ლიბიაში გარდაცვლილ 23 წლის მეზღვაურს კვირის ბოლოს გადმოასვენებენ
ლიბიაში ნაოსნობისას გარდაცვლილი 23 წლის ქართველი მეზღვაურის, დავით რაზმაძის, ცხედრის გადმოსვენების პროცესი დაიწყო. ლიბიის პროკურატურამ საგამოძიებო მოქმედებების ყველა ეტაპი დაასრულა და ქართულ მხარეს გადმოსვენების ნებართვა შესაბამისი აქტით დაუდასტურა. 23 წლის ქართველი მეზღვაური დავით რაზმაძე ლიბიაში ნაოსნობისას გაუჩინარდა, 21 იანვარს კი, ქართველი მეზღვაური გარდაცვლილი იპოვეს.
დავით რაზმაძის ოჯახი გორში ცხოვრობს, გარდაცვლილი მეზღვაურის ბებიის მედეა ცეცხლაძის თქმით, ექსპერტიზის პასუხებით, რომელიც არაბულ ენაზეა მოსული, ირკვევა, რომ რაზმაძე გემშივეა მოკლული. სავარაუდო ეჭვმიტანილი  გამოძიებას უკვე ჰყავს, თუმცა რა გახდა მკვლელობის მიზეზი, მედეა ცეცხლაძის განმარტებით, ამის შესახებ ლიბიის პროკურატურიდან მოსულ წერილში არაფერია ნათქვამი.
,,ექპერტიზის დასკვნის შესახებ არაბულ ენაზე მოვიდა შეტყობინება, რომ ნამდვილად მოკლულია. ეჭვმიტანილი ჰყავს გამოძიებას, თუმცა ვინ არის, ამის შესახებ ამ ეტაპზე არ მაქვს ინფორმაცია", - ამბობს დავით რაზმაძის ბებია, მედეა ცეცხლაძე.
გარდაცვლილი დავით რაზმაძის ოჯახი ცხედრის ექსპერტიზის ჩატარებას, გადმოსვენების შემდეგ, საქართველოშიც გეგმავს.
შიდა ქართლის გუბერნატორის განცხადებით, ლიბიაში, გარდაცვლილი გორელი ახალგაზრდის ცხედრის გადმოსვენება, სავარაუდოდ, კვირის ბოლომდე მოხდება.
,,მომხდარზე ინფორმაციის მიღების დღიდან საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო საელჩოებთან ერთად ინტენსიურად მუშაობს. აღნიშნულ საკითხზე მუდმივ კომუნიკაციაში ვარ შესაბამის სახელმწიფო უწყებებთან. ამ დროისთვის არსებული ინფორმაციით, გადმოსვენება დღეს იწყება და კვირის ბოლომდე ცხედარი საქართველოში იქნება. ლიბიის პროკურატურამ ცხედრის გადმოცემაზე თანხმობა რამდენიმე დღის წინ განაცხადა, თუმცა, საჭირო იყო ამ გადაწყვეტილების შესაბამისი აქტით დადასტურება, რომელიც უკვე გამოიცა“, - განაცხადა შიდა ქართლის გუბერნატორმა, გიორგი ხოჯევანიშვილმა.
დავით რაზმაძე კონტრაქტით უკვე მეოთხედ იმყოფებოდა  გემზე. ამჯერად იგი ორი თვის წასული იყო. მეზღვაურის ოჯახის წევრების განცხადებით, გემის მარშრუტი  სტამბულის გავლით ოდესაში უნდა შესრულებულიყო, თუმცა როგორ აღმოჩნდა  გემი ლიბიაში, ამის შესახებ მათ ინფორმაცია არ აქვთ.

Body of the 23-years-old sailor diseased in Libya will be brought to Georgia by the end of February
23 years old Georgian sailor Davit Razmadze passed away in Libya. The process of bringing his body to Georgia has started. Libyan prosecutor’s office finalized all investigative activities and confirmed the Georgian side to take the body with relevant act. Davit Razmadze disappeared in Libya during sailing. On January 21, he was found dead.
Davit Razmadze’s family lives in Gori. His grandmother Medea Tsetskhladze said, according to the expertise conclusion, which is written in Arabian language, Razmadze was killed on the ship. The investigation has already identified alleged murderer but the reason of the murder is not mentioned in the letter received from the Libyan prosecutor’s office.
“The expertise conclusion was written in Arabian language and it confirms that he was murdered. The investigation has identified the murder but we have no information who he is,” said the grandmother Medea Tsetskhladze.
The family of Davit Razmadze plans to conduct expertise of his body in Georgia too.
Shida Kartli regional governor said, the body of the young sailor from Gori will supposedly be brought to Georgia by the end of week
“As soon as the Ministry of Foreign Affairs of Georgia received the information, they started intensive cooperation with the embassies. I have permanent communication with the state institutions over this issue. According to the current information, the body will be in Georgia by the end of this week. Libyan prosecutor’s office issued permission to assign the body several days ago; however, it was necessary to issue relevant act on the decision, which was already done,” said Giorgi Khojevanishvili, regional governor.
It was the fourth time that Davit Razmadze sailed with the ship based on the contract. This time, the trip lasted two months. The family members said the ship was sailing to Odessa via Istanbul but they do not know how the ship turned up in Libya.