2018 წლის 28 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნებზე დაფიქსირებული ძირითადი ტენდენციები
საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლები სამ რეგიონში - კახეთში, შიდა ქართლსა და ქვემო ქართლში დააკვირდნენ. ორგანიზაციის 25 მონიტორი მუშაობდა საგარეჯოს და მარნეულის მუნიციპალიტეტების ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში, ახმეტის მუნიციპალიტეტში, კერძოდ - პანკისის ხეობაში და გორის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში.
სტატიკური დამკვირვებლების გარდა, მონიტორინგს ახორციელებდნენ მობილური ჯგუფები, რომლებშიც გაერთიანებული იყვნენ ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინტერნეტგაზეთის - humanrights.ge-ს ჟურნალისტები და ოპერატორები. დღის განმავლობაში დამკვირვებელთა მიერ მოწოდებული ინფორმაცია ქვეყნდებოდა www.humanrights.ge-ზე, ქართულ და ინგლისურ ენებზე და მიეწოდებოდა სხვადასხვა მედიასაშუალებებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლებმა საარჩევნო უბნებზე კენჭისყრის მიმდინარეობისას სულ დაარეგისტრირეს  2 საჩივარი, ასევე 1 საჩივარი საოლქო საარჩევნო კომისიაში და რამდენიმე შენიშვნა ჩანაწერთა წიგნში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლის ერთ-ერთი საჩივარი შეეხებოდა მარნეულის 22-ე საარჩევნო ოლქში, თაზაკენდის მე-13 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირებულ დარღვევას, სადაც ამომრჩეველმა რეგისტრაციისას სხვა ამომრჩევლის გრაფაში მოაწერა ხელი. დარღვევაზე დამკვირვებლის მითითების შემდეგ ამომრჩეველი უბნიდან გაიქცა და აღარ მიიღო მონაწილეობა კენჭისყრაში. რეგისტრატორმა კი უარი განაცხადა, ხელმოწერის გასწვრივ გაეკეთებინა აღნიშვნა, რომ ხელმოწერა არაუფლებამოსილ პირს ეკუთვნოდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მეორე საჩივარი შეეხებოდა საგარეჯოს N11 საარჩევნო ოლქში, სოფელ იორმუღანლოს N42 უბანზე დაფიქსირებულ მნიშვნელოვან დარღვევას. კერძოდ, ხმის დათვლის პროცესში ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა დააფიქსირა, რომ კონვერტების გარკვეული რაოდენობა, რომლებშიც ბიულეტენები იყო მოთავსებული, იყო კალმით მონიშნული. აღნიშნული დარღვევის შესახებ ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა საჩივრით მიმართა როგორც საუბნო საარჩევნო კომისიას, ასევე საგარეჯოს N11 საოლქო კომისიას. ადამიანის უფლებათა ცენტრის საჩივარი დაკმაყოფილდა. საოლქო კომისიის გადაწყვეტილებით. N42 საუბნო საარჩევნო კომისიის შესაბამის წევრს შეეფარდა დისციპლინური სახდელი - გაფრთხილება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორების ინფორმაციით, ხშირად საარჩევნო კომისიების მუშაობაში არის ისეთი დარღვევები და ხარვეზები, რომლებსაც კომისია დამკვირვებელთა შენიშვნების შემდგომ ასწორებს. ორგანიზაციის მონიტორების მიერ დაფიქსირებულ ცალკეულ დარღვევებს არ შეუძლია, არსებითი გავლენა მოახდინოს არჩევნების საბოლოო შედეგებზე. თუმცა, სამწუხაროა, რომ საარჩევნო ადმინისტრაციის პრობლემად კვლავ რჩება საარჩევნო კომისიის წევრების დაბალი კვალიფიკაცია. მათი მხრიდან პროცედურული დარღვევების უმრავლესობა გამოწვეულია არა იმდენად არჩევნების გაყალბების მცდელობით, არამედ არაკვალიფიციურობით და საარჩევნო კანონმდებლობის არცოდნით. ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში კომისიის წევრთა არაკომპეტენტურობის გამო საარჩევნო უბნებზე იქმნებოდა დაძაბულობა და ზოგჯერ - კონფლიქტებიც. საარჩევნო კომისიის წევრთა დაბალი კვალიფიკაცია და პროცედურული საკითხების არცოდნა პრობლემას წარმოადგენდა ასევე გორის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში.
კვლავ სერიოზულ პრობლემას წარმოადგენს ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში ამომრჩეველთა მხრიდან ხმის მიცემის წესების არცოდნა. ამ მხრივ, მნიშვნელოვანი პრობლემები დაფიქსირდა საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში, სადაც ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორების დაკვირვებით, ხშირი იყო შემთხვევები, როდესაც ამომრჩევლები საჭიროებდნენ დახმარებას ხმის მიცემის წესების არცოდნის გამო. მსგავსი სიტუაცია ხშირად წარმოქმნიდა არეულობას. მსგავსი პრობლემები ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ სისტემატურად ფიქსირდებოდა წარსულში გამართულ არჩევნებზეც. მნიშვნელოვანია, რომ ამომრჩეველთა ცნობიერების ამაღლების კუთხით გატარდეს უფრო მეტი ქმედითი ღონისძიებები.
საქართველოში ჩატარებული წინა რამდენიმე არჩევნების მსგავსად, კვლავ შემაშფოთებელ ტენდენციად რჩება საარჩევნო უბნებთან პარტიების კოორდინატორებისა და აგიტატორების გადამეტებული აქტიურობა და ამომრჩეველთა კონტროლის მცდელობა. „ამომრჩეველთა მთვლელები“ ყოველ არჩევნებზე მივლინებულნი არიან საარჩევნო უბნებზე და ამოწმებენ წინასაარჩევნო პერიოდში მონიშნული მხარდამჭერების აქტიურობას, ითვლიან ვინ მივიდა არჩევნებზე და ვინ არა. ისინი ასევე ესაუბრებიან საარჩევნო უბანზე მისულ ამომრჩევლებს და ზოგჯერ ამ საუბარს პირდაპირი აგიტაციის ფორმა აქვს.
საპრეზიდენტო არჩევნებზე ამომრჩეველთა შედარებით დაბალი აქტივობით უკმაყოფილო კოორდინატორები მობილური ტელეფონებით ურეკავდნენ ამომრჩევლებს და არკვევდნენ არჩევნებზე გამოუცხადებლობის მიზეზებს.
საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფლებში - იორმუღანლოსა და ლამბალოში კოორდინატორები განსაკუთრებული მონდომებით ცდილობდნენ ამომრჩეველთა მობილიზებას. უბანზე მისულ ამომრჩევლებს ართმევდნენ პირადობის მოწმობებს, ეძებდნენ მათ ამომრჩეველთა სიებში და მიჰყვებოდნენ საარჩევნო უბნის კარამდე, სადაც ხმამაღლა იძახდნენ მათ სარეგისტრაციო ნომრებს. პანკისის ხეობაში, ერთსა და იმავე ადამიანებს საარჩევნო უბანზე თავიანთი ავტომანქანებით მოჰყავდათ ამომრჩევლები, რომლებიც, ხშირად, წარმოადგენენ ხანდაზმულ ამომრჩევლებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრისა და სხვა დამკვირვებელი ორგანიზაციების რეკომენდაციით, მნიშვნელოვანია, ეს პრობლემა გასაგებად გაიწეროს და მოწესრიგდეს საარჩევნო კანონმდებლობაში. დღეისათვის საარჩევნო კოდექსი პირდაპირ არ კრძალავს საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე პარტიათა კოორდინატორების/აგიტატორების აქტიურობას. თუმცა, საარჩევნო კოდექსის თანახმად, ერთ-ერთი მთავარი პრინციპია ამომრჩევლის ნების თავისუფალი გამოვლენა. ამავე დროს, აკრძალულია ნებისმიერი ზემოქმედება, რომელიც ზღუდავს ამომრჩევლის ნების თავისუფალ გამოვლენას.
სხვადასხვა ფორმით ამომრჩეველთა მობილიზება, საარჩევნო უბნებზე მათი გამოცხადების აქტიური კონტროლი, პირადობის მოწმობების გამორთმევა და ამომრჩეველთა სიაში პირადი მონაცემების გადამოწმება, სატელეფონო ზარები შინ მყოფ ამომრჩევლებთან უბანზე გამოცხადების მოთხოვნით - კოორდინატორებისა და აგიტატორების მუშაობის ასეთი აგრესიული მეთოდები არჩევნებზე ხელს უშლის ამომრჩეველთა თავისუფალი ნების გამოვლენას.
ამავდროულად, სხვადასხვა პარტიების კოორდინატორებსა და მხარდამჭერებს შორის ხშირია ინციდენტები და კონფლიქტები საარჩევნო უბნების მიმდებარედ, რაც აფერხებს არჩევნების მშვიდ და სამართლიან გარემოში წარმართვას.
28 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნებზე, ასევე, მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენდა სადამკვირვებლო ორგანიზაციის სტატუსით დარეგისტრირებული არასამთავრობო ორგანიზაციები, რომლებიც რეალურად კონკრეტული პარტიის, „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერებს წარმოადგენდნენ. დაფიქსირდა შემთხვევები, როდესაც მსგავსი ორგანიზაციის წარმომადგენლები ახდენდნენ როგორც უბანზე დაკვირვებას, ასევე ამომრჩეველთა მობილიზაციას საარჩევნო უბნებზე.
დარღვევები და საინტერესო ფაქტები საარჩევნო უბნებზე
გორის 32-ე ოლქში, დიცის 39 ე უბანზე 4 ამომრჩეველი სიაში არ აღმოჩნდა. ოთხი პირი, რომლებიც ერთი ოჯახის წევრები არიან, წინა სხვა არჩევნებზე ყოველთვის ერთსა და იმავე უბანზე აძლევდნენ ხმას. ამჯერად კი ისინი სიაში არ აღმოჩნდნენ.
გორის 32-ე ოლქის,  ტყვიავის 92-ე და 64-3 უბნებთან მობილიზებული იყო კოორდინატორების განსაკუთრებით დიდი რაოდენობა, რომლებსაც ავტომობილებზე გაკრული ჰქონდათ „ქართული ოცნების“ მიერ მხარდაჭერილი საპრეზიდენტო კანდიდატის საარჩევნო ნომერი. ამ უბნებთან ასევე მობილიზებული იყვნენ პოლიციელებიც.
პანკისის ხეობის სოფელ დუისში დილის 8 საათიდან №5 საარჩევნო უბნის მიმდებარედ იმყოფებოდა დუისის მერის წარმომადგენელი თამარ მარგოშვილი. მას ამომრჩევლები არჩევნებზე საკუთარი ავტომობილით მოჰყავდა და შემდეგ უბნამდე აცილებდა.
მარნეულის 22-ე საარჩევნო ოლქში, საბირკენდის მე-12 საარჩევნო უბანზე აგიტაციას ეწეოდა საპრეზიდენტო კანდიდატის, დავით ბაქრაძის წარმომადგენელი აკამედ იმამკულიევი. უბანზე შესვლისას მას რეგისტრაცია არ გაუვლია, რაზეც დამკვირვებლებმა მისცეს შენიშვნა. შენიშვნამ მისი აგრესია გამოიწვია. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლის მოწოდების შემდეგ იმამკულიევმა რეგისტრაცია გაიარა, ვიდეოკამერა დაამონტაჟა და საარჩევნო უბანი დატოვა. მანამდე მან უბანზე მყოფ ამომრჩევლებს მოუწოდა, ხმა დავით ბაქრაძისთვის მიეცათ.
საგარეჯოს მე-11 საარჩევნო ოლქში, იორმუღანლოს 42-ე საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა ბულინგის შემთხვევა. მოხუცს, რომელიც საარჩევნო უბანზე შესვლას ცდილობდა, ხელი ჰკრა სხვა ამომრჩეველმა. დამკვირვებლის შენიშვნის შემდეგ კომისიის თავმჯდომარე ამომრჩეველს დაეხმარა, შესულიყო უბანზე, მაგრამ გასვლის შემდეგაც გარეთ მდგომმა პირმა კვლავ ხელი ჰკრა ამომრჩეველს. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა ჩანაწერთა წიგნში შენიშვნა დააფიქსირა.
მარნეულის 22-ე ოლქის 67-ე უბანზე დილით წილისყრა არ იყო ჩატარებული და საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებს სიტყვიერად ჰქონდათ განაწილებული მოვალეობები. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლის შენიშვნის შემდეგ, წილისყრა ჩატარდა.
მარნეულის 22-ე ოლქის 67-ე უბანზე იმყოფებოდა ორი არაუფლებამოსილი პირი: დაცვის პოლიციის წარმომადგენელი და პირი საცნობი ნიშნის გარეშე, რომელმაც განაცხადა, რომ „ქართული ოცნების“ დამკვირვებელი იყო. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლის შენიშვნის შემდეგ, მათ დაატოვებინეს უბნის ტერიტორია, რაც დაცვის პოლიციის თანამშრომელმა გააპროტესტა. ამის შემდეგ უბანზე მივიდა პოლიციის თანამშრომელი. დამკვირვებელმა მოუწოდა კომისიის თავმჯდომარეს,  პოლიციელს დაეტოვებინა უბანი, რაზეც პოლიციელი გაბრაზდა და დამკვირვებელს მიმართა, რომ მისი საქმე არ იყო. მიუხედავად ამისა, კომისიის თავმჯდომარემ პოლიციელს უბანი დაატოვებინა.
მარნეულის 22-ე საარჩევნო ოლქის, საბირკენდის მე-12 უბანზე „ადვოკატთა და იურისტთა საერთაშორისო ობსერვატორიის“ წარმომადგენლებს მიკროავტობუსით მიჰყავდათ ამომრჩევლები, სავარაუდოდ - „ქართული ოცნების“ მხარდაჭერილი კანდიდატის სასარგებლოდ ხმის მისაცემად. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლის ინფორმაციით, მათ 5-ჯერ მაინც მოიყვანეს დღის განმავლობაში სხვადასხვა ამომრჩეველი. „ადვოკატთა და იურისტთა საერთაშორისო ობსერვატორია“ „ქართული ოცნების“ სასარგებლოდ მუშაობდა გორის მუნიციპალიტეტის საარჩევნო უბნებზეც.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების მონიტრორინგს  ახორციელებს პროექტით - „2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებისა და სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს გამოძიების მონიტორინგი საქართველოში“. პროექტს მხარს უჭერს ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი, მონიტორინგის გზით, შეაფასებს საქართველოს საარჩევნო პროცესის შესაბამისობას საერთაშორისო და ადგილობრივ სტანდარტებთან, ხელს შეუწყობს საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლებას რეგიონებში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე და  შერჩეულ საარჩევნო უბნებში უზრუნველყოფს საარჩევნო პროცესის  გამჭვირვალობას.

Main Tendencies Observed during the October 28 Presidential Elections in 2018
The observers of Human Rights Center monitored the Presidential Elections in Kakheti, Shida Kartli and Kvemo Kartli regions. 25 Monitors of HRC were deployed in the ethnic-minority inhabited villages of Sagarejo and Marneuli municipalities; in Akhmeta municipality – namely in Pankisi Gorge and in the ABL villages in Gori municipality.
Besides stationed observers, HRC monitored the elections with mobile groups, which were composed of journalists and cameramen of the HRC online newspaper humanrights.ge. Throughout the Election Day, the information about observed violations was collected and processed in the head office and published on the online newspaper of the HRC www.humanrights.ge in Georgian and English languages. The information was sent to media organizations.
HRC observers lodged 2 complaints to the PECs, 1 complaint to the DEC and made several remarks in the logbook in different polling stations.
One of the complaints of the HRC observer was lodged in Tazakendi village polling station N13 in Marneuli election district N 22, where a voter made a signature in the box of other voter. After the observer’s remark, the voter rushed out of the polling station and did not participate in the elections at all. The registrar refused to make a remark in the box clarifying that the signature was made by unauthorized person.
The second complaint was about the violation observed in the Iormuganlo village precinct N 42 in Sagarejo municipality. HRC observer reported that significant violation was observed during the counting of votes in the precinct. The envelopes, where the ballot papers were placed, were marked by pen. HRC observer lodged a complaint to the PEC and Sagarejo DEC N 11. The complaint of the Center was satisfied and the Sagarejo DEC imposed disciplinary sanction on the commission member - warning.
As reported by HRC monitors, often, PEC members make mistakes, which are promptly improved after their remarks. The violations, which were observed by HRC monitors by now, cannot impact the final results of the elections. However, it is a pity that low qualification of the PEC members is still a challenge for the election administration. Majority of procedural violations made by the PEC members are caused by their low qualification and lack of knowledge of election law rather than the desire to fraud the elections. These problems are particularly frequent in the ethnic-minority inhabited villages, where incompetence of the PEC members often cause tension and sometimes conflicts. Low qualification and lack of knowledge of procedural issues by the PEC members was the problem in the conflict-affected villages of Gori municipality.
The voters in the ethnic-minority inhabited villages still do not know election procedures and it creates serious problems. In this regard, significant violations were observed in Sagarejo municipality, where, as reported by HRC observers, often voters needed help as they did not know election procedures and rules. Similar situation created disorder. HRC monitors systematically observed similar violations during the past elections. It is essential to take more effective measures to increase knowledge of voters about the election procedures and rules.
Like during previous elections in Georgia, excessive activity and attempt to control the voters by the coordinators and campaigners of political parties have become an alarming tendency. “Counters of the voters” are deployed in all polling stations and control supporters of the political parties. They count who has come and who has not among those, whom they recorded in advance. They are speaking with the voters and sometimes it has form of direct campaigning.
The coordinators dissatisfied with the low turnout of the voters call citizens by phones and try to find out the reasons why they had not come to vote.
In the villages of Iormuganlo and Lambalo in Sagarejo municipality, the coordinators are particularly active to mobilize the voters. They take IDs from the citizens, look for their registration numbers in the voters’ lists and accompany them to the doors of the polling stations, and then shout their registration numbers.  In the Pankisi Gorge, one and the same people were transporting voters from home to the precincts, mostly the passengers were elderly people.
HRC and other observation organizations recommend it is essential to regulate this problem by the election law. Today, the election code does not prohibit presence of coordinators/agitators of the political parties in the vicinities of polling stations that hinders the voters to vote freely. At the same time it is prohibited to impact free will of voters during the elections.
Mobilization of the voters, active control of their arrival in polling stations, examining the IDs and registration numbers in the voters’ lists, phone calls to the citizens who stayed at home – such aggressive forms used by the coordinators and agitators hinder expression of free will during the elections.
At the same time, coordinators and supporters of different political parties often have conflicts in the vicinities of the polling stations that hinders peaceful and fair election environment.
During the October 28, Presidential Elections, the nongovernmental organizations registered as observation organizations created significant problem as they were supporters of the ruling political party Georgian Dream. HRC monitors observed the facts when representative of those organizations mobilized voters in concrete polling stations.
Violations and interesting facts in polling stations
4 persons were not found in the election list in Ditsi village polling station N 39 in Gori election district N 32. They are members of one family and always voted in the polling station N 39 during previous elections. This time, they were not on the list.
Particularly large number of coordinators was mobilized nearby the Tkviavi village polling station N 92 and 64-3 in Gori election district N 32. They had posters of the Georgian Dream backed presidential candidate on the cars. Police officers were also deployed nearby those polling stations.
Representative of the Akhmeta mayor representative in Duisi village Tamar Margoshvili stayed nearby the polling station N 5 in Duisi village since 8 am and was bringing voters by her car.
Representative of the presidential candidate Davit Bakradze, Akamed Imamkulyev was conducting agitation in favor of Bakradze in Sabirkendi polling station N12 in Marneuli election district N22. He did not get registered in the polling station and the observers gave a remark. He got aggressive and after the HRC observer’s request, Imamkulyev got registered, installed a video-camera and left the polling station. Before leaving, he called on the voters in the precinct to vote for Davit Bakradze.
Fact of bullying was observed in the Iormuganlo village polling station N 42 in Sagarejo election district N 11. An old person, who tried to enter the polling station, was pushed by another voter. After the observer made a remark, the PEC chairperson assisted the voter to enter the polling station but having left the precinct, the person standing outside pushed her again. HRC observer made a note in the logbook.
In the morning, the lot was not cast in the polling station N 67 in Marneuli election district N 22 and the PEC members had verbally distributed their functions. After the remark of the HRC observer, the lot was cast.
Two unauthorized persons were in the polling station N 67 in Marneuli election district N 22: defense police officer and a person without a badge, who said that he was observer from the Georgian Dream. After the remark of the HRC observer he was asked to leave the precinct but the defense police officer protested it. Afterwards, some police officers entered the precinct. The HRC observer called on the PEC chairperson to request the police officers to leave the precinct. The police officer got irritated and told the observer that it was not her business. Regardless this incident, the PEC chairperson made the police officer to leave the precinct.
Representatives of the International Observatory of the Advocates and Lawyers brought voters to the Sabirkendi village polling station N 12 in Marneuli election district N 22 by mini-buses, allegedly to vote for the Georgian Dream backed presidential candidate. According to the HRC observer, they brought five groups of different voters throughout the day by mini-bus. HRC observers reported that the International Observatory of Advocates and Lawyers was working in support of the Georgian Dream backed presidential candidate in the polling stations in Gori municipality too.
HRC monitored the 2018 Presidential Elections in the frame of the project “Monitoring of the 2018 Presidential Elections and ICC Investigation in Georgia,” which is implemented with the financial support of the Norwegian Helsinki Committee.
HRC, through monitoring, will evaluate the compliance of the election process with international and local standards; will promote increased public awareness about ongoing political process in the regions and transparency of the election process in the targeted polling stations.
After the Election Day, Human Rights Center will produce a report on the violations observed during the Election Day in Georgian and English languages. The report will present the recommendations to the CEC, Parliament of Georgia and respective state institutions.