საკუთრების რეგისტრაციის პრობლემა საოკუპაციო ხაზთან
2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად ერედვის მუნიციპალიტეტი მთლიანად ოკუპირებულია. მუნიციპალიტეტის ერთადერთი სოფელი ბერულა კი საოკუპაციო ხაზმა შუაზე გაყო. ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მოექცა სოფლის ტყე, საძოვრები და სახნავ-სათესი მიწის ნაკვეთების ნაწილი.
სოფელს ორ ნაწილად სადერმაკაციო ხაზი,  ე.წ. „საზღვრის“ აღმნიშვნელი ბანერები და მწვანე ღობები ყოფს.  სოფელში საოკუპაციო ხაზი არასწორად გადის,  რაზეც ბერულაში მცხოვრები ილია ბერუაშვილი გვეუბნება, რომ იმ დროს, როდესაც რუსი და ოსი სამხედროები სადერმაკაციო ხაზს ავლებდნენ, ადგილობრივებმა იაქტიურეს, რის შედეგადაც, იძულებული გახდნენ, მათ ნაკვეთების ნაწილიდან და სოფლის სასაფლაოს იქით გაევლოთ საოკუპაციო ხაზი.
ილია ბერუაშვილი როდესაც ამ ამბავს გვიყვება, თან გვაჩვენებს რკინის საყრდენებს, სადაც თავდაპირველად ჰქონდათ დაგეგმილი ე.წ. „საზღვრის“ გავლება. აღნიშნული საყრდენები, დღეის მდგომარეობით, საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზეა დარჩენილი.
,,როდესაც აქ ბანერებს და ღობეებს ამონტაჟებდნენ მე და რამდენიმე ადგილობრივი გავედით და გავაპროტესტეთ.  ჩვენმა პროტესტმა დიდი შედეგი შეიძლება, ვერ გამოიღო, თუმცა იმას მივაღწიეთ, რომ რამდენიმე ათეული მეტრით გადავატანინეთ ე.წ. საზღვარი“,  - ამბობს ბერუაშვილი.
ილია ბერუაშვილს მცოცავმა ოკუპაციამ გადააწყვეტინა, რომ მის მფლობელობაში არსებული მიწის ნაკვეთი  საკუთრებაში დაერეგისტრირებინა და ამისთვის პროცედურები დაიწყო.
პირველი წერილით საჯარო რეესტრს მიმართა, საიდანაც უარი მიიღო.  საჯარო რეესტრმა უპასუხა, რომ ნაკვეთი ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მდებარეობდა და ამის გათვალისწინებით ვერ დაურეგისტრირებდნენ.
,,ჩემი მხრიდან  არაერთი ახსნა-განმარტების მიუხედავად, რომ ნაკვეთი არა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, არამედ საქართველოს ხელისუფლების კონტროლირებად ტერიტორიაზე მდებარეობდა, შედეგი ვერ გამოიღო და ამის შემდეგ უკვე ადმინისტრაციული საჩივრით საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს მივმართე, საიდანაც ანალოგიური პასუხი მივიღე და უარი მითხრეს ნაკვეთის რეგისტრაციაზე", - აცხადებს ბერუაშვილი.
ილია ბერუაშვილმა მისი საკუთრების დასაცავად უკვე სასამართლოს მიმართა.
16 მაისს გორის რაიონულმა სასამართლომ მისი  ადმინისტრაციული სარჩელი სრულად დააკმაყოფილა და საჯარო რეესტრს დაავალა, რომ  ილია ბერუაშვილს საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი საკუთრებაში დაურეგისტრიროს.
გორის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულების ნაცვლად, საჯარო რეესტრმა  გადაწყვეტილება თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა.  მათმა წარმომადგენელმა სასამართლო პროცესზე  გასაჩივრების ერთ-ერთ მოტივად მსგავსს საკითხებზე უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილების მიღება და შესაბამისად, ერთიანი პრაქტიკის ჩამოყალიბება დაასახელა.
ილია ბერუაშვილის ინტერესებს სასამართლოში ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, ალექსი მერებაშვილი იცავდა.
,,სასამართლომ დააკმაყოფილა ილია ბერუაშვილის ადმინისტრაციული სარჩელი და დაავალა საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს მიწის ნაკვეთის მის საკუთრებაში დარეგისტრირება. სასამართლომ დაადგინა, რომ ნაკვეთი არ არის ოკუპირებული და რეესტრი ვალდებულია, დაარეგისტრიროს ის. რამდენადაც ჩვენთვის ცნობილია, საჯარო რეესტრმა უკვე გაასაჩივრა აღნიშნული გადაწყვეტილება, რაც, რა თქმა უნდა, ძალიან სამწუხაროა, თუმცა, მეორე მხრივ, ეს შეიძლება, კარგიც აღმოჩნდეს იმ კუთხით, რომ ჩამოყალიბდება  სასამართლო პრაქტიკა და ადამიანებს, რომლებსაც ანალოგიური პრობლემა აქვთ, შეძლებენ მიწის ნაკვეთების რეგისტრირებას სასამართლო დავების გარეშე", - აცხადებს მერებაშვილი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელები საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფელ ბერულაში იმყოფებოდნენ და არსებულ სიტუაციას გაეცნენ. აქ მცხოვრებლებისთვის  ძირითად პრობლემას მიწის ნაკვეთების რეგისტრაცია წარმოადგენს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლის, უჩა ნანუაშვილის განცხადებით, საოკუპაციო ხაზთან მაცხოვრებლები არიან მეციხოვნეები და სახელმწიფომ მათ ყურდღება უნდა მიაქციოს და ის პრობლემები მოუგვაროს, რომელიც მათ თუნდაც კერძო საკუთრების რეგისტრაციისას ექმნებათ.
,,ილია ბერუაშვილის მიწის ნაკვეთი ფაქტობრივი მდგომარეობით არ არის ოკუპირებული, მდებარეობს საოკუპაციო ზოლისა და ბანერის აქეთ. მას არ ექმნება არავითარი პრობლემა მის მოვლასა და დამუშავებისას. ნაკვეთზე, როგორც დე ფაქტო ისე დე იურე იურისდიქციას საქართველოს მთავრობა ახორციელებს. მიუხედავად ამისა, სარეგისტრაციო სამსახური დაუსაბუთებლად უარს აცხადებდა უძრავი ქონების საკუთრებაში რეგისტრაციაზე", - აცხადებს უჩა ნანუაშვილი.
ილია ბერუაშვილი დარწმუნებულია, რომ ზემდგომი ინსტანციები ძალაში დატოვებენ გორის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებას და მიწის ნაკვეთს საკუთრებაში დაურეგისტრირებენ. მით უფრო, რომ ამავე სოფელში, მსგავსი პრობლემის მქონე არაერთი მაცხოვრებელი ელოდება საქმეზე საბოლოო გადაწყვეტილებას.

Eredvi municipality was fully occupied as a result of 2008 Russian-Georgian armed conflict. The occupation line divided one of the villages, Berula, in two. The village forest, pastures and agricultural plots are now in the occupied part of the village.
The demarcation line, so-called “border” is dividing the village in two. The occupation line is not marked accurately in the village and local Ilia Beruashvili said that when Russian and Ossetian soldiers were marking the border, locals protested it and finally part of their land and village cemetery was left behind the occupation line.
Ilia Beruashvili showed us the iron chocks which were initially installed to make the so-called “border.” Those chocks are now on the Georgia-controlled territory.
“When they were setting up banners and fences here, I and some of my neighbors went out and protested it. Maybe, our protest did not change much, but at least we managed that the so-called border was set up several meters away they had planned,” Beruashvili said.
The creeping occupation forced Ilia Beruashvili to start registration of his agricultural land.
First he applied to the Gori office of the National Agency of Public Registry, where he received a refusal. The NAPR told him the plot was situated on the occupied territory and they could not register it.
“Regardless many explanations that the plot was situated on the Georgian controlled territory, I could not achieve their positive answer and finally I lodged administrative complaint to the NAPR. The latter answered the same – they refused to register the land,” Beruashvili said.
Ilia Beruashvili appealed the court. On May 16, the Gori district court fully satisfied his administrative lawsuit and ordered the NAPR to register the land located alongside the occupation line as a property of Ilia Beruashvili.
Instead enforcement of the judgment of the Gori district court, the NAPR decided to appeal the decision at the Tbilisi Appeal Court. Their representative stated at the hearing that they planned to appeal the judgment in order to receive the ruling of the Supreme Court of Georgia and establish the common case law over similar cases.
HRC lawyer Aleksi Merebashvili defended interests of Ilia Beruashvili in the court.
“The court satisfied the administrative lawsuit of Ilia Beruashvili and ordered the NAPR to register the land as his property. The Court ruled that the land is not occupied and the NAPR is obliged to register it. As far as I know the Agency has already appealed the decision that is a pity. However, on the other hand, it may become a good practice, as with the established case law, people, who have similar problems, will be able to register their lands without court disputes,” Merebashvili said.
HRC representatives visited Berula village on the ABL and studied the situation on the place. The main problem of locals is registration of agricultural plots.
HRC representative Ucha Nanuashvili said the residents of the villages alongside the occupation line are our fortress guards and the state shall pay attention to them and resolve the problems at least in connection with the registration of their properties.
“Illia Beruashvili’s land is not in the occupied territory; it is situated close to the occupation line but behind the banner. He will not face any problem to cultivate it. The Government of Georgia exercises both de-facto and de-jure jurisdictions over this territory. Regardless that, the NAPR groundlessly refused him to register the property,” Ucha Nanuashvili said.
Ilia Beruashvili is convinced that the higher instances of court will upheld the decision of the Gori district court and he will have his land registered. Moreover, many more residents of his village, who also have similar problems, are waiting for the final decision of the court.