თემირლან მაჩალიკაშვილის საქმე სახალხო დამცველის საპარლამენტო ანგარიშში
„გასული საანგარიშო პერიოდისგან განსხვავებით, 2017 წლის დეკემბერში, პანკისის ხეობაში, ტერორისტულ დანაშაულთან დაკავშირებით ჩატარებული სპეცოპერაციისას თემირლან მაჩალიკაშვილის გარდაცვალება, სახალხო დამცველის განხილვის საგნად კვლავ აბრუნებს სიცოცხლის უფლების ეფექტიანი დაცვის პრობლემას“, - აღნიშნულია სახალხო დამცველის საპარლამენტო ანგარიშში, რომელიც 2017 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობას ასახავს.
„სიცოცხლის უფლება ამ საქმეში დაცული მხოლოდ მაშინ იქნება, თუ სახელმწიფო დაკისრებულ პოზიტიურ ვალდებულებას ჯეროვნად შეასრულებს - ეფექტიანად, დროულად და მიუკერძოებლად გამოიძიებს ფაქტს, სადაც სავარაუდო უფლებადამრღვევები შესაძლოა სახელმწიფოს წარმომადგენლები იყვნენ“.
სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია საქმეზე „ენუქიძე და გირგვლიანი საქართველოს წინააღმდეგ“ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს 2011 წლის 26 აპრილის გადაწყვეტილებაზე უთითებს, სადაც აღნიშნულია, რომ „ეფექტიანი გამოძიება, რომელსაც მოითხოვს მე-2 მუხლი, განამტკიცებს საზოგადოების რწმენას, რომ ხელისუფლებას ძალუძს უზრუნველყოს სამართლის უზენაესობა. როდესაც საქმეში სახელმწიფოს წარმომადგენლების ან სახელმწიფო ორგანოების ხელი ურევია, უზრუნველყოს, რომ მათ პასუხი აგონ თავიანთი ქმედებებისათვის, რომლებსაც შედეგად ადამიანის სიკვდილი მოჰყვა. გამოძიების დასკვნები უნდა ეფუძნებოდეს ყველა შესახები ელემენტის გულმოდგინე, ობიექტურ და მიუკერძოებელ ანალიზს“.
ნინო ლომჯარიას განცხადებით, ტერორიზმთან ბრძოლა დღევანდელი მსოფლიოს ერთ–ერთი მთავარი გამოწვევაა, თუმცა მასთან ბრძოლის პარალელურად ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დაცვა სახელმწიფოს უმთავრეს ვალდებულებად რჩება.
ევროსაბჭოს მინისტრთა კომიტეტის 2017 წლის ივლისის რეკომენდაცია კვლავ ახსენებს სახელმწიფოებს, რომ მძიმე დანაშაულებთან და მათ შორის ტერორიზმთან ბრძოლისას, აუცილებელია პროპორციულობის დასაფუძვლიანობის გათვალისწინება.
სახალხო დამცველის თქმით, აუცილებელია, აღინიშნოს, რომ მოცემულ შემთხვევაში, იგეგმებოდა/ტარდებოდა სისხლის სამართლის საქმეზე პირის დაკავების ოპერაცია. განსაკუთრებული შესწავლის საგანი უნდა გახდეს დაკავების თაობაზე სასამართლოს განჩინების მიღებიდან ოპერაციის ჩატარებამდე შემუშავებული დაკავების გეგმა დაოპერაციაზე კონტროლი.
„ამ ფაქტობრივი გარემოებების ანალიზით ნათელი გახდება, გაითვალისწინა თუ არა ოპერაციის ჩამტარებელმა უწყებამ ძალის პროპორციული გამოყენებისთვის ყველა შესაძლებლობა, რათა გამოუსწორებელი შედეგი – სიკვდილი აერიდებინა თავიდან. სწორედ ეს საკვანძო ფაქტორი განსაზღვრავს მთლიანობაში სახელმწიფოს მიერ მაჩალიკაშვილის სიცოცხლის უფლების დაცვის ხარისხს – ეფექტიანი გამოძიებით დაადგენს თუ არა სახელმწიფო იმას, რამდენად იმოქმედეს მისმა წარმომადგენლებმა კანონით განსაზღვრული მკაცრი აუცილებლობით.
გამოყენებული ძალის პროპორციულობის შესაფასებლად მნიშვნელოვანია ასევე, უშუალოდ ოპერაციის დროს სპეცდანიშნულების რაზმის მოქმედების გარემოებების დეტალური შესწავლა, და მათ შორის, ცეცხლსასროლი იარაღის გამოყენების შესახებ გაფრთხილების საკითხის დადგენაც.
გამოყენებული ძალის პროპორციულობასთან ერთად, ასევე, მნიშვნელოვანია მისი საფუძვლიანობის შესწავლაც - რა სამართლებრივი და ფაქტობრივი გარემოებები მიუთითებდა თემირლან მაჩალიკაშვილის დაკავების აუცილებლობაზე. სწორედ ამიტომ მოცემული საქმის გამოძიების ფარგლებში მნიშვნელოვანია უშუალოდ იმ სისხლის სამართლის საქმის მასალების (დოკუმენტები, ნივთიერი მტკიცებულებები) შესწავლა და გამოკვლევა, რომლის ფარგლებშიც თემირლან მაჩალიკაშვილის დაკავება იგეგმებოდა. აუცილებელია, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ დადგენილი პრაქტიკის შესაბამისად, მსხვერპლის ოჯახის წევრისთვის დაზარალებულის უფლებამონაცვლის სტატუსის მინიჭება და გამოძიების პროცესში იმ მოცულობით ჩართულობის უზრუნველყოფა, რაც აუცილებელია მისი კანონიერი ინტერესების დასაცავად“, - ნათქვამია სახალხო დამცველის ანგარიშში.
საქართველოს მთავარი პროკურატურის 2018 წლის 23 იანვრის წერილის თანახმად, ადვოკატმა განცხადებით მიმართა თბილისის პროკურატურას თემირლან მაჩალიკაშვილის დაზარალებულად ცნობის თაობაზე, რაზეც უარი ეთქვა, თუმცა შესაძლებლობა მიეცა გაცნობოდა სისხლის სამართლის საქმის მასალებს. საქართველოს პროკურატურის განცხადებით, მთავარი პროკურორი თემირლან მაჩალიკაშვილის ოჯახის წევრებს და ადვოკატებს შეხვდა და მიეწოდათ ინფორმაცია გამოძიების თაობაზე. ამასთან, ადვოკატებს არ ეძლევათ შესაძლებლობა გაეცნონ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის წარმოებაში არსებული საქმის მასალებს.
სახალხო დამცველის განცხადებით, აუცილებელია, დადგინდეს ცეცხლსასროლი იარაღის გამოყენების შემდეგ სამედიცინო დახმარების აღმოჩენის დროულობა და ხარისხი.
მშობლების განმარტებით, გასროლის შემდეგ ისინი ოთახში ჩაკეტეს და დაჭრილის სახლიდან გაყვანა არ უნახავთ. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის 2018 წლის 23 თებერვლის წერილის თანახმად, სასწრაფო დახმარების ჯგუფი ადგილზე გამოიძახეს, მაგრამ ბრიგადის მისვლამდე, დაჭრილი სამედიცინო დაწესებულებაში მოთავსების მიზნით გადაიყვანეს.
სსიპ „საგანგებო სიტუაციების კოორდინაციისა და გადაუდებელი დახმარების ცენტრის“ 2018 წლის 28 თებერვლის წერილის თანახმად, გამოძახებაზე გასულ სასწრაფო დახმარების ბრიგადას 04:26 საათზე, პაციენტი გზაზე შეახვედრეს.
აღსანიშნავია, რომ სამედიცინო საქმიანობის სახელმწიფო რეგულირების სააგენტომ დაიწყო ამ საკითხის შესწავლა სახალხო დამცველის აპარატის მიმართვის საფუძველზე.
საქართველოს სახალხო დამცველს, საგამონაკლისო წესით, თემირლან მაჩალიკაშვილის საქმის მასალების გაცნობაზე პროკურატურამ უარი უთხრა, თუმცა მიაწოდა ინფორმაცია გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ.
სახალხო დამცველი რეკომენდაციას აძლევს საქართველოს პროკურატურას: გამოყენებული ძალის პროპორციულობის შესაფასებლად კონკრეტული საგამოძიებო მოქმედებებით შეისწავლოს - თემირლან მაჩალიკაშვილის დაკავების გეგმა და ოპერაციაზე კონტროლი; სპეცდანიშნულების რაზმის გეგმა თემირლან მაჩალიკაშვილის დაკავებამდე; თემირლან მაჩალიკაშვილის დაკავების ფაქტობრივი და სამართლებრივი საფუძვლები; გამოყენებული სამედიცინო დახმარების დროულობა და ხარისხი; დამკავებელი პირების მიერ ცეცხლსასროლი იარაღის გამოყენების კანონიერება; უზრუნველყოს გარდაცვლილის ოჯახის წევრების ინფორმირება გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ და გააცნოს შესაბამისი დოკუმენტაცია.
ამასთან, სახალხო დამცველი ითხოვს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა შეიმუშავოს ტერორისტულ დანაშაულებთან ბრძოლის სპეცოპერაციების დეტალური ინსტრუქცია, რომელიც მაქსიმალურად შეამცირებს ძალის გადამეტების რისკს და შესაბამისობაში იქნება საერთაშორისო სტანდარტებთან.
19 წლის თემირლან მაჩალიკაშვილი 26 დეკემბერს, გვიან ღამით, პანკისის ხეობაში ჩატარებული სპეცოპერაციისას, საკუთარ საძინებელ ოთახში, სპეცრაზმმა თავში სასიკვდილოდ დაჭრა. ორი კვირის განმავლობაში დაჭრილი კომატოზურ მდგომარეობაში რეანიმაციაში იყო მოთავსებული. ის 10 იანვარს გარდაიცვალა. ექიმების თქმით, პაციენტს გული გაუჩერდა.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა, 26 დეკემბერს, პანკისსა და თბილისში ჩატარებული სპეცოპერაციის შედეგად, ტერორიზმის ხელშეწყობის ბრალდებით 4 პირი დააკავა. საერთაშორისო ტერორისტად აღიარებული ახმედ ჩატაევის და მისი ჯგუფის დახმარებაში ადანაშაულებდნენ თემირლან მაჩალიკაშვილსაც, თუმცა მისთვის ბრალი არ წარუდგენიათ. მომდევნო დღეებში იგივე ბრალდებით კიდევ რამდენიმე პირი დააკავეს. მათ პატიმრობა აქვთ შეფარდებული. სასამართლო საქმეს დახურულ პროცესებზე განიხილავს.

Case of Temirlan Machalikashvili in the parliamentary report of the Public Defender of Georgia
“Unlike the previous report period, the death of Temirlan Machalikashvili in the special operation in Pankisi Gorge in December 2017 still raises issue of effective defense of the right to life,” the Parliamentary Report of the Public Defender of Georgia reads, which reviews the state of human rights in Georgia in 2017.
“The defense of the right to life will be ensured in this case if the state will implement its positive obligation adequately – will effectively, timely and impartially investigate the fact, where allegedly the representatives of state authority violated the human rights.”
Public Defender Nino Lomjaria underlines the April 26, 2011 ruling of the European Court of Human Rights into the case Enukidze and Girgvliani vs Georgia, which states that “the effective investigation required under Article 2 serves to maintain public confidence in the authorities’ maintenance of the rule of law, to prevent any appearance of collusion in or tolerance of unlawful acts and, in those cases involving State agents or bodies, to ensure their accountability for deaths occurring under their responsibility. Investigation findings shall rely on thorough, impartial and objective analysis of all tangible elements.”
Nino Lomjaria said, fight against terrorism is one of the main challenges of the modern world but in parallel to that, defense of fundamental human rights is the major responsibility of the state.
July 2017 recommendation of the Committee of Ministers of the Council of Europe again reminded the states to consider proportionality and reasonability of all actions when fighting against grave crimes including terrorism.
The Public Defender said, it is important to note that in this particular case, [law enforcement bodies] had planned special operation to arrest a person charged in criminal offence. The arrest plan and control of the special operation shall become subject of particular examination from the very moment the officers received court judgment to start operation.
“Analysis of these circumstances will demonstrate whether the institution, responsible for the special operation, considered all opportunity to use proportional power during the operation, in order to avoid irreversible result – the death. This key factor evaluates how the state tried to defend Machalikashvili’s right to life – the state shall determine through effective investigation whether their representatives acted in accordance to the law.
In order to evaluate the proportionality of the used power, the circumstances developed during the special operation shall also be studied in details among them it should be estimated whether law enforcement officers had warned the other side about possible use of guns.
Together with the proportionality of the used power, it is important to assess which legal and factual circumstances indicated at the necessity to arrest Temirlan Machalikashvili. For that reason, in the frame of the investigation of this case, it is important to study and evaluate the materials of the criminal case (documents, evidence) in the frame of which arrest of Temirlan Machalikashvili was planned. It is important that in accordance to the case law of the European Court of Human Rights, the family members of the victim received status of the victim’s legal representative and to ensure their participation in the process of investigation that is necessary to defend their legal rights,” the report of the Public Defender reads.
In accordance to the January 23, 2018 letter of the Chief Prosecutor’s Office of Georgia, the lawyer appealed the Tbilisi prosecutor’s office to grant victim status to Temirlan Machalikashvili but the prosecutor’s office refused though she was allowed to get acquainted with the criminal case materials. The Chief Prosecutor’s Office reported that the chief prosecutor of Georgia met the family members and advocates of Temirlan Machalikashvili and informed them about the investigation progress. At the same time, the advocates are not allowed to get acquainted with the case materials processed by the State Security Service of Georgia.
Public Defender stated that it is important to determine whether medical assistance was provided timely and adequately after the use of firearms.
The parents claim that after the gunshot they were locked in the room and did not see how the wounded son was taken from the house. In accordance to the February 23, 2018 letter of the State Security Service, they called emergency medical service but until the brigade arrived they took the wounded young man to the medical clinic.
In accordance to the letter of February 28, 2018 of the LEPL Center for the Coordination of Emergency Cases and Emergency Service, the emergency medical service, who had left for the call, met the patient on their way at 04:26 am.
It is noteworthy that LEPL State Regulations Agency for Medical Activities started a probe into the case based on the petition of the Public Defender’s Office.
Chief prosecutor’s office refused the Public Defender of Georgia to get acquainted with the case materials of Temirlan Machalikashvili’s case as an exception but provided with the information about the ongoing investigation activities.
The Public Defender recommended the prosecutor’s office: to conduct concrete investigative operations to evaluate the proportionality of the used power – Temirlan Machalikashvili’s detention plan and control over the operation; the plan of the special unit before the arrest of Machalikashvili; factual and legal grounds of Temirlan Machalikashvili’s arrest; relevance and quality of the provided medical assistance; provide the family members with the information about the ongoing investigation procedures and help them to get acquainted with the documents.
At the same time, the Public Defender requests the State Security Service to elaborate detailed instruction for the special operations against terrorist acts, which will reduce risks of the abuse of power and will meet the international standards.
Special unit officers deadly wounded 19-year-old Temirlan Machalikashvili in the head in his bedroom on December 26, 2017. During fortnight he was in coma in the hospital. On January 10, 2018 he deceased. Doctors said the patient died of heart failure.
The SSSG, on December 26, as a result of special operations in Pankisi Gorge and Tbilisi arrested 4 persons for the alleged support to terrorism. They blamed Temirlan Machalikashvili in assisting the international terrorist Akhmed Chataev and his allies. However, the prosecutor’s office has not imposed charge on Machalikashvili yet. Few more persons were arrested later. They are sentenced to imprisonment. The court is discussing the case during closed trials.