ადამიანის უფლებათა ცენტრის ორგანიზებით, ქალი მსჯავრდებულების ნამუშევრების გამოფენა-გაყიდვა გაიმართება
16 აპრილი, 2018
20 აპრილს, 13:00 საათზე, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის საკონფერენციო დარბაზში (მისამართი: თბილისი, აკ. გახოკიძის 11ა) გაიმართება ქალი მსჯავრდებულების მიერ დამზადებული თიხის ნაკეთობების გამოფენა-გაყიდვა. გამოფენაზე გაყიდული ნაკეთობების საფასური მსჯავრდებულებს თავიანთ ანგარიშზე დაერიცხებათ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს №5 ქალთა პენიტენციურ დაწესებულებაში დაასრულა არტ-თერაპიის ოთხთვიანი პროექტი.
პროექტი მოიცავდა თიხაზე მუშაობის პროგრამას, ადამიანის უფლებათა ცენტრის არტ-ტრენერისა და ფსიქოლოგის მონაწილეობით. პროგრამაში მონაწილე მსჯავრდებულების შერჩევისას გათვალისწინებული იყო მათი ჯანმრთელობისა და სოციალური მდგომარეობა, ქცევა და ინტერესი.
პროექტის ფარგლებში თიხის სპეციალისტმა პროექტის ბენეფიციარებს შეასწავლა თიხაზე მუშაობა - კერამიკული ნაკეთობების მომზადება და გამოწვა სპეციალურ ღუმელში. პროგრამაში მონაწილეობდა №5 ქალთა პენიტენციურ დაწესებულების სოციალური მუშაკი, რომელმაც ასევე შეისწავლა თიხაზე მუშაობა და პროექტის დასრულების შემდეგ, გაუძღვება არტ-თერაპიის კურსს.
პროექტის მიმდინარეობისას პენიტენციურ დაწესებულებას საჩუქრად გადაეცა თიხის გამოსაწვავი ღუმელი, თიხის ამოსაყვანი მოწყობილობა - დგინი, ერთი წლის სამუშაოსთვის სამყოფი თიხა, კერამიკული საღებავები და სხვა ნივთები, რაც საჭიროა არტ-თერაპიის ხანგრძლივი ვადით გასაგრძელებლად.
პრესრელიზი მომზადდა პროექტის ფარგლებში - „საქართველოს პენიტენციურ სისტემაში რეაბილიტაციისა და რესოციალიზაციის ხელშეწყობა“, რომელსაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი ახორციელებს ბულგარეთის განვითარების ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით.

Human Rights Center will organize exhibition-fair of art-works of the convicted women
On April 20, at 13:00 pm, exhibition-fair of the pottery-works of the convicted women will be organized in the conference hall of the Human Rights House Tbilisi (address: Tbilisi, Ak. Gakhokidze Street 11a, zero floor). The money received from the sold pottery-works will be transferred to the bank accounts of the convicts.
Human Rights Center finished four-month art-therapy program in the penitentiary establishment # 5 for female convicts.
The project offered the program of the pottery work, which was led by the HRC art-trainer and psychologist. Health conditions, social status, conduct and interests were the key criteria for the selection of the program participants.
In the frame of the project, the art-trainer taught the pottery work to the convicted women – production of clay subjects and burn them in the special kiln. A social worker of the facility also participated in the program, who also learned the pottery work and after completion of the project she will lead the new art-therapy course.
Within framework of the project, HRC handed the kiln and pottery-wheel to the penitentiary establishment as presents, as well as raw materials – clay, colors and different working items, in order to continue the program in future.
Press-release was prepared in the frame of the project “Complementary Rehabilitation and Re-socialisation Support in the Georgian Penitentiary System” which is implemented by Human Rights Center with financial assistance of the Bulgarian Development Aid.