ბურუსით მოცული ყაჩაღობის საქმე
25 აპრილს სააპელაციო სასმართლოში თემურ ბერიძის, კობა შევარდენიძის, ნოდარ ართმელიძისა და ქეთევან ხმალაძის  საქმეზე მორიგი სხდომა გაიმართა. საქმე ეხება ყაჩაღობის ფაქტს, რომელიც 2016 წლის 13 იანვარს მოხდა. გამოძიების ვერსიით, ქ. ნინოწმინდის ჩარენცის ქუჩა №17-ში მდებარე საცხოვრებელ სახლში, დაყაჩაღების მიზნით, 5 პირი შეიჭრა. როგორც გამოძიება ამბობს, შემთხვევის დროს ბ.ს.-ს (სახლის მეპატრონე) დედა ყაჩაღებს შეეწინააღმდეგა, რის გამოც ერთ-ერთმა დამნაშავემ დაუწყო ცემა და, დანის გამოყენებით, მოკლა ქალი. თუმცა, მკვლელობის ფაქტზე, მტკიცებულებების არარსებობის გამო, ახალციხის რაიონულმა სასამართლომ ყაჩაღობაში მონაწილე პირები გაამართლა. ამასთან, სასამართლომ ყაჩაღობის ნაწილში ოთხივე პიროვნება დამნაშავედ სცნო და ოთხივე მათგანს 9 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. განაჩენი 2016 წლის 4 ოქტომბრით თარიღდება.
მსჯავრდებულები დანაშაულს არ აღიარებენ და საკუთარი სიმართლის დამტკიცებას უკვე წელიწადზე მეტია, სააპელაციო სასამართლოში ცდილობენ. სააპელაციო სასამართლოში მსჯავრდებულ ქეთევან ხმალაძის ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, ეკა ქობესაშვილი იცავს. ხოლო თემურ ბერიძის, კობა შევარდენიძისა და ნოდარ ართმელიძის ინტერესებს - ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი დიმიტრი ნოზაძე. იურისტების თქმით, გარდა იმისა, რომ ყაჩაღობის ფაქტის გამოძიება მნიშვნელოვანი დარღვევებით წარიმართა, დაკავებისას მსჯავრდებულების მიმართ სამართალდამცავებმა უფლებამოსილებას გადაამეტეს და მსჯავრდებულებისგან აღიარებითი ჩვენების მოპოვებას მათი ცემა-წამებით ცდილობდნენ.
აღსანიშნავია, რომ სამცხე-ჯავახეთის საოლქო პროკურატურაში გამოძიება დაწყებულია, შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამცხე-ჯავახეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ სამსახურეობრივი უფლებამოსილების შესაძლო გადამეტების ფაქტზე. იურისტების თქმით, საქმეზე გამოძიება, თითქმის, ორი წელია, მიმდინარეობს, თუმცა არცერთი მსჯავრდებული არ დაკითხულა და არც დაზარალებულის სტატუსი აქვთ.
25 აპრილს სასამართლო სხდომაზე პროკურორმა დასკვნითი სიტყვა წაიკითხა. ბრალდების მხარემ დასკვნით სიტყვაში საქმეში არსებულ რამდენიმე საკითხზე გაამახვილა ყურადღება. პირველი რაზეც პროკურორმა ისაუბრა საქმეში არსებული მკვლელობის ეპიზოდია. პროკურატურის მტკიცებით, მკვლელობაში დამნაშავე მსჯავრდებული თემურ ბერიძეა.
„ავტომანქანაში, იქ, სადაც თემურ ბერიძე იჯდა, აღმოჩენილია სისხლის კვალი, რომელიც, ექსპერტიზის დასკვნის მიხედვით,  გარდაცვლილის გენეტიკურ პროფილს მიეკუთვნება. ამასთან, საქმეში ფიგურირებს დანა, რომელიც, ბერიძის მითითებით, მანქანიდან გადააგდეს. მიმაჩნია, რომ ახალციხის საქალაქო სასამართლოს საქმეში არსებული მტკიცებულებები ერთობლიობაში უნდა შეეფასებინა და ბერიძის მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენი გამოეტანა“, - აღნიშნა პროკურორმა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის, დიმიტრი ნოზაძის განცხადებით, ჩნდება ეჭვი, რომ სამართალდამცავებმა სისხლის კვალი თავად გადაიტანეს ავტომანქანაში.
„ერთ-ერთმა ექსპერტმა თქვა, რომ პოლიციელები, გვამის დათვალიერების დროს,  სისხლის ანაწმენდს ბამბით აკეთებდნენ და არ არის გამორიცხული, რომ ეს ანაწმენდები ავტომანქანაში გადაიტანეს. ასევე, ბრალდების მხარე ამბობს, რომ დანაშაულის იარაღი - დანა მანქანიდან გადააგდეს, თუმცა გამოძიებას აღნიშნული დანა არ ამოუღია. შესაბამისად, არ არსებობს პირდაპირი მტკიცებულებები იმისა, რომ თემურ ბერიძემ ჩაიდინა მკვლელობა. გარდაცვლილს ხელში თმის ნიმუშები ჰქონდა, თუმცა გამოძიებას არ დაუდგენია, ვის ეკუთვნოდა ეს ნიმუშები“, - აცხადებს დიმიტრი ნოზაძე.
იურისტი ასევე აღნიშნავს, რომ მომხდარის შესახებ ინფორმაცია გამოძიებას ივანე გელაშვილმა მიაწოდა. მან პროკურატურასთან საპროცესო შეთანხმება გააფორმა. თუმცა, საგულისხმოა ის ფაქტი, რომ ეს პირი არაერთგზის ნასამართლევია. მის მიმართ წარსულში,  ცრუ ჩვენების მიცემასთან დაკავშირებით, გამამტყუნებელი განაჩენი იყო გამოტანილი.
„გელაშვილმა განაცხადა, რომ, თითქოს, მას დაუკავშირდა შევარდენიძე და უთხრა, რომ ნინოწმინდაში ჩამოსულიყო. გელაშვილის თქმით, სწორედ ამ შეხვედრის დროს დაინახა, როგორ მიაწოდა ბერიძემ ართმელიძეს დანა და მანქანიდან გადაგდება სთხოვა. გელაშვილის მტკიცებით, იქვე შეიტყო მან ყაჩაღობის ფაქტისა და მკვლელობის შესახებ. თუმცა, განსხვავებულია ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფი მსჯავრდებულების ჩვენებები. როგორც შევარდენიძემ განაცხადა, ისინი გელაშვილს 13 იანვრამდე შეხვდნენ. შევარდენიძის თქმით, მას გელაშვილმა დაურეკა და, კარტოფილის ბიზნესის დაწყებასთან დაკავშირებით, დახმარება სთხოვა. აღნიშნულ საქმეში ბერიძეც უნდა დახმარებოდა გელაშვილს. შესაბამისად, ივანე გელაშვილის ჩვენება სარწმუნო არ არის, მით უფრო, რომ იგი წარსულში ცრუ ჩვენებისთვის არის ნასამართლევი“, - აცხადებს დიმიტრი ნოზაძე.
პროკურორის მტკიცებით, არსებობს ვიდეოჩანაწერი ნინოწმინდაში გაზგასამართი სადგურიდან. ვიდეოჩანაწერში ჩანს, თემურ ბერიძე, ნოდარ ართმელიძე, კობა შევარდენიძე, ქეთევან ხმალაძე და ივანე გელაშვილი, როგორ ავსებენ გაზით ავტომანქანას და როგორ გამოდიან გაზგასამართი სადგურიდან. ადვოკატის მტკიცებით კი, ეს შეხვედრა 13 იანვრამდე შედგა და ყაჩაღობის ფაქტს წინ უსწრებდა.
პროკურორმა დასკვნით სიტყვაში ყურადღება ასევე ქეთევან ხმალაძის წამების ფაქტზე გაამახვილა. ბრალდების მხარის მტკიცებით, ქეთევან ხმალაძეს დაზიანებები დანარჩენმა მსჯავრდებულებმა - თემურ ბერიძემ და კობა შევარენიძემ მიაყენეს. როგორც პროკურორი აღნიშნავს, სამედიცინო ექსპერტიზის თანახმად, ქეთევან ხმალაძეს დაზიანებები მოლურჯო-მოყვითალო ფერის იყო და რამდენიმე დღით ადრე იყო მიყენებული. პროკურორის თქმით, ქეთევან ხმალაძეს მკლავზე დაზიანებები, დაახლოებით, 7-8 იანვარს მიაყენეს.
„საქმეში არაერთი წერილია, სადაც ქეთევან ხმალაძე უთითებს, რომ ის იყო მოძალადე კობა შევარდენიძისა და თემურ ბერიძის პირადი მსხვერპლი. ეს დაზიანებები სწორედ თემურ ბერიძემ მიაყენა მას, როდესაც 2016 წლის 13 იანვარს ნინოწმინდაში ის ძალით წაიყვანეს. შევარდენიძემ იცოდა, რომ ქეთევან ხმალაძემ მათი გეგმის შესახებ გაიგო და იძულებული იყო, ნინოწმინდაში წაეყვანა. ვინაიდან ტყემლანაში დარჩენის შემთხვევაში, ქეთევან ხმალაძე სამართალდამცავ ორგანოებს შეატყობინებდა, რადგან ხმალაძეს სამართალდამცავებთან კარგი ურთიერთობა ჰქონდა. ქეთევან ხმალაძე აცხადებდა, რომ ის იყო მსხვერპლი, ის იცავდა შვილს, რადგან შვილის მოკვლით ემუქრებოდნენ. იგი იძულებული იყო, მათ წაჰყოლოდა“, - აღნიშნა პროკურორმა.
როგორც პროკურორი აღნიშნავს, ქეთევან ხმალაძისთვის თითის გადამტვრევასთან დაკავშირებით, არაფერი იყო ნათქვამი და შემდეგ გაჩნდა ეს ვერსიები, თითქოს, სამართალდამცავებმა ხმალაძეს თითები მოტეხეს.
„ექსპერტიზები იყო ჩატარებული და ქეთევან ხმალაძესთან დაკავშირებით არანაირი თითის გადამტვრევა არ არის დაფიქსირებული. თუ ჩატარებულ ექსპერტიზებს არ ენდობოდა მსჯავრდებული, ამ ორი წლის განმავლობაში თავად შეეძლო ექსპერტიზის ჩატარება, რითიც ძალადობის ფაქტს დაადასტურებდა. შესაბამისად, ეს ფაქტი  რეალობას არ შეესაბამება“, - აცხადებს პროკურორი.
დიმიტრი ნოზაძე პროკურატურის ამ განცხადებას აბსურდულ პოზიციას უწოდებს და აცხადებს, რომ წერილები, რაზეც პროკურორი საუბრობს, საქმეში არ არსებობს.
„ეს აბსურდული ბრალდება გაისმა მხოლოდ სააპელაციო სასამართლოში და ეს არის პროკურატურის განწირული პოზიცია. თუ მსგავსი რამ პროკურატურისთვის ცნობილი იყო, მაშინ ამ საკითხზე ახალციხის რაიონულმა სასამართლომ რატომ არ იმსჯელა?! ეს წერილები საქმეში არ დევს. თუ ეს დაზიანებები ქეთევან ხმალაძეს ბერიძემ და შევარდენიძემ მიაყენეს, მაშინ თვითონ მათ ვინ მიაყენა დაზიანებები?!  ყველა ჩვენება პროკურორს მიღებული აქვს წამებისა და ცემის შედეგად. წინასწარი დაკავების იზოლატორმაც კი ვერ მიიღო ეს პირები, ვინაიდან მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობა არ იძლეოდა ამის საშუალებას. პოლიციაში აცხადებენ, რომ მათ პროპორციული ძალა გამოიყენეს. თუ მართლაც ასე მოხდა, მსჯავრდებულებს დაზიანებები ხელის არეში უნდა ჰქონოდათ და არა თავის არეში.
ერთ-ერთი ექსპერტი არის ნათესავი ერთ-ერთი პოლიციელის, რომელიც მონაწილეობას იღებდა აღნიშნული პირების ცემა-წამებაში. შესაძლოა, მსჯავრდებულებს ექსპერტიზის დამოუკიდებლად ჩატარების შესაძლებლობა არ ჰქონდათ. ამ საკითხით გამოძიება უნდა დაინტერესებულიყო. გამოძიება კი ცდილობს, თავის ვალდებულება ამ ხალხს დააკისროს. მათ ბრალის დამტკიცება ევალებათ. ეს ბრალი მათ კანონის ძალით უნდა დაამტკიცონ და არა კანონდარღვევითა და წამებით“, - აცხადებს დიმიტრი ნოზაძე.

Mysterious case of robbery
On April 25, the Appellate Court held the scheduled hearing into the case of Temur Beridze, Koba Shevardenidze, Nodar Artmelidze and Ketevan Khmaladze. They are convicted for the robbery, which happened on January 23, 2016. According to the investigation, 5 persons broke into the house of B.S in Charentsi Street # 17 in Ninotsminda to rob the family. According to the case files, the mother of B.S (owner of the flat) resisted the robbers and one of the robbers started beating her, finally killed the woman with knife. However, the accused persons were acquitted in the murder as there were no evidence to find them guilty in the murder. In parallel to that the court found all three accused persons guilty in the robbery and sentenced them to 9 years imprisonment. The verdict was passed on October 4, 2016.
The convicted people do not admit the charge and try to prove their innocence in the appellate court for more than one year already. HRC lawyer Eka Kobesashvili defends interests of the convicted Ketevan Khmaladze in the court. HRC lawyer Dimitri Nozadze defends rights of Temur Beridze, Koba Shevardenidze and Nodar Artmelidze. The advocates state that the investigation into the committed crime was carried out through violations, the police officers abused their power during the detention of the convicted people and beat and tortured them to obtain their confession statements.
On April 25, the prosecutor made a final speech at the hearing. He underlined several issues from the case files. First, the prosecutor mentioned the fact of the murder in the case. He claimed Temur Beridze is guilty in the murder.
“We discovered a blood stain in the car, where Temur Beridze was sitting. According to the expertise conclusion, the blood belongs to the genetic profile of the killed woman. Also, there is a knife in the case, which was thrown away from the car according to the instruction of Beridze. I believe, the Akhaltsikhe city court had to consider the evidence in complex and pass guilty verdict against Beridze,” the prosecutor said.
HRC lawyer Dimitri Nozadze said there is doubt that the law enforcement officers left the blood stain in the car themselves.
“One of the experts said that the police officers were cleaning the blood-stain with cotton when examining the body; so it is not excluded that they used it to leave stains in the car too. The prosecutor mentions the knife, which was thrown away from the car but the investigation could not find it. Consequently, there is no direct evidence to claim that Temur Beridze committed the murder. The dead woman had hair in her hand but the investigation did not estimate whom the hair belonged to,” said Dimitri Nozadze.
He added that Ivane Gelashvili informed the investigation about the accident. He signed plea-agreement with the prosecutor’s office. However, it is noteworthy that he had been convicted several times for denunciation.
“Gelashvili said that allegedly Shevardenidze called him and asked to arrive in Ninotsminda. According to Gelashvili, during the meeting he noticed Beridze giving a knife to Artmelidze and asking to throw it away. Gelashvili claimed he learned about the robbery and murder in the car. However, my clients made different statements. As Shevardenidze said they met Gelashvili before January 13. Shevardenidze said Gelashvili had called him and asked help in potato business. Beridze was also supposed to help them in it. Consequently, Ivane Gelashvili’s testimony is not trustworthy, particularly considering that he was convicted for denunciation in the past,” Dimitri Nozadze said.
The prosecutor claims there is a video-recording from the Ninotsminda based gas-station, which shows how Temur Beridze, Nodar Artmelidze, Koba Shevardenidze, Ketevan Khmaladze and Ivane Gelashvili are charging the car with gas and then leave the station. The advocate claims the convicted people were before January 13 – the date of robbery.
In his final speech the prosecutor underlined the torture fact of Ketevan Khmaladze. He said the convicted Temur Beridze and Koba Shevardenidze injured her. The prosecutor said, according to the medical expertise, Ketevan Khmaladze’s injuries had blue-yellow color and were dated several days prior to the robbery. The prosecutor added that Khmaladze’s injuries on the arm were dated back to January 7-8.
“There are several letters in the case files where Ketevan Khmaladze indicates that she was personal victim of the harasser Koba Shevardenidze and Temur Beridze. The latter injured her, when they took her to Ninotsminda by force on January 13, 2016. Shevardenidze knew that Ketevan Khmaladze had learned about their plan and was forced to take the woman to Ninotsminda. If Ketevan Khmaladze had stayed in Tkemlana village, she would have informed law enforcement officers about their plans as the woman had good relations with police officers. Ketevan Khmaladze stated she was a victim, she was protecting her son as they were threatening her to kill him. Consequently she was compelled to accompany them,” prosecutor said.
As the prosecutor added, nothing was mentioned in the case files about Ketevan Khmaladze’s broken fingers and consequently there appeared doubts that law enforcement officers broke her fingers.
“Ketevan Khmaladze was expertise and they had not identified any broken fingers. If she did not trust the expertise, she could conduct the expertise herself to prove the fact. Consequently it is not reality,” the prosecutor said.
Dimitri Nozadze states the prosecutor made absurd statement and added that the letters, mentioned by the prosecutor, do not exist in the case files.
“These absurd accusation was announced only in the appellate court and it is desperate position of the prosecutor’s office. If the prosecutor’s office was informed about this issue, why they did not present those letters in the Akhaltsikhe district court?! There are no letters in the case files. If Beridze and Shevardenidze beat Ketevan Khmaladze, then who injured them?! The prosecutor received all testimonies as a result of beating and torture. The pretrial detention setting did not accept them because their health conditions were not satisfactory. The police claimed they used proportionate power against them. If it is true, then the convicted persons should have had injuries on the hands and not in heads.
One of the experts is a relative of one of the police officers, who participated in the torture and physical assault of the detainees. Maybe the convicted persons could not afford independent expertise. The investigation had to get interested in the alternative expertise but they try to impose all responsibilities on these people. They are obliged to prove the accusation. They must do it in accordance to the law and not through violations and torture,” Dimitri Nozadze said.