ადევნების მუხლით სისხლისსამართლებრივი დევნა რამდენიმე პირის მიმართ დაიწყო
ადევნება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით უკვე რამდენიმე თვეა, დასჯადი ქმედებაა. სისხლის სამართლის კოდექსში ახალი დასჯადი ცნება  2017 წლის 4 მაისს შევიდა და 25 მაისიდან ამოქმედდა.
2017 წლის 24 იანვარს მთავრობამ ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ მომზადებული საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი დაამტკიცა. ცვლილებები 20-მდე კანონში შევიდა. შეტანილი ცვლილებების მიზანი ქალთა უფლებების დაცვა და ქალთა წინააღმდეგ ძალადობის შესახებ სტამბოლის კონვენციასთან საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისობაში მოყვანაა.
„ადევნება“ (სისხლის სამართლის კოდექსის 1511 მუხლის პირველი ნაწილი) განისაზღვრება როგორც პირადად ან მესამე პირის მეშვეობით პირის, მისი ოჯახის წევრის ან სხვა ახლო ნათესავის არაკანონიერი თვალთვალი, ასევე არასასურველი კომუნიკაციის დამყარება სატელეფონო, ელექტრონული ან სხვა საშუალებებით; მუქარა, რაც აიძულებს პირს, მნიშვნელოვნად შეცვალოს ცხოვრების წესი. ცვლილებების თანახმად, ეს ქმედება ორ წლამდე თავისუფლების აღკვეთით დასჯადი ხდება.
საკანონმდებლო ინიციატივა არასამთავრობო ორგანიზაცია „საფარს” ეკუთვნის: „ჯერ კიდევ 2014 წლის მარტში, ევროკავშირის ეგიდით ჩატარებული კვლევის შედეგად, კავშირმა საფარმა და ორგანიზაციამ GCRT (წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრი), საკანონმდებლო ინიციატივა შეიმუშავეს, რომლის სახითაც საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სისხლის სამართლის კოდექსის სქესობრივი დანაშაულების თავში შესატანი ცვლილებები შესთავაზეს. ინიციატივის ერთი ნაწილი, რომელიც გადაკიდებას ეხებოდა, ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულის თავში მოხვდა. 2015 წლის აპრილში, უკანონო თვალთვალთან და ადევნებასთან დაკავშირებით, საფარმა საგანგებო კანონპროექტი შეიმუშავა და იუსტიციის სამინისტროს გადასცა. საფარის მიერ მომზადებულ კანონპროექტში გამოყენებული ტერმინი – „გადაკიდება” (სტოკინგი) იუსტიციის სამინისტრომ „უკანონო თვალთვალითა” და „ადევნებით” შეცვალა“, - ნათქვამია საფარის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
“საფარის“ წარმოებაშია ნინო ა-ს საქმე, რომელსაც წლების მანძილზე, 2012 წლიდან მოყოლებული, სრულიად უცხო მამაკაცი ჰყავს ადევნებული.
„საფარში“ მოსვლამდე, ნინო სისტემატურად იყო უკანონო თვალთვალის, არასასურველი კომუნიკაციის მსხვერპლი. აღნიშნული ვითარება იწვევდა მის ფსიქიკურ ტანჯვას და მას აიძულებდა, ცხოვრების წესი შეეცვალა. კერძოდ, იგი გადაადგილდება მხოლოდ მამის თანხლებით, რამდენჯერმე შეიცვალა სამსახური და კუთვნილი ტელეფონის ნომრები, საღამოს საათებში სახლიდან ვერ გამოდიოდა და ა .შ. „საფარის“ დახმარებით, ნინო ა-მ სამართალდამცავ ორგანოებს მიმართა. დაიწყო გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 151 პრიმა მუხლით, რაც გულისხმობს გენდერული ნიშნით ქალის მიმართ ადევნებას. ორგანიზაციის აქტიური ჩარევის შედეგად, პოლიციამ გამოწერა შემაკავებელი ორდერი ქალთა მიმართ ძალადობაზე გენდერული ნიშნით, ხოლო 2017 წლის 12 ოქტომბერს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ დააკმაყოფილა ორგანიზაციის თხოვნა დამცავი ორდერის გაცემის თაობაზე. აღსანიშნავია, რომ სტამბოლის კონვენციის ძალაში შესვლის შემდეგ, სისხლის სამართლის კოდექსში შემოსული ახალი ცნების – ადევნების საფუძველზე, სასამართლო ორდერს იშვიათად გასცემს. სისხლის სამართლის კოდექსში, ცნება „ადევნება“ განსაზღვრულია, როგორც პირადად ან მესამე პირის მეშვეობით პირის, მისი ოჯახის წევრის ან სხვა ახლო ნათესავის არაკანონიერი თვალთვალი; ასევე, არასასურველი კომუნიკაციის დამყარება სატელეფონო, ელექტრონული ან სხვა საშუალებებით; მუქარა, რაც აიძულებს პირს, მნიშვნელოვნად შეცვალოს ცხოვრების წესი. ეს ქმედება  ორ წლამდე თავისუფლების აღკვეთით დასჯადია“, - ვკითხულობთ „საფარის“ მიერ 2017 წლის ოქტემბერში გავრცელებულ განცხადებაში.
არასამთავრობო ორგანიზაცია ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი თამარ ლუკავა იცავს მოქალაქე მ.ა.-ს. იურისტის თქმით, მ.ა. სისხლის სამართლის კოდექსის 1511 მუხლით გათვალისწინებულ დანაშაულებრივ  ქმედებებში ადანაშაულებს საკუთარ მეზობელს.
„მ.ა. -ს თქმით მისი მეზობლის მიერ, მის მიმართ სისტემატურად ხორციელდება არასასურველი თვალთვალი, სიტყვიერი შეურაცხყოფა, არასასურველი კომუნიკაციის დამყარება ელექტრონული ან სხვა საშუალებით,  რაც  იწვევს მ. ა ფსიქიკურ ტანჯვას  და  მისი ოჯახის წევრის მიმართ ძალადობის გამოყენების ან/და  ქონების განადგურების საფუძვლიან შიშს,  რის გამოც მ.ა. და მისი ოჯახის წევრები იძულებული არიან შეცვალონ ცხოვრების წესი მნიშვნელოვნად“, - ამბობს თამარ ლუკავა.
ადევნების მუხლით საქმე წარმოებაში საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასაც ჰქონდა. 2017 წლის ივლისში ორგანიზაციის ინფორმაციით, თბილისის საქალაქო სასამართლომ ძალადობის მსხვერპლი ქალის დასაცავად 6 თვემდე ვადით დამცავი ორდერი გამოსცა.
„ქალი იყო მამაკაცის მხრიდან ფსიქოლოგიური ძალადობის მსხვერპლი. სხვა ქმედებებთან ერთად, მის მიმართ ადგილი ჰქონდა ადევნებას, რაც გულისხმობს დაზარალებულთან არასასურველი კომუნიკაციის დამყარებასა და უკანონო თვალთვალს, რომელიც იწვევს პირის ფსიქიკურ ტანჯვას და აიძულებს მნიშვნელოვნად შეცვალოს ცხოვრების წესი. 2017 წლის პირველ ივნისამდე, არსებული რეგულაციით, მსხვერპლს არ შეეეძლო, შემაკავებელი ან დამცავი ორდერის გამოყენებით დაეცვა თავი და არ არსებობდა სისხლის სამართლის ნორმა, რომელიც მის წინააღმდეგ ჩადენილი ქმედებას ადევნებად შეაფასებდა. სასამართლომ გაიზიარა საიას ადვოკატების არგუმენტები და მიიღო ერთ-ერთი პრეცედენტული გადაწყვეტილება, რომელიც ქალის მიმართ განხორციელებული ფსიქოლოგიური ძალადობის (ადევნების) საქმეზე სხვადასხვა დაცვის მექანიზმს ითვალისწინებს“, - ნათქვამია ორგანიზაციის განცხადებაში.
ტაბულას ინფორმაციით, 2017 წელს, ადევნების მუხლით, გამოძიება 19 საქმეზე დაიწყო. ინფორმაცია ამის შესახებ ტაბულას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მიაწოდა.
მთავარი პროკურატურის ცნობით კი, სისხლის სამართლის კოდექსის 151¹ მუხლით (ადევნება) სისხლისსამართლებრივი დევნა დაიწყო 10 პირის მიმართ. უწყება ასევე აცხადებს, რომ დევნის შეწყვეტისა და განრიდების მაჩვენებელი არ დაფიქსირებულა.
რაც შეეხება სასამართლოს გადაწყვეტილებებს, 2017 წელს საერთო სასამართლოებში ადევნების მუხლით 6 საქმე შევიდა და ექვსივე განიხილეს. როგორც ტაბულას უზენაესი სასამართლოდან აცნობეს, 151¹ მუხლით სასამართლოს მიმართეს ხელვაჩაურში, ზუგდიდში, ქუთაისსა და სამტრედიაში.
ხელვაჩაურის რაიონულ სასამართლოში 2 საქმე (ერთი საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 11¹-151¹ მუხლით, მეორე 151¹ მუხლით) - ორივე საქმეზე გამოტანილია გამამტყუნებელი განაჩენი, ბრალდებულებს სასჯელის სახედ განესაზღვრათ პირობითი მსჯავრი.
ზუგდიდის რაიონულ სასამართლოში ერთი საქმე (საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 151¹ მუხლით) - საქმეზე გამოტანილია გამამტყუნებელი განაჩენი, ბრალდებულს სასჯელის სახედ განესაზღვრა პირობითი მსჯავრი.
ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში ერთი საქმე (საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 151¹ მუხლით) - საქმე განრიდებისთვის დაუბრუნდა პროკურატურას.
სამტრედიის რაიონულ სასამართლოში ორი საქმე, სადაც ადევნების მუხლი არ არის ძირითადი მუხლი:
სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე და 151¹-ე მუხლებით შესულ საქმეზე, ბრალდებულის მიმართ 187-ე მუხლზე გამოტანილია გამამტყუნებელი განაჩენი, 151¹-ე მუხლით წარდგენილ ბრალდებაში გამართლდა.
სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე და 151¹-ე მუხლებით შესულ საქმეზე სასამართლომ გამოიტანა გამამტყუნებელი განაჩენი და სასჯელის სახედ განისაზღვრა თავისუფლების აღკვეთა.
ადევნებაში ბრალდებული ერთი პირი სასამართლომ დამნაშავედ ცნო 2018 წლის 29 იანვარსაც. საქმე ზუგდიდის საქალაქო სასამართლოში განიხილებოდა. პროკურატურის ცნობით, ვ.ჭ. სოციალური ქსელისა და სხვა ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით, ს.შ.-ს შესახებ შეურაცხმყოფელ ინფორმაციას ავრცელებდა. შედეგად, დაზარალებული მუდმივად განიცდიდა შეურაცხყოფას, დამცირებასა და შანტაჟს, რაც იწვევდა მის ტანჯვას და მუდმივი თვალთვალის გამო ვერ ახერხებდა თავისუფლად გადაადგილებას. ზუგდიდის საქალაქო სასამართლომ ვ.ჭ-ს 2-წლიანი პირობითი მსჯავრი განუსაზღვრა.

Several persons were already prosecuted for stalking
Stalking has become punishable under the Criminal Code of Georgia for several months already. The new punishable crime was added to the Code on May 4, 2017 and went in force since May 25.
On January 24, 2017 the Government of Georgia approved the draft legislative amendments to the Law on Domestic Violence. About 20 articles of the law were amended. The purpose of the changes was to better protect the women’s rights and to make the Georgian legislation coherent with the Istanbul Convention.
“Stalking”(Article 1511 Part I of the Criminal Code of Georgia) is an illegal monitoring, personally or through a third person, of a person, his/her family member or a close relative, or establishment of an undesirable communication by a telephone, an electronic or other means, or any other intentional action conducted regularly and causing mental torture to a person, and/or a reasonable fear of using coercion against a person and/or his/her family member or a close relative, and/or of destroying property, which makes the person substantially change his/her lifestyle, or creates a real need for changing it; The action shall be punished by a fine or by imprisonment for a term of up to two years.
Nongovernmental organization Sapari was author of the legislative initiative: “In March 2014, Union Sapaari and GCRT (Georgian Center for Psycho-Social Rehabilitation of Torture Victims), based on the EU mandated survey, elaborated a legislative initiative to offer the Ministry of Justice to introduce amendments into the chapter on sexual crimes in the CCG. One part of the initiative was about stalking, and it was included in the chapter on the crimes against human rights and freedoms. In April 2015, Sapari elaborated a special draft-law about illegal surveillance and stalking and handed to the Ministry of Justice. The Ministry changed the term “stalking” in the bill prepared by Sapari into “illegal surveillance” and “chasing,” the statement of Sapari reads.
Sapari is working on the case of Nino A. who was abused by completely unknown man since 2012 for years.
Before applying to Sapari, Nino was subject of illegal surveillance and unpleasant communication. This situation caused her psychological torture and compelled to change the life style. Namely, she was accompanied only by her father and changed working place and phone numbers several times; she could not leave home late in the evening, etc. With the support of Sapari, Nino A applied to law enforcement bodies. The investigation started under Article 1511 of the GCC which applies to stalking. As a result of active engagement of the organization, police issued restraining order on gender-based violence against the woman and on October 12, 2017 the Tbilisi City Court satisfied the claim of the Sapari to issue defense order on the beneficiary. It is noteworthy that after the Istanbul Convention was ratified, the Court rarely issues defense orders in relation to stalking cases – the new crime punishable under the GCC. In the law, the stalking is clarified as  an illegal monitoring, personally or through a third person, of a person, his/her family member or a close relative, or establishment of an undesirable communication by a telephone, an electronic or other means, which makes the person substantially change his/her lifestyle, or creates a real need for changing. The action is punishable by imprisonment for a term of up to two years,” the October 2017 statement of Sapari reads.
Lawyer of Human Rights Center Tamar Lukava defends rights of M.A. The lawyer said the beneficiary accuses her neighbor into the crime punishable by Article 1511 of the GCC.
“M.A said her neighbor systematically watched her, verbally insulted and established unpleasant communication via electronic or other means that caused M.A to sustain physical torture and fear to use violence against her family members and/or destroy the property; consequently the family members have to change the life-style,” Tamar Lukava said.
Georgian Young Lawyers Association also worked on the case of stalking. According to the GYLA, in July 2017 the Tbilisi City Court issued defense order in the term of 6 months to protect the victim woman from harassment.
“The woman was victim of psychological harassment from the man. Apart to other actions, he was chasing her, that means establishment of unpleasant communication with the victim and illegal surveillance, which causes psychological torture and forces to significantly change life-style. In accordance to the regulations acting before June 1, 2017 a victim could not protect herself with restraining or defense orders and there was no criminal provision, which could assess the action as stalking. The Court considered the arguments of the GYLA’s advocates and passed a precedent judgment, which ensures different defense mechanisms to protect the woman from psychological harassment (stalking),” the statement of the GYLA reads.
Tabula reported that in 2017 investigation started into 19 cases under the charge of stalking. Ministry of Internal Affairs provided Tabula with the information about it.
According to the Chief Prosecutor’s Office of Georgia, they started criminal liability against 10 persons under Article 1511 of the GCC. The PO states there were no reports about suspended persecution and derivation.
As for the court judgments, in 2017 the common courts accepted and discussed 6 appeals on stalking. As Tabula was notified from the Supreme Court of Georgia, the people appealed courts in Khelvachauri, Zugdidi, Kutaisi and Samtredia.
Khelvachauri district court discussed 2 cases (Article 111-1511 and Article 1511 of the GCC) and passed guilty verdict in both of them; conditional sentence was imposed on the convicted people.
Zugdidi district court discussed one case (Article 1511 of the GCC) and passed guilty judgment; conditional sentence was imposed on the convict.
Kutaisi city court discussed one case (Article 1511 of the GCC) and sent the case back to the prosecutor’s office for derivation.
Samtredia district court discussed two cases, where the stalking was not basic article applied:
Applicant claimed violation of the Articles 187 and 1511 of the Criminal Code of Georgia and the court established violation of the Article 187 but acquitted the accused person in the charge under Article 1511.
In the second case, where applicant claimed violation of the Articles 143 and 1511 of the GCC, the court passed guilty judgment and sentenced the accused person to imprisonment.
The court found one more person guilty in stalking on January 29, 2018. The case was discussed in the Zugdidi district court. According to the prosecutor’s office V.Tch was disseminating defaming information about S.Sh via social networks and other electronic means. As a result, the victim permanently felt insulted, degraded and blackmailed that caused her torture and because of permanent surveillance she could not enjoy freedom of movement. Zugdidi city court sentenced V.Tch to two-year imprisonment.