პოლიცია მშვიდობიანი შეკრების კონსტიტუციურ უფლებაში უხეშად ერევა
გვსურს, გამოვეხმაუროთ 2018 წლის 26 სექტემბერს, თბილისში, პარლამენტის წინ ზაზა სარალიძისა და მალხაზ მაჩალიკაშვილის მიერ ორგანიზებულ აქციაზე პოლიციის მიერ მშვიდობიანი შეკრების უფლებაში უხეში ჩარევის ფაქტს. როგორც მედიით გავრცელებული ინფორმაცია ადასტურებს, აქციის მონაწილეები კარვის განთავსებას ტროტუარზე გეგმავდნენ, რაც არ გამოიწვევდა პარლამენტის შენობის ფუნქციონირების შეფერხებას/ბლოკირებას. პოლიციის თანამშრომლებმა დაშალეს კარვის კონსტრუქცია და აქციის მონაწილეებს არ მისცეს შესაძლებლობა, პროტესტი ამ ფორმით განეგრძოთ. ასევე, ვრცელდება ინფორმაცია, პოლიციის მხრიდან აქციის მონაწილეთა მიმართ ფიზიკური ძალის გამოყენების, კარვის ჩამორთმევის და ავტომანქანის ჩხრეკის შესახებ. ამავე დღეს, დაახლოებთ 23:00 საათზე, პოლიციამ სამოქალაქო აქტივისტს, ნატა ფერაძეს და მასთან ერთად მყოფ პირს, არ მისცეს შესაძლებლობა შეერთებოდნენ მიმდინარე აქციას და ძალისმიერი მეთოდებით ჩამოართვეს ჩანთა, რომელშიც კარავი იყო შენახული. აქციის ტერიტორიაზე მათი შეშვება, მხოლოდ კარვის ჩამორთმევის შემდეგ გახდა შესაძლებელი.
აღსანიშნავია, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც პოლიცია აქციის მონაწილეებს მათ მიერ არჩეული მშვიდობიანი ფორმით შეკრების გამართვის შესაძლებლობას არ აძლევს. მსგავს ფაქტს ადგილი ჰქონდა  2018 წლის 11 სექტემბერს, თუმცა, ამ დრომდე უცნობია შესაბამისი უწყებების მხრიდან მოჰყვა თუ არა სათანადო რეაგირება მშვიდობიანი შეკრების უფლებაში ჩარევას.
პოლიციის ქმედება, არ დაუშვას აქციის მონაწილეების მიერ შეკრების ადგილას კარვის განთავსება, წარმოადგენს მშვიდობიანი შეკრების ფორმის კონტროლის მცდელობას, რაც უხეშად არღვევს საქართველოს კონსტიტუციითა და “შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ” საქართველოს კანონით გარანტირებულ შეკრების უფლების არსს. შინაგან საქმეთა სამინისტრო ვალდებულია, ხელი არ შეუშალოს შეკრების ჩატარებას იმ ფორმით, რომელიც მშვიდობიანია და არჩეულია აქციის მონაწილეთა მიერ. აქციის ფორმის, დროისა და ადგილის არჩევის უფლება ისევეა შეკრების უფლების ნაწილი, როგორც მისი შინაარსი  და კარავი შესაძლოა წარმოადგენდეს აქციის გაგრძელებისათვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან ატრიბუტს.
OSCE / ODIHR-ის სახელმძღვანელო მითითებების თანახმად, კარვისა და სხვა დროებითი კონსტრუქციების აგება მოიაზრება მშვიდობიანი შეკრების უფლებით დაცულ სფეროში. აქტი, რომელიც კრძალავდა „კონტროლირებად ტერიტორიებზე“ კარვების, ქარავნისა და სხვა კონსტრუქციების აგებას ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-11 მუხლით დაცული მშვიდობიანი შეკრების უფლების საწინააღმდეგოდ იქნა მიჩნეული გაერთიანებული სამეფოს წინააღმდეგ ერთ-ერთ გადაწყვეტილებაში, იმ მიზეზით, რომ კარვის აგებამ, როგორც პროტესტის ფორმამ და საშუალებამ შეიძინა საპროტესტო გზავნილისაგან განუყოფელი სიმბოლური მნიშვნელობა.
ტროტუარი წარმოადგენს საჯარო სივრცეს, რომელზე წვდომის უფლებაც ყველასთვის თანაბრადაა უზრუნველყოფილი, შესაბამისად, სახელწიფო ვალდებულია ხელი  შეუწყოს მშვიდობიანი აქციის ორგანიზატორებისათვის სასურველ ადგილას გამართვას.
2011 წელს მიღებულ გადაწყვეტილებაში საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ ხაზგასმით აღნიშნა რომ “[შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლებით] თანაბარი და სრულფასოვანი სარგებლობის შესაძლებლობა საზოგადოების ღიაობის და დემოკრატიულობის ხარისხს განსაზღვრავს”. შეკრება-მანიფესტაციის მონაწილეთა მიერ დროებითი კონსტრუქციების განთავსების აკრძალვის შესაძლებლობა კი მხოლოდ გზის სავალი ნაწილის გადაკეტვის კონტექსტში, სხვათა უფლებების დაცვის ლეგიტიმურ მიზანთან მიმართებით განიხილა.  სასამართლოს განმარტებით “შეკრებაში მონაწილენი თავად განსაზღვრავენ იმ ფორმას, რომელიც შეკრების მიზანს საუკეთესოდ გამოხატავს.” (“შეკრებებისა და მანიფესტაციების უფლება მოიცავს შეკრების გამართვის ადგილის, დროის, ფორმისა და შინაარსის არჩევის უფლებას” საქართველოს კონსტიტუცია კი ამ უფლების შეზღუდვას დასაშვებად მხოლოდ იმ შემთხვევაში მიიჩნევს თუკი მან კანონსაწინააღმდეგო ხასიათი მიიღო. ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოს მოქმედი კანონმდებლობა არ ითვალისწინებს დროებითი კონსტრუქციების, მათ შორის კარვის დადგმის აკრძალვას იმ შემთხვევაში თუკი იგი ხელს არ უშლის გზის სავალ ნაწილს. ამდენად, სამართალდამცველთა ქმედება არამხოლოდ უკანონო, არამედ, არაკონსტიტუციურია.
პოლიციის ქმედება ასევე წინააღმდეგობაში მოდის ეროვნული სასამართლოს მიერ დადგენილ პრაქტიკასთან. 2016 წელს თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებით, დადგინდა, რომ წინასწარი თანხმობის გარეშე კარვის დადგმის განთავსება ჯდება მშვიდობიანი შეკრების უფლებაში. სასამართლომ განმარტა, რომ ,,შეკრებებისა და მანიფესტაციების უფლება მოიცავს შეკრების გამართვის ადგილის, დროის, ფორმისა და შინაარსის არჩევის უფლებას, რაც შესაძლებლად მიიჩნევს დროებითი კონსტრუქციების განთავსების შესაძლებლობას“.
აღსანიშნავია, რომ ,,შეკრების ან მანიფესტაციის მოწყობის ანდა მასში მონაწილეობის უფლების განხორციელებისათვის უკანონოდ ხელის შეშლა ძალადობით, ძალადობის მუქარით ან სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით” წარმოადგენს დანაშაულს და იწვევს  სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას.
შინაგან საქმეთა მინისტრის მიერ გაკეთებული განმარტება, რომ აღნიშნული აკრძალვა ემსახურებოდა პროვოკაციული ქმედებების თავიდან არიდებას,  მართლწესრიგის დაცვასა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფას უსაფუძვლოა და გვაფიქრებინებს, რომ პოლიცია მოქმედებს არა საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის მიზნით, არამედ პროტესტის გამოხატვისათვის მიზანმიმართული ხელშეშლის ინტერესით.
ხელმომწერი ორგანიზაციები მივმართავთ:
- შინაგან საქმეთა სამინისტროს, შეწყვიტოს მშვიდობიანი შეკრების უფლებაში ჩარევა და აქციის მონაწილეებს მისცენ შესაძლებლობა აქციის მიმდინარეობისას განათავსონ კარავი;
- მთავარ პროკურატურას, მშვიდობიანი შეკრების უფლების შეზღუდვასთან დაკავშირებით დაიწყოს გამოძიება და სისხლისსამართლებრივ პასუხისგებაში მისცეს ის პირები, რომლებიც უშუალოდ მონაწილეობდნენ  საკუთარი თანამდებობის გამოყენებით  აღნიშნული უფლების უკანონოდ შეზღუდვაში.

THE POLICE INTERFERE GROSSLY WITH THE CONSTITUTIONAL RIGHT TO PEACEFUL ASSEMBLY
We would like to respond to the incident of gross interference with the right to peaceful assembly by the police, which took place at a protest rally organized by Zaza Saralidze and Malkhaz Machalikashvili in front of the Parliament in Tbilisi on September 26, 2018.  As confirmed by news reports, the protesters were planning to put up a tent on the pavement, which would not have caused interruption/blocking of the functioning of the Parliament building. Police officers dismantled the construction of the tent and didn’t allow the protesters to continue the protest in this form. There were also reports that the police had used physical force against the protesters, confiscated the tent, and conducted a search of a car. On the same day, at about 11 PM, the police prevented civil activist Nata Peradze and a person accompanying her from joining the ongoing protest rally and forcibly confiscated a bag which contained a tent. They were only allowed to enter the area of the rally after the police had confiscated the tent.
It should be noted that this is not the first time the police have prevented protesters from holding an assembly in the peaceful form of their choosing. A similar incident took place on September 11, 2018, though it is still unknown whether or not the interference with the right to peaceful assembly was followed by an appropriate response by the relevant agencies.
Prevention of protesters from putting up a tent in the area of assembly on the part of the police constitutes an attempt to control the form of peaceful assembly, which grossly violates the essence of the right to peaceful assembly guaranteed by the Constitution of Georgia and by the Law of Georgia on Assemblies and Demonstrations. The Ministry of Internal Affairs is obliged not to interfere with the holding of an assembly in the form that is peaceful and that has been chosen by the protesters. The right to choose the form, time, and place of a protest rally is part of the right to assembly on a par with its content, and a tent may be a vital attribute for continuing a protest rally.
According to the Guidelines of the OSCE/ODIHR, putting up a tent and other temporary constructions is regarded as part of the realm protected by the right to peaceful assembly. An act that prohibited putting up tents, caravans, and other constructions in ‘controlled areas’ was deemed to contradict the right to peaceful assembly protected by Article 11 of the European Convention on Human Rights in one of the judgments against the United Kingdom, because putting up a tent, as the form and means of protest, has assumed a symbolic significance that is inseparable from the protest message.
The pavement is a public space to which everyone is entitled equal access; accordingly, the State is obliged to contribute to holding of peaceful assemblies at places suitable for protest organizers.
In a judgment adopted in 2011, the Constitutional Court of Georgia emphasized that ‘the possibility of equal and meaningful exercise [of the right to assembly and demonstration] determines the quality of openness and democracy of a society. The Court only deemed it possible to prohibit protesters from putting up temporary constructions in the context of blocking the carriageway, in relation to the legitimate goal of protecting other people’s rights. According to the Court, ‘participants of an assembly should be able to determine themselves the form which best expresses the goal of the assembly.’[5] (‘The right to assembly and demonstration includes the right to choose the place, time, form, and content of an assembly.’) In addition, the Constitution of Georgia only considers it admissible to restrict this right if the assembly assumes an unlawful character. It should be emphasized that the legislation in force in Georgia does not provide for the prohibition of putting up temporary constructions if they don’t interfere with the traffic. Thus, the actions of the law enforcement officers were not only unlawful but also unconstitutional.
The actions of the police also contradict the practice established by national courts. A judgment adopted by the Tbilisi City Court in 2016 established that putting up a tent without a prior permission falls within the right to peaceful assembly. The Court explained that ‘the right to assembly and demonstration includes the right to choose the place, time, form, and content of the assembly, which implies the possibility of putting up temporary constructions.’
It should be noted that ‘unlawful interference with the exercise of the right to hold or participate in an assembly and demonstrations using violence, threat of violence or official position’ is a crime and entails criminal liability.
The explanation of the Minister of Internal Affairs that the said restriction served to avoid provocations, uphold law and order, and ensure the safety is groundless and makes us think that the actions of the police were motivated by the interest of targeted interfering with the expression of protest rather than upholding the public order.
We, the signatory organizations, call upon:
- The Ministry of Internal Affairs – to stop interfering with the right to peaceful assembly and to allow protesters to put up a tent for the duration of the rally;
- The Chief Prosecutor’s Office – to launch an investigation in connection with the restriction of the right to peaceful assembly and to bring criminal charges against the individuals who directly participated in the unlawful restriction of the said right using official position.