გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები ქალები და მათი უსაფრთხოება - კვლევის შედეგები
„მსოფლიო ომების ისტორიაში ყველაზე მეტად ქალები ზარალდებიან, ამიტომ, ძალიან მნიშვნელოვანია ქალის თვალით დანახული უსაფრთხოების ხარისხი", - აცხადებს ერგნეთში მცხოვრები ლია ჩლაჩიძე, რომელმაც საოკუპაციო ხაზთან მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები ქალების და მათი უსაფრთხოების საკითხზე კვლევა  ჩაატარა. კვლევაში დეტალურად არის საუბარი იმ გამოწვევებზე, რომელიც დღეს საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლებში არსებობს. მათგან უმთავრესი არის მიგრაციის პრობლემა, რაც რიგ საკითხებთან არის დაკავშირებული. კვლევის მიხედვით, მიგრაციამ თავის გავლენა მოახდინა დემოგრაფიულ მდგომარეობაზე, რაც აისახა ერგნეთის საჯარო სკოლის მოსწავლეების რიცხვზეც.  სკოლაში 70 მოსწავლეა, აქედან მეოთხე კლასში არცერთი, ხოლო  მესამე კლასში ორი ბავშვი სწავლობს.
,,განსაკუთრებით მძიმედ გადააქვთ ომის შედეგები ქალებს, რომლებიც დღესაც აგრძელებენ რისკის მაღალ ზონაში ცხოვრებას, სადაც დღესაც გრძელდება სროლები, იტაცებენ და აპატიმრებენ ადამიანებს ე.წ. „გამყოფი ხაზის“ უკანონოდ გადაკვეთის ბრალდებით. ბორდერიზაციის შედეგად მიტაცებულია ხეხილის ბაღები, საძოვრები, სახნავ-სათესი მიწები. ადამიანური უსაფრთხოების შვიდი ძირითადი კომპონენტიდან, რომელიც აღიარებულია გაეროს განვითარების პროგრამის კონცეფციაში, ყველა დაირღვა 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს. ჩემი სოფლის მაგალითზე რომ გადმოვიტანოთ, გაიზარდა მოწყვლადი ადამიანების რაოდენობა, დაიკარგა შემოსავლები და სამუშაო ადგილები, გაიზარდა ძალადობის საფრთხე, გაუარესდა ჯანმრთელობის უსაფრთხოებან - არასრულყოფილი კვებით, საბაზისო დახმარების მიღების არარსებობით, დაინგრა ოჯახები, დაირღვა ადამიანის უფლებები, გაუარესდა სოციალური ფონი, რომელმაც შეზღუდა ადამიანის არჩევანის თავისუფლება. ანალოგიური ვითარებაა თითქმის ყველა ომგადატანილ და გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფელში.
არ ჩატარებულა კვლევა, რა გავლენა მოახდინა აგვისტოს ომმა ქალთა და გოგონათა ფსიქოლოგიაზე, ჯანმრთელობასა და სოციალურ მდგომარეობაზე. შემცირდა შობადობა, გაუარესდა დემოგრაფიული სიტუაცია. მაგალითად, ერგნეთში. ომის დროს მიღებული სტრესით გამოწვეული დაავადებებით გარდაიცვალა 40-მდე ადამიანი, დაიბადა 8-10 ბავშვი, რაც ძალიან მძიმე დემოგრაფიულ სურათზე მეტყველებს", - აცხადებს ლია ჩლაჩიძე და დემოგრაფიული მდგომარეობის გაუარესების გამომწვევ მიზეზად კვლევაში რამდენიმე გარემოებას ასახელებს: გაიზარდა ქალების და ახალგაზრდების მიგრაცია. სოფლები რჩება საშუალო ასაკის და ხანდაზმული ადამიანების ამარა;
საქსტატის მონაცემებით,  უკანასკნელი წლების მიხედვით, მზარდი ტენდენციით ხასიათდება 20-45 წლის ასაკის ქალებში აბორტი, მინიაბორტი, რაც იმაზე მეტყველებს,რომ ახალგაზრდა ქალებს აქვთ არასტაბილურობის განცდა, მომავლის შიში და ვერ რისკავენ შვილის გაჩენას;
გაიზარდა ფსიქიკური და ქცევითი აშლილობის რეგისტრირებული შემთხვევები სოფლად. ჯანდაცვის სამინისტროს მონაცემებით, გახშირდა ოჯახში ძალადობის, მათ შორის სექსუალური ძალადობის ფაქტები, სუიციდის შემთხვევები, ფემიციდი; საგულისხმოა, რომ ქალთა დიდი ნაწილისთვის ოჯახში ძირითადი შემოსავალია სოციალური უზრუნველყოფა (პენსია, შემწეობა, სოციალური დახმარება), რაც ნეგატიურად აისახება მათ აქტიურობაზე და მისწრაფებაზე დამოუკიდებლად გაიუმჯობესონ მატერიალური მდგომარეობა, ამიტომ უნდა გადაიხედოს და შემუშავდეს სახელმწიფო დახმარების ალტერნატიული ვარიანტები.
კვლევის ავტორი ამბობს, რომ გრძელვადიანი სტრატეგია უნდა გაკეთდეს იმისთვის, რომ საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრებლებმა თავი უსაფრთხოდ და სტაბილურად იგრძნონ.
,,ზოგადად, უსაფრთხოება ომგამოვლილი მოსახლეობის დიდ ნაწილში საომარი მოქმედებებისა და მისგან გამომდინარე საფრთხეების პრიზმაში განიხილება და განზე ტოვებს უსაფრთხოების ისეთ მნიშვნელოვან კომპონენტს, როგორიცაა პიროვნული უსაფრთხოება. ომის დამანგრეველი შედეგები ძირითადად მნიშვნელოვანი და მსუყე მასალაა ანალიზისთვის, კვლევებისთვის და მე, რომელიც ოკუპირებული ცხინვალიდან რამდენიმე ათეულ მეტრში სოფელ ერგნეთში ვცხოვრობ და რომელიც მრავალი წელია ჩართული ვარ კონფლიქტის ანატომიაში, არსად შემხვედრია კვლევა, რამდენად მიიჩნევენ ქალები საომარ მოქმედებებს საფრთხედ, რა აშფოთებთ, რა აყალიბებს მათ პირად უსაფრთხოებას, რა არის რისკების ის ფართო სპექტრი, რომელიც ეკონომიკური სიდუხჭირის, საკუთარი სახლიდან განდევნის, შვილებისა და ახლობელი ადამიანების დაკარგვის, საცხოვრებელი სახლის ნგრევის და ძალადობის სხვადასხვა ფორმით გამოიხატება. ჩამოთვლილი საკითხებით უფრო მეტად ფართოვდება ,,უსაფრთხოების“ ტრადიციული შინაარსი და დღის წესრიგში დგება ადამიანებისთვის სტაბილური გარემოსა და მშვიდობიანი ცხოვრებისთვის შესაბამისი პირობების შექმნა", - ამბობს ლია ჩლაჩიძე და იმედი აქვს, რომ ხელისუფლება მეტი პასუხისმგებლობით მოეკიდება კვლევაში ასახულ პრობლემებს და მის დასაძლევად ერთიან პოლიტიკას და სამოქმედო გეგმას შეიმუშავებს.

Women living in the villages alongside the division line and their safety – results of the survey
“The women suffered the most during the wars in the history of the world. Thus, the women’s perception of safety is very important,” Lia Chlachidze from Ergneti village said, who carried out survey about the life and safety of the women living in the villages alongside the occupation line. The survey report describes those challenges which the people face in the conflict-affected villages. The biggest problem is migration that is related with different issues. According to the survey, migration worsened the demographic situation in the zone that influenced the number of children in Ergneti public school. There are only 70 students in the school; among them, there are no children in the fourth grade and only two students in the third grade.
“The women are the most vulnerable group to overcome the war results. They still continue living in the high-risk zone, where gunshots are still heard, people are kidnapped and arrested for the crossing the so-called border. The fruit-gardens, pastures and agricultural lands are abandoned as a result of borderization. All seven key components of the human safety, which are determined by the UN Development Program Concept, were breached during the 2008 war. For example, in my village, the number of vulnerable people has increased; people lost income and working places; risk of violence increased as well as health problems because of poor food, lack of primary healthcare; the couples got divorced, human rights were violated, social conditions worsened that restricted freedom of choice for people. The same situation is in all war-affected villages alongside the division line.
Nobody surveyed how the August war affected the psychology, health and social conditions of the women and girls. Birth-rate decreased, demographic situation worsened. For example, in Ergneti village, about 40 persons passed away of the diseases caused by war trauma. Only 8-10 children were born in the village since 2008,” Lia Chlachidze said and listed several reasons of the worsened demographic situation: migration of the women and youth has increased; now only middle-aged and elderly people live in the villages; according to the statistics, in the past years, more and more 25-45 years old women have abortions that means they do not feel stability, do not have hope and cannot risk to have children; number of registered psychic and behavior disorders has increased in the villages. According to the Ministry of Healthcare, the facts of domestic violence, sexual harassment, suicide and femicide have increased. It is noteworthy that social allowances are the main income for majority of the women (pensions, benefits, social allowances) that negatively affect their activity and motivation to independently improve their financial conditions. In this light, it is important that the State considered alternative versions of social aid.
The author of the survey stated it is important to elaborate long-term strategy to enable the people living alongside the division line safely and with the feeling of stability.
“Generally, safety is associated with military operations and consecutive risks for the majority of conflict-affected population and disregards the important component of safety like personal safety. The devastating impact of the war is significant and rich material for the analysis, surveys and I, who lives in Ergneti village several dozen meters away from the occupied Tskhinvali and is engaged in the conflict anatomy, have never seen any survey, which presents the opinion of the women about the war threats. It is important to know what worries them the most, what are the wide specter of the risks which is transformed into economic hardship, displacement, loss of children and family members, collapse of the houses and various forms of violence. These issues further widen the traditional content of the safety and necessity of creating relevant conditions for stable environment and peaceful life increases,” Lia Chlachidze said, who hopes that the Government will work on the problems identified in the survey with more responsibility and elaborate policy and action plan to resolve them.