ბიზნესმენ დავით ადეიშვილის საქმეზე ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს საჩივრით მიმართა
22.05.2019
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ბიზნესმენ დავით ადეიშვილის ქონების იძულებით დათმობის საქმეზე, დარღვეული უფლებების აღსადგენად, ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს საჩივრით მიმართა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიიჩნევს, რომ დავით ადეიშვილის საქმეში დაფიქსირდა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-3, მე-6, მე-8, მე-13 და კონვენციის I დამატებითი ოქმის, I მუხლის შესაძლო დარღვევა. სახელმწიფომ ეფექტიანად ვერ უზრუნველყო, გამოეძიებინა წინა ხელისუფლების პერიოდში, 2009 წელს, დავით ადეიშვილის მიმართ განხორციელებული წამება და არაადამიანური მოპყრობა, რამაც მნიშვნელოვანი კვალი დატოვა მის ჯანმრთელობაზე. სახელმწიფომ დღემდე ვერ უზრუნველყო პირის დაზარალებულად ცნობა.
ადეიშვილის საქმეში დაირღვა სამართლიანი სასამართლოს უფლება. მომჩივნის პირადი და ოჯახის ხელშეუხებლობის უფლება დღემდე საფრთხის ქვეშაა. მნიშვნელოვანი ზიანი ადგება მისი საკუთრების უფლებას, რაც წარმოადგენს არაეფექტიანი გამოძიების შედეგს.
სახელმწიფომ ვერ უზრუნველყო ობიექტური გამოძიებისა და დაცვის მექანიზმი, რომელიც მიმართული იქნებოდა მიუკერძოებელი გამოძიებისა და სამართლიანი შედეგის დადგომისაკენ.
დავით ადეიშვილის სამართლებრივ ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავს.
ისტორია:
დავით ადეიშვილი იყო შპს „ლეონის“ 50% წილის მფლობელი და ამავე კომპანიის დირექტორი. კომპანია ეწეოდა საყოფაცხოვრებო ტექნიკის მწარმოებელი რამდენიმე მოწინავე სავაჭრო კომპანიის (SONY, YAMAHA) საქონლის იმპორტისა და დისტრიბუციის ორგანიზებას. კომპანიის წლიური ბრუნვა შეადგენდა დაახლოებით 3 მილიონ აშშ დოლარს.
2009 წლის 20 აგვისტოს გვიან ღამით დავით ადეიშვილის საცხოვრებელ სახლში გამოცხადდნენ ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსხურის ფინანსური პოლიციის თანამშრომლები, რომლებმაც მას სთხოვეს, გაყოლოდა ფინანსურ პოლიციაში. მისვლისთანავე ადეიშვილი დაკითხეს და წაუყენეს ბრალად თაღლითობა, ხოლო შემდგომ - კრედიტის მოტყუებით მიღება (სსკ-ის 208-ე მუხლი).
ფინანსურმა პოლიციამ, თაღლითურად, მოტყუების გზით, დავით ადეიშვილის ბიზნესპარტნიორის - ე.ე.-ს დახმარებით, რომელიც აღმოჩნდა ფინანსური პოლიციის იმჟამინდელი ხელმძღვანელის ნათესავი, მოტყუებით გადაიფორმა შპს „ლეონის“ 100% წილი.
დავით ადეიშვილი, რომელსაც ბრალი დასდეს თაღლითობაში, თავად აღმოჩნდა ფინანსური პოლიციისა და პროკურატურის მხრიდან თაღლითობის მსხვერპლი. წაყენებული ბრალდებები აბსურდული იყო თავიდანვე, საქმეში არ მოიპოვებოდა არათუ პირდაპირი, ირიბი მტკიცებულებაც კი. მთელი 9 თვის განმავლობაში დავით ადეიშვილი არ აღიარებდა წაყენებულ ბრალს. ამის გამო, მასთან №8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში შევიდა ორი პირი, რომლებიც დაემუქრენ მას, რომ თუ არ მოაწერდა ხელს საპროცესო შეთანხმებას, მის ორ ვაჟს შეუქმნიდნენ პრობლემებს.
საგამოძიებო ორგანოს მხრიდან დავით ადეიშვილის მიმართ წარმართულ უკანონო საგამოძიებო მოქმედებებს ხელმძღვანელობდა საქმის გამომძიებელი პროკურორი, ირაკლი შოთაძე, რომელიც შემდგომში დაინიშნა საქართველოს მთავარ პროკურორად.
მუქარა დავით ადეიშვილმა აღიქვა რეალურად, რის შემდეგაც მოაწერა ხელი საპროცესო შეთანხმებას და გადაიხადა ჯარიმა 30 000 ლარის ოდენობით.
2013 წლის 5 თებერვალს, დავით ადეიშვილის განცხადების საფუძველზე, ქ.თბილისის პროკურატურაში დაიწყო გამოძიება სისხლის სამართლის №010050413803 საქმეზე - საქმის გამოძიებისას საგამოძიებო მოხელეთა მხრიდან სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების ფაქტზე, დანაშაული გათვალისწინებული სსკ-ის 332-ე მუხლის I ნაწილით. პროკურატურაში 5 წელია, მიმდინარეობს გამოძიება, მაგრამ დღემდე არავინ მიუციათ პასუხისგებაში. ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ არაეფექტიანი გამოძიება უკავშირდება ყოფილი მთავარი პროკურორის, ირაკლი შოთაძის გავლენას საგამოძიებო პროცესზე, რომელიც თავის დროზე მონაწილეობდა დავით ადეიშვილის მიმართ განხორციელებულ უკანონო მოქმედებებში.
ვინაიდან 2019 წლის იანვარში დავით ადეიშვილს, სასამართლოს განჩინებით, საბოლოოდ ეთქვა უარი დაზარალებულად ცნობაზე და გამოძიება დღემდე არაეფექტიანად გრძელდება, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა დარღვეული უფლებების აღსადგენად საჩივრით მიმართა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს.

Human Rights Center appealed the European Court of Human Rights over the case of Businessman Davit Adeishvili
May 22, 2019
Human Rights Center appealed the European Court of Human Rights to restore the breached rights of Businessman Davit Adeishvili with regard to his forcibly seized property.
Human Rights Center believes the rights of Davit Adeishvili guaranteed under the Article 3, 6, 8, 13 of the European Convention on Human Rights and the Article 1 of the Additional Protocol 1 of the Convention were violated. The State failed to effectively investigate the torture and inhuman treatment of Davit Adeishvili in 2009, under the previous government, that significantly affected his health. The State has not yet granted victim status to him.
The right to fair trial of Davit Adeishvili was also breached. The right to respect personal and family life of the applicant is still humiliated. His right to property is significantly damaged that is result of ineffective investigation.
The state failed to ensure impartial investigation and defense mechanism, which could guarantee unbiased investigation and fair judgment.
HRC defends legal interests of Davit Adeishvili.
Background:
Davit Adeishvili was 50% share-holder and the director of the Ltd Leon. The company imported and distributed products and household appliances produced by leading companies (SONY, YAMAHA). The annual fiscal turnover of the company was about 3 million USD.
On August 20, 2009, late at night, employees of the financial police of the revenue service at the Ministry of Finances visited Davit Adeishvili at home and demanded him to accompany them to the financial police. At the police they interrogated Adeishvili and brought charge of swindle and then – illegal obtaining of a credit (punishable under Article 208 of the Criminal Code of Georgia) against him.
The Financial Police, through cheating, with the support of Adeishvili’s business partner E.E, who turned up a relative of that time head of the financial police, misappropriated 100% of the Ltd Leon.
Davit Adeishvili, who was accused of swindle, became victim of cheating himself from the side of financial police and prosecutor’s office. The imposed charges were absurd, as there were no direct or indirect evidence against him. During 9 months Davit Adeishvili did not admit the charge. In the end, two persons entered prison N8 and threatened him with creating problems for his two sons unless he signed the plea-agreement.
Former investigator prosecutor and later chief prosecutor of Georgia Irakli Shotadze was supervising the illegal investigative activities against Davit Adeishvili.
Davit Adeishvili believed they could really create problems for his sons and signed plea-agreement; in addition to that he paid 30 000 GEL as a fine.
On February 5, 2013, the Tbilisi prosecutor’s office started investigation into the criminal case №010050413803 based on Davit Adeishvili’s application, where he complained about the abuse of professional power by investigation officers. The offence is punishable under Article 332 Part 1 of the CCG. The prosecutor’s office has been investigating this case for 5 years already but nobody was punished yet. Human Rights Center believes the ineffective investigation is connected with the influence of the former chief prosecutor Irakli Shotadze on the investigation process, who himself participated in the illegal activities against Davit Adeishvili.
As in January 2019, the Court refused Davit Adeishvili to grant victim status and the investigation is still undergoing ineffectively, HRC appealed the ECtHR to restore his breached rights.