წლების მანძილზე გაზრდილი საბანკო სესხები - მსჯავრდებულთა პრობლემა
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს №5 ქალთა პენიტენციურ დაწესებულებაში მყოფი ერთ-ერთი მსჯავრდებულის ისტორია კვლავ გვახსენებს წლების განმავლობაში დაგროვებული და გაზრდილი საბანკო ვალდებულებების პრობლემას, რაც სხვა პენიტენციური დაწესებულებების მსჯავრდებულებისთვისაც კარგად არის ნაცნობი.
პენიტენციური დაწესებულების გარეთ ადამიანს აქვს შესაძლებლობა, იმუშაოს და დაფაროს სესხები, საპატიმროში მყოფ პატიმრებს კი სესხის პროცენტების გადახდა ხშირად არ შეუძლიათ.
„ჩვენს ერთ-ერთ ბენეფიციარს, რომელსაც იურიდიულ დახმარებას ვუწევთ, არა ჰყავს ოჯახი და რეგისტრირებულია სოციალურად დაუცველთა ბაზაში. სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მოხვედრამდე, ბანკიდან დაახლოებით 500 ლარი ჰქონდა სესხად აღებული და წლების განმავლობაში სასესხო ვალდებულება 42 000 ლარამდე გაეზარდა. პენიტენციურ დაწესებულებაში მოთავსებული მსჯავრდებული მთლიანად სახელმწიფოს მეთვალყურეობის ქვეშ გადადის, სახელმწიფოს რჩენის ვალდებულებით. მსჯავრდებულებს აღარ აქვთ შემოსავალი და ყოველთვიურ გადასახადს ვეღარ იხდიან, რის გამოც აღებულ სესხებზე პროცენტები და ჯარიმები ერიცხებათ. თუ გავითვალისწინებთ, რომ ეს პირები სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში არაერთ წელს ატარებენ, ყოველთვიურად დარიცხული პროცენტები მასშტაბურ თანხებს აღწევს, რისი გადახდაც მათ აღარ შეუძლიათ. ციხიდან გამოსულ ადამიანს გარეთ არა ახალი ცხოვრების დაწყების შესაძლებლობა, არამედ საკმაოდ გაზრდილი საბანკო ვალდებულება ხვდება“, - ამბობს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, ნესტან ლონდარიძე.
2017 წელს პარლამენტმა ადამიანის უფლებათა ცენტრის საკანონმდებლო წინადადება განიხილა. ორგანიზაციის ინიციატივა იყო, რომ პატიმრობის პერიოდში შეჩერებულიყო საბანკო სესხებზე პროცენტებისა და ჯარიმების დარიცხვა. პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის წევრებმა იდეა მოიწონეს, მაგრამ მოითხოვეს დაკონკრეტება, რა კატეგორიის მსჯავრდებულებს უნდა შეჩერებოდათ საბანკო სესხებზე პროცენტების დარიცხვა.
„დეპუტატებმა აღნიშნეს, რომ დასაზუსტებელი იყო საკითხი, ყველა კატეგორიის მსჯავრდებულს უნდა შეხებოდა ეს ცვლილება, თუ - მოწყვლად ჯგუფებს. ხომ არ იყო უმჯობესი, რომ ცვლილება მხოლოდ სოციალურად დაუცველთა ბაზაში რეგისტრირებულ მსჯავრდებულებს შეხებოდათ. გარკვეული ლოგიკა ასეთ მიდგომას შეიძლება ჰქონდეს, მაგრამ სოციალურად დაუცველთა ბაზაზე ამ შეღავათის მიბმა წარმოშობს მეორე პრობლემას - იმ პატიმრებს, ვისაც ოჯახი არ ჰყავს, საპატიმროს გარეთ თუ სარგებლობდნენ სოციალურად დაუცველთა ბაზით, საპატიმროში ყოფნისას უკვე ვეღარ ისარგებლებენ ამ სტატუსით, რადგან სტატუსის მისანიჭებლად პერიოდულ გადამოწმებასა და მისამართის განახლებას საჭიროებენ. როგორც წესი, მოქალაქეებს პენიტენციურ დაწესებულებაში ყოფნისას სოციალურად დაუცველის სტატუსი უჩერდებათ. ამ დროს მათ სოციალურ საჭიროებებზე ისედაც სახელმწიფო ზრუნავს. გარდა ამისა, არის პატიმართა კატეგორია, რომელიც ციხეშიც დასაქმებულია და გარკვეული შემოსავალი ერიცხება. ეს ნაწილი, ალბათ, უფრო გაუმჯობესებულ მდგომარეობად შეიძლება მივიჩნიოთ, რადგან მათ აქვთ მინიმალური თანხა, რომ სესხებზე პროცენტები გადაიხადონ“, - ამბობს ნესტან ლონდარიძე.
ნესტან ლონდარიძის განცხადებით, ადამიანის უფლებათა ცენტრი განაგრძობს ამ თემაზე მუშაობას და ამზადებს ახალ საკანონმდებლო წინადადებას, სადაც გათვალისწინებული იქნება ის საკითხებიც, რაზეც გასულ წელს დეპუტატები ამახვილებდნენ ყურადღებას პარლამენტის იურიდიულ კომიტეტში საკითხის განხილვისას.
„ადამიანი, როცა სასჯელაღსრულების დაწესებულებას ტოვებს, უნდა წავახალისოთ და ცხოვრების სტიმული მივცეთ. მას უნდა უნდოდეს დასაქმება და საზოგადოებაში ჩართვა. ახლა კი საპატიმროს გარეთ გამოდის ადამიანი, რომელსაც წარმოუდგენელი ვალი ხვდება. ამით მას ვუსპობთ ყველანაირ სურვილს, იქნება ეს დასაქმება, თუ სხვა საზოგადოებრივ აქტივობებში მონაწილეობა. ეს ადამიანი როგორც კი დასაქმდება, ვალის გამო, მისი სახელფასო ანგარიში პირდაპირ დაყადაღდება. შესაბამისად, მას საერთოდ აღარ გაუჩნდება სურვილი, რომ მუშაობა დაიწყოს. ადამიანს, რომელსაც არ აქვს მუშაობის სურვილი და არ აქვს შემოსავალი, კვლავ ვტოვებთ ქუჩაში, საიდანაც საპატიმრომდე ერთი ნაბიჯია. ეს პრაქტიკა უნდა შეიცვალოს“,  - განაცხადა ნესტან ლონდარიძემ.
პუბლიკაცია მომზადდა პროექტის, „ქალი და არასრულწლოვანი პატიმრების მდგომარეობის მონიტორინგი საქართველოში" ფარგლებში, რომელსაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი ახორციელებს, ბულგარეთის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით. სტატიაში გამოთქმული მოსაზრებები, შესაძლოა, არ გამოხატავდეს დონორის პოზიციას, შესაბამისად, იგი არ არის პასუხისმგებელი გამოქვეყნებული მასალის შინაარსზე.

Years-long accumulated bank loans - problem of the convicted people
The story of one of the convicted women, serving her term in the penitentiary establishment # 5 of the Ministry of Corrections, reminded us of the problem of the convicted people in general, who complain about years-accumulated bank loans and fines.
“One of our beneficiaries, whom we provide with free legal aid, does not have a family and is registered in the data base of the socially vulnerable individuals. Before being placed in prison, she had taken a loan of 500 GEL from bank and during years, her loan reached 42 000 GEL. The convicted person is under full responsibility of the state and the state is taking care of her/him. The convicted people do not have income and cannot pay monthly installments, for what the bank imposes fines on them. Considering the fact that those people spend several years in prison, monthly fines finally make up huge sums, which they cannot pay. A person, who leaves a prison, meets up huge debts instead the opportunity to start a new life,” HRC lawyer Nestan Londaridze.
In 2017, the Parliament of Georgia reviewed the legislative proposal of the Human Rights Center. The HRC proposed the legislators to stop accumulation of installments and fines on the bank loans for the convicted persons. The members of the Parliamentary Committee for Legal Issues liked the initiative but requested to propose concrete categories of the convicted persons, who will become subjects of the amendments.
“The MPs requested to make additional clarifications into the issue – whether all prisoners should become subjects of the amendment or only vulnerable groups will enjoy the benefit. Whether it was better to apply the changes only to those convicts, who are registered in the data base of the vulnerable persons. However, it may originate another problem – the prisoners, who do not have families, lose social benefits after being placed in prison as the status of socially vulnerable person is granted based on repeated examination of the family. As a rule, the citizens lose this status after they get in prison. The state is taking care of them during imprisonment. Besides that, there is category of prisoners, who is employed in prison and has some income. This can be evaluated as best example because they have minimal income to pay the monthly installments,” Nestan Londaridze said.
She added that Human Rights Center continues working on this issue and is preparing a new legislative proposal, which will envisage the last-year suggestions of the MPs.
“A person, when he/she leaves penitentiary establishment, shall be encouraged to start a new life. She/he should wish to get a job and integrate into the society. Now, a person leaves establishment and faces enormous debt. With it, we discourage him/her to get employed or integrate in the society. As soon as he gets a job, his salary account will be immediately frozen because of the debt. Consequently, he does not want to work. If a person does not want to work, we push him again back to street, from where there is only one step to the prison. We should change this practice,” Nestan Londaridze said.
The article was prepared in the frame of the project – “Monitoring Conditions of Juvenile and Female Prisoners in Georgian Penitentiary”, which is implemented by Human Rights Center with the Bulgarian Development Aid through the Embassy of the Republic of Bulgaria in Georgia. The views in the article does not necessarily express the views of the donor and it is responsible for the content of the article.