ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება საზოგადოებრივი მაუწყებლის მიერ „გამომძიებელი რეპორტიორის“ გარე შესყიდვაზე გატანის თაობაზე
11 ივლისი, 2018
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ეხმიანება საზოგადოებრივი მაუწყებლის ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებულ სსიპ „საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ 2018-2021 წლების პროგრამული პრიორიტეტების შესახებ პროექტს, კერძოდ - 3.2 პუნქტს, რომლის თანახმად, ჟურნალისტური გამოძიება „გამომძიებელი რეპორტიორი“ გადის გარე შესყიდვაზე და  ამის  საფუძვლად მითითებულია, რომ არ უნდა ხდებოდეს  ჟურნალისტური გამოძიების წარმოება მხოლოდ გახმაურებულ საქმეებზე.
„გამომძიებელი რეპორტიორის“ წარმომადგენლები ადასტურებენ, რომ ზემოთაღნიშნული პრიორიტეტების ცვლილებას წინ უძღოდა ხორავას ქუჩაზე გახმაურებული მოვლენების შესახებ გადაღებული საგამოძიებო ფილმი „სისხლში მოსვრილი ბიჭები ხორავას ქუჩიდან“, რომლის ეთერში გასვლას საზოგადოებრივი მაუწყებლისგან სხვადასხვა სახის წინააღმდეგობა შეხვდა. ამასთან, თავად საზოგადოებრივი მაუწყებლის მენეჯმენტმა უარყოფითად შეაფასა ფილმი, ეთერში მისი გაშვების საფუძვლად სახელმწიფო ინსტიტუციების ჩარევა დაასახელა და პარალელურად, ეთერში გაშვებამდე, თავად მიაწოდა სახელმწიფო ინსტიტუციებს  ფილმის შიდასამუშაო, დაუსრულებელი ვერსია.
საყურადღებოა ის ფაქტიც, რომ სსიპ „საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ 2018-2021 წლების პროგრამული პრიორიტეტების შესახებ პროექტის შემუშავებამდე, საზოგადოებრივი მაუწყებლის ტელევიზიის მენეჯმენტს ჟურნალისტური გამოძიების ჯგუფისთვის არ წარუდგენია „გამომძიებელი რეპორტიორის“ მუშაობის ანალიზი, სადაც უნდა ასახულიყო გადაცემის რეიტინგი, ე.წ. უკუშედეგი, გამოხმაურებები, კონკრეტული შედეგები, თუ რა მიღწევები ჰქონდა ჯგუფს ადამიანის უფლებების დაცვის კუთხით.
„გამომძიებელი რეპორტიორი“ წლების განმავლობაში არის საზოგადოებრივი მაუწყებლის  ერთ-ერთი ყველაზე რეიტინგული გადაცემა. 2017 წელს ახალი მენეჯმენტის მიერ  ჩატარებული კვლევის შედეგებით, ამ გადაცემას ჰქონდა რეიტინგის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი. ჯგუფი დაჯილდოებულია არაერთი საერთაშორისო პრიზით, მათ შორის: 2015 წელს - ევროკავშირის პრიზით ჟურნალისტიკაში საუკეთესო ჟურნალისტური გამოძიებისთვის; 2016 წელს - ჯიპა-ფრიდმანის კონკურსის გამარჯვებული; 2015 წელს - ციხის საერთაშორისო რეფორმის კონკურსის გამარჯვებული; 2017 წელს - ევროკავშირის მხარდაჭერით გამართული კონკურსის „საუკეთესო სატელევიზიო გადაცემა მომხმარებელთა უფლებებზე“ გამარჯვებული.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ საზოგადოებრივ მაუწყებელში როცა არსებობს ასეთი წარმატებული პროექტი, რომელიც მაღალრეიტინგულ პროდუქტს აწარმოებს, ჟურნალისტური გამოძიების გარე შესყიდვაზე გატანა ბადებს ეჭვს, რომ ეს შესაძლოა, იყოს გამომძიებელი ჟურნალისტების საქმიანობის წინააღმდეგ გადადგმული ნაბიჯი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მხარდაჭერას უცხადებს „გამომძიებელ რეპორტიორს“, როგორც თავისუფალ, ობიექტურ მედიაპროდუქტს და მოუწოდებს საზოგადოებრივ მაუწყებელს, არ შეზღუდოს ჟურნალისტური გამოძიების საქმიანობა და უზრუნველყოს „გამომძიებელი რეპორტიორისთვის“ დამოუკიდებელი სამუშაო გარემოს შექმნა, რათა შეუფერხებლად შეძლოს ფუნქციონირება საზოგადოებრივი მაუწყებლის სივრცეში.
საზოგადოებრივი მაუწყებელი, როგორც თავისუფალი მედიის განმახორციელებელი ინსტიტუტი, ვალდებულია, დაიცვას როგორც მედიის, ასევე საზოგადოების ინტერესი. ამდენად, აუცილებელია, თავად საზოგადოებრივი მაუწყებლის სფეროში იყოს უზრუნველყოფილი ჟურნალისტური გამოძიების თავისუფლად ფუნქციონირება, რათა გამომძიებელმა ჟურნალისტებმა შეუფერხებლად გააგრძელონ საზოგადოებისათვის ობიექტური, სრულყოფილი, მიუკერძოებელი პროდუქტის მიწოდება.

Statement of Human Rights Center about the Announced External Procurement of the Investigative Reporter by the Georgian Public Broadcasting
July 11, 2018
Human Rights Center echoes the project published on the webpage of the Georgian Public Broadcasting [GPB] on the Program Priorities of the LEPL Public Broadcasting for 2018-2021. Namely, it echoes the Paragraph 3.2 of the program according to which the journalistic investigation Investigative Reporter will be placed on external procurement and the GPB justifies its decision with the allegation that journalistic investigations shall not be carried out only over high-profile cases.
Representatives of the Investigative Reporter confirm that abovementioned changes in the priorities were pre-conditioned by the investigative film, which they produced about the Khorava street teen-murder case “Blood-stained boys from the Khorava Street”, which was aired after many obstacles from the side of the GPB. At the same time, the GPB management negatively evaluated the film and named interference of state institutions as a reason of airing it and in parallel to that, before airing, the management sent the draft-version of the film to the state institutions.
It is noteworthy that before elaborating the project on the program priorities of the LEPL Public Broadcasting for 2018-2021, the GPB management did not present the analysis of the work of the Investigative Reporter to the journalistic investigation team, which should have included the rating of the program, feedback, reactions, and concrete achievements in the field of human rights.
For years, the Investigative Reporter was one of the highest-rated programs of the GPB. In 2017, as a result of the survey conducted by the new management, the program had the highest rating. The team has been awarded with many international prizes, including: in 2015 – EU Prize for the Best Journalistic Investigation; in 2016 – Winner of the GIPA –Freedman Competition; in 2015 – Winner of the Competition of the PRI; in 2017 – Winner of the Competition “Best TV-Program about Consumers’ Rights” which was conducted with the support of the EU.
HRC believes that placing such a successful project of the GPB on the external procurement, which produces the high-rated product, raises doubts that it is the act against the activities of the investigative journalists.
HRC supports the Investigative Reporter as free, impartial media-product and calls on the GPB not to restrict the activities of the journalistic investigation and ensure free working environment for the Investigative Reporter so that they carried out their activities within the GPB without obstacles.
Georgian Public Broadcasting, as the institute operating free media, is authorized to respect the interests of media and the society. Consequently, it is essential that the GPB within itself ensured free functioning of the journalistic investigation so that the investigative journalists continued creation of impartial, comprehensive and objective products for the society without any obstacles.