ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება ე.წ. ციანიდის საქმეში არსებულ დარღვევებთან დაკავშირებით
2017 წლიდან ე.წ. ციანიდის საქმე მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის საგანს წარმოადგენს. საზოგადოებამ დღემდე ვერ მიიღო პასუხები ლეგიტიმურ კითხვებზე და იმ უფლებადარღვევებზე, რაც საქმეზე ბრალდებული სასულიერო პირის, დეკანოზ გიორგი მამალაძის მიმართ განხორციელდა.
ორივე ინსტანციის სასამართლოში საქმე საზოგადოებრივი კონტროლის გარეშე წარიმართა, რაც სასამართლო სხდომების დაუსაბუთებელ დახურვაში გამოიხატა. სასამართლომ არ გაიზიარა სახალხო დამცველის რეკომენდაცია და ბრალდებულის ადვოკატების მოთხოვნა, რომ სასამართლო პროცესის მიმდინარეობისას დახურულიყო მხოლოდ სხდომების ის ნაწილი, სადაც პირადი ცხოვრების ამსახველი მონაცემები ქვეყნდებოდა.
პირველივე დღეებიდან, დეკანოზ გიორგი მამალაძის მიმართ დაირღვა უდანაშაულობის პრეზუმფცია სახელმწიფო ხელისუფლების უმაღლეს წარმომადგენელთა მხრიდან, რამაც განაჩენის გამოტანამდე შექმნა საზოგადოებრივი წინასწარი განწყობა დეკანოზის დამნაშავეობასთან დაკავშირებით.
ე.წ. ციანიდის საქმეში არსებითად დაირღვა მხარეთა თანასწორობის პრინციპი იმ პირობებში, როდესაც ადვოკატებს დააკისრეს გამუთქმელობის ვალდებულება მაშინ, როდესაც პროკურატურა დაუბრკოლებლად ასაჯაროებდა საქმეში არსებულ არაერთ მტკიცებულებას.
გაუთქმელობის ვალდებულების დაკისრებით დაცვის მხარეს წაერთვა შესაძლებლობა, ჩაეტარებინა საქმისთვის მნიშვნელოვანი რამდენიმე ექსპერტიზა.
თბილისის საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოებმა დაუსაბუთებლად არ დააკმაყოფილეს დაცვის მხარის შუამდგომლობა აეროპორტში გიორგი მამალაძის დაკავებისა და ჩხრეკის ვიდეოჩანაწერების მოპოვებასთან დაკავშირებით, რაც საქმეში მნიშვნელოვან ნეიტრალურ მტკიცებულებას წარმოადგენდა.
დეკანოზ გიორგი მამალაძეს ორივე ინსტანციის სასამართლოში წაერთვა დასაბუთებული გადაწყვეტილების უფლება. პირველი და სააპელაციო ინსტანციის სასამართლოებმა ვერ გასცეს პასუხი კითხვებს, თუ ვისგან და რა ვითარებაში შეიძინა დეკანოზმა ციანიდი. ორივე ინსტანციის სასამართლოში მტკიცების ტვირთი ბრალდებულზეა გადატანილი და ყოველგვარი ეჭვი გადაწყვეტილია ბრალდებულის საწინააღმდეგოდ.
ვერც ერთი ინსტანციის სასამართლომ ვერ გასცა კითხვას, თუ რატომ ჰქონდა გადაწყვეტილი გიორგი მამალაძეს მაინცდამაინც საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის მდივან-რეფერენტის, შორენა თეთრუაშვილის მკვლელობა.
დეკანოზ გიორგი მამალაძის მიმართ არსებითად დაირღვა  სამართლიანი სასამართლოს პრინციპი, რაც საქმის განხილვის და გადაწყვეტის ყველა ეტაპზე გამოვლინდა.
დეკანოზ გიორგი მამალაძეს წაერთვა სამართლიანი სასამართლოს უფლებით სარგებლობის შესაძლებლობა და სახელმწიფოს მხრიდან ფუნდამენტური უფლებების დარღვევის მსხვერპლი გახდა.

Statement of Human Rights Center about the violations in the so-called cyanide case
So-called cyanide case has been top high-profile case since 2017. Nevertheless, the society still has not received answers to the legitimate questions and those violations, which were committed against the accused clergyman Giorgi Mamaladze.
The proceedings in both instances of court were conducted beyond public control as trials were closed without any clarifications. The Court did not fulfill the recommendation of the Public Defender and solicitations of the advocates to close only those parts of the trials, where details of personal life were discussed.
From the very first days, the presumption of innocence were violated in relation with Giorgi Mamaladze from the side of senior government officials that created preliminary public opinions about the guiltiness of the bishop.
The equality of arms was also breached while the obligation on non-disclosure of information was imposed on the defense advocates though the prosecutors intensively publicized the evidence materials from the case.
By imposing the obligation on non-discloser deprived the defense side from the possibility to carry out necessary expertise in the case.
The Tbilisi City and Appeal Courts groundlessly did not satisfy the solicitation of the defense side to obtain video-recordings of the arrest and search of Giorgi Mamaladze in the Tbilisi International Airport that was significant evidence for the investigation.
In both instances of the court Giorgi Mamaladze was deprived of the right to get well-grounded judgment. The courts could not answer the questions from whom and how he purchased the cyanide. In both courts the burden of verification lays on the accused and all doubts are addressed against the accused person.
Neither courts answered the question why Giorgi Mamaladze had decided to kill the secretary of the Chatholicos Patriarch of Georgia Shorena Tetruashvili.
The right to fair trial was substantially violated in relation with Giorgi Mamaladze which was revealed in all stages of the case proceeding and court judgment.
Bishop Giorgi Mamaladze was deprived from the right to fair trial and he became victim of the violated fundamental rights from the side of the State.