ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება იოსებ ოსორაულის ოჯახის წევრებისთვის დაზარალებულის სტატუსის მინიჭების თაობაზე
15 აგვისტო, 2018
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ეხმიანება 14 აგვისტოს საქართველოს მთავარი პროკურატურის მიერ გავრცელებულ განცხადებას, სადაც განმარტებულია კონგოში გაუჩინარებული ქართველი მფრინავის, იოსებ ოსორაულის ოჯახის წევრებისთვის დაზარალებულის სტატუსის მინიჭებაზე უარის თქმის საფუძველი.
როგორც განცხადებიდან ირკვევა, მთავარ პროკურატურას მიაჩნია, რომ მძევლად აყვანილი მოქალაქის ოჯახის წევრებს დაზარალებულის სტატუსი მხოლოდ იმ შემთხვევაში შეიძლება, მიენიჭოს, თუკი მოქალაქის წინააღმდეგ დანაშაულის ჩადენას მოჰყვა მისი სიკვდილი. ვინაიდან გამოძიებას საქმეზე არ მოეპოვება უტყუარი მტკიცებულებები, რითაც დადასტურდებოდა იოსებ ოსორაულის გარდაცვალების ფაქტი, მთავარი პროკურატურა აღნიშნავს, რომ ამ ეტაპზე ოსორაულის ოჯახის წევრებს უარი უნდა ეთქვათ დაზარალებულის სტატუსის მინიჭებაზე.
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი ნათლად განმარტავს, რომ დაზარალებული შეიძლება იყოს სახელმწიფო, ფიზიკური ან იურიდიული პირი, თუკი მას  მორალური, ფიზიკური ან ქონებრივი ზიანი მიადგა უშუალოდ დანაშაულის შედეგად.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ მთავარ პროკურატურას აქვს  ყველა წინაპირობა, რომელთა გათვალისწინებითაც შეუძლია, დაზარალებულად ცნოს იოსებ ოსორაულის მეუღლე - ნინო ოსორაული და ძმა - გია ოსორაული. ნათელია, რომ კონგოელი ამბოხებულების მიერ იოსებ ოსორაულის მძევლად აყვანისა და შემდგომ გაუჩინარების შედეგად, მის ოჯახს მიადგა მძიმე მორალური და ფსიქოლოგიური ზიანი. მათ მდგომარეობას  უფრო მეტად ამძიმებს ის ფაქტიც, რომ სახელმწიფომ ვერ გაატარა საკუთარი მოქალაქის მძევლობიდან გამოხსნის შესაბამისი ქმედითი ღონისძიებები და ვერ მოიძია  სათანადო ინფორმაცია მისი სიცოცხლისა თუ ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ. უკვე წელიწადნახევარია, ოჯახი საკუთარი რესურსით ცდილობს, მოიძიოს ინფორმაცია საკუთარი ოჯახის წევრის შესახებ კონგოს დემოკრატიულ რესპუბლიკაში, რაც ასევე მატერიალურ დანახარჯებთან და ზიანთან არის დაკავშირებული.
მთავარ პორკურატურაში საქმე აღძრულია  და ძიება მიმდინარეობს სსკ-ის 144-ე მუხლით (მძევლად ხელში ჩაგდება). მთავარი პროკურატურა თავად აცხადებს, რომ არანაირი  მტკიცებულება არ მოეპოვება, რაც დაადასტურებდა იოსებ ოსორაულის გარდაცვალების ფაქტს, მაგრამ ეს ნამდვილად უნდა იყოს განმსაზღვრელი ფაქტორი  ოჯახის წევრებისთვის დაზარალებულის სტატუსის მინიჭების გადაწყვეტილების მიღებისას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს სჯერა, რომ სამართლებრივად მნიშვნელოვანია, იოსებ ოსორაულის ოჯახის წევრებს მიენიჭოთ დაზარალებულის სტატუსი,  რაც მათ დაცულობას და პროკურატურისადმი ნდობას მნიშვნელოვნად გაზრდის.

Statement of Human Rights Center about the victim status of the Congo-Captured Pilot Soso Osorauli’s Family members
August 15, 2018
Human Rights Center echoes the August 14 statement of the Chief Prosecutor’s Office of Georgia, which clarifies the reasons why the family members of the Cong-Captured Pilot Ioseb Osorauli were refused to receive victim status.
As the statement of the Chief Prosecutor’s Office reads, the family members may receive the status only if the crime committed against a citizen of Georgia results into his/her death. As the investigation yet does not have valid evidence that Ioseb Osorauli had deceased, the Chief Prosecutor’s Office refuse the family members to grant the victim status to his family members.
Criminal Procedure Code of Georgia clearly stipulates that a victim may be a natural or legal person that has incurred moral, physical or material damage directly as a result of an offence.
HRC believes, the Chief Prosecutor’s Office of Georgia has all grounds to grant victim status to Nino Osorauli, the wife of the pilot and Gia Osorauli, the brother of the pilot. It is obvious that the family became victim of grave moral and psychological damage by capturing of Ioseb Osorauli by Congolese rebels. In addition to that, the state failed to take adequate measures to liberate the citizen of Georgia and could not obtain valid trustworthy information about his health conditions. The family has been trying to find out the information about the missing family member with their own resources for 18 months that requires additional financial resources too.
The Chief Prosecutor’s Office opened the probe into the case under Article 144 of the Criminal Code of Georgia (hostage-taking). They state there is no evidence to prove the death fact of Ioseb Osorauli though it is essential to grant victim status to the family members.
HRC believes it is important that family members of Ioseb Osorauli received the victim status, it will increase their safety and trust towards the prosecutor’s office.