გორის მუნიციპალიტეტის მერის იმპიჩმენტის საკითხს საკრებულო აღარ განიხილავს
23 ივლისს,  გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში, სამანდატო-საპროცედურო საკითხთა და ეთიკის კომისიის რიგგარეშე სხდომაზე, გორის მუნიციპალიტეტის მერის, კონსტანტინე თავზარაშვილის იმპიჩმენტის საკითხის საკრებულოს დღის წერიგში დაყენების შესახებ იმსჯელეს. გორის მერის იმპიჩმენტის მოთხოვნით კომისიას  ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” თავმჯდომარემ, ბექა ქორჩილავამ მიმართა. ქორჩილავას თქმით,  კონსტანტინე თავზარაშვილი გორის მერად არჩევიდან რვა თვის განმავლობაში შპს ,,მარინის" დირექტორად იყო გაფორმებული, რაც  „საჯარო დაწესებულებაში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ საქართველოს კანონის დარღვევაა და  მისი თქმით, მერისთვის უნდობლობის გამოცხადების საფუძველი უნდა გახდეს.
,,ეს არის კანონის დაღვევა, ეს ადამიანი არღვევდა კანონს ბოლო 5 წლის განმავლობაში, როდესაც იყო ჯერ კიდევ საკრებულოს თავმჯდომარე, ხოლო მერად არჩევიდან რვა თვის განმავლობაში კიდევ აღნიშნული კომპანიის დირექტორი იყო, რაც გორის მერის უნდობლობის გამოცხადების საფუძველია. კომისიას მივმართე განმარტებითი ბარათით და ვითხოვ, დაიწყოს კონსტანტინე თვაზარაშავილის იმპიჩმენტის პროცედურები და საკითხი საკრებულოს დღის წერიგში შევიდეს", - აცხადებს ბექა ქორჩილავა.
გორის მერისთვის უნდობლობის გამოცხადების საკითხს კომისიის სხდომაზე, ხმაურის გარეშე არ ჩაუვლია. გორის მერი კონსტანტინე თავზარაშვილი კომისიის სხდომას არ ესწრებოდა, თუმცა მისი პოზიცია წერილობით გაუგზავნა საკრებულოს წევრებს. საკრებულოს წევრებმა, მეტი თვალსაჩინოებისთვის, კომისიის სხდომაზე შეამოწმეს შპს „მარინის“ დირექტორის პოზიცია ჰქონდა თუ არა დაკავებული ქალაქის მერს, თუმცა, ამ დროისთვის, შპს „მარინის“ დირექტორი გორის მერის შვილია.
საკრებულოს თავმჯდომარე დავით რაზმაძე ამბობს, რომ თავზარაშვილს დაავიწყდა, რომ შპს-ს ხელმძღვანელი იყო და აღნიშნული ხარვეზი უკვე გამოსწორებულია. ამის გათვალისწინებით, გორის მერის საიმპიჩმენტო პროცედურების დაწყებას გაუმართლებლად მიიჩნევს.
,,როდესაც საყვედური ვუთხარი ბატონ კოტეს, თუ რატომ ხდებოდა ეს, დაიფიცა, რომ ნამდვილად არ მახსოვდაო. ანალოგიურად მოეთხოვებოდა წინა მოწვევაში, როდესაც ის საკრებულოს თავმჯდომარე იყო. ეს ფირმა 90-იან წლებში რაღაც მიზნით შეიქმნა, თუმცა მაშინვე არანაირი ფუნქცია არ ჰქონია, არანაირი სამეწარმეო საქმიანობა არ წარუმართია. ეს იყო ნამდვილად ადამიანური სისუსტე, რომ დაავიწყდა და ამიტომ არ გვაქვს უფლება კანონმდებლობით, იმპიჩმენტზე დავაყენოთ მისი საკითხი",- განაცხადა გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარემ, დავით რაზმაძემ.
საპროცედურო საკითხთა და ეთიკის კომისიის 11 წევრიდან სხდომას რვა ესწრებოდა, ხანგრძლივი კამათის შემდეგ საიმპიჩმენტო პროცედურების საკრებულოს სხდომის დღის წესრიგში დასაყენებლად ხმები ასე გადანაწილდა: სამი მომხრე და ხუთი წინააღმდეგი. კომისიის გადაწყვეტილებით გორის მერის იმპიჩმენტის საკითხი საკრებულოს დღის წერიგში აღარ შევა. კომისიის სამი წევრიდან, ვინც მერის იმპიჩმენტს მოითხოვდა ორი ოპოზიციიდან და ერთი მართველი პარტიის რიგებიდან იყო. ,,ქართული ოცნების" წევრს, იოსებ მუმლაძეს საკუთარი გადაწყვეტილების შესახებ დამატებითი კომენტარი აღარ გაუკეთებია.
კომისიის სხდომაზე  მერის იმპიჩმენტის საკითხის ჩავარდნის შემდეგ საკრებულოს  წევრი ბექა ქორჩილვა აპირებს, რომ სასამართლოს მიმართოს.

Gori municipality assembly will no longer consider impeachment of the Gori municipality mayor
On July 23, the members of the Gori municipality assembly, at the special session of the commission on mandate-procedural issues and ethics, discussed raising the issue of impeachment of the Gori Municipality Mayor Konstantine Tavzarashvili. Chairperson of the fraction United National Movement Beka Korchilava petitioned the assembly about the impeachment of the Gori Mayor. Korchilava said, Konstantine Tavzarashvili was director of the Ltd Marini during 8 months after being elected to the position of the mayor. It contradicts the Law of Georgia on Interest Conflict and Corruption in the Public Agency that is enough ground to start impeachment of the mayor.
“It is violation of the law. He was violating the law during past 5 years, when he first occupied the position of the municipal assembly chairman and then the position of the mayor. It is ground to start impeachment of the mayor. I submitted declaration letter to the commission and request to start impeachment procedures against Konstantine Tavzarashvili,” Beka Korchilava said.
The special session of the commission did not finish without noise. Gori mayor Tavazarashvili did not attend the meeting but he sent letter to the assembly members. During the session, the assembly members checked whether the mayor was really the director of the Ltd Marini but it was found out that his son was registered as the director of the Ltd Marini now.
Chairman of the assembly Davit Razmadze said Tavzarashvili had forgotten that he was director of the Ltd and this shortcoming is already eradicated. Consequently, he believes it is not right to start impeachment procedures.
“When I rebuked Mr. Kote about this issue, he swore he did not remember that he was still director of the Ltd. He had same responsibilities when he was chairperson of the assembly. This company was established in 1990s but it never had any function and never carried out any activities. It was real misunderstanding and he forgot about it. So, we do not have right to raise issue of his impeachment in accordance to the law,” chairperson of the Gori municipality assembly Davit Razmadze said.
8 out of 11 members of the commission on procedural issues and ethics attended the session; after the long dispute the members made the following decisions: three members supported to raise the issue of impeachment and five members were against it. Upon the decision of the commission, the assembly will no longer discuss the issue of impeachment of the mayor. The two out of three members of the commission, who wanted to start impeachment procedures, were from the opposition parties and one from the ruling party. Georgian Dream member Ioseb Mumladze did not make any comment about his decision.
After the commission rejected the issue of the impeachment, Beka Korchilava plans to appeal the court.