რა კავშირი აქვს მოსამართლე ნუნუ ნემსიწვერიძეს 'ცოცხალი მკვდრის' საქმესთან
„ეს არის ქალბატონი, მოსამართლე ნუნუ ნემსიწვერიძე, რომელმაც წლების წინ მკვლელობაზე გაასამართლა ადამიანი, გაუშვა ციხეში და მერე, 6 თვის შემდეგ, მოკლული აღმოჩნდა ცოცხალი. ამის შემდეგ იგი დაითხოვეს სასამართლო სისტემიდან, მერე „ქართულმა ოცნებამ“ დააბრუნა. მანვე გამოსცა განჩინება დავით კირკიტაძის დაკავების შესახებ ანუ მან დააპატიმრა დათო კირკიტაძე და გასულ თვეს, 15 თებერვალს, მურუსიძე-ჩინჩალაძემ ეს ოდიოზური ქალბატონი სასამართლო სისტემაში, გაამწესეს უვადო მოსამართლედ“, - განაცხადა „ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთმა ლიდერმა ნიკა მელიამ 12 მარტს, გურჯაანში, დავით კირკიტაძის სასამართლო პროცესის შემდეგ „რუსთავი 2“-თან ინტერვიუში.
„ნაციონალური მოძრაობის“ პოლიტიკური საბჭოს წევრი დავით კირკიტაძე, 2018 წლის 16 დეკემბერს, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფელ ველისციხეში, პოლიციელზე თავდასხმაშია ბრალდებული. პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის ინაუგურაციის დღეს, ოპოზიციის წარმომადგენლები თელავში ჩასვლას და საპროტესტო აქციის გამართვას გეგმავდნენ. კახეთში ოპოზიციის ლიდერებსა და აქტივისტებს თელავამდე მისასვლელი გზები რამდენიმე ადგილას პოლიციამ გადაუკეტა, მათ შორის ჩახერგეს ავტობუსებით. "ჩვენ მაინც ჩავალთ თელავში და არ ჩავატარებინებთ მაგ ქალს ინაუგურაციას იმიტომ, რომ არც მთავარსარდალია და არც პრეზიდენტი“, - აცხადებდა კირკიტაძე. მან ერთ-ერთ ავტობუსში შეღწევა ფანჯრიდან ფიზიკური ძალის გამოყენებით სცადა, რა დროსაც საჭესთან მყოფ პოლიციელს ხელებითა და ფეხებით რამდენჯერმე დაარტყა.
კირკიტაძე 17 დეკემბერს მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დააკავეს. გურჯაანის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე დავით ნარიმანიშვილმა ბრალდებულს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა. მოგვიანებით "ნაციონალურმა მოძრაობამ" და მასთან აფილირებულმა პირებმა მოსამართლე ნარიმანიშვილი კორუფციაში დაადანაშაულეს. მათი თქმით, მოსამართლემ დიდი ოდენობით საბანკო სესხის ვადაზე ადრე დაფარვა სწორედ იმ დღეს შეძლო, როცა კირკიტაძის დაპატიმრების შესახებ გადაწყვეტილება მიიღო.
კირკიტაძის საქმე არსებითი განხილვისთვის მოსამართლე ნუნუ ნემსიწვერიძეს დაეწერა. ადვოკატებმა რამდენჯერმე დააყენეს შუამდგომლობა კირკიტაძის გირაოთი, შემდეგ კი პირადი თავდებობით გათავისუფლების თაობაზე. მოსამართლე ნემსიწვერიძემ არცერთი შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა. დავით კირკიტაძეს ბრალის დამტკიცების შემთხვევაში 4-დან 7 წლამდე პატიმრობა ემუქრება.
იუსტიციის საბჭოს პასუხი მელიას ბრალდებებზე
მოსამართლე ნუნუ ნემსიწვერიძის მიმართ ნიკა მელიას ბრალდებებს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო განცხადებით გამოეხმაურა.
„12 მარტს გურჯაანის რაიონულ სასამართლოში დავით კირკიტაძის პროცესი გაიმართა. სხდომას ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებიც დაესწრნენ. სასამართლო სხდომაზე ცალკეული პოლიტიკოსები მოსამართლის მისამართით არაეთიკურ გამონათქვამებს არ მოერიდნენ და მცდელობა ჰქონდათ, ვითარება სამართლებრივი ჩარჩოდან გასულიყო. მოსამართლის მიმართ ადგილი ჰქონდა მუქარას, აბსურდულ ბრალდებებსა და შეურაცხმყოფელ გამონათქვამებს.
გარდა ამისა, „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა ნიკა მელიამ საზოგადოება შეცდომაში შეიყვანა. გაავრცელა ცრუ ინფორმაცია, თითქოს წლების წინ მოსამართლე ნუნუ ნემსიწვერიძემ პირი ცოცხალი ადამიანის მკვლელობისთვის გაასამართლა. მსგავსი შინაარსის საქმეზე ნუნუ ნემსიწვერიძეს განაჩენი არ დაუდგენია.
შევახსენებთ პოლიტიკოსებს, რომ ნებისმიერი მოსამართლე თავის საქმიანობაში დამოუკიდებელია, საქმის განხილვისას ემორჩილება მხოლოდ კონსტიტუციასა და კანონს. შესაბამისად, მიუღებელია მოსამართლის გადაწყვეტილების დაკავშირება პოლიტიკურ მოტივებთან მხოლოდ იმიტომ, რომ შუამდგომლობის დაკმაყოფილებაზე უარის თქმის არგუმენტებს პროცესის მონაწილე მხარე არ დაეთანხმა.
დაუშვებელია სასამართლო სისტემასა და მოსამართლეებზე პოლიტიკური ზეწოლის მცდელობა მათზე მუქარით, ცრუ ინფორმაციის გავრცელებით და შეურაცხმყოფელი, არაეთიკური გამონათქვამებით, რაც მიზნად ისახავს სასამართლო კორპუსის დისკრედიტაციის მცდელობით მართლმსაჯულების მიმართ საზოგადოებაში უნდობლობის გაჩენას“.
„ცოცხალი მკვდრის“ საქმე
2007 წლის 27 ივნისს კახეთის სამხარეო მთავარ სამმართველოში დაიწყო წინასწარი გამოძიება ალექსანდრე ბახუტოვის მიერ ლაშა ჩოფიკაშვილის გაუფრთხილებლობით მკვლელობის ფაქტზე. აღნიშნული დანაშაულის ჩადენის გამო დააკავეს ალექსი ბახუტოვი, რომელსაც თელავის პოლიციაში არაადამიანური მოპყრობის შედეგად მიაცემინეს ჩვენება, რომ ლაშა ჩოფიკაშვილი მოკლა, გვამის გადამალვაში კი მას ასლან გაუარაშვილი, ალექსი ცოციაშვილი და ვეფხია ხაჩოშვილი დაეხმარნენ.
მოსამართლე ნუნუ ნემსიწვერიძემ ალექსი ბახუტოვს აღკვეთის ღონისძიების სახით წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა.
დანარჩენი სამი პირი პროკურატურამ პასუხისგებაში მისცა ლაშა ჩოფიკაშვილის მკვლელობის დაფარვისა და დანაშაულში თანამონაწილეობისთვის. თელავის რაიონულმა სასამართლომ მათ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა.
წინასწარი გამოძიების მიმდინარეობისას, ლაშა ჩოფიკაშვილის გაუფრთხილებლობით მკვლელობა სსკ-ის 108-ე მუხლზე (განზრახ მკვლელობა) გადაკვალიფიცირდა.
2007 წლის 24 აგვისტოს, კახეთის საოლქო პროკურატურის პროკურორმა ზურაბ ჯავახიშვილმა შუამდგომლობით მიმართა თელავის რაიონულ სასამართლოს, ბრალდებულ ბახუტოვის სისხლის სამართლის საქმის არსებითი განხილვის გარეშე განაჩენის გამოტანის თაობაზე. მოსამართლე ნათელა ჯაშიაშვილმა, ალექსი ბახუტოვს, სასჯელის სახით, 6 წლის თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა ისე, რომ გამოძიებას გვამი ნაპოვნი არ ჰქონდა.
20 სექტემბერს, ლაშა ჩოფიკაშვილი, რომლის მკვლელობის ბრალდებითაც ალექსი ბახუტოვი გაასამართლეს, თელავში ცოცხალი გამოჩნდა. მან თქვა, რომ ის მთაში მწყემსად იყო წასული. პოლიციელებმა ზეწოლისა და მუქარის შედეგად, ჩოფიკაშვილს ჩვენება დააწერინეს, რომ ალექსი ბახუტოვმა მისი მოკვლა სცადა.
2007 წლის ოქტომბრის დასაწყისში ალექსი ბახუტოვმა გამომძიებლისა და ადვოკატისგან შეიტყო, რომ გარდაცვლილი ლაშა ჩოფიკაშვილი ცოცხალია და ამ ხნის განმავლობაში მთაში საძოვრებზე იმყოფებოდა. გამომძიებელმა ზ. წიკლაურმა მას ასევე აცნობა, რომ, ჩოფიკაშვილმა პროკურატურას მისცა ჩვენება და თქვა, რომ ბახუტოვმა კეტი ჩაარტყა, რის შემდეგაც იგი წყალში გადავარდა, ხოლო გონზე მოსული სოფელს გაერიდა.
19 ოქტომბერს მსჯავრდებულმა ალექსი ბახუტოვმა სახალხო დამცველს მიმართა. ბახუტოვმა განცხადებაში მიუთითა, რომ არჩადენილი დანაშაული წამებისა და ღირსების შემლახავი მოპყრობის შედეგად აღიარა.
2007 წლის 22 ნოემბერს, თელავის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ნუნუ ნემსიწვერიძემ განიხილა კახეთის საოლქო პროკურატურის პროკურორის ზურაბ ჯავახიშვილის შუამდგომლობა, განსასჯელებთან - ხაჩოშვილთან, ცოციაშვილსა და გაუარაშვილთან ბრალზე და სასჯელზე შეთანხმების თაობაზე საპროცესო შეთანხმების დამტკიცების შესახებ. მოსამართლე ნემსიწვერიძემ შუამდგომლობა დააკმაყოფილა, ბრალდებულები დამნაშავედ სცნო, მათ ბიუჯეტში ჯარიმის სახით ფული გადაახდევინეს და საპროცესო შეთანხმების თანახმად, სხდომის დარბაზიდან გაათავისუფლეს.
რაც შეეხება ალექსი ბახუტოვს, კახეთის საოლქო პროკურატურამ საქმე განზრახ მკვლელობის მცდელობად გადააკვალიფიცირა. მოსამართლე მარინე ცერცვაძემ ალექსი ბახუტოვს ერთი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
დაწინაურებული მოსამართლეები და პროკურორები
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, „ცოცხალი მკვდრის“ საქმის ზედამხედველი პროკურორი ზურაბ ჯავახიშვილი დააწინაურეს და თელავის პროკურორის მოადგილედ დანიშნეს. ამ საკითხზე კახეთის საინფორმაციო ცენტრის მიერ სტატიების გამოქვეყნების შემდეგ, იუსტიციის სამინისტროს გენერალურმა ინსპექციამ ალექსი ბახუტოვის საქმის შესწავლა დაიწყო.
2013 წლის მარტში, თელავის რაიონული პროკურორის მოადგილე ზურაბ ჯავახიშვილი პასუხისგებაში მისცეს, სისხლის სამართლის კოდექსის 342-ე მუხლის პირველი ნაწილით, რაც სამსახურებრივ გულგრილობას გულისხმობს.
პროკურატურამ ზურაბ ჯავახიშვილის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების შეფარდება არ მოითხოვა.  „ზურაბ ჯავახიშვილს მსხვერპლად განვიხილავთ. იმის საჭიროება რომ დაგვენახა, რომ ის ყოფილიყო გისოსებს მიღმა, ამას გავაკეთებდით, მაგრამ წინასწარ დაპატიმრების ან გირაოს შეფარდების საჭიროება ვერ დავინახეთ. ის ჩვენებაში უთითებს ვისგან იღებდა დავალებებს. ის ადამიანები, ვინც მას დავალებებს აძლევდა, აღარ მუშაობენ სისტემაში. ვისაც ის ასახელებს როგორც დავალების მიმცემს, ან შეთანხმების განმახორციელებელს მასთან, არცერთი არ მუშაობს პროკურატურაში“ - განუცხადა იმჟამინდელმა მთავარმა პროკურორმა არჩილ კბილაშვილმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს.
საბოლოოდ ზურაბ ჯავახიშვილს პროკურატურამ განრიდება გაუკეთა და მის მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნა შეწყვიტა.
2013 წელს ზურაბ ჯავახიშვილი თელავის მერიის იურიდიული სამსახურის უფროსად დაინიშნა.
2004-2011 წლებში კახეთის საოლქო პროკურორი თამაზ ცაბუტაშვილი იყო. „ცოცხალი მკვდრის“ საქმეზე მისაღები გადაწყვეტილებები მასთან და მის მოადგილესთან, ვაჟა მაღრაძესთან თანხმდებოდა. 2011 წლის 4 ივლისს, პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის N351 ბრძანებულებით, თამაზ ცაბუტაშვილი დაინიშნა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრად, 10 წლის ვადით. ვაჟა მაღრაძე ამ დრომდე კახეთის საოლქო პროკურორის მოადგილეა.
მარინე ცერცვაძე დღემდე თელავის რაიონული სასამართლოს მოსამართლედ მუშაობს. 2009-2012 წლებში მივლინებული იყო თბილისის საქალაქო სასამართლოში.
ნათელა ჯაშიაშვილი მოსამართლედ 2015 წლის ჩათვლით მუშაობდა. 2009-2012 წლებში იყო ვანის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე; 2010-2012 წლებში მივლინებული იყო და მოსამართლის უფლებამოსილებას ახორციელებდა ბათუმის საქალაქო სასამართლოში; 2012-2013 წლებში იყო ბათუმის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე; 2013 წლის მარტში დაინიშნა გურჯაანის რაიონული სასამართლოს მოსამართლედ; 2014-2015 წლებში მივლინებული იყო და მოსამართლის უფლებამოსილებას ახორციელებდა თელავის რაიონულ სასამართლოში. ის თანამდებობაზე 10 წლით იყო დანიშნული და ეს ვადა ჯერ ამოწურული არ ჰქონდა, თუმცა 65 წლის გახდა და საპენსიო ასაკის მიღწევის გამო უფლებამოსილება შეუწყდა. ნათელა ჯაშიაშვილს კანონის ეს ნორმა საკონსტიტუციო სასამართლოში აქვს გასაჩივრებული.
მოსამართლე ნუნუ ნემსიწვერიძე 2009 წლის ჩათვლით მუშაობდა ახმეტის რაიონული სასამართლოს მოსამართლედ. 2010 წლიდან ის რეზერვში გადაიყვანეს. 2010-2014 წლებში მუშაობდა თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში იურიდიული კლინიკის კონსულტანტად; ამ პერიოდში, „ცოცხალი მკვდრის“ საქმესთან დაკავშირებით, ტელეკომპანია „მეცხრე არხისთვის“ მიცემულ ინტერვიუში ნუნუ ნემსიწვერიძე განმარტავს, რომ მასზე ამ საქმის ირგვლივ ზეწოლა არავის განუხორციელებია, განსხვავებით სხვა საქმეებისგან: „მე მაინც დავუსვი ბახუტოვს კითხვა, ნამდვილად მოკლა თუ არა ლაშა ჩოფიკაშვილი. იყო თუ არა დარწმუნებული, რომ როდესაც მას დაარტყა, ის ნამდვილად მკვდარი იყო. მან განმიმარტა, რომ ნამდვილად მოკლა, უფრო მეტიც, თქვა, რომ დამარხა. შემდეგ ამოთხარა, ურიკით მიიტანა მდინარე სტორთან და წყალს გაატანა. არავითარი ზეწოლა ჩემზე არ ყოფილა, განსხვავებით სხვა საქმეებისგან. მე 2009 წელს გამიშვეს რეზერვში იმის გამო, რომ ბრმად არ ვასრულებდი მათ მოთხოვნებს“. 2014-2015 წლებში ნუნუ ნემსიწვერიძე მუშაობდა იურიდიული სამსახურის კახეთის ბიუროში ადვოკატად; 2016 წლის თებერვალში დაინიშნა გურჯაანის რაიონული სასამართლოს მაგისტრატ მოსამართლედ ყვარლის მუნიციპალიტეტში. 2018 წლის 27 დეკემბერს, იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ ნუნუ ნემსიწვერიძე უვადო მოსამართლედ დანიშნა.

What is the connection between Judge Nunu Nemsitsveridze and the case of 'Alive Dead?'
“It is Judge Nunu Nemsitsveridze, who years ago, judged the man and sent him to prison but six months later, the person, for whose murder he was convicted, appeared alive. Afterwards, Nunu Nemsitsveridze was dismissed from the judiciary system but the Georgian Dream returned her later. She issued ruling on the arrest of Davit Kirkitadze of UNM and last month, on February 15, Murusidze-Chinchaladze appointed her for life,” one of the leaders of the United National Movement Nika Melia said on March 12 in his interview with Rustavi 2 after the court hearing against Davit Kirkitadze in Gurjaani.
Member of the political council of the UNM Davit Kirkitadze was accused of the assault on police officer in Velistsikhe Village, Gurjaani municipality on December 16, 2018. On the Inauguration Day of the president-elect Salome Zurabishvili, the opposition members planned to arrive in Telavi and hold protest demonstration. The police blocked the roads to Telavi in several places. “We will arrive in Telavi anyway and will not allow her to hold inauguration because she is neither commander-in-chief nor president,” Kirkitadze stated. He tried to get into one of the buses through window and beat and kicked the police officer several times.
On December 17, Kirkitadze was arrested based on the judge’s ruling. Judge Davit Narimanishvili at the Gurjaani District Court used imprisonment as compulsory measure against him. Later, the UNM and their supporters blamed Judge Narimanishvili in corruption. They said, Narimanishvili covered large amount of bank loans early in term on the day when he passed ruling on Kirkitadze’s imprisonment.
Judge Nunu Nemsitsveridze was put in charge to substantially examine Kirkitadze’s case. The lawyers several times solicited the release of Kirkitadze under the bail or guardianship but all in vain. Judge Nemsitsveradze did not satisfy any solicitations. If found guilty, Davit Kirkitadze may be sent to prison for the term from 4 up to 7 years.
Response of the High Council of Justice on Melia’s accusations
High Council of Justice responded to the accusations of Nika Melia against Judge Nunu Nemsitsveradze.
“On March 12, Gurjaani District Court heard the case of Davit Kirkitadze. Representatives of the opposition political parties also attended the hearing. Some politicians made unethical statements towards the judge and they tried to disturb the process. They threatened the judge, accused her in absurd violations and insulted her.
Besides that, Nika Melia of UNM misled the society and stated that years ago Nunu Nemsitsveridze convicted a person for the murder of alive person. Nunu Nemsitsveradze has never passed verdict over similar case.
We would like to remind the politicians that any judge is independent in his/her professional activities. She/he obeys only the Constitution and the law. Consequently, it is inadmissible to connect the judgments of the judge with political motives because she did not satisfy the solicitations of any party of the trial.
It is inadmissible to attempt political oppression on the judiciary system and judges through intimidation, disinformation and insulting, non-ethical statements which aim to encourage public mistrust towards the judiciary authority with the attempt of the discrimination of the judiciary corps.”
The case of the “alive dead”
On June 27, 2007 Kakheti regional department of MIA started preliminary investigation into accidental murder of Lasha Chopikashvili by Aleksandre Bakhutov. The latter was arrested, who confessed murder of Lasha Chopikashvili as a result of inhuman treatment in Telavi police; he also admitted that Aslan Gauarashvili, Aleksi Tsotsiashvili and Vefkhia Khachoshvili assisted him to hide the body.
Judge Nunu Nemsitsveradze imposed pre-trial imprisonment on Aleksi Bakhutov as compulsory measure.
The prosecutor’s office charged the rest three persons for hiding the murder of Lasha Chopikashvili and for the participation in the crime. Telavi District Court sentenced them to imprisonment.
During the preliminary investigation, the accidental murder of Lasha Chopikashvili was re-qualified into intentional murder punishable under Article 108 of the Criminal Code of Georgia.
On August 24, 2007, prosecutor Zurab Javakhishvili of the Kakheti regional prosecutor’s office petitioned the Telavi district court to pass verdict over the criminal case against Bakhutov without substantial hearing. Judge Natela Jashiashvili sentenced Aleksi Bakhutov to 6-year imprisonment though the investigation had not yet found the body of the “killed” man.
On September 20, Lasha Chopikashvili was found alive in Telavi, for whose murder Aleksi Bakhutov was convicted. He said he was in the mountains as a pasture. The police officers, under oppression and intimidation, forced him to write testimony that Aleksi Bakhutov tried to kill him.
In the beginning of 2007, Aleksi Bakhutov learned from the investigator and the lawyer that Lasha Chopikashvili was alive and all this time he was in the mountains. Investigator Z. Tsiklauri informed him that Chopikashvili had told the prosecutor’s office in his testimony that Bakhutov had hit him with cudgel and fell into the water; after recovery he ran away from the village.
On October 19, convicted Aleksi Bakhutov petitioned the Public Defender of Georgia and noted that he had admitted the uncommitted crime as a result of torture and inhuman treatment.
On November 22, 2007 Judge Nunu Nemsitsveridze at the Telavi District Court examined the solicitation of the prosecutor Zurab Javakhishvili of the Kakheti regional prosecutor’s office about the plea-agreement with the defendants Khachoshvili, Tsotsiashvili and Gauarashvili. The judge satisfied the solicitation and found the defendants guilty; they paid money to the budget and were released from the courtroom based on the plea agreement.
As for Aleksi Bakhutov, Kakheti regional prosecutor’s office re-qualified his charge into the attempted intentional murder. Judge Marine Tsertsvadze sentenced Aleksi Bakhutov to one-year imprisonment.
Promoted judges and prosecutors
After 2012 Parliamentary Elections, the supervisor prosecutor of the case “Alive Dead” Zurab Javakhishvili was promoted to the position of the Telavi district deputy prosecutor. After the Information Center of Kakheti published articles about the issue, the General Inspection of the Ministry of Justice started examination of Aleksi Bakhutov’s case.
In March 2013, Telavi district deputy prosecutor Zurab Javakhishvili was convicted for professional negligence in accordance to the Article 342 of the Criminal Code of Georgia.
Prosecutor’s office did not request compulsory measure against Zurab Javakhishvili. “We believe Zurab Javakhishvili is victim. If we had seen necessity to send him to prison, we could do that. However, we did not see the need to use preliminary imprisonment or bail against him. He named those persons in his testimony from whom he received instructions. Those people no longer work in the system. None of them, whom he mentioned, work in the prosecutor’s office now,” then chief prosecutor of Georgia Archil Kbilashvili told ICK.
Finally, prosecutor’s office used diversion against Zurab Javakhishvili and cancelled criminal liability against him.
In 2013, Zurab Javakhishvili became the head of the legal aid service of the Telavi City Hall.
In 2004-2011, Tamaz Tsabutashvili was the Kakheti regional prosecutor. The decisions over the case of “Alive Dead” were agreed with him and his deputy Vazha Magradze. On July 4, 2011, based on the edict N351 of the President Saakashvili, Tamaz Tsabutashvili was appointed as the member of the Constitutional Court of Georgia for 10 years term. Vazha Magradze is still Kakheti region deputy prosecutor.
Marine Tsertsvadze is still the judge in the Telavi District Court. In 2009-2012 she was deployed in the Tbilisi City Court.
Natela Jashiashvili was judge until 2015 (including). In 2009-2012 she was judge in the Vani District Court; in 2010-2012 she executed duties of the judge in the Batumi City Court; in 2012-2013 she was judge in the Batumi City Court; in March 2013, she was appointed as a judge in the Gurjaani District Court; in 2014-2015 she executed duties of the judge in Telavi District Court. She was appointed on the position for 10 years term but having turned 65 she had to retire. Natela Jashiashvili has sued this norm of the law in the Constitutional Court of Georgia.
Nunu Nemsitsveridze was judge in the Akhmeta District Court till 2009 (including). From 2010 she was under the reserve of the human resources department. In 2010-2014, she was consultant of the legal clinic of the Telavi State University; in the same period she gave interview to the TV-Company “Channel Nine” about the case of Dead Alive and said that nobody had oppressed her with regard to this case unlike other cases. “I asked Bakhutov whether he had really killed Lasha Chopikashvili. Whether he was sure that he killed him with the cudgel. He said he had really killed him and added that he had buried the body. Afterwards, he took the body out, took to the River Stori and threw in the water. There was no oppression on me unlike other cases. In 2009, I was in reserve of the HR department because I did not obey their instructions blindly.” In 2014-2015, Nunu Nemsitsveridze was advocate of the Kakheti bureau of the Legal Aid Service; in February 2016 she was appointed as magistrate judge of the Gurjaani district court in Kvareli municipality. On December 27, 2018 the High Council of Justice lifetime appointed Judge Nunu Numsitsveridze.