საჯარო ინფორმაციის მიწოდების წესების დარღვევის გამო იუსტიციის სამინისტროს წინააღმდეგ სასამართლო პროცესი გაიმართება
27 მარტი, 2019
28 მარტს, 12:00 საათზე, თბილისის საქალაქო სასამართლოში, იუსტიციის სამინისტროს წინააღმდეგ სასამართლო პროცესი გაიმართება. ადამიანის უფლებათა ცენტრი იუსტიციის სამინისტროს საჯარო ინფორმაციის  მიწოდების წესის დარღვევის გამო ედავება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა იუსტიციის სამინისტროს საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის მიზნით ორჯერ მიმართა, მაგრამ სამინისტრომ მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია არ მიაწოდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა, დიმიტრი ნოზაძემ იუსტიციის სამინისტროდან 2018 წლის 1 ნოემბერს გამოითხოვა ინფორმაცია, თუ რამდენი მსჯავრდებულია საქართველოში 2018 წლის ნოემბრის მონაცემებით. იურისტი ასევე მოითხოვდა ინფორმაციას, თუ რამდენი მსჯავრდებულია პატიმრობისა და თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებებში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა 2018 წლის 17 დეკემბერს განმეორებით მიმართა იუსტიციის სამინისტროს და მოითხოვა მოეწოდებინათ მონაცემები ამავე წლის 1 ნოემბერს გამოთხოვილ ინფორმაციასთან დაკავშირებით.
საქართველოს იუსტიციის სამინსტროს ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის, კანონმდებლობით დადგენილი წესით, დღემდე არ მოუწოდებია მოთხოვნილი ინფორმაცია.
სამინისტრო არღვევს საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მე-40 მუხლს, რომელიც საჯარო დაწესებულებას ავალდებულებს, დაინტერესებულ პირზე, 10 დღის ვადაში გასცეს საჯარო დაწესებულებაში არსებული ინფორმაცია.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა 2019 წლის 30 იანვარს  სარჩელით მიმართა  თბილისის საქალაქო სასამრთლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა პალატას, რათა სასამართლომ დაავალოს იუსტიციის სამინისტროს ორგანიზაციისთვის საჯარო ინფორმაციის მოწოდება.

Trial against the Ministry of Justice for the violation of the rules on the issuance of public information
March 27, 2019
On March 28, at 12:00 pm, the Tbilisi City Court will hear the appeal against the Ministry of Justice. Human Rights Center sued the Ministry over the violation of the rule on the issuance of public information.
HRC applied to the Ministry of Justice for the public information twice but the Ministry did not provide the organization with the requested information.
On November 1, 2018, HRC lawyer Dimitri Nozadze requested public information about the number of convicted persons in Georgia by November 2018 from the Ministry of Justice. The lawyer also requested information how many convicts served their terms in prisons.
HRC repeatedly appealed the Ministry on December 17, 2018 and reminded them to provide the organization with the information, they had requested in their November 1 letter.
The Ministry of Justice has not yet issued the requested information on Human Rights Center.
The Ministry violates the Article 40 of the Administrative Code of Georgia, which obliges the public entity to issue the public information on the applicant within 10 days.
On January 30, 2019 Human Rights Center appealed the Tbilisi City Court and requested to order the Ministry to issue the requested public information on the organization.