სმიტების მკვლელობაში ბრალდებულ მალხაზ კობაურს სასამართლომ უვადო პატიმრობა მიუსაჯა
სმიტების მკვლელობაში ბრალდებულ 20 წლის მალხაზ კობაურს სასამართლომ უვადო პატიმრობა მიუსაჯა. ეს გადაწყვეტილება მოსამართლემ 27 მარტს,  25 მარტს ნაფიციმსაჯულების მიერ მიღებული გადაწყვეტილების საფუძველზე, გამოაცხადა. 12-მა ნაფიცმსაჯულმა კობაური ერთხმად დამნაშავედ ცნეს გაუპატიურებაში, განზრახ მკვლელობაში, განსაკუთრებული სისასტიკით ორი ან მეტი პირის განზრახ მკვლელობასა და განზრახ მკვლელობაში სხვა დანაშაულის დაფარვის მიზნით, რაც შეეხება დანაშაულის შეუტყობინებლობის მუხლს, ამ ბრალდებაში ნაფიცმსაჯულებმა კობაური გაამართლეს.
სმიტების ოჯახის მკვლელობის საქმის განხილვა გორის რაიონულ სასამართლოში მიმდინარეობდა. ნაფიცმსაჯულთა გადაწყვეტილების შედეგად გამოტანილი განაჩენის გასაჩივრებას აპირებენ მალხაზ კობაურის ადვოკატები.
„ნაფიცი მსაჯულების ვერდიქტი იყო დაუსაბუთებელი და მხოლოდ და მხოლოდ ვერსიის დონეზე გამყარებული. ბრალდებას ანუ პროკურატურას 12 ტომი ჰქონდა მოპოვებული მტკიცებულებების და აქედან ერთიც არ გამოუკვლევია, აქედან ნახევარი ტომის მეშვეობით მოხდა კობაურის პასუხისგებაში მიცემა. ჩვენი შეფასებით, ეს არ არის კანონიერი. საქმიდან გამომდინარე,როცა ჩვენ ვსაუბრობთ რომ ვერდიქტი უკანონოა, შესაბამისად, სასჯელიც უკანონო იქნება. ვაპირებთ, ეს გავასაჩივროთ სისხლის სამართლის კოდექსის 266-ე მუხლიდან გამომდინარე, ანუ ვერდიქტი საპროცესო კუთხით, რადგან უამრავი დარღვევა იყო“, - განაცხადა კობაურის ადვოკატმა, ალექსანდრე კობაიძემ.
პროკურორის განცხადებით, მოცემულ შემთხვევაში სასამართლოს მხრიდან ერთადერთი და სამართლიანი გადწყვეტილება იყო სმიტების ოჯახის მკვლელობაში ბრალდებულისთვის უვადო თავისუფლების აღკვეთა.
,,სახეზე გვაქვს უმძიმესი დანაშაული. მოკლულია ოჯახის სამი წევრი, მათ შორის მცირეწლოვანი ბავშვი.  დანაშაულის მოტივი არის ყოვლად შეუწყნარებელი და გაუგონარი. გარდა აღნიშნულისა, ხაზი გაესვა, რომ ბრალდებულმა არათუ აღიარა და მოინანია დანაშაული, არამედ იგი ბოლო წუთამდე ცდილობდა სასამართლოს და ნაფიცმსაჯულების შეცდომაში შეყვანას. მისი ერთადერთი მიზანი იყო პასუხიმგებლობისგან და სასჯელისგან თავის დაღწევა. აქედან გამომდინარე ერთადერთი ადეკვატური სასჯელი იყო უვადო პატიმრობა და ბუნებრივია სასამართლომ გაიზიარა ჩვენი პოზიცია და სასამართლომ თავადაც იმსჯელა და დაასაბუთა, რომ მოცემულ შემთხვევაში ერთადერთი სამართლიანი სასჯელი ეს არის უვადო თავისუფლების აღკვეთა" , - განაცხდა პროკურორმა, ზაზა დათუკიშვილმა.
შეგახსენებთ, რაიან და ლორა სმიტების და მათი 4 წლის ვაჟის ცხედრები ხადას ხეობაში 2018 წლის ივლისში აღმოაჩინეს. მალევე პოლიციამ  19 წლის მალხაზ კობაური დააკავა. კობაური თავდაპირველ ჩვენებაში დანაშაულს აღიარებდა, თუმცა, მოგვიანებით, მან ჩვენება შეცვალა და დანაშაულს არ აღიარებს. კობაურის წინააღმდეგ მეტყველებს რიგი მტკიცებულები, რომლის საფუძველზეც მას უვადო პატიმრობა მიესაჯა.

Malkhaz Kobauri sentenced to life imprisonment for killing the Smiths family
20-years-old Malkhaz Kobauri was sentenced to lifetime imprisonment for killing the Smiths family. The judge announced the judgment on March 27 based on the March 25 guilty verdict of the jury. The 12-member jury unanimously found Kobauri guilty in the rape, intentional ruthless murder of two or more persons; as for the charge about not-reporting about the crime, the juries acquitted him in it.
The Gori District Court was examining the murder case of the Smiths Family. The defense lawyers of Malkhaz Kobauri plan to appeal the court judgment in the Appellate Court.
“The verdict of the jury was not well-grounded and it relayed only on the assumptions. The prosecutor’s office obtained 12 volumes of evidence and they never examined any piece of it. We believe it was unfair decision. When we are speaking about the unfair verdict, the judgment was relatively unfair as well. We plan to appeal the verdict in relevance to the Article 266 of the Criminal Code of Georgia, as there were many violations in the procedures,” the lawyer Aleksandre Kobaidze said.
Prosecutor said it was the only fair decision considering the circumstances and evidence in the case.
“It was grave crime. Three members of one family were assassinated, including underage child. The motive of the crime is absolutely intolerable and unprecedented. Besides that, I would like to underline that the defendant tried to mislead the court and jury till the last moment instead admitting and regretting the committed crime. His only purpose was to escape the responsibility and punishment. Considering that the lifetime imprisonment was the only adequate punishment and of course the court shared our position. The court examined the case files and verified that the lifetime imprisonment was the only fair punishment for the committed crime,” prosecutor Zaza Datukishvili said.
The bodies of Rayan and Lora Smiths and their four-year old son were discovered in the Khada Gorge in July 2018. Soon, police arrested 19-years-old Malkhaz Kobauri. Initially, Kobauri admitted the committed crime but later he changed the testimony and denied the accusation. Based on the collected evidence against Kobauri he was sentenced to lifetime imprisonment.