კამპანია „იცურე მშვიდად“ - კიდევ ერთი აქცია თბილისის ზღვაზე
კამპანია „იცურე მშვიდად“ მონაწილე არასამთავრობო ორგანიზაციებმა დღეს კიდევ ერთი აქცია გამართეს თბილისის ზღვაზე. ამჯერად - ე.წ. კოშკის მიმდებარე ტერიტორიაზე, სადაც წყალსაცავს მდინარე იორი უერთდება.
აქციაში მონაწილეობა მიიღო ადამიანის უფლებათა ცენტრის, პროგრესის ცენტრის, ფონდი კრისტალის, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის, CENN-ის წარმომადგენლებმა და სამოქალაქო აქტივისტებმა - ანა დოლიძემ, ზაზა სარალიძემ, გიორგი ჯანელიძემ და სხვებმა.
კამპანიის მონაწილეები მოითხოვენ, თბილისის მერიამ უზრუნველყოს ამ ადგილის ექსპერტული შეფასება და გაატაროს მოქალაქეთა უსაფრთხოების დაცვის შესაბამისი ღონისძიებები.
მდინარე იორის შესართავი ერთ-ერთი ყველაზე საშიში ადგილია თბილისის წყალსაცავზე, სადაც კუსტარული რეკრეაციული ზონაა მოწყობილი. ტერიტორიაზე არ არის დამონტაჟებული გამაფრთხილებელი აბრები და არც სპეციალური ბარიერებია მოწყობილი. ადამიანები არ არიან ინფორმირებული, რომ ამ ადგილას ბანაობა სახიფათოა.
მდინარე იორის შესართავთან არსებულ საფრთხეებს საუბრობს სტუდია „მონიტორის“ ჟურნალისტური გამოძიების „სიკვდილის ზონა 2“.
კამპანია „იცურე მშვიდად“ 16 ივლისს დაიწყო ანა დოლიძის, ადამიანის უფლებათა ცენტრის, CENN-ის და პროგრესის ცენტრის ინიციატივით. კამპანია გააერთიანებს საზოგადოებრივ ორგანიზაციებს და სამოქალაქო აქტივისტებს და მიმართული იქნება საქართველოში წყლის ობიექტებზე მოქალაქეთა სიკვდილიანობის წინააღმდეგ.
კამპანიის მიზანია ხელისუფლების პასუხისმგებლობის გაზრდა და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება.
ზაფხულის სეზონზე საქართველოში რამდენიმე ათეული ადამიანი იღუპება ზღვაში, ხელოვნურ წყალსაცავებში, ტბებსა და მდინარეებში. საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ინფორმაციით, 2018 წლის 1 მაისიდან 25 ივნისამდე ზღვასა და მდინარეებში 21 ადამიანი დაიხრჩო.
პრობლემას წარმოადგენს წყლის ობიექტებზე მოწყობილი კუსტარული რეკრეაციული ზონები, სადაც არ არის უზრუნველყოფილი მაშველების დახმარება და დაუცველია მოქალაქეთა უსაფრთხოება. განსაკუთრებული საფრთხის შემცველია ადგილები, სადაც ბანაობა აკრძალულია, მაგრამ სახელმწიფოს და კერძო კომპანიებს ტერიტორიები არა აქვთ დაცული კაპიტალური ბარიერებით და ხშირად ამ ტერიტორიებზე არც გამაფრთხილებელი აბრებია გაკრული.
კამპანია „იცურე მშვიდად“ მოუწოდებს ხელისუფლებას, დროულად გადადგას კონკრეტული ნაბიჯები საკანონმდებლო ბაზის დახვეწისა და წყლის ობიექტებზე მოქალაქეთა უსაფრთხოების დაცვის მიმართულებით.

Campaign “Swim Safe” – Next Action at the Tbilisi Sea
Participating CSOs of the campaign Swim Safe organized another action at the Tbilisi Sea nearby the so-called tower, where the Iori River joins the Tbilisi Water Reservoir.
Representatives of the Human Rights Center, Progress Center, Foundation Cristal, Human Rights House Tbilisi, CENN and civil activists Ana Dolidze, Zaza Saralidze, Giorgi Janelidze and others participated in the action on August 2.
The participants of the campaign request the Tbilisi City Hall to conduct expert assessment of the area and take necessary measures to ensure the safety of citizens.
The place where the Iori River joins the Tbilisi Water Reservoir is one of the most dangerous places in the Tbilisi Sea, where artificial recreation zone is arranged. There are no warning banners and special barriers in the area. People are not warned that swimming near the estuary is dangerous.
The journalistic investigation Death Zone 2 of the studio Monitor tells about the threats near the estuary of the Iori River.
The Campaign Swim Safe was launched on July 16 with the initiative of Ana Dolidze, Human Rights Center, CENN and Progress Center.  The Campaign will unify civil society organizations and civil activists and will fight against mortality of citizens in the water bodies in Georgia.
The Campaign aims to increase government’s responsibility and raise public awareness.
In Georgia, during summer seasons, tens citizens die in the sea, artificial water reservoirs, lakes and rivers every year. According to the statistic information of the Emergency Management Service of Georgia, 21 people drowned in the sea and rivers of Georgia from May 1 to June 25, 2018.
Artificially arranged recreation zones in the water bodies are the problem, where service of rescue teams is not provided and citizens are not protected. The places, where swimming is prohibited, are particularly dangerous but the state and private companies do not keep those sites adequately protected with solid barriers and often there are no warning banners either.
Campaign “Swim Safe” calls on the Government of Georgia to take concrete steps to improve the legislation and to ensure safety of citizens in the water bodies.