დღეს ოთარ ფარცხალაძისა და მიხეილ ჩოხელის ბრალდების საქმის განხილვა გაიმართება
თბილისის საქალაქო სასამართლოში იწყება  ოთარ ფარცხალაძისა და მიხეილ ჩოხელის ბრალდების საქმის განხილვა. სასამართლო პროცესი 12 მარტს, 12:00 საათზეა ჩანიშნული. მოცემულ სისხლის სამართლის საქმეში დაზარალებული ლაშა თორდია საქართველოში არ იმყოფება, პროცესებს დაესწრება მისი ადვოკატი, ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, ეკა ქობესაშვილი.
2018 წლის 5 ნოემბერს, საპრეზიდენტო არჩევნების კამპანიის პერიოდში, მყისიერად გააქტიურდა საქართველოს მთავარი პროკურატურა და ლაშა თორდიას მიმართ განხორციელებულ ძალადობაზე ერთ დღეში ბრალი წარუდგინა ოთარ ფარცხალაძეს და მიხეილ ჩოხელს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლის I ნაწილით, რაც გულისხმობს ცემას, ლაშა თორდია ცნო დაზარალებულად, ბრალდებულებისთვის აღკვეთი ღონისძიების გამოყენების თაობაზე მიმართა სასამართლოს შუამდგომლობით. ამავე დღეს ჩატარდა სასამართლო პროცესი ბრალდებულებისთვის აღკვეთი ღონისძიების გამოყენების თაობაზე. ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის აუხსნელი და გაუგებარია პროკურატურის ასეთი ჰიპერაქტიურობა და განსაკუთრებით კი ის ფაქტი, რომ 2018 წლის 5 ნოემბერს ჩატარებული ყველა ღონისძიების თაობაზე, ლაშა თორდიას ინტერესების დამცველი ორგანიზაციისთვის, ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის ტელევიზიიდან გახდა ცნობილი.
საქართველოს პროკურატურამ არ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის მოთხოვნა ყოფილი გენერალური აუდიტორის, ლაშა თორდიას საქმეზე ყოფილი მთავარი პროკურორის ოთარ ფარცხალაძისთვის და ფინანსთა სამინისტროს მაღალჩინოსნის, მიხეილ ჩოხელისთვის წარდგენილი სსსკ-ის 126-ე მუხლით წარდგენილი ბრალი (ცემა), გადაკვალიფიცირებულიყო ამავე კოდექსის 353-ე პრიმა მუხლით (სახელმწიფო ხელისუფლების წარმომადგენელზე თავდასხმა, მისი საქმიანობიდან გამომდინარე). პროკურატურამ არც ის ფაქტორი გაითვალისწინა, რომ საქმეში, ერთი და იმავე ქმედებისთვის, ორ პირს აქვს ბრალი წარდგენილი, რის გათვალისწინებითაც საქმეს უნდა მისცემოდა ჯგუფურად ჩადენილი დანაშაულის კვალიფიკაცია.

Tbilisi City Court to Hear the Case against Otar Partskhaladze and Mikheil Chokheli Today
The Tbilisi City Court commenced hearing of the case against Otar Partskhaladze and Mikheil Chokheli. Today, on March 12, the hearing is scheduled at 12 :00 em. The victim in the criminal case Lasha Tordia is not in Georgia and his advocate, lawyer of Human Rights Center Eka Kobesashvili will attend the proceedings.
On November 5, 2018, during the presidential election campaign, the chief prosecutor’s office got active and brought charges against Partskhaladze and Chokheli under Article 126 Part I of the CCG in one day. Lasha Tordia was found guilty and the prosecutor’s office sent motion to the court to impose preventive measure on the accused persons – all was done in one day including the court hearing. It is unclear for the Human Rights Center, why the prosecutor’s office was so active and HRC is particularly curious about the fact that the organization, which defends the rights of Lasha Tordia, learned about all procedures carried out on November 5 only from media.
The Chief Prosecutor’s Office of Georgia did not satisfy the claim of the Human Rights Center to change the qualification of the charge brought against the former chief prosecutor Otar Partskhaladze and senior official of the ministry of finances Mikheil Chokheli from Article 126 (beating) into the Article 3531 (assault on a state official because of his/her professional activities) of the Criminal Code of Georgia over the case of physical assault on Lasha Tordia. The prosecutor’s office did not take into account that two persons are accused of one and the same action in the case that means the criminal case should have been qualified as organized crime.