხვა, პროფილდაკარგული წარმოების,  შენობაში უხდებოდათ.
იძულებით გადაადგილებული პირების განცხადებით, მათი საცხოვრებელი სახლები ნგრევად კატეგორიას განეკუთვნება. უბინაოდ დარჩენილ იძულებით გადადგილებულ პირებს   კომისიის წარმომადგენლებთან ბინების განაწილების პროცესთან დაკავშირებით შეკითხვები აქვთ.
,,ბინების გადანაწილება მოხდა შერჩევით, პირადი ნაცნობობითა და მეგობრობით. ბინებით ის ადამიანები დაკმაყოფილდნენ, ვისაც პატრონი ჰყავდა. სასტუმრო „ქართლში“ დავრჩით ათი დევნილი ოჯახი, რომლებიც ველოდებოდით ბინების მიღებას, მაგრამ პატრონი არ გვყავდა და დავრჩით ბინის გარეშე.  ეს არის უსამართლობა რაც ამ ბინებთან დაკავშირებით მოხდა",  - განცხადა აქციის ერთ-ერთმა მონაწილემ.
უბინაოდ დარჩენილმა ერთ-ერთმა დევნილმა გორის ადმინისტრაციულ შენობაში ვენები გადაიჭრა,  დაშავებული საავდმყოფოში გადაიყვანეს. ოჯახი აფხაზეთიდან დევნილია და ამჟამად გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ სვენეთში ნახევრად დანგრეულ სახლში ცხოვრობს. მამაკაცი, რომელმაც პროტესტის ნიშნად ვენები გადაიჭრა, ონკოლოგიური პაციენტია და ქიმიის კურსი უტარდება, მისი მეუღლეც ეპილეფსიითაა დაავადებული. ოჯახს ორი მცირეწლოვანი ბავშვი ჰყავს, რომელთაგან ერთ-ერთი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონეა.
,,ჩვენს საცხოვრებელ სახლს სახურავი სახურავი აქვს დაზიანებული, როგორც გარეთ,  ისე სახლში წვიმს, სითბო ჩვენ არა გვაქვს, ვართ უკიდურეს პირობებში და გვეუბნებიან, არ გეკუთვნის სახლიო, როდესაც სიაში ვინც ბინებით უნდა დაკმაყოფილებულიყო მეორე ვიყავი და ახლა არ ვიცი რა მოხდა", - აცხადებს შორენა გელაშვილი.
ლტოლვილთა და განსახლების  მინისტრის პირველი მოადგილე დევნილთა საკითხების შემსწავლელი კომისიის წევრებთან ერთად გორში იმყოფებოდა და იძულებით გადაადგილებულ პირებს ინდივიდუალურად უხსნიდა ქულების მინიჭების კრიტერიუმებს. გრიგოლ გიორგაძის განცხადებით, მამაკაცი, რომელმაც ვენები გადაიჭრა, თავად არ არის დევნილი, დევნილის სტატუსი მის მეუღლეს აქვს.
„ეს ოჯახი ცხოვრობს მეუღლის მამა-პაპისეულ სახლში. ჩვენ, პირველ რიგში, ისეთ ოჯახებს ვაძლევთ ფართებს, ვისაც ალტერნატიული თავშესაფარი აქვს",-აცხადებს გრიგოლ გიორგაძე.
ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის პირველი მოადგილის, გრიგოლ გიორგაძის თქმით, კომისიის გადაწყვეტილებით, შიდა ქართლის რეგიონში 5 ნგრევადი ობიექტი იხურება. გიორგაძის განცხადებით ბინების განაწილების პროცესი მიმდინარეობდა გამჭვირვალედ, თუმცა  მინისტრის მოადგილე ხარვეზების გაპარვას არ გამორიცხავს.
,,შეიძლება გამოიკვეთოს, რომ დევნილების ნაწილს არასწორად გადაეცა ბინა,  ან პირიქით - რომელიმე ოჯახს ეკუთვნოდა და არ მისცეს. დღევანდელ შეხვედრაზე კიდევ ერთხელ ვამოწმებთ პრეტენზიის მქონე დევნილების მდგომარეობას",- ამბობს გიორგაძე.
მინისტრის მოადგილის განცხადებით, გორში 8-10-სართულიან კორპუსებში, საცხოვრებელი ფართი 436 დევნილ ოჯახს გადაეცემა, დარჩენილ 44-სამოთახიან ბინაზე კი, ახალი განაცხადები მიიღება.
კომისიის მუშაობითა და ბინების გადანაწილებით უკმაყოფილო იძულებით გადაადგილებული პირების უმეტესობა არ გამორიცხავს, რომ სასამართლოს მიმართონ.

Protest of IDPs in Gori
Part of IDPs got dissatisfied with the assignment of flats to internally displaced families in the 8-10 floor residential buildings in Gori. Those IDPs, who did not receive the flats, gathered in the administrative building of Gori municipality to protest the work of the commission at the Ministry of IDPs and Accommodation and evaluated its work as unfair.
On December 21, the Ministry of IDPs published the list of those IDPs, who would receive one, two and three-room flats in the recently constructed residential building in Gori. Those IDPs lost houses in Abkhazia and Tskhinvali region during the military operations of 1990s. During years they lived in the buildings of former hotels or state institutions in Gori and municipality villages.
IDPs said their houses belong to the under-risk category. The IDPs left without flats have questions to the commission members about the flat distribution process.
“They assigned the flats to selected people, based on personal relations and friendships. They satisfied those IDPs with flats who had supporters in the authority. We, ten IDP families left in the former building of the hotel Kartli, were waiting for the new flats but as we did not have acquaintances in the authority were left without flats. The distribution of the flats was unfair process,” one of the protester IDPs said.
One of the IDPs, who was left without accommodation, cut his veins in the administrative building of the Gori municipality authority in protest; he was taken to hospital. The family is from Abkhazia and currently they live in semi-destroyed house in Sveneti village, Gori municipality. The man, who cut his veins in protest, has cancer and is taking chemotherapy courses. His wife has epilepsy. There are two underage children in their family, and one of them has disability status.
“Our house has damaged roof and it is raining inside the house as it rains outside. We cannot warm the house and live in unbearable conditions but they say we do not deserve the house though I was the second on the list of those IDPs, who had to receive the new flat; I do not know what happened afterwards,” Shorena Gelashvili said.
Deputy Minister of IDPs and Accommodation, together with the members of the commission to study the IDPs’ issues arrived in Gori and individually clarified the criteria of granting the grades to the IDPs. Grigol Giorgadze said, the man, who cut his veins is not IDP but his wife has the status.
“This family lives in the house of the man’ss parents. We, first of all, satisfy those families with the flats, who do not have alternative accommodations,” Grigol Giorgadze said.
According to the deputy minister Grigol Giorgadze, based on the commission’s decision five collapsing buildings will be closed in Shida Kartli region. He said the flats distribution process was transparent though he does not exclude chance of some mistakes in the process.
“We might identify separate cases when IDP families received the flats unlawfully or the family deserved the flat but did not receive. During the meeting today we are double-checking the conditions of the IDPs, who have complaints,” Giorgadze said.
He said 436 IDP families will receive the flats in the 8-10 storied residential building in Gori; the ministry will receive applications for the remaining 44 three-room flats.
Majority of the IDPs, who have complaints against the commission and flats distribution, plan to appeal the court.