პლატფორმა 'არა-ფობიას!' შემავალი ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ პარლამენტში წარდგენილი ინიციატივები დისკრიმინაციულია
14 მარტი, 2019
გვსურს გამოვეხმაუროთ საქართველოს პარლამენტში წარდგენილ რამდენიმე ინიციატივას და პარლამენტის წევრების მიერ გაკეთებულ კომენტარებს კანონპროექტებთან დაკავშირებით. საგანგაშოა არამხოლოდ ამ ინიციატივების დისკრიმინაციული ხასიათი, არამედ ის ფაქტი, რომ ამგვარი კანონპროექტების ავტორებად პარლამენტის კომიტეტის თავმჯდომარეები გვევლინებიან.
საქმე ეხება „სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონს, რომელიც ახლებურად აწესრიგებს სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწაზე საკუთრების უფლებას. კანონპროექტი ეფუძნება საქართველოს კონსტიტუციის ახალი რედაქციის ჩანაწერს, რომლშიც მითითებულია, რომ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწა უცხოელთა საკუთრებაში შესაძლოა მხოლოდ გამონაკლის შემთხვევებში იყოს, რაც ორგანული კანონით უნდა დარეგულირდეს.  აღსანიშნავია, რომ კანონპროექტი შეიცავს დისკრიმინაციულ დებულებებს, რომელსაც ქსენოფობიური მოტივები უდევს საფუძვლად. კერძოდ კანონპროექტით გათვალისწინებულია უცხოელების მიერ მიწის ფლობის მხოლოდ ძალიან ვიწრო შემთხვევათა წრე (ფიზიკური პირის შემთხვევაში მხოლოდ მემკვიდრეობით გადაცემა, იურიდიული პირის შემთხვევაში მხოლოდ მაშინ, როდესაც უცხოელები არ წარმოადგენენ დომინანტ პარტნიორებს), რომელსაც თან ახლავს კონკრეტული ვალდებულებები მიწის დანიშნულებისამებრ გამოყენებასთან დაკავშირებით. მათი შეუსრულებლობა კი იწვევს სანქციების დაკისრებას და საკუთრების უფლების დაკარგვას. ამგვარი ვალდებულებები და შესაბამისი პასუხისმგებლობა მხოლოდ უცხოელებთან მიმართებით არსებობს, მიუხედავად იმისა, რომ მიწის არარაციონალურად გამოყენების საფრთხეები შესაძლოა თანაბრად არსებობდეს დამოუკიდებლად იმისა იგი უცხო ქვეყნის მოქალაქის საკუთრებაშია თუ საქართველოს მოქალაქის. აქვე აღსანიშნავია, რომ შემოთავაზებულ კანონპროექტთან დაკავშირებით პლატფორმაში შემავალი ორგანიზაციები საკუთარ შენიშვნებსა და მოსაზრებებს საქართველოს პარლამენტს უახლოეს მომავალში წარუდგენენ.
აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით დისკრიმინაციული განცხადება გააკეთა კანონპროექტის ავტორმა, აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავჯდომარემ, ოთარ დანელიამ. რომელმაც კანონპროექტით გათვალისწინებული გამონაკლისი - უცხო ქვეყნის მოქალაქე ფიზიკური პირების მიერ მიწის მემკვიდრეობის გზით მიღების შემთხვევები კიდევ უფრო მეტად დაავიწროვა და განაცხადა, რომ აღნიშნული გამონაკლისი მხოლოდ ეთნიკურად ქართველებს ეხებათ. კომიტეტის თავმჯდომარის განცხადება ეთნონაციონალური მოტივებით არის ნაკარნახევი და ამავდროულად ეწინააღმდეგება თანამედროვე დემოკრატიული, სამართლებრივი სახელმწიფოს პრინციპებს, რომელიც არ ადგენს პრივილიგირებულ, იერარქიულ დამოკიდებულებას უცხო ქვეყნისა და ამავე ქვეყნის მოქალაქეებს შორის. მიუხედავად საქართველოს პარლამენტის მიერ კონსტიტუციის ახალ რედაქციაში განხორციელებული ცვლილებისა (საკუთრების უფლების სუბიექტებთან დაკავშირებით) მნიშვნელოვანია იმის გააზრება, რომ სახელმწიფოებს აქვთ ისეთივე ვალდებულება უზრუნველყონ უცხო ქვეყნის მოქალაქეების მიერ საყოველთაოდ აღიარებული უფლებებითა და თავისუფლებებით სარგებლობა მათ ტერიტორიაზე, როგორც საკუთარი მოქალაქეების მიერ (გარდა გამონაკლისი შემთხვევებისა, რომელიც მეტწილად პოლიტიკურ და სოციალურ უფლებებთან არის დაკავშირებული). ის, რომ სახელმწიფოს ყველა ადამიანის უფლების აღიარებისა და დაცვის ვალდებულება აქვს (განურჩევლად მოქალაქეობისა) კარგად ჩანს საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 მუხლის მე-2 პუნქტში, რომელშიც მითითებულია: „სახელმწიფო ცნობს და იცავს ადამიანის საყოველთაოდ აღიარებულ უფლებებსა და თავისუფლებებს, როგორც წარუვალ და უზენაეს ადამიანურ ღირებულებებს.“ „საქართველოს კონსტიტუცია არ შემოიფარგლება მხოლოდ თავისი ქვეყნის მოქალაქეების უფლებების აღიარებით, კონსტიტუციის დაცვის ობიექტს ყოველი ადამიანის წარმოადგენს“- აღნიშნავს საკონსტიტუციო სასამართლო.
განსაკუთრებით შემაშფოთებელია ის ფაქტი, რომ კომიტეტის თავმჯდომარე საქართველოს მოქალაქეობის ფაქტს აკავშირებს კონკრეტულ ეთნოსს - ქართველობას, რითაც ფაქტობრივად დემონსტრირებას ახდენს საზოგადოებაში ღრმადგამჯდარი იმ სტეროტიპისა, რომ ჩვენს საზოგადოებაში სრულფასოვან მოქალაქეებად მხოლოდ ეთნიკურად ქართველები განიხილებიან.
შემაშფოთებელია საქართველოს პარლამენტში შესული კიდევ ერთი ინიციატივა, რომლის ავტორიც თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე, ირაკლი სესიაშვილია. მისი შემოთავაზებით უნდა გაუქმდეს „სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის ის ნორმა, რომელიც სამხედრო სავალდებულო სამსახურის გადავადების შესაძლებლობას აძლევს მღვდელმსახურებს. თუმცა აღნიშნული  არ შეეხებათ მართლმადიდებელი ეკლესიის სასულიერო პირებს, რომლებსაც იგივე უფლება კონსტიტუციური შეთანხმებით აქვთ მინიჭებული.
აღნიშნული ინიციატივა ერთი მხრივ ზღუდავს რელიგიის თავისუფლებას (კეთილსინდისიერი წინააღმდეგობის ელემენტს), ამავდროულად კი ეწინააღმდეგება კანონის წინაშე თანასწორობის პრინციპს, რომელიც კრძალავს განსხვავებული მოპყრობის დაწესებას არსებითად თანასწორი პირების მიმართ, შესაბამისი გამართლების გარეშე.   ამგვარი ინიციატივა განსაკუთრებულ კრიტიკას იმსახურებს იმ ფონზე, როდესაც რელიგიის თავისუფლების შეზღუდვის და რელიგიური საფუძვლით დისკრიმინაციის შემთხვევები (როგორც კანონმდებლობაში, ისე პრაქტიკაში) ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს ჩვენს საზოგადოებაში.
ნორმის არსებობის გამო პრაქტიკაში გამოწვეული ხარვეზები, რომელიც კომიტეტის თავმჯდომარემ დაასახელა ინიციატივის მიზეზად, არ შეიძლება გახდეს უფლების შეზღუდვის საფუძველი და გაამართლოს კონსტიტუციურ უფლებებში ჩარევა, განსაკუთრებით მაშინ როდესაც დასადგენია ამგვარი პრობლემების არსებობა/რეალისტურობა და მისი მასშტაბები, ამავდროულად კი ის ნაკლებად მზღუდავი საშუალებები, რომლებიც ამ ხარვეზების გამოსწორებას უზრუნველყოფდა კონსტიტუციური უფლებების შეზღუდვის გარეშე.
რაც შეეხება იმ ფაქტს, რომ დომინანტი რელიგიური ჯგუფის, მართლმადიდებელი ეკლესიის სასულიერო პირების მიერ ამ უფლებით სარგებლობა კონსტიტუციური შეთანხმებითაა განმტკიცებული, აღნიშნული არ წარმოადგენს რაიმე გამამართლებელ საფუძველს იმისა, თუ რატომ უნდა წაერთვათ იგივე უფლება სხვა კონფესიის წარმომადგენლებს და აღმოჩნდნენ დისკრიმინაციულ მდგომარეობაში. აღნიშნულს ადასტურებს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ 2018 წელს მიღებული გადაწყვეტილებები, სადაც სასამართლო მიუთითებს: “ეკლესიის განსაკუთრებული როლის აღიარება დაკავშირებულია მის ისტორიულ ღვაწლთან და არ ემსახურება მართლმადიდებელი ქრისტიანული რელიგიისთვის პრივილეგირებული სამართლებრივი მდგომარეობის შექმნას აწმყოში. გაწეული ისტორიული ღვაწლი არ შეიძლება განვიხილოთ როგორც პრივილეგიის ლეგიტიმურობის წყარო. დიფერენცირება და ეკლესიისთვის სამართლებრივად უპირატესი მდგომარეობის შექმნა არ არის და არ შეიძლება იყოს კონსტიტუციის მიზანი. [...] ეკლესიისთვის გარკვეული უფლების მინიჭება არ გულისხმობს იმავე უფლებით სხვა რელიგიური ორგანიზაციების მიერ სარგებლობის ხელშეშლას" - აღნიშნავს საკონსტიტუციო სასამართლო.
მოვუწოდებთ კანონპროექტების ინიციატორებს და საქართველოს პარლამენტს იხელმძღვანელონ კონსტიტუციური პრინციპებით და არ დაუშვან იმგვარ კანონთა მიღება, რომელიც ზღუდავს კონკრეტულ პირთა ჯგუფის უფლებებს, მაშინ როდესაც არ არსებობს აღნიშნული შეზღუდვის გამართლების საფუძვლები.
ამავდროულად მნიშვნელოვანია დისკრიმინაციული შინაარსის ინიციატივების ნაცვლად, პარლამენტმა იმსჯელოს და დროულად აღმოფხვრას კანონმდებლობაში არსებული უთანასწორობა რელიგიური გაერთიანებების მიმართ.

Member organizations of the Platform “No to Phobia!” State the Initiatives Submitted to the Parliament of Georgia Are Discriminative
March 14, 2019
We would like to express our opinion with regard to several initiatives submitted to the Parliament of Georgia and the comments of the MPs over the draft laws. It is alarming that not only the initiatives are discriminative, but their authors are the chairpersons of the parliamentary committees.
The Organic Law of Georgia about the Ownership of the Agricultural Plots offers the new regulation for the property right on agricultural lands. The draft law is based on the provision in the new edition of the Constitution of Georgia, which states that foreign citizens may own the agricultural plots only in exceptional cases, which shall be regulated by the organic law. It is noteworthy that the bill includes discriminative provisions, which are based on xenophobic motives. Namely, the draft-law determines very narrow circle of aliens who may own the land (in case of physical persons, they may only inherit the land, while in case of legal entities, they may own the land only if the majority of the owners are not foreign citizens), alongside with concrete obligations how to use the land. If the obligations are not enforced, respective sanctions will be imposed and the owner will lose the property. Similar obligations and responsibilities are envisaged only for foreign owners, although the threats of irrational use of the land may be observed regardless the nationality of the land owner. The Platform member organizations will present their remarks and opinions about the bill to the Parliament of Georgia in near future.
The author of the bill made discriminative statement with regard to the draft law. Otar Danelia, the chairperson of the Parliamentary Committee on Agricultural Issues further narrowed the cases when foreign individual may inherit the land in Georgia and stated that it may happen only in case of ethnic Georgian people, who are citizens of foreign country. The statement of the committee chairperson has ethno-nationalist motives and contradicts the principles of modern democratic and the rule-of-law state, which does not differentiate foreigners and its citizens. Regardless the amendments in the new edition of the Constitution of Georgia, it is important to acknowledge that the states are entitled to ensure universally guaranteed rights and freedoms for foreign citizens and its citizens equally within its territory (except some cases, which are mostly related with political and social rights). The Article 4 Paragraph 2 of the Constitution of Georgia clearly determines the obligation of the state to acknowledge and defend everybody’s rights regardless citizenship: “The State acknowledges and protects universally recognized human rights and freedoms as eternal and supreme human values.” “The Constitution of Georgia does not only acknowledge the rights of its citizens but protects the rights of any individual,” the Constitutional Court of Georgia stated.
It is particularly alarming that the committee chairman connects the fact of the Georgian citizenship with concrete ethnicity – Georgian, and in fact reinforces the stereotype, according to which only ethnic Georgian people are plenipotentiary citizens of this country.
We are alarmed with regard to another initiative submitted to the Parliament of Georgia, which was submitted by the chairperson of the Parliamentary Committee of Defense and Security Irakli Sesiashvili. He offers to annul the norm of the Law of Georgia on Military Obligations and Military Service, which allows clergies to postpone the compulsory military service. However, it shall not affect the clergies of the Orthodox Church, who enjoy this right under the Constitutional Agreement.
On the one hand, this initiative restricts freedom of religion, and at the same time, it contradicts the principle of equality of any individual in front of the law, which prohibits unequal treatment of persons regardless any grounds. This initiative can be particularly criticized because cases of restriction of religious freedom and discrimination on religious grounds have been one of the key challenges in our society.
The miscarriages of the practices, which were mentioned by the committee chairperson, cannot become the ground to restrict this right and justify rude interference in the constitutional rights particularly when it is necessary to determine the presence/reality of these challenges as well as its scopes.
As for the fact that clergies of the dominant religious group – Orthodox Church enjoy this right in accordance to the Constitutional Agreement, it cannot justify the decision to seize the same right from the priests of other confessions and place them in discriminative situation. In its 2018 judgments, the Constitutional Court of Georgia stated: “Acknowledgement of the particular role of the Church is connected with its historical merit to the state and does not aim to create privileged situation for the Orthodox Christian Religion. The historical merit cannot become the source of the legitimate privileges. Differentiation and creation of lawfully advantageous conditions for the Church is not and cannot be the constitutional purpose […]. Granting some rights to the Church does not mean to deprive the same rights from other religious organizations,” the Constitutional Court ruled.
We call on the initiators of the draft laws and the Parliament of Georgia to respect the constitutional principles and avoid adoption of the laws, which may restrict the rights of the groups of concrete individuals while there are no grounds to justify it.
At the same time, it is important that instead the discriminative initiatives, the Parliament of Georgia considered and timely eradicated inequality between the religious groups in the national legislation.