გაერთიანებული ოპოზიციისათვის თელავში მიმავალი გზების გადაკეტვა შეკრების თავისუფლების მორიგი შეზღუდვაა
17 დეკემბერი, 2018
ხელმომწერი ორგანიზაციები უკიდურეს შეშფოთებას გამოხატავთ ახალი პრეზიდენტის ინაუგურაციის პარალელურად, სახელმწიფოს მხრიდან, გაერთიანებული ოპოზიციის მიერ თელავში მანიფესტაციის ჩატარების  ხელშეშლის ფაქტთან დაკავშირებით.
გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, 2018 წლის 16 დეკემბერს დაანონსებული პრეზიდენტის საინაუგურაციო ცერემონიალთან დაკავშირებით  გაერთიანებულმა ოპოზიციამ და მისმა მხარდამჭერებმა განიზრახეს თელავში მშვიდობიანი აქციის გამართვა,  თუმცა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა აქციაში მონაწილეობის მსურველ პირებს რამდენიმე ლოკაციაზე, გომბორის უღელტეხილთან და გურჯაანში ხელოვნური დაბრკოლებები შეუქმნეს. საბოლოოდ, ოპოზიციამ დაგეგმილი  აქციის ჩატარება თელავში ვერ მოახერხა.
საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლით აღიარებულია პირთა უფლება წინასწარი ნებართვის გარეშე შეიკრიბონ საჯაროდ, როგორც ჭერქვეშ, ასევე გარეთ. კონსტიტუციით გარანტირებულია ასევე საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე თავისუფლად გადაადგილების უფლება. აღნიშნული უფლებები არ არის აბსოლუტური ხასიათის, იგი შეიძლება შეიზღუდოს, თუმცა შეზღუდვას უნდა გააჩნდეს ლეგიტიმური მიზანი და იყოს აუცილებელი და პროპორციული ამ მიზნის მისაღწევად. ამდენად უფლებაში ჩარევისას სახელმწიფო უნდა მოქმედებდეს კერძო და საჯარო ინტერესების დაბალანსების მოტივით.
განვითარებული მოვლენები ცხადჰყოფს, რომ სახელმწიფო ორგანოების მხრიდან ადგილი ჰქონდა უფლებამოსილების გადაჭარბებას და პირთა გადაადგილების თავისუფლების, ისევე როგორც შეკრებისა და მანიფესტაციის თავისუფლების გაუმართლებელ შეზღუდვას- გაერთიანებულ ოპოზიციას შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა აუკრძალეს არათუ პრეზიდენტის საინაუგურაციო ცერემონიალის მიმდებარე ტერიტორიაზე აქციის ჩატარება, არამედ ქალაქ თელავში შესვლაც კი. ის ფაქტი, რომ  სახელმწიფო ორგანოებმა მანიფესტანტებს შესთავაზეს გადაადგილების ალტერნატიული საშუალება გრძელი შემოვლითი გზის სახით, სახელმწიფოს ქმედებას არ ხდის მართლზომიერს. ოპოზიციის აქცია შეეხებოდა საინაუგურაციო ცერემონიალს და ამდენად, მიზანმიმართულმა შეფერხებამ მთლიანობაში შინაარსი გამოაცალა მის ჩატარებას. ამავდროულად, შემაშფოთებელია აღნიშნულის საპასუხოდ ოპოზიციის მხარდამჭერების მიერ გუშინ დეპუტატების მანქანაზე განხორციელებული თავდასხმა.
აქვე აღნიშვნის ღირსია, რომ ეს არ არის პოლიციის მხრიდან მშვიდობიანი აქციის ხელშეშლის პირველი შემთხვევა და ბოლო პერიოდში სამწუხაროდ, ამ მხრივ ცუდი ტენდენცია შეინიშნება (ე.წ. შვილმოკლული მამების აქციისას კარვების დადგმის აკრძალვა, ბასიანის სპეცოპერაცია და მის შემდგომ გამართული აქცია და ა.შ.).
მიგვაჩნია, რომ სახელმწიფოს ქმედება და მანიფესტანტების უფლებების შეზღუდვა ეწინააღმდეგება დემოკრატიულ ღირებულებებს,  საქართველოს კონსტიტუციას და საერთაშორისო ხელშეკრულებებით ნაკისრ ვალდებულებებს. ვითარებას ამძაფრებს ის ფაქტი, რომ მოცემულ შემთხვევაში, სახეზე იყო არა რიგითი საჯარო მოხელეების მხრიდან უფლებამოსილების გადაჭარბება, არამედ  სახელმწიფოს ინსტიტუციონალური ნაბიჯი - ოპოზიციის წარმომადგენელთათვის ქ. თელავში შესვლის აკრძალვით, არამართლზომიერად შეეზღუდათ გადაადგილების თავისუფლება და ამდენად არ მიეცათ მათთვის აქციის გამართვის საშუალება. უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ მსგავსი გადაწყვეტილებები ზიანს აყენებს პოლიციის რეპუტაციას, რაც თავის მხრივ მოქალაქეებსა და პოლიციას შორის კონფლიქტის მიზეზი ხდება.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით მოვუწოდებთ საქართველოს მთავარ პროკურატურას გამოიძიოს შსს-ს წარმომადგენლების მხრიდან გადაადგილებისა და შეკრების თავისუფლების შეზღუდვის კანონიერების საკითხი. ასევე შეისწავლოს ძალადობის ფაქტები, რომელიც მიმართული იყო ერთი მხრივ აქციის მონაწილეების, მეორე მხრივ  კი ინაუგურაციაზე მისული პირების, მათ შორის დეპუტატების წინააღმდეგ. ამავდროულად მნიშვნელოვანია მან ამცნოს საზოგადოებას გამოძიების შედეგები. ამასთან, მოვუწოდებთ ოპოზიციასა და მის მხარდამჭერებს გამოიჩინონ მეტი პასუხისმგებლობა და იმოქმედონ კანონის ფარგლებში.

Blocking the road to Telavi for the United Opposition Restricted Freedom of Assembly
The under-signatory organizations express extreme concern over hindering the manifestation of the United Opposition in Telavi in parallel to the inauguration ceremony of the president-elect.
According to the spread information, the United Opposition and their supporters planned to organize a peaceful demonstration in Telavi on December 16, 2018 in parallel to the scheduled inauguration ceremony of the president-elect. However, the police officers created artificial obstacles for them in several areas – on Gombori Pass and in Gurjaani municipality. Finally, the opposition was not able to conduct the protest demonstration in Telavi.
Article 25 of the Constitution of Georgia guarantees everybody’s right to public assembly either indoors or outdoors without prior permission. The Constitution also guarantees liberty of movement within the entire territory of Georgia. These rights are not absolute, they may be limited based on legitimate goals of the state and shall be necessary and proportional for the achievement of the goal. Consequently, when the State hinders these rights, it shall act in accordance to the balance between private and public interests.
The developments in Kakheti on December 16, 2018 revealed that the state bodies exceeded their power and restricted liberty of movement and right to assembly and manifestation of people – officers of the Ministry of Internal Affairs forbade the United Opposition members not only to hold protest demonstration nearby the venue of the inauguration ceremony but even to enter the city of Telavi. The fact that the State representatives offered the protesters to take roundabouts as an alternative way to Telavi, does not make the action of the State lawful. The opposition protested the inauguration ceremony and purposeful hindering of their movement made the action unreasonable. At the same time, attack on the cars of the Members of Parliament from the side of the opposition supporters was alarming fact.
It is worth to note that it is not first fact when police hinders peaceful demonstration and unfortunately, recently, we observe negative tendency in this direction (prohibition installment of tents during the action of the fathers of the killed boys, raid in the night club Bassiani and follow up protest demonstration, etc).
We believe the action of the State and restriction of the protesters’ rights come in conflict with the democratic values, the Constitution of Georgia and the obligations under the international agreements. The situation is worsened with the fact that in this concrete case the excessive force was used not by regular public servants but it was institutionalized step taken by the state to prohibit the members of the opposition to enter Telavi, to restrict liberty of movement and to disable them to hold protest rally. It must be mentioned that similar decisions harm the reputation of the police that causes conflicts between citizens and the police.
Considering the abovementioned, we call on the Chief Prosecutor’s Office of Georgia to investigate legality of the restricted freedom of movement and assembly from the side of MIA representatives. The CPO shall also study the violence facts committed against the demonstrators and the people, including MPs, who were going to participate in the inauguration. It is also important to inform the society about the investigation results. We call on the opposition and their supporters to demonstrate more responsibility and act in accordance to the law.